PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκληρος εξωτερικος Δίσκος , πια μαρκα ?



jeik
29-01-10, 20:11
Παιδια θελω να προμηθευτω εναν αξιοπιστο δισκο για να φυλαξω σημαντικα αρχεια , τι προτεινετε ? μήπως οχι δισκο αλλα DVD ?

Xarry
29-01-10, 20:25
Απο σκληρους θα προτεινα western digital ασυζητητι. (http://el.wiktionary.org/wiki/%CE%B1%CF%83%CF%85%CE%B6%CE%B7%CF%84%CE%B7%CF%84%C E%AF)

KOKAR
29-01-10, 20:29
αν είναι τόσο σημαντικά τα αρχεία σου , τότε εκτός από τον δίσκο
θα σου πρότεινα και ένα copy σε dvd....

NIKPAPAZOGLOU
29-01-10, 21:28
οπως λεει και ο xarry western digital.τους προτηνω και εγω.αλλα αν ειναι πολυ σημαντικα τα αρχεια σου τοτε δεν πρεπει να τα εχεις μονο σε ενα σημειο buckup.

Xarry
30-01-10, 00:37
αν είναι τόσο σημαντικά τα αρχεία σου , τότε εκτός από τον δίσκο
θα σου πρότεινα και ένα copy σε dvd....
Το dvd δεν ειναι το πλεον αξιοπιστο μεσο. Πολλες φορες μου εχει τυχει μετα απο 1 με 1,5 χρονο να μην διαβαζεται απο ολους τους υπολογιστες. Το ασφαλεστερο ειναι σε τουλαχιστον 2 σκληρους. Βεβαια η πιο αξιοπιστη λυση πιστευω οτι ειναι οι μνημες flash αλλα ακομα δεν μπορουμε να εχουμε μεγαλες χωρητικοτητες.

xarhs
30-01-10, 08:29
western digital και δικτυακος ,γιατι αν παρεις ενα media player αργοτερα θα
''τραβας''ταινιες στην TV κατευθειαν.

HFProject
30-01-10, 08:49
Οι δικτυακοί δίσκοι υποφέρουν από διάφορα προβλήματα.

Επίσης είναι πάρα πολύ αργοί.

Τα media player έχουν και USB συνήθως.

Oι WD είναι πολύ καλοί.

MadAss
30-01-10, 10:35
οπως ειπαν και οι υπολοιποι western digital, χωρις καμια αμφιβολια, και προσωπικη μου αποψη ειναι να παρεις καλυτερα εσωτερικο και οχι εξωτερικο, γιατι πιστευω εχουν μεγαλυτερη αντοχη.

KOKAR
30-01-10, 10:47
Το dvd δεν ειναι το πλεον αξιοπιστο μεσο. Πολλες φορες μου εχει τυχει μετα απο 1 με 1,5 χρονο να μην διαβαζεται απο ολους τους υπολογιστες. Το ασφαλεστερο ειναι σε τουλαχιστον 2 σκληρους. Βεβαια η πιο αξιοπιστη λυση πιστευω οτι ειναι οι μνημες flash αλλα ακομα δεν μπορουμε να εχουμε μεγαλες χωρητικοτητες.

σαφώς και η λύση των 2 δίσκων είναι καλύτερη αλλά τα χρήματα είναι αρκετά
παραπάνω !
αν τα DVD που θα χρησιμοποιησεις ειναι επωνυμα και οχι noname
και η εγγραφή γίνετε σε χαμηλή ταχύτητα τότε είναι αρκετά καλή λύση
Αν τώρα τα χρήματα δεν σε πολυ απασχολούν τότε πάρε δυο δίσκους
και καθάρισες

chip
30-01-10, 10:49
Εγω θα επέλεγα seagate

KOKAR
30-01-10, 10:58
Seagate ούτε στον εχθρό μου....

υ.γ
ο Σωτηρακης ας πάρει seagate :lool:

Nemmesis
30-01-10, 13:11
η μια και μοναδη επαφη που ειχα με seagate ηταν ενας 60ρις ή 80ρις δεν θυμαμε και πηγε ουτε εναν χρονο... απο τοτε ολα WD τα βαζω... αν και τελευταια η αληθεια ειναι ακουω ολο και καλητερα λογια για τους seagate...
να φανταστεις εχως σκληρο WD ετος κατασκευης 2001 και ακομα ουτε ο ηχος απο τις κεφαλες δεν ακουγονται... βεβαια πριν κανα 2χρονια ειχε ακουστει μια ελατωματικη παρτιδα (στα 120GB)απο την WD, αλλα νομιζω οποιος ειχε τετοιο σκληρο μπορουσε να τον δωσει και να του δωσουν αλλο... σωστα δεν θυμαμε ρε παιδια?

chip
30-01-10, 13:26
Από αρκετές δεκάδες seagate που έχουν περάσει από τα χέρια μου δεν χάλασε ούτε ένας.

MadAss
30-01-10, 14:30
seagate σε καμια περιπτωση.. 2 ειχα (εναν εσωτερικο κ εναν εξωτερικο) και μου χαλασαν και οι δυο..
WESTERN DIGITAL δαγκωτο!!! 3 εχω στην κατοχη μου και δεν εχω κανενα προβλημα λειτουργουν αψογα (και λειτουργουν πολυ και σκληρα :hammer:)

moutoulos
31-01-10, 01:04
Εγώ πάλι θα σας τη χαλάσω ...

Δεν υπάρχει αξιόπιστος δίσκος, ή πιο αξιόπιστος, απλά υπάρχει αστοχία υλικού του συγκεκριμένου
S/N που θα πάρεις.
Έχω δίσκο Maxtor, απο το 2000, δουλεύει αλλά δεν είχε νόημα να τον έχω σε κάποιο σύστημα.
Εννοείται βέβαια μιλάω για τις τρείς μεγάλες κατασκευάστριες Σ.Δίσκων ...


SEAGATE
WESTERN DIGITAL
MAXTOR

Πάντως προσωπικά δεν μου έχει χαλάσει ποτέ σκληρός δίσκος, και έχουν περάσει πάνω απο 10 HD
απο μένα. Οπότε δεν μπορώ να εκφέρω και γνώμη. Ίσως επειδή τους συμπεριφέρομαι σαν "αυγό".



Πάμε στο θέμα ...
Το σωστότερο (κατά τη γνώμη μου) αναφέρθηκε ήδη απο τον Xarry.

Το ασφαλεστερο ειναι σε τουλαχιστον 2 σκληρους.
Backup σε δυο HD. Είναι αδιανόητο να σου χαλάσουν και οι δυο ταυτόχρονα ..., ααααα ποτέ και οι
δυο ταυτόχρονα πάνω στο σύστημα.

chip
31-01-10, 01:33
Αν τα αρχεία είναι πολύ σημαντικά είναι αυτονόητο θα πρέπει να είναι σε δύο δίσκους αποθηκευμένα.
Φυσικά το ποιο σημαντικό είναι το πως φαίρεσε στο δίσκο. Ίσως γι αυτό και οι εξωτερικοί χαλάνε πολυ πολυ πολυ ποιο συχνά από τους εσωτερικούς παροτι έχουν συνήθως ελάχιστες ώρες λειτουργίας.

tasosmos
31-01-10, 02:02
Οπως κατσει ειναι με τους δισκους, δεν υπαρχει απολυτος κανονας οτι οι μεν ειναι καλοι κ οι δε οχι.
Eχω εναν maxtor απο το 2001-2 που θεωρητικα ηταν (εχει εξαγοραστει απο την seagate εδω κ καναδυο χρονια) οι χειροτεροι απο τους 3 παραπανω σε αξιοπιστια κι ακομα δουλευει παροτι εχει υποστει υπερβολικα πολλη χρηση (24/7 για 4+ χρονια σε κατεβαστηρι-data server)

Leonardo
04-02-10, 16:58
Εγω πριν λιγο καιρο παρηγγηλα εναν σκληρο δισκο WD 500GB SATA 50e και πιστευω οτι θα μεινω ευχαριστημενος...

passer07
05-02-10, 01:33
οπως ειπαν και παραπάνω backup σε δισκο/ους και μετα θα τον κανεις κρεμιδι... μεσα στο αντιστατικο(ετσι δεν λεγετε?) σακουλακι μετα σε σακουλακι με τις φοουσκάλες και μεσα σε κουτι .Αποθηκευση σε χωρο χωρις υγρασια - ζεστη και τετοια.Α και που και που κανενα τσεκ το δισκο για να εχει το κεφαλι σου ησυχο .

εγω χρησιμοποιώ dvd για backup χρονια τωρα και καποια που ειχα απο 2004 τα διαβάζει ακομα το pc.Αν περνεις καλα δισκάκια δεν παιζει προβλημα(πολυ ευχαρ. απο cd-r verbadim και dvd tdk+-r tayo yuden dvd+r)

ConX.
05-02-10, 03:12
Το dvd δεν ειναι το πλεον αξιοπιστο μεσο. Πολλες φορες μου εχει τυχει μετα απο 1 με 1,5 χρονο να μην διαβαζεται απο ολους τους υπολογιστες. Το ασφαλεστερο ειναι σε τουλαχιστον 2 σκληρους. Βεβαια η πιο αξιοπιστη λυση πιστευω οτι ειναι οι μνημες flash αλλα ακομα δεν μπορουμε να εχουμε μεγαλες χωρητικοτητες.

Αυτό δεν είναι σωστό. Τα οπτικά μέσα αν συντηρούνται σωστά και είναι καλής ποιότητας έχουν μικρότερη πιθανότητα να συμβεί απώλεια δεδομένων. Δείτε αυτό http://www.dpreview.com/learn/?/key=comparison (Data Stability).

Η καλύτερη λύση, αν τα δεδομένα σου είναι πολύ σημαντικά να τα έχεις συνεχώς σε δυο τουλάχιστον μέσα. Αυτό σημαίνει ότι τα έχεις στον δίσκο σου και συγχρόνως τα έχεις και σε DVD (σε θήκη μάλιστα, για να αποφύγεις γραντζουνιές). Δυστυχώς αυτό είναι δύσκολο αν τα δεδομένα σου ανανεώνονται συχνά.

Η πιο εύκολη λύση είναι να πάρεις έναν καλό δίσκο εξωτερικό (και εγώ WD προτείνω) που αν είναι αρκετά μεγάλος σίγουρα θα αποτελείτε εσωτερικά από δυο δίσκους και στην συνέχεια να βάλεις RAID1 (http://en.wikipedia.org/wiki/RAID_1#RAID_1), έτσι ναι μεν το μέγεθος του δίσκου θα είναι το μισό από το αναγραφόμενο αλλά τα δεδομένα σε αυτόν θα είναι αυτομάτως σε δυο δίσκους. Έτσι αν συμβεί κάτι στον έναν δίσκο θα έχεις στον άλλο δίσκο αντίγραφο. Το κακό με αυτή την περίπτωση είναι ότι δεν θα γλιτώσεις από ότι μπορεί να συμβεί και στους δυο δίσκους ταυτόχρονα (νερό, υπέρταση κλπ) (http://en.wikipedia.org/wiki/Off-site_data_protection).

Γιώργος Ανώνυμος
05-02-10, 08:57
Θα συνιστούσα E-SATA (Externan SATA) και όχι USB! Ο λόγος είναι η ταχύτητα του backup-αρίσματος που για μένα είναι αποτρεπτικός παράγοντας να κάνω πιό συχνά backups. Αν ξέρω ότι η διαδικασία μπορεί να πάρει από 35' έως 1h, επειδή ούτε καν μπορώ να διαθέσω αυτόν τον χρόνο π.χ. γιατί θέλω να βγω από το σπίτι ή δεν θα ήθελα να αφήσω τον Η/Υ ανοιχτό όλο το βράδυ πρακτικά την επαναλαμβάνω κάθε 3-6 μήνες!. Αν μου έπερνε 10' θα την έβλεπα... αλλιώς!!!

Last but not least, προτιμώ σκληρούς δίσκους με μεταλλικό κέλυφος -βλ. WD- (που εκτελεί και χρέη ψύκτρας) από αυτούς με πλαστικό κέλυφος και ανεμιστηράκι -βλ. Toshiba- και σε κάθε περίπτωση δεν backupιάρω τραγουδάκια!!! Προσωπικά πιστεύω πως η πιθανότητα αστοχίας του δίσκου δεν διαφέρει από κατασκευαστή σε κατασκεαυστή που έχουν εξελίξει ιδιαίτερα τις τεχνολογίες τους διότι αντικειμενικά είναι πολύ χαμηλή αν ξεπεραστεί το αρχικό σημείο DOA (Dead On Arrival) δηλ. εξαρχής λάθους με την πρώτη χρήση.

Δεν εμπιστεύομαι τα οτικά μέσα γιατί μου έχουν ΄χτυπήσει' κάποια υποτίθεται καλού και επώνυμου κατασκεαυστή και προέλευσης Ιαπωνίας και μάλιστα σε... ανύποπτο χρόνο. Θεωρητικά συντρέχουν όλοι οι παράγοντες υψηλού ρίσκου στην αποθήκευση σε αυτά ενώ τα υλικά τους κατεξοχήν πολυκαιρίζουν παρά τις όποιες καλές συνθήκες αποθήκευσης και χρήσης. Επικροοτώ την χρήση 2ου HD που ιδανικά θα πρέπει να αποθηκεύεται σε άλλη διεύθυνση για τον φόβο κλοπής H/Y και δίσκου backup!!! Ο φόβος φυλά τα έρμα...

Συνιστώ το scan-άρσιμα των προς backup αρχείων από αντι-ιικό πριν την πραγματοποίησή του.

Καλημερίζω!!!