PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με MASTECH ΜΥ-64



lunatic
30-01-10, 17:10
Έχω το πολύμετρο ΜΥ-64 μερικά χρόνια τώρα και είμαι γενικά ευχαριστημένος. Τελευταία όμως μου κάνει κάποια προβλήματα. Για παράδειγμα όταν βραχυκυκλώνω τα καλώδια του αντί να δείχνει μηδεν εμφανίζει μια ένδειξη από 5 μέχρι 12Ω που παίζει συνεχώς. Το ίδιο και όταν μετράω μία αντίσταση. Δεν εμφανίζει σταθερό νούμερο όση ώρα και να το έχω πάνω. Πάιζει στα δύο τελευταία ψηφία συνέχεια. Τάσεις και ρεύματα φαίνεται να μετράει φυσιολογικά πάντως.

Η αλήθεια είναι ότι έχω βάλει κι εγώ το χεράκι μου πάντως. Έχω μετρήσει και κάποια μεγάλα σχετικά ρεύματα στην είσοδο των 10Α (όχι πάνω από 20Α πάντως) και έχει φάει και κάποιες πτώσεις κλπ. Επίσης, μια φορά που το άνοιξα για να αλλάξω τη μπαταρία είδα μέσα κάποια τριμεράκια που όμως δεν έλεγε τι κάνουν. Τα κούνησα λίγο μήπως δω να αλλάζει κάτι στη συμπεριφορά του αλλά τίποτα. Υποθέτω ότι με κάποιον τρόπο θα καλιμπράρεται σωστα? Αλλιώς γιατί να έχει τα τριμμεράκια αυτά? Το βιβλιαράκι του πάντως δεν γράφει κάτι και στο internet δεν βρήκα κάτι χρήσιμο.

Όποιος γνωρίζει κάτι ας βοηθήσει.
Ευχαριστω!

(ΥΓ. βρήκα στο google το παρακάτω συνημένο αλλά δν ξέρω τι να το κάνω :blush:)

tasosmos
30-01-10, 18:16
Πρωτα απ'ολα αλλαξε την ασφαλεια, ακομα κι αν δεν φαινεται καμενη μπορει να εχει αρπαξει το συρματακι και να προκαλουνται απο κει καποια προβληματα.

Αν δεν γινει τπτ δοκιμασε να ριξεις λιγο σπρει επαφων στον περιστροφικο διακοπτη που εχει για να επιλεγεις λειτουργια, μερικες φορες δεν παταει καλα μετα απο χρηση.

Οταν μετρας αντισταση σου βγαζει τιμες παραπλησιες με την πραγματικη τιμη της ή οτι να ναι ξεκαρφωτα?

lunatic
30-01-10, 19:06
Παραπλήσιες. Μετράω πχ αντισταση 56ωμ και δειχνει από 45 μεχρι 65 ξερω γω. Και παίζει συνέχεια.

Ασφάλεια άλλαξα. Δεν βελτιώθηκε τίποτα. Σπρέι επαφών δεν έχω τώρα, θα πάω να πάρω και θα βάλω να δω.

gep58
30-01-10, 22:34
Βασίλη,
αν το σχέδιο είναι του πολύμετρου, αν έχεις όρεξη να προσπαθήσουμε να το επισκευάσουμε, επειδή θα πάρει κάποιο χρόνο και για να μην γεμίζουμε το post με ερωτο-απαντήσεις, στείλε μου πμ.

gep58

nikknikk4
30-01-10, 23:56
Αλλαγή μπαταρίας καθάρισμα όλων τω επαφών (διακόπτη και ακροδεκτών )επίσης
(μπορείς και με οινόπνευμα)
και πιστεύω ότι έλυσες τα προβλήματα

.

mystaki g
08-02-10, 18:02
Βασίλη,
αν το σχέδιο είναι του πολύμετρου, αν έχεις όρεξη να προσπαθήσουμε να το επισκευάσουμε, επειδή θα πάρει κάποιο χρόνο και για να μην γεμίζουμε το post με ερωτο-απαντήσεις, στείλε μου πμ.

gep58για μενα καλυτερα να γεμισετε το post με ερωτο-απαντησεις/σε καποιους αυριο θα χρειαστουνε οι συμβουλες σας.:wiink: