PDA

Επιστροφή στο Forum : Φουσκωμενος εκκαθαριστικος ΔΕΗ ?



jeik
03-02-10, 20:48
Παιδια , στον εκκαθαριστικο έχει μια παραγραφο

''1. ΕΘΝΙΚΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ''
με διαφορες χρεωσεις ,

<<χρηση δικτυου μεταφορας ,
επικουρικες υπηρεσιες ,
δικτυο διανομης ,
υπηρεσιες κοινης ωφελειας κλπ>>

και μας βγαζει ενα τρελο κουστουμι ,
αυτο προυπηρχε αλλα σε αλλη μορφη μεσα στο λογαριασμο ? ή ειναι κανα καινουριο κολπο ?

babisko
04-02-10, 07:59
Τα λεφτά χρέωσης είναι τα ίδια με τους λογαριασμούς με την προηγούμενη μορφή, απλά τώρα είναι αναλυτικότερος.
Οι παλιότεροι λογαριασμοί είχαν το σύνολο.

jeik
04-02-10, 21:50
Τα λεφτά χρέωσης είναι τα ίδια με τους λογαριασμούς με την προηγούμενη μορφή, απλά τώρα είναι αναλυτικότερος.
Οι παλιότεροι λογαριασμοί είχαν το σύνολο.

Eυχαριστω , ποσο παει η κιλοβατωρα μεσο ορο ? δηλαδη μπακαλικα εγω που εχω μια ωμικη καταναλωση 2 Κιλοβαττ , ποσο πληρωνω την ωρα τελικη τιμή ?

babisko
05-02-10, 07:53
Η χρέωση της KWH είναι κλιμακωτή, π.χ. έως 100 KWh είναι α, οι 101-300 είναι β (β>α) πάνω από 300 είναι γ (γ>β). Δεν υπάρχει μια τιμή. Εξάλλου άλλη τιμή έχει το ημερήσιο και άλλη το νυχτερινό ρεύμα, αν υπάρχει διπλός μετρητής (ημερήσιου - νυχτερινού ρεύματος).

Το εύρος των KWh που αναφέρω παραπάνω φυσικά είναι ενδεικτικό, δεν γνωρίζω τα ακριβή μεγέθη, αλλά έχω την εντύπωση ότι τα γράφει πίσω από τον λογαριασμό, δεν είμαι και σίγουρος.

JIM_6146B
05-02-10, 10:21
Eυχαριστω , ποσο παει η κιλοβατωρα μεσο ορο ? δηλαδη μπακαλικα εγω που εχω μια ωμικη καταναλωση 2 Κιλοβαττ , ποσο πληρωνω την ωρα τελικη τιμή ?


http://www.dei.gr/Documents/χτ.τιμ.1.7.08.pdf