PDA

Επιστροφή στο Forum : πρωταρης στα linux



dj_mike
24-01-10, 01:18
καλησπερα.

Εχω ενα παλιο υπολογιστη σταθερο και επειδη βλεπω οτι πλεον αρχισε να "σερνεται" σκεφτικα να του κανω format και να του περασω linux.Εχω ακουσει οτι αυτα ανασταινουν τους παλιους και ζορισμενους υπολογιστες στις επιδοσεις τους.
Η απορια μου ειναι οτι εχω δει οτι υπαρχουν διαφορα ειδη οπως fedora κτλ κτλ? Τι ειναι αυτες οι ονομασιες?πρεπει να τα κατεβασω ολα?

Συνηθως χρησιμοποιω στον υπολογιστη το office, mutisim, firefox, orcad,mplad,xilinx μηπως θα εχω κανενα προβλημα με την συμβατοτητα σε αυτα?

Ειμαι εντελως ασχετος απο linux και θελω πολυ να κανω μια πρωτη αρχη!
Αξιζει τον κοπο η θα εχω πολλα προβληματα?

Ευχαριστω

radioamateur
24-01-10, 01:30
Και εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις συμβατότητες.Το εν λόγω λειτουργικό σύστημα αναγνωρίζει εξωτερικούς σκληρούς δίσκους με format file system NTFS και μπορεί κάποιος να έχει δικαίωμα read & write;

nikos-b
24-01-10, 02:06
τα λινουξ γνωρίζουν τα πάντα !! δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα όσο αναφορά το Χαρντ γουερ ..έλα ώμος που δεν είναι τα πράγματα το ίδιο εύκολα με τα σόφτγουερ ..φίλε αν θες να με ακούσεις βάλε γουιν 98 η και 95 αλλά όχι λινουξ ..είναι ναι μεν ασφαλές για ίντερνετ αλλά ως εκεί ..αν δεν έχεις τέτοιο λογισμικό στείλε πμ να σου πω που θα βρεις.δεν μας είπες τι pc είναι ώμος ..μήπως αν αφερουσες κανένα αντιβαιρους και έκανες καμία ανασυγκρότηση διόρθωναν τα πράγματα ;

dj_mike
24-01-10, 02:18
ο υπολογιστης αγοραστικε πριν 8 χρονια αλλα του εκανα αρκετες αναβαθμισεις και πλεον εχει 1,6GHz επεξεργαστη 768MB ram 200GB σκληρο,ανοιγοκλεινει μονος του οποτε θυματε, απλα θελω λιγο λιγο να κανω καμια αγγαρια σε αυτον και οχι στον καλο μου υπολογιστη, δεν θελω να τον πεταξω ουτε και να ριξω αλλα χρηματα γι αυτον, απλα λιγο να τον ξελαφρωσω για να μπορει να ανταπεξελθει.

nikos-b
24-01-10, 02:25
μια χαρά είναι τι win φοραϊ τώρα ;

Radiometer
24-01-10, 02:32
φίλε αν θες να με ακούσεις βάλε γουιν 98 η και 95 αλλά όχι λινουξ ..είναι ναι μεν ασφαλές για ίντερνετ αλλά ως εκεί ..;

έχεις δουλέψει τα Linux ?


Μιχάλη κατέβασε το image αρχείο της εκδόσεις Ubuntu 9.10 απο εδω http://www.ubuntu.com/getubuntu/download και κάντο εγγραφή σε CD

μετά κανε το σύστημά σου BOOT FROM CD και φόρτωσε το λειτουργικό από το cd επιλέγοντας το "Δοκιμή του ubuntu χωρίς να γίνουν αλλαγές στον Υπολογιστή σας"
και θα δεις άμα βλέπει όλες τις συσκευές σου

antonis_x
24-01-10, 03:12
Και εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις συμβατότητες.Το εν λόγω λειτουργικό σύστημα αναγνωρίζει εξωτερικούς σκληρούς δίσκους με format file system NTFS και μπορεί κάποιος να έχει δικαίωμα read & write;

Ναι τους βλέπει και μπορέις να γράψεις και να διαβάσεις κανονικά. Ακόμα και αν στον υπολογιστή σου έχεις πχ 2 παρτίσιον και στο ένα έχεις win και στο άλλο πχ ubuntu, μέσα από το ubuntu μπορείς να δεις και να γράψεις η διαβάσεις κανονικά στο παρτίσιον με τα win (ίσως την πρώτη φορά να σου ζητήσει επιβεβαίωση, δε θυμάμαι).

antonis_x
24-01-10, 03:43
έχεις δουλέψει τα Linux ?


Μιχάλη κατέβασε το image αρχείο της εκδόσεις Ubuntu 9.10 απο εδω http://www.ubuntu.com/getubuntu/download και κάντο εγγραφή σε CD

μετά κανε το σύστημά σου BOOT FROM CD και φόρτωσε το λειτουργικό από το cd επιλέγοντας το "Δοκιμή του ubuntu χωρίς να γίνουν αλλαγές στον Υπολογιστή σας"
και θα δεις άμα βλέπει όλες τις συσκευές σου

Από αυτή τη διαδικασία μπορείς να δεις ως πρώτη ματιά πόσες και ποιές συσκευές αναγνωρίζονται απευθείας από το ubuntu. Αυτό δε σημαίνει ότι αν δεν σου αναγνωρίσει κάποια με την πρώτη δεν μπορέι να γίνει τπτ, ίσως στην αρχή να χρειαστεί να ψάξεις λίγο αλλά αξίζει τον κόπο.

Επίσης από αυτή τη διαδικασία, δλδ του live cd μη βγάλεις συμπεράσματα για την ταχύτητα(γιατί θα σου φανεί αργό), συμπεράσματα για την ταχύτητα να βγάλεις μόνο όταν κάνεις καθαρή εγκατάσταση (θα δεις την πραγματικότητα).

Υπάρχουν και πολύ πιο ελαφριές διανομές από το ubuntu.
Εχω δοκιμάσει ακόμα και ubuntu 9,1 σε αντίστοιχο υπολογιστή με τον δικό σου , και με λιγότερη RAM και τρέχανε μια χαρά και πολύ πιο γρήγορα από xp.
Βέβαια αν έχεις πρόβλημα τότε μπορούμε να σου προτείνουμε πιο ελαφριά διανομή.

Ελληνικό φόρουμ για το ubuntu εδώ: http://ubuntu-gr.org/


Επίσης για τις εφαρμογές που είπες αν έχεις πρόβλημα, νομίζω καμία απο αυτές που ανέφερες δεν βγάζει έκδοση για λίνουξ, παρόλ αυτά υπάρχει μία εφαρμογή για λίνουξ που λέγεται wine και μπορείς να τρέξεις εφαρμογές των win σε λίνουξ. Βέβαια κάποιες τρέχουν κάποιες όχι κάποιες και ναι και όχι.
Πχ εγω τρέχω το ltspice χωρίς κανένα πρόβλημα σε ubuntu μέσω του wine. Το eagle έχει έκδοση και για λινουξ, το multisim νομίζω τρέχει, το orcad νομίζω όχι, αλλά δεν είμαι σίγουρος..

Εδώ: http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=application&sTitle=Browse%20Applications&sOrderBy=appName&bAscending=true
μπορείς να κάνεις αναζήτηση για να δεις αν τρέχουν ή τι πρόβλημα υπάρχει κλπ για εφαρμογές των win στο wine, βέβαια κάποιες μπορεί να τρέχουν αλλά να μην έχουν καταχωρηθεί...

Επίσης office , firefox, εφαρμογή για im κλπ θα τα έχεις διαθέσιμα από την πρώτη στιγμή.

Νομίζω έγινα αρκετά κουραστικός, τόσο που κουράστικα κι εγώ γι αυτό πάω για ύπνο...:closedeyes:

jim.ni
24-01-10, 05:22
ο υπολογιστης αγοραστικε πριν 8 χρονια αλλα του εκανα αρκετες αναβαθμισεις και πλεον εχει 1,6GHz επεξεργαστη 768MB ram 200GB σκληρο,ανοιγοκλεινει μονος του οποτε θυματε, απλα θελω λιγο λιγο να κανω καμια αγγαρια σε αυτον και οχι στον καλο μου υπολογιστη, δεν θελω να τον πεταξω ουτε και να ριξω αλλα χρηματα γι αυτον, απλα λιγο να τον ξελαφρωσω για να μπορει να ανταπεξελθει.

ο δικός μου είναι 9 χρονών 1ghz και 512mb. τρέχω XP pro sp2 και ubuntu 9.10 (το οποίο σέρνεται :saad:) Και τα 2 OS τα εχω θα έλεγα υπερφορτωμένα (ειδικά στα XP που έχω δεκααααααδες προγράμματα)
Αυτό που θέλεις είναι (κατά την γνώμη μου και την πείρα μου πάντα) τα XP και τίποτε άλλο. Αλλα για να μαθαίνεις και να πειραματίζεσαι σιγά σιγά και με το/α linux μπορείς να κάνεις διπλή εγκατάσταση (XP - linux). Φυσικά δεν θα σε συμβούλευα να βαλεις ούτε ubuntu, αυτέ fedora, suse, mandriva ktl.
Υπάρχουν πολύ ποιο ελαφριά linux όπως το PClinuxOS 2007 (που μου είχε δώσει ο ΚΟΚΑR :wiink:), το monomaxos LITE, το puppel και το mint (που είναι βασικά ubuntu)

Δεν θέλω να το παίξω έξυπνος, άλλωστε και τις τέσσερις ελαφριές διανομές που ανέφερα από εδώ μέσα τις έμαθα, απλά θέλω να προλάβω τα κλασικά σχόλια περί ελαφριά linux (μύθος) και τέλεια win7 που αναστενουν PC (τρελός μύθος).

lynx
24-01-10, 05:59
Υπάρχουν πολύ ποιο ελαφριά linux όπως το PClinuxOS 2007 (που μου είχε δώσει ο ΚΟΚΑR :wiink:), το monomaxos LITE, το puppel και το mint (που είναι βασικά ubuntu)

Δεν θέλω να το παίξω έξυπνος, άλλωστε και τις τέσσερις ελαφριές διανομές που ανέφερα από εδώ μέσα τις έμαθα, απλά θέλω να προλάβω τα κλασικά σχόλια περί ελαφριά linux (μύθος) και τέλεια win7 που αναστενουν PC (τρελός μύθος).

κατι αλλο υποθετω θες να πεις. :001_cool:

dj_mike
24-01-10, 11:16
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
Ετσι οπως το βλεπω μαλλον θα τον κανω αρχικα ενα format που του χρειαζεται και μετα μαλλον θα του περασω και xp και linux και αναλογα θα διαλεγω σε ποιο περιβαλλον θα δουλευω, αν υπαρχει πουθενα κανενα προβλημα συμβατοτητας.Για να τα περασω ομως και τα 2 μεσα χρειαζεται να εχω 2 σκληρους?δεν γινεται ο ενας να χωριστει και να φιανονται σαν 2?
Απο ολες αυτες τις εκδοσεις των linux σε εμφανηση εχουν διαφορες η ολες το ιδιο ειναι?ποιο ειναι πιο εντυπωσιακο σε εμφανηση περα απο το ποσο ελαφρυ ειναι?

KOKAR
24-01-10, 15:17
Και εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις συμβατότητες.Το εν λόγω λειτουργικό σύστημα αναγνωρίζει εξωτερικούς σκληρούς δίσκους με format file system NTFS και μπορεί κάποιος να έχει δικαίωμα read & write;

αναγνωρίζει εξωτερικούς δίσκους NTFS αλλά εχει δικαίωμα μόνο ανάγνωσης
για να μπορείς να διαβάζεις και να γράφεις από και προς τον εξωτερικό δίσκο
θα πρεπει να τον εχεις σαν FAT32.

Radiometer
24-01-10, 15:30
αναγνωρίζει εξωτερικούς δίσκους NTFS αλλά εχει δικαίωμα μόνο ανάγνωσης
για να μπορείς να διαβάζεις και να γράφεις από και προς τον εξωτερικό δίσκο
θα πρεπει να τον εχεις σαν FAT32.

το έχεις δοκιμάσει και το λες ?
διαφωνώ KOKAR έχω τώρα αυτήν τι στιγμή έναν 40αρι εξωτερικό με NTFS σε UBUNTU και μια χαρά γράφω και διαβάζω

georgz
24-01-10, 15:57
Συμφωνώ με τον Radiometer γίνεται κανονικά!

ice25
24-01-10, 16:02
μια χαρά τους βλέπει τους δίσκους και τους διαβάζει και τους γράφει και σε ntfs..πάμε για 2 χρόνο χωρίς παραθύρια.χωρίς προβλήματα

κάποτε υπήρχε ζήτημα με το ntfs αλλά λυνόταν με την εγκατάσταση των απαιτούμενων προσθέτων.τώρα πια κανένα πρόβλημα.(ακόμα και στο usb των 32gb)τα 20 είναι σε ntfs gia να το βλέπουν οι υπολογιστές στην δουλειά)και το υπόλοιπο έχει εγκαταστημένο ubuntu και μπουταρει σχεδόν σε κάθε pc.α και φυσικά μπορεί να γράψει στο ntfs.

mplab εχει για linux,xilinx απο οτι είδα παίζει σε red hat.για multisim δεν ξέρω αλλα στην χειρότερη παίζει σε wine η και σε VMbox

KOKAR
24-01-10, 16:31
το έχεις δοκιμάσει και το λες ?
διαφωνώ KOKAR έχω τώρα αυτήν τι στιγμή έναν 40αρι εξωτερικό με NTFS σε UBUNTU και μια χαρά γράφω και διαβάζω

στην διανομή του PClinuxOS 2007 που έχω ίσχυε αυτό που έγραψα.
Μάλλον θα πρέπει να κατεβάσω μια πιο πρόσφατη έκδοση....

antonis_x
24-01-10, 18:23
το έχεις δοκιμάσει και το λες ?
διαφωνώ KOKAR έχω τώρα αυτήν τι στιγμή έναν 40αρι εξωτερικό με NTFS σε UBUNTU και μια χαρά γράφω και διαβάζω
Κι εγώ διαφωνώ, όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ. το έχω δοκιμάσει με όλους του εξωτερικούς σκληρούς μου, με τα φλασάκια μου που τα έχω όλα NTFS και με το παρτίσιον των win, και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, και όχι μόνο τώρα αλλά από ubuntu 7.04 που ξεκίνησα να χρησιμοποιώ. Αν θυμάμαι καλά ούτε με fedora είχα πρόβλημα όσο τα είχα.
Ισως φταίει η διανομή σου όπως λες(PClinuxOS 2007), δεν την έχω δοκιμάσει.

NIKPAPAZOGLOU
24-01-10, 18:43
φιλε εγω δουλευω με ubuntu εδω και 1 χρονο και δεν εχω κανενα προβλημα.αν ειναι παλιο το pc σου η καλητερη λυση ειναι το ubuntu 9.10.οπως λεει και ο radiometer.αναγνωριζει τα παντα,γραφει σε ntfs και υπαρχει σχετικο forum (ελληνικο)που για προβληματα θα σου δωσουν λυσεις.http://forum.ubuntu-gr.org/index.php

NIKPAPAZOGLOU
24-01-10, 18:52
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
Ετσι οπως το βλεπω μαλλον θα τον κανω αρχικα ενα format που του χρειαζεται και μετα μαλλον θα του περασω και xp και linux και αναλογα θα διαλεγω σε ποιο περιβαλλον θα δουλευω, αν υπαρχει πουθενα κανενα προβλημα συμβατοτητας.Για να τα περασω ομως και τα 2 μεσα χρειαζεται να εχω 2 σκληρους?δεν γινεται ο ενας να χωριστει και να φιανονται σαν 2?
Απο ολες αυτες τις εκδοσεις των linux σε εμφανηση εχουν διαφορες η ολες το ιδιο ειναι?ποιο ειναι πιο εντυπωσιακο σε εμφανηση περα απο το ποσο ελαφρυ ειναι?

μπορεις να εχεις ενα παρτησιον με 2 os.πρωτα βαλε ομως το xp και μετα ubuntu.ή ενα σκληρο με 2 παρτησιον.οταν θα πας να βαλεις το ubuntu θα επιλεξεις εσυ σε πιο κομματι να κανει install.εγω σου προτηνω ubuntu . και εχει πολυ καλη εμφανηση.

Dimi
24-01-10, 19:04
Υπάρχουν πολύ ποιο ελαφριά linux όπως το PClinuxOS 2007 (που μου είχε δώσει ο ΚΟΚΑR :wiink:), το monomaxos LITE, το puppel και το mint (που είναι βασικά ubuntu)
Έχω κι εγώ ακούσει για το "μονομάχο". Τον έχει εγκαταστήσει κανείς, να μας πει τις εντυπώσεις του?

antonis_x
24-01-10, 19:13
μπορεις να εχεις ενα παρτησιον με 2 os.πρωτα βαλε ομως το xp και μετα ubuntu.ή ενα σκληρο με 2 παρτησιον.οταν θα πας να βαλεις το ubuntu θα επιλεξεις εσυ σε πιο κομματι να κανει install.εγω σου προτηνω ubuntu . και εχει πολυ καλη εμφανηση.
Δε θα σου πρότεινα ένα παρτίσιον με δύο λειτουργικά, έχω δοκιμάσει 2-3 φορές εγκατάσταση ubuntu 'μέσα' σε xp και δεν ήμουν καθόλου ικανοποιημένος από άποψη ταχύτητας, ψιλοσερνόταν.
Η λύση να χωρίσει τον σκληρό σε 2 παρτίσιον και να βάλει από ένα λειτουργικό σε κάθε ένα, αν θέλει να χει και τα δύο, κατα τη γνώμη μου είναι η καλύτερη, έτσι λειτουργώ κι εγώ κατα κύριο λόγο εδώ και χρόνια.

Radiometer
24-01-10, 19:35
όπως είπαν και παραπάνω καλλίτερα και τα 2 λειτουργικά σε έναν δίσκο.

για παράδειγμα μπορείς το 200G να το χωρίσεις ως έξεις,

<-- 50Gb Win --> <--1,5Gb Swap --> <--50Gb Linux --> <-- 98,5Gb Data -->

Έτσι έχω χωρισμένο εγώ τον δικό μου δίσκο

dj_mike
24-01-10, 20:10
αυτο το χωρισμα στον σκληρο πως θα το κανω? εχει καποια συγκεκριμενη μεθοδολογια που θα κανω ωστε να πετυχει?

NIKPAPAZOGLOU
24-01-10, 20:14
αυτο το χωρισμα στον σκληρο πως θα το κανω? εχει καποια συγκεκριμενη μεθοδολογια που θα κανω ωστε να πετυχει?

για να μην κουραζεσε χωρισε τον σκληρο σου σε 2 ισα μερη.

dj_mike
24-01-10, 20:20
αυτο για να το κανω ομως τι πρπει να κανω? ποτε μου δεν εχω χωρισει τον σκληρο δισκο, μονο εχω ακουσει οτι γινεται. πριν κανω format τον χωριζω η μετα? και με ποιον τροπο. Καποτε σε format ειχα παρατηρησει οτι σε καποιο σημειο εμφανιζει κατι με δισκους και ποιος πρεπει να φορμαριστει κτλ. λογικα μαλλον κατι εκει θα γινεται αλλα δεν ξερω πως:001_unsure:

NIKPAPAZOGLOU
24-01-10, 20:31
αυτο για να το κανω ομως τι πρπει να κανω? ποτε μου δεν εχω χωρισει τον σκληρο δισκο, μονο εχω ακουσει οτι γινεται. πριν κανω format τον χωριζω η μετα? και με ποιον τροπο. Καποτε σε format ειχα παρατηρησει οτι σε καποιο σημειο εμφανιζει κατι με δισκους και ποιος πρεπει να φορμαριστει κτλ. λογικα μαλλον κατι εκει θα γινεται αλλα δεν ξερω πως:001_unsure:

αφου το μηχανημα σου λες οτι ειναι παλιο,γιατι να βαλεις και xp και ubuntu?κανε φορματ και βαλε μονο ubuntu.για εμενα αυτο ειναι το καλυτερο.

Αποστόλης1
24-01-10, 20:42
αυτο το χωρισμα στον σκληρο πως θα το κανω? εχει καποια συγκεκριμενη μεθοδολογια που θα κανω ωστε να πετυχει?


Με fdisk ή Gparted απο την διανομή Λινουξ που έχεις γράψει σαν xxxx.ISO

electrosalonica
24-01-10, 20:52
Έχω κι εγώ ακούσει για το "μονομάχο". Τον έχει εγκαταστήσει κανείς, να μας πει τις εντυπώσεις του?
ναι και είναι καλό .έχω τον μονομάχο 4.0.είναι εύκολο γρήγορο.το έχω σε asus e 900 που σερνόταν με xp .τώρα είναι γρήγορο και σταθερό.το προτείνω

dj_mike
24-01-10, 20:52
Με fdisk ή Gparted απο την διανομή Λινουξ που έχεις γράψει σαν xxxx.ISO
και τι ειναι το fdisk? τελικα υπερβολικα αρχαριος ειμαι..:001_rolleyes: τεσπα για να μην σας τρελαινω με ερωτησεις δεν πειραζει θα περασω σκετα τα linux και οταν θα βλεπω κατι δεν εχει συμβατοτητα θα το χειριζομαι απο τον αλλο καλο υπολογιστη που εχει win7

jim.ni
24-01-10, 23:33
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα από jim.ni http://www.hlektronika.gr/forum/images/buttons/viewpost.gif (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?p=345396#post345396)
Υπάρχουν πολύ ποιο ελαφριά linux όπως το PClinuxOS 2007 (που μου είχε δώσει ο ΚΟΚΑR :wiink:), το monomaxos LITE, το puppel και το mint (που είναι βασικά ubuntu)

Δεν θέλω να το παίξω έξυπνος, άλλωστε και τις τέσσερις ελαφριές διανομές που ανέφερα από εδώ μέσα τις έμαθα, απλά θέλω να προλάβω τα κλασικά σχόλια περί ελαφριά linux (μύθος) και τέλεια win7 που αναστενουν PC (τρελός μύθος).

κατι αλλο υποθετω θες να πεις. :001_cool:


όχι φίλε λάθος υποθέτεις :wiink:(Λέω πάντα αυτό που θέλω να πω και όχι αυτό που θέλουν οι άλλοι. Για να μην χαλάσουμε το θέμα αν έχεις απορίες στείλε μου πμ)

υγ: επειδη ο φίλος μίλησε για όμορφα και εντυπωσιακά linux ετοίμαζα πριν από ένα μισάωρο μια σειρά από φώτο του monomaxon 4 άλλα ο υπολογιστής κόλλησε (το έχω ξαναπαθει με monomaxo 4) και χάθηκαν οι φώτο μετά το restart. Οπος βλέπετε ένας ακόμα μύθος είναι ότι δεν κολλάνε τα linux :001_rolleyes:

lynx
25-01-10, 03:13
όχι φίλε λάθος υποθέτεις :wiink:(Λέω πάντα αυτό που θέλω να πω και όχι αυτό που θέλουν οι άλλοι. Για να μην χαλάσουμε το θέμα αν έχεις απορίες στείλε μου πμ)

ειμαστε μεσα στα πλαισια του τοπικ.. για πεσμου τι εννοεις
γιατι και τα δυο σου μηνυματα δεν τα εχω καταλαβει, ιδιαιτερο αυτο το δευτερο που μου εγραψες για απαντηση...

εγω αυτο που παρατηρησα στο προτο σου μηνυμα ειναι οτι προτεινεις καποια λειτουργικα linux τα οποια θεωρεις "ελαφρια"

και μετα λες: "απλά θέλω να προλάβω τα κλασικά σχόλια περί ελαφριά linux (μύθος)"

οποτε πανω σε αυτο ηταν η ερωτηση μου αν μηπως ηθελες να πεις κατι αλλο...

QED
25-01-10, 09:57
Θεωρώ το παρόν τόπικ ντροπή για το φόρουμ. Δεν έχουν ξαναακουστεί τόσες ανακρίβειες και ασυναρτησίες για το linux. Πάλι καλά που μάλλον δεν ασχολείται με linux ο sakis...

KOKAR
25-01-10, 10:36
Θεωρώ το παρόν τόπικ ντροπή για το φόρουμ. Δεν έχουν ξαναακουστεί τόσες ανακρίβειες και ασυναρτησίες για το linux. Πάλι καλά που μάλλον δεν ασχολείται με linux ο sakis...

θα μπορούσες να υποδείξεις σε ποιες ανακρίβειες αναφέρεσαι ?

QED
25-01-10, 16:53
Υπερβολική η τοποθέτησή μου και το αναγνωρίζω αλλά σαν χρήστης linux αισθάνθηκα άσχημα βλέποντας την αποθάρρυνση ενός νέου χρήστη σε αξιοπρεπές φόρουμ επιπέδου.

lynx
25-01-10, 18:20
ελπιζω να μην αναφερεσε και σε μενα QED επειδη εγραψα πιο πανω 'καποια λειτουργικα linux' και οχι 'καποιες διανομες linux' :001_rolleyes:

QED
25-01-10, 20:02
xaxa Όχι ρε παιδιά δεν ήταν προσωπικό αλλά μια έκρηξη να βρούμε το δίκιο μας και εμείς οι "Λινουξάδες"!! :)
Σε ένα παλιότερο post είχα προτείνει μερικά προγράμματα ηλεκτρονικών για linux.
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?p=294962#post294962
Υπάρχει ένας μύθος ότι άν βάλουμε Linux σε κονσέρβα θα έχει επιδόσεις επιπέδου Deep Blue. Αυτό γενικά δεν ισχύει και πόσο μάλλον για το Ubuntu που είναι από τις πιο βαριές διανομές. Δηλαδή σε μηχάνημα του 2000 μη περιμένουμε να βάλουμε λειτουργικό του 2010 και να πετάει..

Αποστόλης1
25-01-10, 20:50
Υπερβολική η τοποθέτησή μου και το αναγνωρίζω αλλά σαν χρήστης linux αισθάνθηκα άσχημα βλέποντας την αποθάρρυνση ενός νέου χρήστη σε αξιοπρεπές φόρουμ επιπέδου.

Yπερβολική και αποπροσανατολιστική η αντίδραση σου αν δεν δει κάποιος το προφίλ σου

jim.ni
26-01-10, 00:42
ειμαστε μεσα στα πλαισια του τοπικ.. για πεσμου τι εννοεις
γιατι και τα δυο σου μηνυματα δεν τα εχω καταλαβει, ιδιαιτερο αυτο το δευτερο που μου εγραψες για απαντηση...

εγω αυτο που παρατηρησα στο προτο σου μηνυμα ειναι οτι προτεινεις καποια λειτουργικα linux τα οποια θεωρεις "ελαφρια"

και μετα λες: "απλά θέλω να προλάβω τα κλασικά σχόλια περί ελαφριά linux (μύθος)"

οποτε πανω σε αυτο ηταν η ερωτηση μου αν μηπως ηθελες να πεις κατι αλλο...

1)είπα (πρότεινα) ελαφρύτερες διανομές σε σχέση με τις κλασικές ubuntu, suse κτλ
2) επίσης είπα οτι είναι μύθος οτι τα "κλασικά" linux είναι ελαφρύτερα από τα XP
ο QED με επιβεβαιώνει
Υπάρχει ένας μύθος ότι άν βάλουμε Linux σε κονσέρβα θα έχει επιδόσεις επιπέδου Deep Blue. Αυτό γενικά δεν ισχύει και πόσο μάλλον για το Ubuntu που είναι από τις πιο βαριές διανομές. Δηλαδή σε μηχάνημα του 2000 μη περιμένουμε να βάλουμε λειτουργικό του 2010 και να πετάει..αυτός ακριβός είναι ο μύθος, οτι δηλ πέτα τα XP (κυκλοφορήσαν το 2002) και βάλε ubuntu karmic 9.10 (κυκλοφόρησε το 2010) σε μηχανημα του 2001 ΡΙΙΙ και θα πετάει!!!!
Αυτός είναι ο μύθος και αυτό ήθελα να προλάβω άλλα δεν τα κατάφερα......
Αν θέλετε κόντρα win vs linux τις ίδιας εποχής (πχ win XP VS mandrake,,,, ή win7 VS ubuntu 9.10) τότε ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΦΡΥΤΕΡΑ ΤΑ LINUX, άλλα εδώ μιλάμε για XP και αν σκεφτείτε τι μπορούσαν να κάνουν τα linux του 2002 θα σας πιάσουν γέλια και κλάματα ταυτόχρονα. Αρα να μην ξανακούσω ενθουσιασμούς "βγάλε τα ΧΡ βάλε Linux" ή "πέταξα τα ΧΡ και έβαλα 7 και σώθηκα" (μιλάμε πάντα για παλιό μηχάνημα το τονίζω)

και για να απαντήσω και στον φίλο QED
νομίζω είμαι σοβαρότατος, όπως αρμόζει στο φόρουμ και πότε δεν μιλάω αν δεν ξέρω και χωρίς αποδείξεις**
επίσης έκανα το ακριβώς αντίθετο απο αυτό που λες, δηλαδή ενώ ο φίλος δεν χρειάζεται linux εγώ τον προτρέπω να τα δοκιμάσει και να διαλέξει .:wiink:

**ορίστε και οι αποδείξεις
http://img7.imageshack.us/img7/6724/89339353.th.jpg (http://img7.imageshack.us/i/89339353.jpg/)

lynx
26-01-10, 02:00
1)είπα (πρότεινα) ελαφρύτερες διανομές σε σχέση με τις κλασικές ubuntu, suse κτλ
2) επίσης είπα οτι είναι μύθος οτι τα "κλασικά" linux είναι ελαφρύτερα από τα XP

very nice... ειδες που τελικα ελειπαν καποιες λεξεις και δεν εβγενε σωστο νοημα? οποτε μαλλον
δεν σε αδικησα με λαθος υποθεσεις!!!! :001_cool:

ομως και παλυ εχω καποιες αποριες:

win XP VS mandrake ποιος ειναι ο winner?
win7 VS ubuntu 9.10 ποιος ειναι ο winner?

αν εχω μηχανημα του 2001 ΡΙΙΙ τι πρεπει να βαλω για να πεταει το συστημα
XP ή mandrake? ή καποιο πιο καινουργιο λειτουργικο?

jim.ni
26-01-10, 02:21
φίλε μου έχεις πρόβλημα στο να κατανοήσεις κάτι ή στο να παραδεχθείς ????

ο νικητής σε κάθε περίπτωση (ίδιας ηλικίας) είναι το linux (ποιο ελαφρύ-ποιο γρήγορο)
ΑΛΛΑ αν βάλεις σε PIII linux εποχής 2002 και πριν δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα απολύτως, ούτε mp3 θα παίζει και θα ζητάει κωδικοποιητές (δεν ξέρω αν προλαβες αυτή την εποχή). Αρα βάζεις XP δεν σου λείπει τίποτα από τα σημερινά πρότυπα και πετάει το εργαλείο, τρέχεις όλα τα προγράμματα που έχουν φτιαχτεί για windows και τα λοιπά.
Αν πάλι βάλεις νεότερα λειτουργικά είτε win είτε linux θα σέρνεται το p3. Κατανοητό?
Γιατί θέλεις να με αναγκάσεις να πω αυτά που θέλεις εσύ και όχι αυτά που ειναι δικιά μου άποψη?

lynx
26-01-10, 02:58
φίλε μου έχεις πρόβλημα στο να κατανοήσεις κάτι ή στο να παραδεχθείς ????

ο νικητής σε κάθε περίπτωση (ίδιας ηλικίας) είναι το linux (ποιο ελαφρύ-ποιο γρήγορο)
ΑΛΛΑ αν βάλεις σε PIII linux εποχής 2002 και πριν δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα απολύτως, ούτε mp3 θα παίζει και θα ζητάει κωδικοποιητές (δεν ξέρω αν προλαβες αυτή την εποχή). Αρα βάζεις XP δεν σου λείπει τίποτα από τα σημερινά πρότυπα και πετάει το εργαλείο, τρέχεις όλα τα προγράμματα που έχουν φτιαχτεί για windows και τα λοιπά.
Αν πάλι βάλεις νεότερα λειτουργικά είτε win είτε linux θα σέρνεται το p3. Κατανοητό?
Γιατί θέλεις να με αναγκάσεις να πω αυτά που θέλεις εσύ και όχι αυτά που ειναι δικιά μου άποψη?

να παραδεκτω οτι? :001_rolleyes::001_rolleyes: εγω διαβαζω απο εσενα οτι σε καθε περιπτωση συγκρισης (ιδιας ηλικιας) το linux ειναι πιο γρηγορο, μαλιστα μας ειπες και την λυση για τα πιο αδυναμα παλαια μηχανηματα...

"το PClinuxOS 2007 (που μου είχε δώσει ο ΚΟΚΑR), το monomaxos LITE, το puppel και το mint (που είναι βασικά ubuntu)"

οποτε γιατι να βαλω XP σε εναν P3?

Σχετικα με το τι προλαβα...προλαβα την εποχη slackware linux με εκδοση πυρηνα 1.0.9 μαλιστα ακομα εχω και το original CD της sybex. Αν θυμαμαι καλα ηταν την εποχη που η hellas on line ηταν ακομη BBS (bulletin board system) και ειχε γραμμη ιντερνετ 64kbps :lool: και σε καποια εκθεση που με ειχαν παει...ειχα δει για προτη μου φορα τα X windows!!! εγω τοτε βεβαια ημουν πιτσιρικακι...


Σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου και μην εξαπτεσαι! (την δικια σου αποψη θελω...)

antonis_x
26-01-10, 04:03
Δεν λέω ότι το λίνουξ είναι τέλειο ή τα win είναι χάλια
ούτως η άλλως χρησιμοποιώ και τα 2.
και είναι φυσικό ένας υπολογιστής 10ετιας να σέρνεται με λειτουργικό του σήμερα, χωρίς όμως να είναι απόλυτο αυτό(γιατί υπάρχουν και ελαφριές διανομές του σήμερα, αλλά και 'βαριές' διανομές που σου δίνουν πολλά χωρίς όμως να χρειάζονται εξωπραγματικούς πόρους)

Πάντως αφού ο φίλος που ξεκίνησε το θέμα έχει τον υπολογιστή ρεζέρβα μπορεί να δοκιμάσει(βαριές ή ελαφριές διανομές) και να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα, θετικά η αρνητικά τουλάχιστον θα χει δοκιμάσει και κάτι διαφορετικό.
Εγώ δοκίμασα καμιά δεκαριά διανομές μέχρι νακαταλήξω σε ubuntu και gentoo.

Στην πράξη έχω δοκιμάσει dual boot σε pc με pIII και 512mb ram xp sp3 και ubuntu 8.1 και ο υπολογιστής έτρεχε πιο άνετα(και από ταχύτητα, επεξεργαστή και ραμ) με ubuntu και αυτό μπορεί να μη φαίνεται από την πρώτη στιγμή, αλλά μετά από λίγο καιρό που αρχίζουν τα win να 'βαραίρουν', και δεν υπήρχε πρόβλημα στο ubuntu ούτε με τον ηχο-βιντεο. Δε χρειάζεται να μπω σε λεπτομέρειες.

jim.ni
27-01-10, 02:35
Whiz (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=32005) η απαντηση αυριο :wiink:

dj_mike
27-01-10, 18:40
ο υπολογιστης μαλλον απεβιωσε!
σημερα μολις τον ανοιξα ενω πηγε να φορτωσει τα xp που ειχε κολλησε στην μπαρα φορτωσης εβγαλε μια μπλε οθονη με κινεζικα και εκανε restart και παλι απο την αρχη το ιδιο.
Σκεφτικα οτι ηρθε η ευκαιρια να του κανω το format οποτε ξεκινησα να του περασω linux αλλα τπτ ουτε καν εβλεπε τo cd. δοκιμαζω το ιδιο με xp, και κει τα ιδια και μετα ξαφνικα εκλεισε τελειως και τωρα ουτε καν στο bios μπορω να μπω. με το που ανοιγει η πρωτη μαυρη οθονη οταν ανοιγει ο υπολογιστης κολλαει εκει δεν διαβαζει και δεν αναγνωριζει ουτε σκληρο ουτε cd τπτ απολυτως και τα γραμματα ακομα ειναι εντελως αλλοιωμενα.
Μαλλον πρεπει να καηκε η μητρικη.

asterixx25
20-09-11, 14:13
ναι και είναι καλό .έχω τον μονομάχο 4.0.είναι εύκολο γρήγορο.το έχω σε asus e 900 που σερνόταν με xp .τώρα είναι γρήγορο και σταθερό.το προτείνω

Πρόσφατα εγκατέστησα και εγώ τον μονομάχο 4 στο pc μου (athlon 3Ghz, 512 RAM) ,αλλά μετά απο 2 ημέρες αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα. Ενώ φορτώνει κανονικά το λειτουργικό απο τον σκληρό δίσκο μετά απο 2-3 λεπτά παθαίνει κάτι ο υπόλογιστής και βγάζει στην οθόνη κάτι περίεργα σχέδια. Απο εκεί και μετά ο υπολογιστής δεν ανταποκρίνεται καθόλου και χρειάζεται επανεκίνηση.
Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να φταίει?
Τον έχω κάνει ξανά εγκατάσταση άλλες 2 φορές και πάλι τα ίδια. Επίσης το ίδιο πρόβλημα το βγάζει και όταν βάζω να παίξει το Live Cd. Φορτώνει κανοικά το Cd για κανένα 5λεπτό και μετά νεκρώνει η οθόνη.