PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΜΑΣ



sakis
20-01-10, 12:37
μια και ειμαι καθημερινος χρηστης του φορουμ παρατηρω οτι συχνα πυκνα εμφανιζονται διαφορες " επιδημιες " και κατα κυριο λογο απο νεα μελη του φορουμ ....

Αυτη την εποχη εχουμε καποια επιδημια γυρω απο τα equalizer φιλτρα crossover κλπ

Σε καποια αλλη περιοδο ειχαμε παρομοια επιδημια που αφορουσε τις βλαβες σε switching τροφοδοτικα και πως αυτες μπορουν να αντιμετωπιστουν με την αλλαγη του μετασχηματιστη :lool::lool::lool:

ειναι ευχαριστο και σε καποιες φασεις τα νεοτερα μελη ( προφανως μαθητες σε καποια σχολη ) εχουν θεσει τα ερωτηματα τους με πολυ ωραιο τροπο , εχουν προθεση να ασχοληθουν με το αντικειμενο και αρα αξιζουν καθε βοηθεια απο εμας τους λιγο πιο μεγαλους και λιγο πιο εμπειρους

καποιοι αλλοι απλα ενδιαφερονται να λυσουν την ασκηση και να την κανουν με ελαφρα πηδηματακια και απο μενα προφανως και καποιους αλλους δεν θα παρουν καμμια βοηθεια μια και ο server www.fastfoodelectronics.gr (http://www.fastfoodelectronics.gr) ειναι μαλλον κλειστος ...

καλη φαση θα ηταν να μπορουσαμε να μαθουμε ποιος η ποιοι ειναι οι καθηγητες απο τα παιδια αυτα .... να τους κανουμε μελη του φορουμ και αν μη τι αλλο η φαση αυτη να γινει λιγο πιο interactive !!!!

happy regards sakis

FILMAN
20-01-10, 16:43
Σάκη, όπου βλέπεις project για γεννήτρια συναρτήσεων, ένας κρύβεται από πίσω... Απόστολος Κοκκόσης....

maouna
20-01-10, 19:07
χαχααχαχαχ
Αποστολος Κοκκοσης.....ΠΟΡΤΣΜΟΥΤΗ........ΜΠΕΡΜΙΓΧΑΜ...Άγγελε πάρε μου ένα αέρος....:lool:

billtech
20-01-10, 19:32
παιδια να σας πω μια ιστορια επι του θεματος να δειτε που μπορει να μπλεξει καποιος.
και θα ηταν καταστροφη για τα παιδιανα ειχαμε εδω μεσα καθηγητες.
βεβαια και τα ιδια οσοι δεν εχουν μεγαλη συμμετοχη στο φορουμ να μην τους απαντατε αμα δεν θελετε

λοιπον ακουστε να δειτε τι εγινε οταν σπουδαζα εγω.
στο μαθημα του ηλεκτρομαγνητισμου ο καθηγητης σε οσους ηταν επι πτυχιο τους εδινε εργασια για να περασουν το μαθημα! λοιπον ενας γνωστος μου πιο μεγαλου εξαμηνου απο μενα πηγε και πηρε εργασια και τι εκανε?
την πηγε σε ενα καθηγητη φυσικης και του την εκανε.καθηγητη εντος συνορων της πολης της σχολης.ετυχε λοιπον ο καθηγητης που ελυσε την εργασια να ειναι φιλος με τον καθηγητη που του εδωσε την εργασια στη σχολη.πανω στη συζητηση φανηκε οτι ειχε να κανει αυτη τη δουλεια. Τη συνεχεια τη φανταζεστε νομιζω ε?

Nemmesis
20-01-10, 19:40
λοιπον ακουστε να δειτε τι εγινε οταν σπουδαζα εγω.
στο μαθημα του ηλεκτρομαγνητισμου ο καθηγητης σε οσους ηταν επι πτυχιο τους εδινε εργασια για να περασουν το μαθημα! λοιπον ενας γνωστος μου πιο μεγαλου εξαμηνου απο μενα πηγε και πηρε εργασια και τι εκανε?
την πηγε σε ενα καθηγητη φυσικης και του την εκανε.καθηγητη εντος συνορων της πολης της σχολης.ετυχε λοιπον ο καθηγητης που ελυσε την εργασια να ειναι φιλος με τον καθηγητη που του εδωσε την εργασια στη σχολη.πανω στη συζητηση φανηκε οτι ειχε να κανει αυτη τη δουλεια. Τη συνεχεια τη φανταζεστε νομιζω ε?

φανταζομαι τον εκοψε στο μαθημα και ακομα να τον περασει...
και πολυ καλα του εκανε!!!!

gsmaster
20-01-10, 19:53
Το κακό είναι ότι η "Ελληνική παιδεία" κάνει τους μαθητές αντίπαλούς με τους καθηγητές, ενώ το καλύτερο θα ήταν να είναι φίλοι. Αν καταλάβαιναν οι μαθητές, πόσα μπορούν να μάθουν, εκτός ύλης χρήσιμα πράγματα, απλά ρωτώντας τον καθηγητή τους εντός ή εκτός μαθήματος, θα ήταν πολύ καλύτερα. Βέβαια πόσοι καθηγητές γίνονται φίλοι με τα παιδιά και πόσοι έχουν όρεξη να απαντήσουν σε μια ερώτηση στην ώρα του διαλλείματος.....?

billtech
20-01-10, 19:54
οπως το φανταστηκες..αλλα εχει και χειροτερα...εκοψε τις εργασιες...
ξερει τι διαβασμα εκανα εγω να το περασω αυτο?
και ειχα πλακωθει και μαζι του για το αλλο μαθημα...ασε...

sakis
20-01-10, 20:15
Το κακό είναι ότι η "Ελληνική παιδεία" κάνει τους μαθητές αντίπαλούς με τους καθηγητές, ενώ το καλύτερο θα ήταν να είναι φίλοι. Αν καταλάβαιναν οι μαθητές, πόσα μπορούν να μάθουν, εκτός ύλης χρήσιμα πράγματα, απλά ρωτώντας τον καθηγητή τους εντός ή εκτός μαθήματος, θα ήταν πολύ καλύτερα. Βέβαια πόσοι καθηγητές γίνονται φίλοι με τα παιδιά και πόσοι έχουν όρεξη να απαντήσουν σε μια ερώτηση στην ώρα του διαλλείματος.....?


το κακο ειναι αγαπητε gsmaster οτι η παιδεια νοσει στην ελλαδα και δεν ειναι για να ξυπναει με την καμμια αν δεν γινει καποιοα κοσμοιστορικη αλλαγη ...

Για παραδειγμα ενα βιβλιο ιστοριας η ωρθωγραφυασ αντι να γραφτει απο καποιον Πανεπιστημιακο οπως θα επερπε και μετα να τσεκαριστει απο ενα Παιδοψυχολογο , εναν κοινωνιολογο , εναν επικοινωνιολογο , και εναν πολιτικο οπως θα επρεπε το εχουν αφησει να το γραφει απλα καποιος εκπαιδευτικος με μονο η αν θες Πρωταρχικο σκοπο ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΚΑ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΝΑ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΟΥΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ Η ΣΤΟ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ....

ετσι ο πρωτος κανονας ειναι συνδικαλιστικα του κλαδου και οχι η γνωση οποταν πιας το αυγκο και κουρευτο ....

KOKAR
20-01-10, 20:26
Σακη δεν εχεις δικιο !!!
όταν είναι για τζάμπα δωράκια όλοι δηλώνουν παρόν !!! :wiink:
π.χ στην πρωτοχρονιάτικη κλήρωση έγινε λαϊκό προσκύνημα από
μέλη με 1 ποστ ( και αυτό ήταν για να δηλώσουν συμμετοχή.....)

dovegroup
20-01-10, 20:37
:thumbup1:
Σακη δεν εχεις δικιο !!!
όταν είναι για τζάμπα δωράκια όλοι δηλώνουν παρόν !!! :wiink:
π.χ στην πρωτοχρονιάτικη κλήρωση έγινε λαϊκό προσκύνημα από
μέλη με 1 ποστ ( και αυτό ήταν για να δηλώσουν συμμετοχή.....)

+9009931.10

klik
20-01-10, 20:57
Για παραδειγμα ενα βιβλιο ιστοριας η ...
ετσι ο πρωτος κανονας ειναι συνδικαλιστικα του κλαδου και οχι η γνωση οποταν πιας το αυγκο και κουρευτο ....

Δηλαδή οι μαθητές που εμφανίζονται και ζητάνε ετοιμη λύση για την άσκηση τους μην αναγνωρίζοντας την αξία της άσκησης, όταν γίνουν καθηγητές, δεν θα φταίνε γιατί φταίει ο συνδικαλισμός των καθηγητών τους και ....
Αν γινόντουσαν επαγγελματίες δεν θα φταίγαν αυτοί αλλά οι καθηγητές τους και τελικά ούτε αυτοί αλλά οι δικοί τους καθηγητές...

Δηλαδή έχουμε μπλεξει σε κύκλο που φταίει πάντα ο προηγούμενος και ποτέ εμείς ή ο επόμενος... χμμμ

Ρε άντε όλοι οι μαθητές να ξεζουμίσουν τους καθηγητές τους, να ρωτάνε να αποκτάνε γνώσεις-τρόπους-ιδέες ... αν τσιγκλάνε οι μαθητές, θα αναγκαστεί και ο καθηγητής να ασχοληθεί.

υγ. Δεν είναι "ωρθρωγραφυα" αλλά Ορθογραφία.

maouna
20-01-10, 21:44
οταν καμια φορα παω βολτα στο τει και βλεπω τουσ καινουργιουσ φοιτητες καθε φορα σκεφτομαι αυτοι ειναι οι μελλοντικοι ηλεκτρονικοι και γελαω .

φτεει η κοινωνια που χαλαει καθημερινα.

καποιοι θα παρουν πτυχιο αλλα και παλι δε ξερουν τιποτα.

καποιοι καθηγητες ενδιαφεροντε και ειναι αυστηροι οπςσ θα επρεπε να ειναι ολοι.

καποιοι αλλοι το 4 το κανουν 5 και βαζουν παντα τα ιδια θεματα..

Ετσι ειναι τα πραγματα κ θα χειροτερεψουν.


ΥΓ : Σάκη χρόνια πολλα ,πολυχρονος!!

leosedf
20-01-10, 22:34
Ενώ άλλοι οταν χρειάζονται κυκλώματα και πατέντες και δεν μπορούν να διαβάζουν η κάτσουν στο PC για ώρες επειδή τρώνε παντόφλα απο τις γυναικες, βάζουν τους φοιτητές να το κάνουν.

Nemmesis
20-01-10, 22:53
εγω παντος οσους καθηγητες ρωτησα κατι μου απαντησαν η τουλαχιστον προσπαθησαν... υπηρχαν βεβαια και αυτοι που δεν ειχαν ορεξη αλλα του τσιγκλουσα 2-3 φορες και αναγκαζοταν τα κατσουν και να το σκεφτουν αυτο που τους ρωταγα...

jeik
21-01-10, 23:16
Σακη δεν εχεις δικιο !!!
όταν είναι για τζάμπα δωράκια όλοι δηλώνουν παρόν !!! :wiink:
π.χ στην πρωτοχρονιάτικη κλήρωση έγινε λαϊκό προσκύνημα από
μέλη με 1 ποστ ( και αυτό ήταν για να δηλώσουν συμμετοχή.....)

Ελα κώστα , ειπα να το επισημάνω , αλλα σκεφτηκα να μην γινω ''ο κακος'' , εχεις απολυτο δικιο , οταν ειδα ποιοι κερδισαν νομισα οτι η κληρωση εγινε σε αλλο φορουμ :lool: και ανακοινωθηκαν κατα λαθος τα ονοματα εδω :lool:, αλλα καπου μεσα στη λιστα διεκρινα κανα 2-3 γνωστους και λεω α' οι δικοι μας ειναι.
Βέβαια οι οροι της κληρωσης ηταν σαφεις , ''για ολα τα μέλη'' , και οχι γι αυτους που ξεσκιστηκαν να δινουν απαντησεις, οποτε δεν μου πεφτει λογος :001_smile:.

Sakis , ωραια τα λες , fastfoodelectronics :biggrin:.

Και κατι ακομα , επι τη ευκαιρια , βλεπω πολλους ''μαθητες'' να μπαινουν και δεν κανουν τον κοπο να ανατρεξουν σε κανα παλιοτερο ποστ , και μου σηκωνετια η τριχα οταν βλεπω ξανα και ξανα τις ιδιες ερωτησεις , σε θεματα που εχουν αναλυθει ξανα και ξανα και εχουν γεμισει 25-30 σελιδες.τουλάχιστον να εβγαινε και να ελεγε ''παιδια εχω διαβασει οοολα τα ποστ επι του ταδε θέματος αλλα δεν βρηκα ακρη για ξαναριχτε τα '', τι διαολο την ''εξελιγμενη αναζητηση' κανεις δεν τη βλεπει ?

"Ερώτηση για ροδες''. geia sas , eimai neos (ή παλιος αλλα δεν γραφω) sto forum.......ypotiuetai oti symfono me toys oroys alla den diabasa kanenan .........kai hthela na rotiso giati barieme na diabazo paliotera post (pou na psaxneis tora !!!)..oi rodes ton aytokinhton einai stroggyles ? :confused1:.
an ginetai na mou apanthsete syntoma.

jeik
21-01-10, 23:25
Αραγε ποσοι καθηγητες πάνε στο μάθημα με το αγχος αν θα μπορεσουν να απαντησουν σε μια ''ζορικη'' ερωτηση ενος μαθητη ? :confused1:

dj_mike
21-01-10, 23:57
καθηγητες υπαρχουν ηδη μεσα στο φορουμ. Τουλαχιστον εγω απο την σχολη μου εχω ακουσει 2 καθηγητες μου να ασχολουνται με αυτο το φορουμ αλλα ποτε δεν καταφερα να τους βρω με ποιο username ειναι εδω μεσα. Πολυ πιθανον και να εχουμε μιλησει απο εδω και να μην το ξερω.

Συνηθως αυτο που ακουω απο συμφοιτητες τυπου fastfoodelectronics οπως ειπατε παραπανω , ειναι να μη δει κανεις καθηγητης την αναρτηση τους εδω μεσα και τους παρει μανια και τους κοψει κτλ.. κτλ..

Εγω προσωπικα οσες φορες χρειαστικα βοηθεια σε σχεση με καποια εργασια μου παντα εκανα μια μελετη πρωτα και αν τοσο πολυ δεν καταφερνα κατι το εγραφα εδω γιατι οσο να ναι δεν εχω την εμπειρια που εχουν πολλοι εδω μεσα και τις ολοκληρωμενες γνωσεις ακομα, ταυτοχρονα ρωτουσα και καθηγητες μου και ετσι παντα το αποτελεσμα ηταν καλο.Ολοι τους οσοι πηγα με βοηθησαν και με καθοδηγησαν στο τι πρεπει να κανω..

Θυμαμαι ειχα κανει καποια στιγμη παλιοτερα ενα ποστ με μια εργασια μου, στην συγκεκριμενη ειχα πεδευτει μερονυχτα ολοκληρα να λυνω και να ξαναλυνω.Την ειχα φτασει σε ενα σημειο σχεδον ειχε λυθει αλλα κολλουσα σε κατι πολυ μικρο που ηθελε καποιον εμπειρικο τροπο, και βοηθηθικα απο εδω μεσα και ετσι η εργασια λυθικε.
Στο επομενο εξαμηνο ομως μολις ξαναμπικε η ιδια εργασια καποιοι το ειδαν εδω μεσα και μου εστειλαν mail ζητωντας βοηθεια, εγω απαντησα σε ολους και τους ειπα που κολλησαν τι εκαναν για να βοηθησω εφοσον την ειχα κανει.
Οι απαντησεις που πιρα ηταν οτι δεν ξερουμε πως να ξεκινησουμε (και αυτο το ελεγαν 1-2 μερες πριν την παραδωση της εργασιας, ενω η διορια του καθηγητη ηταν 3-4 βδομαδες γι αυτην) και το αν γινεται να τους την στειλω ολοκληρη για να δουνε τι εκανα, αλλοι δεν απαντησαν καν , μαλλον δεν ηθελαν τετοιου ειδους βοηθεια.

Nemmesis
22-01-10, 00:14
Αραγε ποσοι καθηγητες πάνε στο μάθημα με το αγχος αν θα μπορεσουν να απαντησουν σε μια ''ζορικη'' ερωτηση ενος μαθητη ? :confused1:

ο καθε ενας εχει τα κουμπια του...
δεν πεφτουν ολες οι γκομενες με τα ιδια λογια... η καθε μια θελει να ακουσει αυτα που της αρεσουν...

leosedf
22-01-10, 09:59
oi rodes ton aytokinhton einai stroggyles ? :confused1:.


Εχω δεί και τετράγωνες απο τις πέτρες στο βουνό...:001_smile:

Γιώργος Ανώνυμος
22-01-10, 10:20
Αραγε ποσοι καθηγητες πάνε στο μάθημα με το αγχος αν θα μπορεσουν να απαντησουν σε μια ''ζορικη'' ερωτηση ενος μαθητη ? :confused1:

Φαντάζομαι ελάχιστοι...και επειδή με όποιο δάσκαλο καθήσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις, δικαιολογείται απόλυτα το φαινόμενο της παραπαιδείας στην χώρα μας, δηλ. αν δεν πέσει παραδάκι, απάντηση δεν θα πάρεις!!!

Έξω λέγεται πρόγραμμα σπουδών, στην χώρα μας λέγεται ιδιαιτερότητα του καθηγητή, που στις ενδιάμεσα test βάζει ότι ερωτήσεις γουστάρει κλπ κλπ. Φαινόμενο ιδιαίτερα έντονο στα πανεπιστήμια για να αγοράσεις τα δικά του συγγράματα και όχι αυτά που διανέμονται δωρεάν και να έχει συμμετοχή στις διαλέξεις του, προφανώς όχι για το ενδιαφέρον των καλικατούρων του... Και μετά μιλάτε για συμμετοχή στο φόρουμ καλή καρδία και ενδιαφέρον για τις ερωτήσεις που τίθενται!!! Καλά σε άλλη χώρα ζείτε?

Εδώ δεν μπορούμε να κατασταλλάξουμε το τί σήμαινε η επανάσταση του '21, η οποία σε βιβλίο 'προοδευτικού' παιδαγωγού εμφανίζεται ως εθνικιστικό παραλλήλημα το οποίο συνεχίζεται μέχρι σήμερα... Καλά ούτε τους ανθέλληνες δεν μπορούν να εντοπίσουν οι αρμόδιοι φορείς του Υπουργείου Παιδείας βάσει των γραφομένων τους στα σχολικά βιβλία... Δηλ. θα πρέπει να γράψουν Έλληνες είσαστε μακάκες που χαλάσατε τον κόσμο τότε για να διατηρήσετε την Εθνική σας ταυτότητα και παράδοση ενώ με τους Τούρκους από πάνω θα απολαμβάνατε το... Οθωμανικό (προσοχή: δεν αναφέρομαι στο δίκαιο!)...

Άντε βλήμα, άντε ψώνιο, άντε σύμβολο αιώνιο...!!! Πως το λέει ο κυρ Νότης?

Με φτιάξατε πάλι!!!

leosedf
22-01-10, 10:23
Ο Ξυλούρης δεν τό λεγε αυτό?

Nemmesis
22-01-10, 11:28
Ο Ξυλούρης δεν τό λεγε αυτό?
ετσι ξερω και εγω και ας γεννηθηκα 7 χρονια μετα τον θανατο του

οσο για τους καθηγητες μλκς σαφως και υπαρχουν αλλα ειναι λιγοτεροι απο οτι πιστευουμε...
και εξηγουμε... ο καθηγητης αμεσως καταλαβαινει αν ο μαθητης θελει να μαθει η να περασει το μαθημα... σωστα? και εγω αν ημουν στη θεση του 1000χρονια δεν θα τον περνουσα τον αλλο... τωρα για τους μαθητες... αν δουν εναν καθητητη που πραγματικα δειχνει ενδιαφερον για το μαθημα του τι λετε να πουν? εγω λεω θα πουν "ε τον καημενο δεν εχει ζωη..." "ε τον καμενο...." "καλα εε... αυτο παιζει να εχει να γαμ!σει κανα χρονο...." σωστα????
αν δουν ενα παιδι που ενδιαφερεται τι θα πουν??? "ε το γλιφτρακι...." " μα το κολοφυτο.." "ακομα ενας no lifer" σωστα??? αν αυτο το παιδι εχει για γκομενα το καλητερο mουn1 τι θα πουν? "κριμα το κοριτσι!!!" "ε μωρε για τα λεφτα του....." και τελος μπορει να ακουστει "ε μωρε τελικα ειναι χαζες ολες οι γκομενες..." και ολα αυτα ενω θα ειναι καθηστοι στο "καπνιστιριο" της σχολης... σωστα???

Γιώργος Ανώνυμος
22-01-10, 12:10
Ο Ξυλούρης δεν τό λεγε αυτό?

Όντως (!), υπέθεσα η διασκευή από Νότη ως πιο πρόσφατη θα σας ήταν πιο γνωστή...

Είστε γάτες!

Χαίρομαι που υπάρχει παρακαταθήκη όσον αφορά τα εθνικά μας ακούσματα!!!

Χαιρετώ

Nemmesis
22-01-10, 12:20
Όντως (!), υπέθεσα η διασκευή από Νότη ως πιο πρόσφατη θα σας ήταν πιο γνωστή...

Είστε γάτες!

Χαίρομαι που υπάρχει παρακαταθήκη όσον αφορά τα εθνικά μας ακούσματα!!!

Χαιρετώ

ωραιος και ο νοτης αλλα τον προτιμω στα τραγουδια του...

dovegroup
22-01-10, 21:51
Ο Ξυλούρης δεν τό λεγε αυτό?
Ναί "Η Μπαλλάντα Του Κυρ Μέντιου" είναι απο το Σάλπισμα, και αν δεν το έχετε, αγοράστε το είναι αριστούργημα.
Συγγνώμη αλλά αγγίξατε ευαίσθητη χορδή...

Ξυλούρης Νίκος
Σάλπισμα

1. Η Μπαλλάντα Του Κυρ Μέντιου
YouTube- I Mpalanta tou kyr mentiou-nikos Ksilouris
2. Την Καρδιά Σου
YouTube- ??? ?????? ??? - ????? ????????
3. Τις Νύχτες
YouTube- ????? ???????? - ??? ??????
4. Μια Κόρη
YouTube- ??? ???? - ????? ????????
5. Πόνοι Της Παναγιάς
YouTube- ???????? - ?? ????? ??? ????????
6. Κι Αν Εσβυσε
YouTube- ?? ?? ?????? - ????? ????????
7. Ιδανικοί Αυτόχειρες
YouTube- ???????? ??????????
8. Δεν Αγαπάς
YouTube- ???????? - ??? ??????
9. Είσαι Ψυχή Μου
YouTube- ????? ???? ??? - ?. ?????????? - ?.?????-?.????????
10. Το Αγαλμα Της Ελευθερίας
YouTube- Xilouris Nikos. ?? ?????? ??? ??????????.

dovegroup
22-01-10, 21:58
Και για να μην είμαι εκτός θέματος...
Χρόνια πολλά πρίν...δεν θα πώ σε ποιό εκπαιδευτικό ίδρυμα διότι είναι ντροπή...
Καθηγητής που έδωσε κατασκευή τροφοδοτικού σε ομάδα, πάνω στον πάγκο του πήγε τροφοδοτικό με μηδενική κυμάτωση, δεν έβλεπε κυμάτωση και έλεγε οτι ο παλμογράφος ήταν χαλασμένος...
Στους δικούς μου παλμογράφους που δεν ήταν χαλασμένοι είχαμε μηδενική κυμάτωση γιατί μας έβαλε 9?

Απάντηση = του είπαμε πως δεν ξέρει να διαβάζει παλμογράφο ευγενικότατα, τα συμπέρασματα δικό σας...
Αυτά για τις εξαιρέσεις...

JOUN
22-01-10, 22:29
Ο Ξυλούρης δεν τό λεγε αυτό?
Οι στιχοι ειναι του Βαρναλη,ο Ξυλουρης εχει την πρωτη και φυσικα ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΗ εκτελεση...
Υ.Γ Που πας ρε Σφακιανακη;;

moutoulos
23-01-10, 09:26
Και για να μην είμαι εκτός θέματος...
Χρόνια πολλά πρίν...δεν θα πώ σε ποιό εκπαιδευτικό ίδρυμα διότι είναι ντροπή...
Καθηγητής που έδωσε κατασκευή τροφοδοτικού σε ομάδα, πάνω στον πάγκο του πήγε τροφοδοτικό με μηδενική κυμάτωση, δεν έβλεπε κυμάτωση και έλεγε οτι ο παλμογράφος ήταν χαλασμένος...
Στους δικούς μου παλμογράφους που δεν ήταν χαλασμένοι είχαμε μηδενική κυμάτωση γιατί μας έβαλε 9?

Απάντηση = του είπαμε πως δεν ξέρει να διαβάζει παλμογράφο ευγενικότατα, τα συμπέρασματα δικό σας...
Αυτά για τις εξαιρέσεις...

:lool::lool:. Άκη μου θύμισες αυτό που γινόταν εδώ πριν 10 χρόνια, με το ABS, μέχρι οι "υπηρεσίες" να το χωνέψουν.
Δεν βλέπανε φρενάρισμα (μαύρη γραμμή), ... δεν πάτησες φρένο ... :hahahha:.

electron
23-01-10, 11:26
Γενικά πάντως μιλώντας, ακόμα και σ αυτό το στραβό σύστημα αυτός που θέλει να μάθει θα μάθει κι αυτός που θέλει να μεταδώσει την γνώση θα το κάνει. Όλα όμως αυτά πηγάζουν από την αγάπη του καθενός για το αντικείμενο με το οποίο ασχολείται και αυτό φυσικά αποτελεί γενικό κανόνα.
Οι άσχημες νοοτροπίες, τα λάθος συστήματα,η παραπαιδεία, υπήρχαν,υπάρχουν και θα υπάρχουν,γι αυτό όποιος έχει όρεξη και μεράκι γι αυτό που κάνει,μαθητευόμενος ή καθηγητής, ας το πράξει και ας γράψει στα παλαιότερα των υποδημάτων του το τι θα πει ο κάθε άξεστος και αμόρφωτος.
Πιο πίσω στο θέμα αναφέρθηκε το όνομα ενός καθηγητή από το ΤΕΙ του Πειραιά,(ναι για τον Κοκώση αναφέρομαι). Κλασσικό παράδειγμα προς αποφυγή, έδινε μόνο το θέμα της κατασκευής και για τα χαμαλίκια είχε τον έκτακτο Ρίζο. Αυτά πριν 15 χρόνια, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε.

sakis
23-01-10, 11:44
Γενικά πάντως μιλώντας, ακόμα και σ αυτό το στραβό σύστημα αυτός που θέλει να μάθει θα μάθει κι αυτός που θέλει να μεταδώσει την γνώση θα το κάνει. Όλα όμως αυτά πηγάζουν από την αγάπη του καθενός για το αντικείμενο με το οποίο ασχολείται και αυτό φυσικά αποτελεί γενικό κανόνα.
Οι άσχημες νοοτροπίες, τα λάθος συστήματα,η παραπαιδεία, υπήρχαν,υπάρχουν και θα υπάρχουν,γι αυτό όποιος έχει όρεξη και μεράκι γι αυτό που κάνει,μαθητευόμενος ή καθηγητής, ας το πράξει και ας γράψει στα παλαιότερα των υποδημάτων του το τι θα πει ο κάθε άξεστος και αμόρφωτος.
Πιο πίσω στο θέμα αναφέρθηκε το όνομα ενός καθηγητή από το ΤΕΙ του Πειραιά,(ναι για τον Κοκώση αναφέρομαι). Κλασσικό παράδειγμα προς αποφυγή, έδινε μόνο το θέμα της κατασκευής και για τα χαμαλίκια είχε τον έκτακτο Ρίζο. Αυτά πριν 15 χρόνια, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε.

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ELECTRON
και θα προσθεσω με μεγαλα μπολντ και τρανταχτα πραγματα το απλο παρακατω :

τι φταει ο καθηγητης η παιδεια και η παραπαιδεια την στιγμη που εχουμε γεμισει νεαρουληδες που θελουν να ειναι project managers , administrators ,executive producers , και διαφορα αλλα τραγελαφικα χωρις να εχουν και χωρις να θελουν να πιασουν κατσαβιδι ποτε στη ζωη τους η να εμπλακουν με οποια αλλη χειρονακτικη εργασια ...

Ασχετα αν αυτο θα τους αποφερει λεφτα τυπου 1500 η τυπου 600 τον μηνα ( στα 600 ο μπαμπας να ειναι καλα να τσονταρει ) και μετα να βγαινουμε στο δρομο να φωναζουμε δεν εχουμε δουλεια δεν παιρνουμε μεροκαματο σε μια χωρα που ουτε καποτες παραγει πλεον

Γενικα σε αυτη την δουλεια προφανως και σε αλλες αν δεν στησεις το ποπακι σου ουτε λεφτα θα βγαλεις ουτε αναγνωριση ουτε διαχρονικοτητα

Σακης Πετροπουλος
general, chairman, presidend, executive administrator ,producer, and manager !!!!!:lool::lool::lool:

dovegroup
23-01-10, 21:10
:lool::lool:. Άκη μου θύμισες αυτό που γινόταν εδώ πριν 10 χρόνια, με το ABS, μέχρι οι "υπηρεσίες" να το χωνέψουν.
Δεν βλέπανε φρενάρισμα (μαύρη γραμμή), ... δεν πάτησες φρένο ... :hahahha:.
Και μή χειρότερα Γρηγόρη μου...:lool:

dovegroup
23-01-10, 21:14
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ELECTRON
και θα προσθεσω με μεγαλα μπολντ και τρανταχτα πραγματα το απλο παρακατω :

τι φταει ο καθηγητης η παιδεια και η παραπαιδεια την στιγμη που εχουμε γεμισει νεαρουληδες που θελουν να ειναι project managers , administrators ,executive producers , και διαφορα αλλα τραγελαφικα χωρις να εχουν και χωρις να θελουν να πιασουν κατσαβιδι ποτε στη ζωη τους η να εμπλακουν με οποια αλλη χειρονακτικη εργασια ...

Ασχετα αν αυτο θα τους αποφερει λεφτα τυπου 1500 η τυπου 600 τον μηνα ( στα 600 ο μπαμπας να ειναι καλα να τσονταρει ) και μετα να βγαινουμε στο δρομο να φωναζουμε δεν εχουμε δουλεια δεν παιρνουμε μεροκαματο σε μια χωρα που ουτε καποτες παραγει πλεον

Γενικα σε αυτη την δουλεια προφανως και σε αλλες αν δεν στησεις το ποπακι σου ουτε λεφτα θα βγαλεις ουτε αναγνωριση ουτε διαχρονικοτητα

Σακης Πετροπουλος
general, chairman, presidend, executive administrator ,producer, and manager !!!!!:lool::lool::lool:
Ποιός τους φύτεψε το projecteriliki ρε Σάκη?
Ποίος τους πήρε τα μυαλά και τα σήκωσε?
Ποιός τους παραμυθιάζει φίλε μου?
Μμμμ τα αφεντικά τους ή ο μπαμπάς τους?
Εχω δεί απο δαύτα τέκνον μου...
Ακης .... Something General Project Hamalimananger, πρώτος στο γιαπί τελευταίος στο φαϊ...

gsmaster
24-01-10, 21:22
Για τους εκ ΤΕΙ Ηλεκτρονικής Θεσσαλονίκης σπουδαστές και αποφοίτους....
"ΤΟ ΝΕΡΟ ΒΡΑΖΕΙ ΣΤΟΥΣ 90 ΒΑΘΜΟΥΣ".... Όποιος κατάλαβε κατάλαβε για τον εν λόγω καθηγητή μαναβικής....

klik
24-01-10, 21:52
Για τους εκ ΤΕΙ Ηλεκτρονικής Θεσσαλονίκης σπουδαστές και αποφοίτους....
"ΤΟ ΝΕΡΟ ΒΡΑΖΕΙ ΣΤΟΥΣ 90 ΒΑΘΜΟΥΣ"....
όχι βρε, η ορθή γωνία βράζει στους 90, μπερδεύτηκες:lool:

dovegroup
24-01-10, 22:01
Γιάννη, τελικά ο μαναβικής εξακολουθεί και "εκπαιδεύει" ανυποψίαστους νέους ακόμη εεεε?
Αντε να ρίξω και το καλό, γεννήτρια κατασκευή φίλος συμφοιτητής κολλητάρι, ρίχνει MF10 και φτιάχνει την απόλυτη γεννήτρια, κόβεται γιατί έπαιξε με MF10, προσοχή δεν ταλάντωσε με PLL, δεν έπαιξε με VCO τύπου XR, που και να έπαιζε με PLL οχι πρός τιμήν του είναι αλλά νιώθεις πως έχει Backround ρε παιδί μου ο σπουδαστής...
Εχω μαργαριτάρια ακόμη...ώωωωω αλλά τι να τους πώ μωρέ...
Αντε να σας πώ αλλή μιά ιστορία, σχεδιάζω με ραπιτογράφο και παρουσιάζω το ίδιο με PCLO απο AMIGA 500 και τα 2 στο μάθημα σχεδίασης.
Δεν περνάει το PCLO διότι "δεν είναι στην ύλη" και παίρνω 10 με ραπιτογράφο, και στένσιλ....:lool::lool::lool::lool::lool::lool::lo ol::lool::lool:
Να μην σας πώ στο εξωτερικό τον επόμενο χρόνο πως προτάθηκα για βοηθός καθηγητή διότι ήταν τουλάχιστον καινοτομία και τα PLL και ο υπολογιστής που ήταν και απαραίτητο να προχωρήσεις...
Αντε μωρέ με τους σκοτάδιστομπαγλαμάδες πιά!!!
Ακης....Something Project HamalikiManager, Πρώτος στο γιαπί τελευταίος στο φαϊ.

gsmaster
24-01-10, 22:20
Ναι εγώ εκεί τον άφησα.... και έχει και καινούριο....

Απευθυνόμενος σε φοιτητές που ήρθαν απο το εξωτερικό με erasmus....
- Up there, like me, who is?

Μιλάμε πάντα για καθηγητή ΤΕΙ ....

dovegroup
24-01-10, 22:23
Ναι εγώ εκεί τον άφησα.... και έχει και καινούριο....

Απευθυνόμενος σε φοιτητές που ήρθαν απο το εξωτερικό με erasmus....
- Up there, like me, who is?

Μιλάμε πάντα για καθηγητή ΤΕΙ ....
We are, yes we doesn't, do you like the greece? α ρε δουλεύουν τα τουριστικά φούλ:lool::lool::lool::lool:
Μην πάτε μακρυά ξέρετε πόσα παιδάκια εχουν μαγαζί και δεν ξέρουν γρί την Αγγλικήν μαθητές τους επιστήθιοι όλοι....και το λέει το RTFM αν δεν έχεις γνώσεις της Αγγλικής που πάς ρε Καραμήτρο...
Πω πώ μου βγήκε κακία σταματάω....

Lykos1986
24-01-10, 22:47
Up there, like me, who is?

Θεός, Θεός!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Κάτι τέτοιες ατάκες ακούγαμε και δεν μπορούσαμε να πάρουμε τα πόδια μας!!!!!!! Παλιά καλά χρόνια!!!!!!!!!!!!!!

Και κάτι που δεν αναφέρθηκε... ο καθηγητής έχει σπουδάσει σε αγγλόφωνη χώρα!

maouna
24-01-10, 23:07
Γενικά πάντως μιλώντας, ακόμα και σ αυτό το στραβό σύστημα αυτός που θέλει να μάθει θα μάθει κι αυτός που θέλει να μεταδώσει την γνώση θα το κάνει. Όλα όμως αυτά πηγάζουν από την αγάπη του καθενός για το αντικείμενο με το οποίο ασχολείται και αυτό φυσικά αποτελεί γενικό κανόνα.
Οι άσχημες νοοτροπίες, τα λάθος συστήματα,η παραπαιδεία, υπήρχαν,υπάρχουν και θα υπάρχουν,γι αυτό όποιος έχει όρεξη και μεράκι γι αυτό που κάνει,μαθητευόμενος ή καθηγητής, ας το πράξει και ας γράψει στα παλαιότερα των υποδημάτων του το τι θα πει ο κάθε άξεστος και αμόρφωτος.
Πιο πίσω στο θέμα αναφέρθηκε το όνομα ενός καθηγητή από το ΤΕΙ του Πειραιά,(ναι για τον Κοκώση αναφέρομαι). Κλασσικό παράδειγμα προς αποφυγή, έδινε μόνο το θέμα της κατασκευής και για τα χαμαλίκια είχε τον έκτακτο Ρίζο. Αυτά πριν 15 χρόνια, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε.



Μεχρι 1 χρονο πριν το ιδιο στιλ ειναι ο κοκωσης.εδινε το προτζεκτ-γεννητρια χςρις ποτε να εχουμε κανει κατι τετοιο και ολο για το πορτσμουθ και την αγγλια μας ελεγε....τωρα δε ξερω. πριν 4 χρονια που τον ειχα ειχε το ριζο μεσα να επιβλεπει και τον αγγελο που τον εχτελνε για σαντουιτς:lool:
και ενω το προτζεκτ ητανε γαματο αν ειχες καποιεσ υποδομες ....

georgz
24-01-10, 23:15
καποιοι καθηγητες ενδιαφεροντε και ειναι αυστηροι οπςσ θα επρεπε να ειναι ολοι.

Μερικοί φτάνουν και στα όρια του χιτλετισμού... Είπαμε είσαι καθηγητής αλλά κατέβα απ το άλογο..


καποιοι αλλοι το 4 το κανουν 5 και βαζουν παντα τα ιδια θεματα..

Ετσι ειναι τα πραγματα κ θα χειροτερεψουν.

Το 95% δηλαδή... Τα βιβλία που έχουν γραφτεί απ' τους καθηγητές είναι τόσοοοο κακογραμμένα που αποκλείεται να βγάλεις άκρη. Απορώ πως πήρανε την οποιαδήποτε έγκριση για να διαβαστούν απ' τους φοιτητές. Ελάχιστοι είναι οι καθηγητές που πραγματικά ενδιαφέρονται ακόμα και εκτός μαθήματος να βοηθήσουν τους φοιτητές οι υπόλοιποι είναι απλά βολεμένοι... :angry::angry:

dovegroup
24-01-10, 23:52
Θεός, Θεός!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Κάτι τέτοιες ατάκες ακούγαμε και δεν μπορούσαμε να πάρουμε τα πόδια μας!!!!!!! Παλιά καλά χρόνια!!!!!!!!!!!!!!

Και κάτι που δεν αναφέρθηκε... ο καθηγητής έχει σπουδάσει σε αγγλόφωνη χώρα!
:w00t::w00t::w00t::w00t::w00t::w00t::w00t::w00t::w 00t::w00t: στην Ουγκάντα?:lool::lool::lool::lool::lool::lool::lool ::lool::lool::lool::lool::lool::lool::lool::lool:: lool::lool::lool::lool::lool::lool::lool::lool::lo ol:δεν μπορώ άλλο φτάνει το κάρβουνο οχι άλλο κάρβουνο....
Φτού δεν σταμάτησα την εγκράτεια μου μέσα....

geo1973
25-01-10, 00:02
καθηγητες.........μαλον πονεμενη ιστορια.....
θυμαμαι μαθηματικο δεσμης πριν καμια 20αρια χρονια που δε μπορουσε οσο και αν προσπαθουσε να λυσει ασκηση στο πινακα, και τελικα απλα την αντεγραψε απο το λυσαρι...και γυριζοντας με θραμβευτικο υφος μας ρωτησε....."το καταλαβατε?":lool::lool::lool::lool::lool::lool::lool::lool::l ool::lool::lool::lool:

grglaz
25-01-10, 19:26
Ειμαι φοιτητης στα τει αθηνας.....
Αν και δεν εχω παρακολουθησει ολους τους καθηγητες..μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα ικανοποιημενος,ειδικα απο τους νεους σχετικα σε ηλικια,σε οτι αφορα την κατανοηση,σε οτι αφορα την συναναστοφη με μας....ειδικα στο κλαδο αναλογικων ηλεκτρονικων...παντα παιζει ρολο κατα ποσον ο καθενας φοιτητης ξεχωριστα θελει να ασχοληθει με το αντικειμενο...σε συνδυασμο με το κατα ποσον ο καθενας καθηγητης θελει να βοηθησει...

BOOMER
25-01-10, 23:05
Για τους εκ ΤΕΙ Ηλεκτρονικής Θεσσαλονίκης σπουδαστές και αποφοίτους....
"ΤΟ ΝΕΡΟ ΒΡΑΖΕΙ ΣΤΟΥΣ 90 ΒΑΘΜΟΥΣ".... Όποιος κατάλαβε κατάλαβε για τον εν λόγω καθηγητή μαναβικής....

Αν υποψιαστώ ότι είναι αυτός που νομίζω, τον είχα και εγώ καθηγητή κάπου το 1992.
Ακόμα δεν του πέταξαν ντομάτες. Αθάνατος "Ευκλείδης" παρόλο που μετακόμισε το τμήμα μάλλον παραμένουν τα φυντάνια.
Τι μου θυμίσατε τώρα.

BOOMER
25-01-10, 23:38
Τμήμα ηλεκτρονικής ΤΕΙ θεσσαλονίκης (αρχές δεκαετίας του 90)
Εργαστήριο=4 εκπαιδευτικές εκδρομές, κάθε συμμετοχή σε εκδρομή και 2,5 μονάδες.

Εγώ πήγα και στις τέσσερις και πήρα 10.
Και ύστερα μιλάμε για ανώτερη παιδεία.

Χαιρετίσματα.

sakis
09-02-10, 17:30
αυτες τις μερες βλεπω μια εμφαση στους τελεστικους ...διαφοροι ζητανε αναλυσεις σε κυκλωματα ....εξηγηση τι κανει το ενα κια τι κανει το αλλι ....ποστ για φιλταρ ενισχυτες εκουαλαιζερ ....

στην αρχη της χρονιας ειχαμε τροφοδοτικα switching τωρα εχουμε τελεστικους ...

αντε βρε !!! καλη δουλεια !!!

dovegroup
19-02-10, 23:16
Δώστε βάση στο πιό κάτω για να δείτε ποιοί κατευθύνουν και πού το μέλλον της ψηφιακής εποχής και των πληροφορικάριων στην Ελλαδίτσα...
Οταν μιλάμε δεν :redface:...λάνουμε με το συμπάθειο.
Θα σχολιάσω μετά αν έχετε απορίες...
http://dialogoi.enet.gr/post/τεχνολογικό-σταυροδρόμι

pliktras
12-03-10, 14:15
Γενικά πάντως μιλώντας, ακόμα και σ αυτό το στραβό σύστημα αυτός που θέλει να μάθει θα μάθει κι αυτός που θέλει να μεταδώσει την γνώση θα το κάνει. Όλα όμως αυτά πηγάζουν από την αγάπη του καθενός για το αντικείμενο με το οποίο ασχολείται και αυτό φυσικά αποτελεί γενικό κανόνα.
Οι άσχημες νοοτροπίες, τα λάθος συστήματα,η παραπαιδεία, υπήρχαν,υπάρχουν και θα υπάρχουν,γι αυτό όποιος έχει όρεξη και μεράκι γι αυτό που κάνει,μαθητευόμενος ή καθηγητής, ας το πράξει και ας γράψει στα παλαιότερα των υποδημάτων του το τι θα πει ο κάθε άξεστος και αμόρφωτος.
Πιο πίσω στο θέμα αναφέρθηκε το όνομα ενός καθηγητή από το ΤΕΙ του Πειραιά,(ναι για τον Κοκώση αναφέρομαι). Κλασσικό παράδειγμα προς αποφυγή, έδινε μόνο το θέμα της κατασκευής και για τα χαμαλίκια είχε τον έκτακτο Ρίζο. Αυτά πριν 15 χρόνια, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε.

Άστα φίλε μου.Όλο για το portsmouth της Αγγλίας λέει ,ότι όλα στην Αγγλία είναι τέλεια εδώ στην Ελλάδα όχι.Υποτίμηση διαρκής και είναι ο ίδιος καθηγητής και πρόεδρος των καθηγητών ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ.Εγώ αυτόν τον καθηγητή που δε σέβεται το φοιτητή και διακόπτει την ώρα που <<κάνει>> μάθημα για να φάει το τόστ και να μιλήσει με άλλους συναδέλφους τον έχω κατατάξει αλλού.Αυτό το εργαστήριο του Κοκκόση είναι ένα καφενείο....

nassosxlvbros
17-03-10, 07:58
Λάππας-Πάνου οι καθηγητές μου σε τηλεόραση και γενικά ηλεκτρονικά/ηλεκτροτεχνία ,ευτυχώς έπεσα σε καλούς...:001_smile:...εργαστήρια 2 άτομα που περισσότερο τους δείχναμε παρά μας έδειχναν...:001_rolleyes:

Haridimos
17-03-10, 15:49
Αραγε ποσοι καθηγητες πάνε στο μάθημα με το αγχος αν θα μπορεσουν να απαντησουν σε μια ''ζορικη'' ερωτηση ενος μαθητη ? :confused1:Στὴ ζόρικη ἐρώτηση μπορεῖ νὰ ἀπαντήσει λέγοντας: δὲν ἀπαντῶ σὲ βλακώδεις ἐρωτήσεις. Τὸ ἔχει κάνει ἄνθρωπος τὸν ὁποίο τὸ ΤΕΙ θὰ ἔπρεπε νὰ τὸν πληρώνει γιὰ νὰ ξεβουλώνει ἀποχετεύσεις, ὄχι γιὰ νὰ διδάσκει.

Τρελός Επιστήμονας
17-03-10, 15:55
Και τα "γεροντάκια" που είναι κοντά στη σύνταξη τι κάνουν; Μπορούν να ανταπεξέλθουν στην εξέλιξη ή είναι κολλημένοι στα παλιά και δίνουν κάθε χρόνο τις ίδιες εργασίες;

Γιώργος Ανώνυμος
04-06-10, 10:23
Η παρακάτω περίπτωση αποτελεί εξαίρεση του κανόνα ή τον κανόνα για τους καρεκλοκένταυρους καθόλα καταξιωμένους ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΑΕΙ/ΤΕΙ κλπ.? Ελπίζω το πρώτο, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι υφίστανται ουκ ολίγες αντίστοιχες/παρόμοιες... Αλλά κανένας και ποτέ δεν τραβά κανένα... λευκό τσουλούφι... Προσωπικά τη συγκεκριμένη δεν την αποδέχομαι ούτε ως καλή δημιοσιογράφο, άσε που αν το συνδυάσεις με το πρόβλημα ορθοφωνίας της (ελάσσων) και με την αποδεδειγμένη πολιτική/κομματική ασυνέπειά της (μείζον) το όλο μίγμα μου βγάζει από αρνητικότητα έως αηδία...!!! Ποιοί λοιπόν κλείνουν το μάτι σε τέτοιες περιπτώσεις?

Επιστολή blogger στην Παναγιωταρέα:

Αγαπητή Δρ. Παναγιωταρέα.

Σας απευθύνομαι ως μέλος της ακαδημαϊκής κοινότητας που είστε, και συγκεκριμένα σαν Αναπληρώτρια Kαθηγήτρια στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, μία θέση που συνεπάγεται δηλαδή την μονιμότητα.

Kαι παίρνω αφορμή επειδή σας βλέπω συχνά-πυκνά καλεσμένη στην εκπομπή του κ. Γιάννη Πρετεντέρη για τα θέματα της παιδείας.

H επιλογή του κ. Πρετεντέρη να σας καλεί είναι εξαιρετική.

Αναρωτιέμαι πότε θα την εκμεταλλευτεί κάποιος επιτέλους, καθώς η παρουσία σας σε τέτοιες συζητήσεις Δρ. Παναγιωταρέα είναι η πλέον κατάλληλη για να αποκαλυφθεί η παθογένεια του Eλληνικού Δημόσιου Πανεπιστήμιου, και το χάλι στο οποίο έχει περιέλθει.

Bλέπετε Δρ. Παναγιωταρέα, το Eλληνικό πανεπιστήμιο πάσχει πρώτα από όλα όχι γιατί οι φοιτητές κάνουν καταλήψεις. Πάσχει γιατί δε μπορούν να σεβαστούν ένα πανεπιστήμιο όπου κάποια σαν και εσάς, χωρίς σημαντικά ακαδημαϊκά προσόντα, χωρίς ερευνητικό έργο, χωρίς διεκπεραίωση τον βασικών υποχρεώσεων που έχετε απέναντι στο πανεπιστήμιο, κατέχει μόνιμη θέση καθηγητού σε αυτό.

Θα αναρωτιέστε με ποιο δικαίωμα σας απευθύνω τον λόγο.

H απάντηση Δρ. Παναγιωταρέα είναι ότι πρώτα από όλα με τους φόρους μου πληρώνω τους τρεις μισθούς σας - τον πρώτο στο δημόσιο πανεπιστήμιο, τον δεύτερο στην δημόσια τηλεόραση<http://anamartitos.ert.gr/ (http://anamartitos.ert.gr/)> , την E Ρ T , τον τρίτο στο Δημοτικό Ραδιόφωνο της Αθήνας<http://www.athina984fm.gr/mod.php?mod=userpage&menu=52&page_id=108 (http://www.athina984fm.gr/mod.php?mod=userpage&menu=52&page_id=108)>. (T ον τέταρτο μισθό σας τον πληρώνει το Ίδρυμα Ωνάση).

Kαι επιπλέον όπως εσείς διατηρείτε το δικαίωμα να κρίνετε τους φοιτητές εγώ ως πολίτης έχω το δικαίωμα να κρίνω εσάς.

Tην αφορμή μου την δίνει η προκλητική και θρασύτατη παρουσία σας στα τηλεοπτικά πάνελς ως τιμητού της κατάστασης στην οποία έχει περιέλθει η παιδεία στη χώρα μας, όταν εσείς είστε το χαρακτηριστικότερο αίτιο.

Kαι εξηγώ:

Eπισκέφθηκα τον διαδικτυακό τόπου του πανεπιστημιακού τμήματος στο οποίο διδάσκετε και μόνη εσείς από όλους τους διδάσκοντες <http://www.jour.auth.gr/fdidaktiko.html (http://www.jour.auth.gr/fdidaktiko.html)> δεν αναφέρετε ούτε το αντικείμενο του διδακτορικού σας, ούτε τις δημοσιεύσεις σας, ούτε την έρευνα την οποία πραγματοποιείτε;

Γιατί Δρ. Παναγιωταρέα;

Eίναι μυστικά;

Γιατί η ακαδημαϊκή κοινότητα να μη γνωρίζει την σημαντική συνεισφορά σας στην επιστήμη την οποία απαιτεί η καθηγητική καρέκλα που καταλάβατε;

Πείτε μας λοιπόν κυρία Παναγιωταρέα, ποια είναι η ερευνητική δουλειά με την οποία ασχολείστε στην παρούσα φάση;

Σε ποια έγκυρα περιοδικά του εξωτερικού έχουν δημοσιευθεί εργασίες σας; Για να μην μπερδευτείτε, δεν εννοώ τα άρθρα σας στις εφημερίδες. Δεν εννοώ το μυθιστόρημα μας και το βιβλίο συνέντευξη ενός πολιτικού προσώπου.E ννοώ αυτά τα επιστημονικά περιοδικά (refereed scientific journals) στα οποία η δημοσίευση περνάει από κρίση από μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας, (το λεγόμενο peer review system) και βάσει των οποίων η διεθνής ακαδημαϊκή κοινότητα κρίνει τα μέλη της.

Ποιες από τις εργασίες αυτές υπάρχουν στο "Citation Index", τον κατάλογο εκείνο που παρουσιάζει εργασίες άλλων επιστημόνων που αναφέρονται στο δικό σας επιστημονικό έργο;

Πόσες διδακτορικές εργασίες έχετε επιβλέψει από τότε που γίνατε καθηγήτρια και που βρίσκονται οι διδακτορικοί φοιτητές σας σήμερα;

Mε βάση ποιο επιστημονικό έργο εκλεγήκατε στην βαθμίδα του μόνιμου καθηγητή στο δημόσιο πανεπιστήμιο;

ποιο είναι το θέμα του διδακτορικού σας και που το εκπονήσατε; Που δημοσιεύθηκαν τα αποτελέσματα του; Πώς προχώρησε την επιστήμη;

Δρ. Παναγιωταρέα, όταν βγαίνετε στην τηλεόραση οι τηλεθεατές δεν είναι όλοι ανόητοι όπως εσείς πιστεύετε.

Mερικοί από αυτούς έχουν αποκτήσει και διδακτορικό, έχουν διδάξει σε πανεπιστήμια του εξωτερικού, και γνωρίζουν τη σκληρή, επίμονη, ανελέητη διαδικασία που χρειάζεται για να ανέβει κάποιος τις καθηγητικές βαθμίδες.

Απαιτείται κουραστική και χρονοβόρα έρευνα, δημοσίευσή της σε έγκριτα περιοδικά, παρουσίασή της σε συνέδρια, επίβλεψη διδακτορικών εργασιών και ερευνητικού έργου, διδασκαλία σε μεταπτυχιακό επίπεδο και προπτυχιακό επίπεδο (δηλαδή προετοιμασία παραδόσεων, διορθώσεις εργασιών, βαθμολόγηση εξετάσεων κλπ). Ακόμα και για καθηγητές πανεπιστημίου που έχουν αποκτήσει τα διδακτορικά τους από πανεπιστήμια τα οποία βρίσκονται στη διεθνή κατάταξη πολύ υψηλότερα από ότι αυτό στο οποίο έχετε σπουδάσει εσείς, δηλαδή για επιστήμονες με τεράστιο ταλέντο και μεγάλες επιστημονικές επιδόσεις, οι απαιτήσεις της καθηγητικής καρέκλας απαιτούν όλο το χρόνο τους, όλη την ενέργειά τους, για πάρα πολλά χρόνια.

Eσείς όμως ζείτε στην Αθήνα, εργάζεστε σε τρεις (τουλάχιστον) διαφορετικές δουλειές εκτός του πανεπιστημίου, γράψατε ένα μυθιστόρημα, και ταυτόχρονα προσπαθείτε να μας πείσετε ότι εκπληρώνετε τις υποχρεώσεις σας στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο που βρίσκεται σε μία άλλη πόλη από εκείνη που βρίσκεται ο τόπος κατοικίας σας και της κύριας εργασίας σας, στη Θεσσαλονίκη.

Kαι αυτό που με εκπλήσσει Δρ. Παναγιωταρέα, αυτό που με θυμώνει ως πολίτη και ως μέλους της ακαδημαϊκής κοινότητας είναι ότι όχι μόνο δεν κρύβεστε, αλλά επειδή έχετε το θράσος να βγαίνετε στις τηλεοράσεις και να παριστάνετε την αγανακτισμένη με την κατάντια του Eλληνικού πανεπιστημίου, στην οποία πρώτη από όλους συνεισφέρετε εσείς.

Tο διαδίκτυο είναι ένα νέο μέσο διαλόγου και μετάδοσης πληροφορίας. Αν σας αδίκησα περιμένω την απάντησή σας την οποία θα δημοσιεύσω χωρίς περικοπές αυτούσια στο blog μου, demasamere. blogspot. com όπου βρίσκεται και η επιστολή μου προς εσάς.

Mε τιμή,

DMR

Yπόψιν

Αναστασία Δουλκέρη, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Τμήμα ΜΜΕ, ΑΠΘ
Ανδρέας Βέγλης, Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα ΜΜΕ, ΑΠΘ

Ελευθερία Καρνάβου, Πρόεδρος Ενιαίου Συλλόγου Διδακτικού Ερευνητικού Προσωπικού, ΑΠΘ

Γιάννης Κρεστενίτης
Γραμματέας Πρόεδρος Ενιαίου Συλλόγου Διδακτικού Ερευνητικού Προσωπικού, ΑΠΘ

Γιάννης Πρετεντέρης
Δημοσιογράφος

Στάθης Σταυρόπουλος
Δημοσιογράφος - Σκιτσογράφος
Εφημερίδα Ελευεθεροτυπία

Λάκης Λαζόπουλος
Ηθοποιός - Σχολιαστής

Εφημερίδα "ΤΟ ΒΗΜΑ"
Εφημερίδα Πρώτο Θέμα
Περιοδικό "Δες" Εφημερίδα Παρών
Εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ
Εφημερίδα Καθημερινή
Ραδιοφωνικός Σταθμός Σκαι
Εφημερίδα Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία
Εφημερίδα το 'Εθνος
Εφημερίδα Αυγή
Εφημερίδα ΤΟ ΑΡΘΡΟ
Press- gr Blog
demasamere.blogspot.com/ (http://demasamere.blogspot.com/)<http://demasamere.blogspot.com/ (http://demasamere.blogspot.com/)>

staaronis3
04-07-10, 01:40
Ειμαι φοιτητης στα τει αθηνας.....
Αν και δεν εχω παρακολουθησει ολους τους καθηγητες..μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα ικανοποιημενος,ειδικα απο τους νεους σχετικα σε ηλικια,σε οτι αφορα την κατανοηση,σε οτι αφορα την συναναστοφη με μας....ειδικα στο κλαδο αναλογικων ηλεκτρονικων...παντα παιζει ρολο κατα ποσον ο καθενας φοιτητης ξεχωριστα θελει να ασχοληθει με το αντικειμενο...σε συνδυασμο με το κατα ποσον ο καθενας καθηγητης θελει να βοηθησει...


Ξέρω για πιους 2 νέους (που κάνουν σε 1ο-3ο και 2ο-4ο εξάμηνο) μηλάς :P .
Επίσης αποκλείετε να μην έχεις πέσει πάνω μου (ή εγώ πάνω σου).

Και για να δούμε τι έχεις κατανοήσει: Τι τάση έχουμε στα άκρα του βραχυκυκλώματος;;;; :P :P :P :P