PDA

Επιστροφή στο Forum : LM35...Υπερθερμαίνεται



dal_kos
15-01-10, 21:35
Καλησπέρα παιδιά.
Είχα δοκιμάσει να φτιάξω ένα αισθητήρα θερμοκρασίας με το LM335. Όπως φαίνεται και εδώ http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=48743&highlight=lm335 δε λειτούργησε. Σήμερα πήρα ένα LM35 που θα πρεπε να είναι πιο εύκολο να το χρησιμοποιήσω.. Στην αρχή το συνέδεσα με μια αντίσταση 1Κ στη γείωση. Οι μετρήσεις που επερνα ήταν κάπου γύρω στα 0,84V, μεταξύ των ποδιών της γείωσης και τη εξόδου του ολοκληρρωμένου. Έπειτα το συνέδεσα απευθείας με τροφοδοσία +5V Σταθεροποιημένη με 7805. Το αποτέλεσμα ήταν να υπερθερμανθεί μέσα σε 5 δευτερόλεπτα και να βγάλει λίγο καπνό κι εγώ πηγαίνοντας να το αφαιρέσω προκειμένου να μην εκραγεί να αποκτήσω ένα ελαφρύ εγκαυμα στο χέρι μου. Αυτό έγινε χωρίς να έχω τίποτα άλλο συνδεδεμένο πάνω του εκτός από τη τροφοδοσία. Τώρα αφού ηρέμησα και κρύωσε ξανά το LM35 το συνέδεσα μέσω ενός ποτενσιόμετρου 10Κ στη θετική τροφοδοσία και μέσω αντίστασης στο πολύμετρο. Ωστόσο η τιμές που παίρνω αλλάζουν ανάλογα με τη θέση του ποτενσιόμετρου, και δεν μεταβάλονται ανεξάρτητα από τη θερμοκρασία. Όσο λιγότερη η αντίστασή του ποτενσιόμετρου, τόσο πιο μεγάλη γίνεται η ένδειξη, με ελάχιστη την 0,270 και μέγιστη κάπου στο 1,2V. Ωστόσο όταν μειώνω την αντίσταση το ολοκληρωμένο υπερθερμένεται πάλι. Παρακαλώ λίγη βοήθεια γιατί μου έχουν σπάσει τα νεύρα :cursing:
Ευχαριστώ.

Thanos10
15-01-10, 21:41
Κωστα ποιο ειναι το κυκλωμα ανεβασετω να δουμε.

Nemmesis
15-01-10, 21:48
Το αποτέλεσμα ήταν να υπερθερμανθεί μέσα σε 5 δευτερόλεπτα και να βγάλει λίγο καπνό

εχει καει το lm σου οποτε οτι και να το κανει τωρα δεν προκειται να βγαλεις αποτελεσμα... παντος εμενα για να φτασει στο σημει ο να βγαλει καπνους μου φενεται οτι πηρε αναποδη τροφοδοσια...

savnik
15-01-10, 21:58
παντος εμενα για να φτασει στο σημει ο να βγαλει καπνους μου φενεται οτι πηρε αναποδη τροφοδοσια...
Αυτό είναι σίγουρο γιατί αλλιώς δεν καίγεται.

gep58
15-01-10, 21:58
Έπειτα το συνέδεσα απευθείας με τροφοδοσία +5V

Φαίνεται ότι δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου με το datasheet του ολοκληρωμένου και ο μόνος στόχος, είναι να φτιάξεις μια κατασκευή... πολύ κακό αυτό.

gep58

dal_kos
15-01-10, 22:13
Επισυνάπτω 3 σχημετικά του κυκλώματος. Είναι με τη σειρά που τα περιέγραψα. Στη θέση του LM35 έβαλα κονέκτορα γιατί δεν το είχε στη βιβλιοθήκη το eagle. Δεν νομίζω πως είναι ανάποδη η τροφοδοσία καθώς έχει γίνει σύμφωνα με το datasheet. Επίσης επισυνάπτω το παράδειγμα από το datasheet στο οποίο βασίστηκα.
Ευχαριστω.

EDIT:Στο κονέκτορα, σκεφτείτε το LM35 έχει τοποθετηθεί έτσι: (]

savnik
15-01-10, 22:23
Όπως το βλέπεις από επάνω σε ποιό πόδι εδωσες τα +5V;

dal_kos
15-01-10, 22:25
Νίκο έτσι όπως το έχεις στη εικόνα.. Στο κάτω πιν συνέδεσα το +5, στη μέση την έξοδο και στο πάνω τη γείωση.

Thanos10
15-01-10, 22:40
Κωστα δεν συνδεεται ετσι οπως το ειδα στο κυκλωμα που ανεβασες.
Δες πως ειναι ο σωστος τροπος.
Για το LM335

gep58
15-01-10, 22:41
Νίκο έτσι όπως το έχεις στη εικόνα.. Στο κάτω πιν συνέδεσα το +5, στη μέση την έξοδο και στο πάνω τη γείωση.

Κώστα,
δες λίγο τη θήκη του. Έτσι το σύνδεσες;

gep58

dal_kos
15-01-10, 22:44
Ωχ... Δηλαδή το datasheet το δείχνει απο κάτω? :crying: Τη μηχανολογία μου μέσα! Το έβλεπα σαν κάτοψη. Δεν το ειχα συνειδητοποιήσει...:saad:

ΥΓ: Θανο αυτό είναι το LM335, η άλλη πονεμένη ιστορία... Που εξηγείται κι αυτή με τον ίδιο τρόπο μάλλον

dal_kos
15-01-10, 22:52
Παιδιά χιλια ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το συνέδεσα "ανάποδα" και λειτούργησε. Αν δε πάθεις δε θα μάθεις λένε... Έμαθα τουλάχιστον πως ακόμα και τα πιο αυτονόητα μπορεί να είναι ανάποδα.

Thanos10
15-01-10, 22:55
Δες ενα κυκλωμα με το LM35, το ειχα φιαξει για εναν ενισχυτη.

dal_kos
15-01-10, 22:58
Θάνο ευχαριστώ για το κύκλωμα. Θα φανεί και χρήσιμο μάλλον. Πάντως το πρόβλημα ήταν καθαρά δική μου ανοησία. Δεν προσεξα πως έλεγε bottom view. Και το είχα διαβάσει ξανα και ξανα και ξανά. Η δύναμη της συνήθειας..

savnik
15-01-10, 23:04
Νίκο έτσι όπως το έχεις στη εικόνα.. Στο κάτω πιν συνέδεσα το +5, στη μέση την έξοδο και στο πάνω τη γείωση.
Είδες που το έβαλες ανάποδα

dal_kos
15-01-10, 23:08
Διάβαζα λάθος το datasheet. Απλά έχω συνηθίσει να διαβάζω κατόψεις, και δεν πρόσεξα πως το εδειχνε ανάποδα. Όπως και να χει ευχαριστώ. Το δοκιμάζω τώρα και φαίνεται να λειτουργεί κανονικά.