PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για εργασία ηλεκτρονικής



g10g18
12-01-10, 12:17
Καλησπέρα. Για το κυκλωμα http://www.electronic-circuits-diagrams.com/telephonesimages/8.jpg πρέπει να κάνω τα εξής

1. Αναγνώριση κυκλώματος (π.χ. ενισχυτής , πομπός, εφέ ηλεκτρ. κιθάρας,
φίλτρο τι τύπου και τάξης κλ.π)
2. Ποιοτική ανάλυση κυκλώματος (από πόσα στάδια αποτελείται, τι κάνει το κάθε στάδιο,
τύπος συνδεσμολογίας κλ.π)
3. κατάλογος εξαρτημάτων σαν να τα παραγγέλναμε για υλοποίηση της συσκευής.
4. Καμπύλη απόκρισης συχνοτήτων ή άλλη περιγραφή της συμπεριφοράς του κυκλώματος.

Την αναγνώριση την έκανα με βάση αυτό http://www.electronic-circuits-diagrams.com/telephonesimages/telephonesckt8.shtml
Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε με τα υπόλοιπα και κυρίως με τα στάδια και την καμπύλη απόκρισης?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

FILMAN
12-01-10, 12:41
Υποτίθεται πως το κύκλωμα αυτό ανάβει πράσινο το led όταν η τηλ. γραμμή είναι ελεύθερη, και κόκκινο όταν είναι κατηλειμμένη, διεγείροντας ταυτόχρονα το ρελέ. Αν ο S1 είναι κλειστός, με κατειλημμένη γραμμή θα ηχεί και το buzzer (υποτίθεται πάντα...). Δεν θα δουλέψει όμως, γιατί η Vbe του T4 (700 mV...) είναι πολύ μικρή για να δουλέψει είτε το κόκκινο led είτε το buzzer... Για να δουλέψει, πρέπει να μπει μια αντίσταση σε σειρά με τη βάση του Τ4...

g10g18
12-01-10, 14:11
τη λειτουργία με το led το έχω καταλάβει ,αυτο με την αντίσταση δεν το ήξερα αλλα ευχαριστώ για την πληροφορία.Για τα άλλα ερωτήματα όπως τα στάδιο π.χ αν εχει προενισχυτη ενισχυτη κ.λ.π ( μονο σαν θεωρια ξέρω τι είναι, δεν μπορώ να τα αναγνωρίσω..) μπορεί κάποιος να δώσει κάποια πληροφορία και αυτό που λέει με την απόκριση, θέλει Bode? ή μπορώ να κάνω κάποια προσομοίωση??
Παρακαλώ αν έχετε κάποια ιδέα πείτε μου γτ πρέπει να παραδώσουμε την εργασία και έχω απελπιστεί λιγο
Thanks

FILMAN
12-01-10, 16:54
Γεωργία συγγνώμη, τώρα ξαναμπήκα στο site αλλά πρέπει να φύγω σε λίγο. Θα σου απαντήσω αύριο, ελπίζω να μην είναι αργά... Τα τρανζίστορ στο κύκλωμα δουλεύουν ως διακόπτες και όχι ως ενισχυτές, μη μπερδεύεσαι.

FILMAN
13-01-10, 15:07
Λοιπόν...
Όταν το ακουστικό του τηλ. είναι κατεβασμένο, η τάση στα άκρα της τηλ. γραμμής είναι 30 - 60V. Μέσω του διαιρέτη R2 - VR1, ένα μέρος της τάσης αυτής πρέχει ένα ρεύμα βάσης στο Τ1, οπότε αυτό γίνεται αγώγιμο και διοχετεύει το ρεύμα πόλωσης του Τ2 στη γη. Άρα το Τ2 είναι σε αποκοπή και έτσι το Τ3 δεν έχει ρεύμα βάσης, και είναι κι αυτό στην αποκοπή. Έτσι το σημείο Α είναι αποκομμένο από τα 3V και το κόκκινο led, το buzzer και το Τ4 είναι σε αποκοπή. Το πράσινο led ανάβει άμεσα από την τάση της τηλ. γραμμής.
Όταν σηκώσουμε το ακουστικό του τηλεφώνου, η τάση της γραμμής πέφτει σε μια τιμή 5 - 10 V. Με κατάλληλη ρύθμιση του VR1, η τάση αυτή είναι ανεπαρκής για να παρέχει ρεύμα βάσεως στο Τ1, οπότε αυτό εισέρχεται στην αποκοπή και παύει να απορροφάει το ρεύμα πόλωσης του Τ2. Το Τ2 γίνεται αγώγιμο, και κάνει αγώγιμο το Τ3, το οποίο θα (προσπαθήσει να...) εφαρμόσει τα 3V στο σημείο Α. Θα ανάψει λοιπόν το κόκκινο led και θα ηχήσει το buzzer με την προϋπόθεση ότι λείπει το Τ4 (βλέπε προηγούμενο μήνυμα...) Βάζοντας και το Τ4, θα σβήσει το κόκκινο led, το Τ4 θα γίνει αγώγιμο και θα οπλίσει το ρελέ. Η δίοδος παράλληλα με το πηνίο του ρελέ προστατεύει το Τ4 κατά τη μετάβαση στην αποκοπή.
Πρόκειται για ένα ηλίθια σχεδιασμένο κύκλωμα με πολύ αναξιόπιστη λειτουργία (θέλει και 2 τάσεις τροφοδοσίας, από κει να καταλάβεις...), ή μάλλον για να είμαι ακριβής δεν δουλεύει καν... Αλήθεια, με τέτοια κυκλώματα μαθαίνετε εσείς ηλεκτρονικά; Συγχαρητήρια στον καθηγητή σας...
Καμπύλη απόκρισης δεν μπορείς να πάρεις σε ένα τέτοιο κύκλωμα, στο κάτω κάτω ούτε ενισχυτής είναι, ούτε φίλτρο...

g10g18
13-01-10, 17:18
πωπω σε ευχαριστω πολύ... εγώ βασικά δεν είχα καταλάβει και πολλά αλλά και γενικά ποτέ κανένας δεν καταλαβαίνει τίποτα σε αυτό το μάθημα.Με ρώτησες αν μαθαίνουμε ηλεκτρονικά?? όχι απολύτως τίποτα
Είναι ένα σπουδαίο αντικείμενο και το έχουν χαντακώσει τελείως και χωρις καμία διάθεση κομπασμού μιλάμε για ημμυ εμπ.έτσι μαθαίνουμε εμείς ηλεκτρονική ,παπαγαλίζοντας τύπους και αποκρίσεις ...
Για να καταλάβεις η προηγούμενη εργασία μας ήταν μεταφραση κάτι διαφανειών ηλεκτρονικης απο αγγλικά σε ελληνικά
Αυτό... φοβερό ετσι?

FILMAN
14-01-10, 16:20
Παρακαλώ Γεωργία, χάρηκα που μπόρεσα να σου φανώ χρήσιμος... Αν έχεις οποιαδήποτε άλλη απορία γράψε...