PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΕΑΣ ΣΗΜΑΤΟΣ ΤΑΣΗΣ



ΠΕΤΡΟΣ Κ.
27-01-10, 10:12
Καλημέρα.
Τα φώτα σας παρακαλώ.
Εχω ένα PLC του οποίου οι είσοδοι παίρνουν σήμα 20~24vdc. Ομως ένας αισθητήρας που έχω δίνει σήμα σώμα (-).
Πως μπορώ να αντιστρέψω το σήμα από σώμα (-) σε 24VDC???
Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω ρελέ, επειδή ο εν λόγω αισθητήρας είναι μετρητής στροφών (από 0 έως 50Hz) οπότε προφανώς δεν ενδείκνυται το ρελέ.
Οι κατανάλωση στις εισόδους του PLC είναι το πολύ 50mA.

Ευχαριστώ!

FILMAN
27-01-10, 10:54
Θα χρειαστείς ένα τρανζίστορ PNP και 2 ή 3 αντιστάσεις (η R3 μπορεί να μη σου χρειάζεται).

Nemmesis
27-01-10, 11:01
Θα χρειαστείς ένα τρανζίστορ PNP και 2 ή 3 αντιστάσεις (η R3 μπορεί να μη σου χρειάζεται).
μα χωρις την ρ3 θα γινει βραχηκυκλωμα

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
27-01-10, 11:28
Παιδιά είστε πρώτοι!!!!!
Ευχαριστώ πολύ!

FILMAN
27-01-10, 15:02
μα χωρις την ρ3 θα γινει βραχηκυκλωμα

Όταν λέω "χωρίς την R3", δεν εννοώ η R3 να γεφυρωθεί, αλλά να μην τοποθετηθεί καθόλου (ανοιχτό κύκλωμα). Δηλαδή ο συλλέκτης του τρανζίστορ να πηγαίνει μόνο στο PLC και πουθενά αλλού. Πέτρο, αν οι είσοδοι του PLC σου έχουν αντιστάσεις pull - down, μπορείς να μην τοποθετήσεις την R3. Αν δεν έχουν, ή δεν ξέρεις αν έχουν, τοποθέτησέ τη.

Nemmesis
27-01-10, 15:09
Όταν λέω "χωρίς την R3", δεν εννοώ η R3 να γεφυρωθεί, αλλά να μην τοποθετηθεί καθόλου (ανοιχτό κύκλωμα). Δηλαδή ο συλλέκτης του τρανζίστορ να πηγαίνει μόνο στο PLC και πουθενά αλλού. Πέτρο, αν οι είσοδοι του PLC σου έχουν αντιστάσεις pull - down, μπορείς να μην τοποθετήσεις την R3. Αν δεν έχουν, ή δεν ξέρεις αν έχουν, τοποθέτησέ τη.
τωρα το λες πιο σωστα... :ok:

FILMAN
27-01-10, 15:10
τωρα το λες πιο σωστα... :ok:

Μα ήταν ποτέ δυνατόν να εννοούσα αυτό που κατάλαβες εσύ προηγουμένως;

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
27-01-10, 15:35
Όταν λέω "χωρίς την R3", δεν εννοώ η R3 να γεφυρωθεί, αλλά να μην τοποθετηθεί καθόλου (ανοιχτό κύκλωμα). Δηλαδή ο συλλέκτης του τρανζίστορ να πηγαίνει μόνο στο PLC και πουθενά αλλού. Πέτρο, αν οι είσοδοι του PLC σου έχουν αντιστάσεις pull - down, μπορείς να μην τοποθετήσεις την R3. Αν δεν έχουν, ή δεν ξέρεις αν έχουν, τοποθέτησέ τη.
Σωστό, αυτό κατάλαβα και εγώ, εννοείται. Ομως θα την βάλω για καλό και για κακό.
Ευχαριστώ παίδες!!!

Nemmesis
27-01-10, 15:44
οταν λες να παραληψεις την r3 τοτε σε οποιο κυκλωμα και αν εννοεις τοτε βραχηκυκλωνεις τα ακρα της... αν δεν γινει αυτο τοτε απλα αλλαζει τελειος το σχεδιο... στο συγκεκριμενο σχεδιο αν πεις σε καποιον να παραληψει την r3 τοτε αυτος θα ενωσει την γειωση με το τρανζιστορ και δεν θα αφησει το τρανζιστορ στον αερα... εγω ξερω πολυ καλα οτι εννοουσες οτι μπορει αν υπαρχουν pull down αντιστασει στο plc μπορει να ολοκληρωθει το κυκλωμα μεσο αυτων... αλλα καποιος ασχετος σου λεω απλα οτι θα ενωνε γειωσει με τρανζιστορ... ετσι εκανα το σχολιο μου για να το εκφρασεις σωστοτερα εσυ παρα να σε "διορθωσω" εγω... σε εισαγωγικα γιατι στην ουσια δεν εχεις λαθος

φιλικα παντα

FILMAN
27-01-10, 15:52
οταν λες να παραληψεις την r3 τοτε σε οποιο κυκλωμα και αν εννοεις τοτε βραχηκυκλωνεις τα ακρα της... αν δεν γινει αυτο τοτε απλα αλλαζει τελειος το σχεδιο... στο συγκεκριμενο σχεδιο αν πεις σε καποιον να παραληψει την r3 τοτε αυτος θα ενωσει την γειωση με το τρανζιστορ και δεν θα αφησει το τρανζιστορ στον αερα... εγω ξερω πολυ καλα οτι εννοουσες οτι μπορει αν υπαρχουν pull down αντιστασει στο plc μπορει να ολοκληρωθει το κυκλωμα μεσο αυτων... αλλα καποιος ασχετος σου λεω απλα οτι θα ενωνε γειωσει με τρανζιστορ... ετσι εκανα το σχολιο μου για να το εκφρασεις σωστοτερα εσυ παρα να σε "διορθωσω" εγω... σε εισαγωγικα γιατι στην ουσια δεν εχεις λαθος

φιλικα παντα

Έλα ρε Παναγιώτη... Δηλαδή αν κάποιος σου πει για ένα φωτιστικό που έχει δυο λάμπες παράλληλα ότι δεν χρειάζεται τη δεύτερη λάμπα, εσύ θα τη βγάλεις και θα βραχυκυκλώσεις το ντουί; Είπαμε να καταλαβαίνουμε κάποια βασικά πράγματα... Άλλωστε όπως είδες, ακόμα και ο Πέτρος σωστά το κατάλαβε από την αρχή...