PDA

Επιστροφή στο Forum : αυτόματος PWM ανεμιστηρα και φωτισμού



P-DR
23-01-10, 23:53
Γεια σας,είμαι καινούριος στον χώρο και δυστυχώς δεν εχω πολλέσ γνώσεις.Θέλω να φτιαξω για την εργασία μου ενα κύκλωμα PWM όπου θα ρυθμίζει τις στροφέσ 2 ανεμιστήρων απο pc (2 συνδεδεμένοι παράλληλα, 160mA και οι 2, 12VDC).πιο συγκεκριμένα...όσο αυξάνεται η θερμοκρασια...τόσο θα αυξανονται και οι στροφεσ των ανεμηστηρων(οχι on-off κυκλωμα).Ξέρω οτι μάλλον θα χρειαστώ θερμίστορ αλλά δεν ξέρω ποιο θα μου κάνει.
Επίσης θέλω να φτιάξω και ένα αντίστοιχο κύκλωμα για φωτισμό όπου όσο μειώνεται ο φωτισμόσ στο φωτοευαίσθητο....τόσο θα αυξάνεται ο φωτισμός σε ενα λαμπάκι (~2W-12vcd),αντιστρόφως ανάλογα δηλαδή.όλα αυτα θα τοποθετούνται σε μακετα οπότε τα ρευματα έίναι μικρά.
Αν υπάρχει κάποιο κλυκλωμα σε φωτόγραφία θα βοηθούσε πολύ.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!!
:confused1::confused1::confused1::confused1::confu sed1:

FILMAN
25-01-10, 15:33
Πώς γίνεται να σας ζητάνε να φτιάξετε τέτοια κυκλώματα χωρίς να έχετε μάθει την αντίστοιχη θεωρία; Τέλος πάντων αυτό που ζητάς είναι εύκολο. Όσο για το θερμίστορ, απλά αγόρασε ένα στην τύχη (NTC ή PTC δεν έχει σημασία) και μετά θα σχεδιάσεις το υπόλοιπο κύκλωμα βάσει του συγκεκριμένου κομματιού που θα έχεις. Στο θέμα βλέπω ότι αναφέρεσαι σε PWM. Αν αυτό δεν είναι απαίτηση για την άσκηση, άστο στην άκρη γιατί έτσι τα κυκλώματα θα σου βγουν πολύ πιο απλά.