Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Αναζήτηση transistor!Help



kavala26
31-01-10, 10:34
Καλημέρα,
Έχω ένα ενισχυτή philips fa-950 με καμένο το τελικό στάδιο!
Τα transistor είναι ζευγάρια 2SD1895,2SD2276,2SB1503,2SB1255
Τα μισά τα έχω βρει στην Ελλάδα σε φυσιολογικές τιμές
Τα υπόλοιπα τα έχω βρει στο εξωτερικό σε τρελές τιμές που δεν αξίζει η επισκευή
Αντίστοιχα δε μπόρεσα να βρω εγώ! Υπάρχει κανένας που να μπορεί να με βοηθήσει να βρω αντίστοιχα?
http://www.marantzphilips.nl/philips_fa950_amplifier/

kavala26
31-01-10, 11:25
Επίσης Δεν μπορώ να βρώ το κύκλωμα του πουθενά!!!

her
31-01-10, 13:27
Από το πρόγραμμα vrt disk είδα ότι δίνει τις παρακάτω αντιστοιχίες. Δεν τα ξέρω καθόλου τα τρανζίστορ αυτά απλά αναφέρω τις αντιστοιχίες με επιφύλαξη.

2 SD 1895 = 2SD2439
2 SD 2276 = 2SD2222, 2SD2250
2 SB 1503 = 2SB1470 , 2SB 1490
2 SB 1255 = 2SB1588

sakis
31-01-10, 15:22
απλα τα πραγματα .... 1943 5200 για την εξοδο ΜJE 15032-33 τα driver εγκαθιστας ....ξαναρυθμιζεις το ρευμα ηρεμιας εκει που θες και οξω απο εδω ....

τουλαχιστον αν το κανεις ετσι τα τρανσιτορ σου θα εχουν συγκεκριμενο επιπεδο και θα ειναι ταιρι το ενα με το αλλο .... το να παρεις δυο τρνσιτορ απο εδω και τρια απο εκει ποτε δεν προκειται να ζυγισουν σωστα

επισης τα 1943 5200 ειναι και μαλλον καλυτερα απο αυτα που φοραγε απο την μανα του
απλα πρεπει να κοιταξεις να ειναι καλη ποιοτητα γιατι και απο αυτα ειναι γεματος ο τοπος με μαιμου


στους ενισχυτες παιζει μεγαλο ρολο η συμμετρια οποταν η επιλογη ενα τετοιο τρανσιτορ και ενα αλλο δεν προσφερει ασφαλεια και σταθεροτητα

τα ξηλωνεις ολα κια καθαρισες

αν χρειαστεις παραπανω βοηθεια make a post

kavala26
31-01-10, 20:13
Αγαπητέ sakis σ’ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλά δε την έχω πολυκαταλάβει
Μπορείς να γίνεις λίγο ποιο αναλυτικός
Ευχαριστώ!!

GR_KYROS
31-01-10, 20:52
το τρέλανες το παιδί sakis :001_smile:
δεν είναι όλοι γάτοι ......:wiink:
Στάθη τα 2SB1503, 2SB1255 θα τα βρεις εδώ
http://www.markidis.gr/advanced_search_result.php?keywords=2SB1255

sakis
01-02-10, 10:05
ακολουθουν διορθωσεις

sakis
01-02-10, 20:13
ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΩ

απο βιασυνη και αγνοια μαλλον ειδα το νουμερα και νομισα οτι τα τρανιστορ απλα ιαπωνικα αλλα εχω κανει λαθος

τα τρανσιτορ αυτα ειναι νταρλιγκτον ο ενισχυτης αυτος δουλευει σε ταξη G με δυο τασεις τροφοδοσιας και γενικα ειναι πολυ κολομηχανημα

η επισκευη του θα ειναι αρκετα δυσκολη ...οι ισοροπιες ειναι πολυ λεπτες εκει και γενικα οι πιθανοτητες ειναι πολυ λιγες για να γινει σωστο και να κρατησει

θα πρεπει να ζητησω συγνωμη για την βιαστικη μου απαντηση μια και τα πραγματικα ιαπωνικα μηχανηματα εχουν πολυ πιο ευκολα κυκλωματα και γελαστηκα απο βιασυνη

η αληθεια ειναι οτι εχω και εγω εναν τετοιο τον ιδιο στο μαγαζι και δεν τον καταφερα και μαλιστα επειδη εχει ωραιο σασσι σκεφτομαι να τα βγαλω ολα απο μεσα και να βαλω κατι αλλο

kavala26
01-02-10, 20:47
Μπορώ να πω ότι στενοχωρήθηκα λίγο αλλά μετά από τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το sikis πήρα απόφαση να του βγάλω τα έντερα και να βάλω μέσα του κάτι καλύτερο!Θα σας ενημερώνω για το εγχείρημα μου!!! Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας!!

sakis
23-03-10, 21:52
OK εχει περασει αρκετος καιρος και επειδη ειχα λιγο χρονο ασχοληθηκα με αυτη την σαβουρα απο απλη περιεργεια και μονο για να μαθω κυριως αν τα κυκλωματα εισοδου που εχει το μηχανημα υποστιριζουν να γινει καποια μετατροπη ωστε να παιξει το μηχανακι του λαχιστον κρατωντας τον προενισχυτη και τους επιλογεις ( μην ξεχναμε οτι εχει και δικο του DAC το μηχανημα και υπαρχει περιπτωση να παιζει αξιοπρεπως ( αμφιβαλω αλλα ποτε δεν ξερεις )

το λοιπον το σαραβαλο αυτο δουλευει σε ταξη G το οποιο σημαινει οτι εχει δυο τασεις τροφοδοσιας μια ψηλη και μια χαμηλη ...η χαμηλη ειναι 21+21 βολτ αρκετα αμπερ ωστε ανετα μπορει να υποστιριξει εναν ενισχυτη 40+40 πραγματικα βαττ οποταν ειναι αρκετος για casual listening ....

θα προχωρησω να το ακουσω σαν προενισχυτη να δουμε οτι παει καλα και απο εκει και μετα βλεπουμε


θα ακολουθησουν οδηγιες για την μοντιφα αν υπαρχει ακομα ενδιαφερον

sakis

sakis
23-03-10, 22:47
ok .... δυστυχως ο προενισχυτης δεν λεει απολυτως τιποτα το προβλημα ειναι οι παλαιωμενοι επιλογεις εισοδου της toshiba tc 95xx το βασικο τους μειονεκτημα ειναι οτι το σημα περναει μεσα απο αυτους και ολη του ποιοτητα "τρωγεται" εκει μεσα

σημαινει οτι μαλλον το βλεπω να γινει εφαρμογη lofi με κανενα LM 3886 μεσα οπου μετα 21+21 εναλασσομενο ντουφεκι θα παει και οξω απο εδω

δυστυχως το δε dac ηταν μια ακομα απογοητευση + πικρα

αν υπαρχει ενδιαφερον αγαπητε σταθη γραψε να σου πω τι εκανα και βλεπουμε

kavala26
05-06-10, 08:59
Καλημέρα
Saki τι εννοείς?
Τον επισκεύασες και τον άκουσες ή άκουσες μόνο προενισχυτη χωρίς το τελικό στάδιο

sakis
05-06-10, 10:09
ναι σωστα ...και οπως σου ειπα δεν ξετρελαθηκα

kavala26
05-06-10, 10:58
Τι προβλημα είχε??Αν έφτιαξες το τελικό στάδιο θέλω λεπτομέριες......

sakis
05-06-10, 11:13
οχι ...εφτιαξα το τελικα γηπεδο χα χα χα χα χα.....κοιτα ...συμαζεωα την προστασια ... εκανα σκαντζα τους ηλεκτρολυτικους α ωστε να δουλεουν παραλληλα ( δηλαδη και της μεαγλης και της μικρης τασης για να αποτησω μεγαλυτερη χωρητικοτητα ) .... ξεπαστρεψα ολες τις διοδους για να μην μπλεκει η μια ταση με την αλλη και μετα καταργησ τελειως την μεγαλη ταση απο το μετασχηματιστη ...ετσι μονο μετην χαμηλη οδηγησα ενα stk 40 κατι δεν θυμαμαι τον εβαλα και επαιξε μια χαρα αλλα χωρις καμμια σοβαρη ισχυ ....νομιζω 2*45

αυτα

kavala26
05-06-10, 11:41
Μπράβο ρε μάστορα....Με έβαλες σε σκέψεις πάλι!Θα αρχίσουν πάλι τα τσαφ και μπουμ!Που θα πάει θα τον στρώσω.....

kavala26
05-06-10, 11:57
Σακη με τη μικρη τάση δε παίρνουμε +-35v μετα απο ανορθωση?Δε μπορώ να βάλω 2 tda7296??

sakis
05-06-10, 13:05
αμε ...επειδη οι δεν ειναι απολυτα ιδιοι οι ενισχυτες μας μπορεις να δεις τις τασεις ανορθωμενες και βλεπεις απο εκει και μετα ..εγω το stk που εβαλα το τζουρνεψα απο ενα χαλασμενο AIWA που ειχα στο μαγαζι