PDA

Επιστροφή στο Forum : λαμπτήρες εξοικονόμησης ενέργειας



eposa
25-01-10, 21:39
Γεία σας.
Καταρχήν δεν ξέρω άν ποστάρω σε σωστό σημείο, οπότε αν είναι λάθος παρακαλώ μεταφέρετε το.
Θέλω να αγοράσω κάποιους λαμπτήρες εξοικονόμησης ενέργειας για το σπίτι μου.Το πρόβλημα είναι ότι πήρα κάποιους από τα praktiker στα μεγαλύτερα watt ( Κάπως αλλιώς το λένε σε αυτούς) , αλλά δεν με ικανοποίησε καθόλου το φως τους. Δηλαδή θα ήθελα να είναι πιο δυνατό.
Οι λαμπτήρες που πήρα ήταν σχετικά φθηνοί.Μήπως δεν ήταν καλής ποιότητας? Τι μου προτείνετε να πάρω?

Η αλήθεια είναι ότι στους 2 χώρους που θέλω να βάλω τους λαμπτήρες τώρα έχω μια 100 και 150 watt που καίνε πολλές ώρες και νομίζω πως αυτό επηρεάζει και το λογαριασμό μου στην ΔΕΗ. Υπάρχει κάποια καλύτερη λύση από τους λαμπτήρες που σκέφτηκα?
Ευχαριστώ

dal_kos
25-01-10, 22:01
'Ισως πρέπει να βάλεις λαμπτήρες της Philips θερμού φωτός που είναι σαν τους απλούς πυρακτώσεως από άποψης φωτός[χρώμα, ένταση]. Ο Τόλιας στο κέντρο τους είχε 4,5 ευρώ το κομμάτι. Δεν έχω πάρει από αυτόν, αλλά πιστεύω πως η ποιότητα της philips θα είναι καλύτερη από αυτή των πρακτικερ.

ΥΓ: Τα lumen εννοείς μάλλον

klik
25-01-10, 22:05
παρε osram (κορυφή) ή megaman ή paulman ή lexman, διάλεξε κρυο/ζεστο φως όπως σου αρεσει, για να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
μην πέρνεις γτπ (noname) λάμπες απο πρακτικερ,ικεα (π.χ. μάρκα ΙΚΕΑ,globus,σουξου-μουξου).

(θα πρότεινα να μείνεις μακρυα και απο τις philips που κυκλοφορούν στην Ελλαδα, καλό φως, αλλά μάπα συναρμολόγιση πλακέτας)

Σε osram έχω 20 συνολικά, 2 απο τις οποίες σχεδόν δεκαετία, η γυναίκα μου γκρινιάζει γιατι δεν της αρέσουν τα φωτηστικά (είναι στρογγυλές σαν φθορισμού) και θέλει να τα αλλάξει, αλλά αυτές είναι απέθαντες.
Εχω και 4 philips, όλες εκτός με ελάχιστη χρήση... (κακές πλακέτες, κακά συρματα στα εξαρτηματα, μάπα καλάι...)


Αλλες λάμπες που εχω δοκιμάσει και έχουν αντοχή (αλλα ο φωτισμός δεν είναι ο καλύτερος δυνατός) είναι volfram.

eposa
25-01-10, 22:12
Θα μπορούσατε να δώσετε και κάποιο Link το amazon.co.uk νομίζω έχει ποικιλία

όπως είπα θέλω δυνατό φως και χαμηλή κατανάλωση(όσο γινετε αυτό)

Xarry
25-01-10, 22:16
Οι θερμου φωτος ειναι σαν τις πυρακτωσεως ενω οι ψυχρου εχουν πιο ασπρο φως ας πουμε;

klik
25-01-10, 22:20
http://www.osram.com/osram_com/Consumer/Home_Lighting/Energy_saving_lamps/Product_overview/15-year_life_/OSRAM_DULUX_SUPERSTAR_CIRCOLUX_/index.html

αν το θέμα χρημάτων δεν είναι περιοριστικό, υπάρχουν και καλές λύσεις με άψογο φωτισμό σε LED πλάκες αλλά απο 300ευρω και πάνω η μια.

eposa
25-01-10, 22:21
παιδιά δεν έχω ιδέα από λάμπες και δεν είμαι αθήνα να αγοράσω κάπου από εκεί. Η Philips που προτείνετε μήπως είναι αυτή
Philips Energy-Saving Light Bulb, 20w ES Cap Tornado, T3, One-Pack: Amazon.co.uk: Lighting



αν το θέμα χρημάτων δεν είναι περιοριστικό, υπάρχουν και καλές λύσεις με άψογο φωτισμό σε LED πλάκες αλλά απο 300ευρω και πάνω η μια.
ούτε για αστείο

antonis_p
25-01-10, 22:21
πολύ καλές λάμπες παιρνω από το ΙΚΕΑ,
κρατουν πολύ πολύ καιρό!

Xarry
25-01-10, 22:24
παιδιά δεν έχω ιδέα από λάμπες και δεν είμαι αθήνα να αγοράσω κάπου από εκεί. Η Philips που προτείνετε μήπως είναι αυτή
Philips Energy-Saving Light Bulb, 20w ES Cap Tornado, T3, One-Pack: Amazon.co.uk: Lighting (http://www.amazon.co.uk/Philips-Energy-Saving-Light-Tornado-One-Pack/dp/B001BNHV3E/ref=sr_1_2?ie=UTF8&s=lighting&qid=1264450726&sr=1-2)


ούτε για αστείο
Αυτες τις φιλιπς παιρνω σχεδον παντα τις βρισκεις παντου και ειναι απο τις σχετικα φτηνες.

eposa
25-01-10, 22:25
Αν είναι led θα έχω καλύτερο φωτισμό ??
μια philips led
Philips 7W ES Fitting LED Energy Saving Spot Bulb (7W Consumption 50W Equivalent Light Output) - Cool White Colour - Master LED Bulb MV NR63 Spot 7W E27 CW 230-240V 25D 800cd 50-60Hz max. 65mA: Amazon.co.uk: Lighting

@Xarry
εγώ όταν άλλαξα την πυρακτώσεως 100watt με έναν λαμπτήρα εξοικονόμησης ενέργειας που είχε τα αντίστοχα watt, μου φάνηκε πως δεν είχαν το ίδιο φως, αυτός της εξοικονόμησης ενέργειας υστερούσε.Αυτές εσένα σου φαίνονται το ίδιο με παλιές που είχες?

klik
25-01-10, 22:28
led σε μικρες λάμπες σπότ για φωτισμό βιτρινας,κουζίνας/πάγκου ή επιπλου κάτι λένε.
Για φωτισμό χώρου όχι (μόνο για λαμπάκια νυχτός κάνουν).

Xarry
25-01-10, 22:33
@Xarry
εγώ όταν άλλαξα την πυρακτώσεως 100watt με έναν λαμπτήρα εξοικονόμησης ενέργειας που είχε τα αντίστοχα watt, μου φάνηκε πως δεν είχαν το ίδιο φως, αυτός της εξοικονόμησης ενέργειας υστερούσε.Αυτές εσένα σου φαίνονται το ίδιο με παλιές που είχες?

Δεν μου φαινεται οτι υστερει ισα ισα. Στην αρχη βεβαια δεν αποδιδει το μεγιστο της θελει καποιο χρονο για να δωσει το μεγιστο.

eposa
25-01-10, 22:48
μάλλον βρήκα αυτές που λέει ο dal_kos (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=32093). Ποιά η διαφορά όμως μεταξύ θερμού και ψυχρού φωτός ?(μάλλον εννοει το πώς φαίνετε το φως)
είναι σε pdf όλες οι philips (ποια προτείνετε?)
http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=4&ved=0CA4QFjAD&url=http%3A%2F%2Fwww.lighting.philips.com%2Fgr_el% 2Ftrends%2Fgls_phaseout%2Fdownload%2Fphilips_karto lina_32x47_final.pdf&rct=j&q=philips+%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%8D+%CF %86%CF%89%CF%84%CF%8C%CF%82&ei=fgJeS7OIK6f60wSJgon6BA&usg=AFQjCNHwN0hGt1ID01u0WOij3bsac3A41w

Αποστόλης1
25-01-10, 23:20
Γενικά κι'εγώ δεν βρίσκω ότι η αντιστοιχία φωτισμού είναι σωστή, ίσως τα φωτομετρα που μετράνε να έχουν μεγαλύτερο εύρος συχνοτήτων. Πάντως το συνηθίζεις. Προτιμάω "κρύο" μπλε χρώμα, τουλάχιστον πλησιάζει το λευκό

dal_kos
26-01-10, 00:15
Θερμό φως είναι αυτό που βγάζουν οι λαμπτήρες πυρακτώσεως. Ψυχρό είναι το κλασικό που βγάζουν οι λαμπτήρες φθορισμού, χονδρικά. Το θερμό πλησιάζει στο πορτοκαλί, ενώ το ψυχρό στο μπλε. Προσωπικά προτιμώ το θερμό φως καθώς δίνει μια ζεστασιά στο χώρο. Γούστα είναι αυτά.
Επίσης να ξεκαθαρίσω πως προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει ποτέ philips, απλά τις θεωρώ καλύτερες από κάποιες απαράδεκτες που είχα πάρει απο πρακτικερ με ονομαστική 100w αντίστοιχη και φωτίζανε σχεδόν σαν νυχτός. Δηλαδή μη πάρεις καμιά παρτίδα επειδή είπα εγώ philips :laugh: Τώρα που το θυμήθηκα, η philips έχει μια νέα σειρά απ' ό,τι μου έλεγε ενας γνωστός μου ηλεκτρολόγος, η οποία έχει πιο λεπτό σωληνάκι και είναι ακόμα πιο οικονομική [18w αντί για 20, με ισοδύναμο φωτισμό 100w πυρακτώσεως]