PDA

Επιστροφή στο Forum : Aισθητήρας φωτός



JimKarvo
04-02-10, 12:03
Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο εξάρτημα το οποίο να μπορεί να "μετράει" την φωτεινότητα. Εν πάση περιπτώση, θέλω να φτιάξω μια συσκευούλα, μικρή κατά προτίμηση :P Η οποία όταν πέφτει το σκοτάδι, νε κλείνει το κύκλωμα, και να ανάβει ένα μικρό LED..

Ευχαριστώ

:)

FILMAN
04-02-10, 13:07
Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο εξάρτημα το οποίο να μπορεί να "μετράει" την φωτεινότητα. Εν πάση περιπτώση, θέλω να φτιάξω μια συσκευούλα, μικρή κατά προτίμηση :P Η οποία όταν πέφτει το σκοτάδι, νε κλείνει το κύκλωμα, και να ανάβει ένα μικρό LED..

Ευχαριστώ

:)
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το πιο απλό: μια φωτοαντίσταση (λέγεται και LDR).

Radiometer
04-02-10, 23:03
από τα κυκλώματα ένας απλός φωτοδιακόπτης που χρησιμοποιεί μια φωτοαντίσταση LDR (Light Depended Resistor)

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=44448

JimKarvo
05-02-10, 14:20
Καλημέρα! Σας ςυχαριστώ και τους δύο! Σήμερα πήγα και πήρα μια φωτοαντίσταση (FP01), αλλά κάτι δνε πάει καλά.. όταν έχω φως, τότε το LED ανάβει παραπάνω.. όταν δεν έχω φως, τότε η έντασή του πέφτει.. εγώ όμως θέλω το αντίθετο.. Μήπως κάτι δεν κάνω σωστά?

tasosmos
05-02-10, 14:24
Αλλαξε το τρανζιστορ με ενα αντιθετου τυπου. Πχ αν εχεις npn βαλε pnp

JimKarvo
05-02-10, 14:27
Η δοκιμή έγινε με απλό κύκλωμα..

Ένα λεντ συνδεδεμένο σε μπαταρία, και ενδιάμεσα στο ποδαράκι του led, και το καλώδιο της μπαταρίας, έχω την φωτοαντίσταση.. είναι λάθος?

FILMAN
05-02-10, 14:39
Η δοκιμή έγινε με απλό κύκλωμα..

Ένα λεντ συνδεδεμένο σε μπαταρία, και ενδιάμεσα στο ποδαράκι του led, και το καλώδιο της μπαταρίας, έχω την φωτοαντίσταση.. είναι λάθος?
Η αντίσταση του LDR πέφτει όταν εκτεθεί σε φως. Σωστά λοιπόν σου δουλεύει. Φυσικά, σε ένα πραγματικό σύστημα ελέγχου φωτισμού υπάρχουν κι άλλα εξαρτήματα εκτός από τον αισθητήρα! Αν πάντως θέλεις να το κρατήσεις απλό, βάλε το LDR παράλληλα στο LED, και σε σειρά με την πηγή βάλε μια κατάλληλη αντίσταση. Έτσι, στο σκοτάδι θα ανάβει το LED αντί να σβήνει.

JimKarvo
05-02-10, 15:20
Μπερδέυτηκα λιγάκι με τα παράλληλα και με τις σειρές FILMAN, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? :?

tasosmos
05-02-10, 15:25
Βασικα δεν νομιζω οτι θα δουλεψει ετσι, καθως θα πεφτει η αντισταση της το ρευμα θα περναει μεσα απο αυτην και οχι μεσα απο το λεντακι αν ειναι παραλληλα.

Απλα ξεχνα ολο το θεμα με την απλοποιηση και φτιαξε αυτο που σου ειπε ο radiometer παραπανω, http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=7948&d=1235295247 το κυκλακι με την αντισταση ειναι η φωτοαντισταση, γυρνωντας το τριμμερ απο κατω μεταβαλλεις την αποκριση του κυκλωματος.

FILMAN
05-02-10, 15:29
Συγγνώμη για την ποιότητα του σχεδίου... Προσοχή στις πολικότητες...

FILMAN
05-02-10, 15:32
Βασικα δεν νομιζω οτι θα δουλεψει ετσι, καθως θα πεφτει η αντισταση της το ρευμα θα περναει μεσα απο αυτην και οχι μεσα απο το λεντακι αν ειναι παραλληλα.

Μα αυτό θέλουμε!

Απλα ξεχνα ολο το θεμα με την απλοποιηση και φτιαξε αυτο που σου ειπε ο radiometer παραπανω, http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=7948&d=1235295247 το κυκλακι με την αντισταση ειναι η φωτοαντισταση, γυρνωντας το τριμμερ απο κατω μεταβαλλεις την αποκριση του κυκλωματος.

Ναι, αυτό αν και πάλι απέχει από τη σοβαρότητα, είναι καλύτερο από το άλλο...

tasosmos
05-02-10, 15:43
Ναι οκ, ηταν λαθος η διατυπωση.

Ηθελα να πω οτι αυτο που λες θα λειτουργει σαν διαιρετης ρευματος μεν αλλα το λεντακι εχει πρακτικα μηδενικη αντισταση αφου ειναι ορθα πολωμενο.
Δηλαδη για να κοψει αρκετα η φωτοαντισταση το ρευμα απο το λεντακι ωστε να σβησει θα πρεπει να φτασει σε πολυ μικρη τιμη η αντισταση της, να πλησιασει σε βραχυκυκλωμα.

FILMAN
05-02-10, 15:50
Ναι οκ, ηταν λαθος η διατυπωση.

Ηθελα να πω οτι αυτο που λες θα λειτουργει σαν διαιρετης ρευματος μεν αλλα το λεντακι εχει πρακτικα μηδενικη αντισταση αφου ειναι ορθα πολωμενο.
Δηλαδη για να κοψει αρκετα η φωτοαντισταση το ρευμα απο το λεντακι ωστε να σβησει θα πρεπει να φτασει σε πολυ μικρη τιμη η αντισταση της, να πλησιασει σε βραχυκυκλωμα.
Σε έντονο φως τα LDR μπορεί να πέσουν και κάτω από τα 100Ω... Επίσης θυμίσου ότι η τάση κατωφλίου για να αρχίσει να ανάβει το LED είναι περίπου 1.5V... Δηλαδή με μικρότερες τάσεις, το LED δεν είναι ότι θα ανάβει αμυδρά, δεν θα ανάβει καν.

tasosmos
05-02-10, 15:58
Ok, αν ισχυει οτι φτανουν τα 100Ω θα δουλευει.
Απο παλιοτερα που ειχα ασχοληθει λιγο θυμομουν οτι σε φως φτανουν γυρω στα 1-2Κ αντισταση οποτε προφανως και δεν θα δουλευε σωστα.

Παντως νομιζω ειναι σαφως καλυτερο-σωστοτερο οταν εχεις να κανεις με φωτοαντιστασεις ή θερμιστορ να φτιαχνεις ενα κυκλωματακι οπως αυτο του radiometer με τρανζιστορ που να την χρησιμοποιησεις σαν διαιρετη τασης στην βαση ή ακομα καλυτερα μια γεφυρα.

JimKarvo
05-02-10, 16:01
Άλλο ένα ευχαριστώ! Λέω να δουλέψω λίγο στο απλό, να το μάθω, και μετά πάω στο πιο πολύπλοκο!

Filman, το σχέδιο μια χαρά είναι! Πόσα Ohms να βάλω αντίσταση, περίπου?

FILMAN
05-02-10, 16:06
Ok, αν ισχυει οτι φτανουν τα 100Ω θα δουλευει.
Απο παλιοτερα που ειχα ασχοληθει λιγο θυμομουν οτι σε φως φτανουν γυρω στα 1-2Κ αντισταση οποτε προφανως και δεν θα δουλευε σωστα.

Παντως νομιζω ειναι σαφως καλυτερο-σωστοτερο οταν εχεις να κανεις με φωτοαντιστασεις ή θερμιστορ να φτιαχνεις ενα κυκλωματακι οπως αυτο του radiometer με τρανζιστορ που να την χρησιμοποιησεις σαν διαιρετη τασης στην βαση ή ακομα καλυτερα μια γεφυρα.
Σωστά! Εγώ θα έλεγα καλύτερα όμως να χρησιμοποιήσει κανείς ένα συγκριτή τάσης και μάλιστα με θετική ανάδραση...

FILMAN
05-02-10, 16:07
Άλλο ένα ευχαριστώ! Λέω να δουλέψω λίγο στο απλό, να το μάθω, και μετά πάω στο πιο πολύπλοκο!

Filman, το σχέδιο μια χαρά είναι! Πόσα Ohms να βάλω αντίσταση, περίπου?
Πόση είναι η τάση τροφοδοσίας που έχεις;

JimKarvo
05-02-10, 16:09
2 μπαταρίες AA (Το δοκίμασα χωρίς αντίσταση, μιας και δεν έχω πρόχειρη εδώ, αλλά δεν είδα καμία διαφορά..)

FILMAN
05-02-10, 16:12
2 μπαταρίες AA (Το δοκίμασα χωρίς αντίσταση, μιας και δεν έχω πρόχειρη εδώ, αλλά δεν είδα καμία διαφορά..)
Όχι! Ποτέ μην το κάνεις χωρίς αντίσταση! Βάλε μια αντίσταση γύρω στα 220Ω και πειραματίσου...

JimKarvo
05-02-10, 16:14
Οκ, θα πάω να πάρω ένα τριμμερ, για να είμαι σίγουρος, και να παίξω με αυτή.. Ευχαριστώ Φίλλιπε.. :)

FILMAN
05-02-10, 16:17
Οκ, θα πάω να πάρω ένα τριμμερ, για να είμαι σίγουρος, και να παίξω με αυτή.. Ευχαριστώ Φίλλιπε.. :)
Παρακαλώ Δημήτρη... Πάντως μη περιμένεις και φοβερές επιδόσεις από ένα τόσο απλό κύκλωμα... Επίσης προσοχή στο LDR, περιέχει θειούχο κάδμιο.

JimKarvo
05-02-10, 16:59
Όχι, να αρχίζω να καταλαβαίνω μερικά πράγματα θέλω, για να μπω στην λογική τους.. Προσοχή στο να μην σπάσει ε?

Α, και κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω.. Υπάρχει πρόβλημα με το πόσα Volts θα δώσω ή πρόβλημα με συνεχές/εναλλασόμενο ρεύμα?

FILMAN
10-02-10, 14:48
Δημήτρη, συγγνώμη για την καθυστέρηση... Το LDR έχει συμπεριφορά αντίστασης και κατά συνέπεια μπορεί να δουλέψει και με εναλασσόμενο, όχι όμως και το LED, το οποίο έχει πολικότητα. Όσον αφορά την τάση τροφοδοσίας, μεγάλη τάση σημαίνει μεγάλη καταναλισκόμενη ισχύ στα εξαρτήματα, και όταν ξεπεράσεις τα όρια, θα σου καούν από υπερθέρμανση. Γι' αυτό σχεδόν πάντα τα LDR χρησιμοποιούνται αποκλειστικά ως αισθητήρες, και όχι για οδήγηση των φορτίων εξόδου.

JimKarvo
19-02-10, 14:49
Ωραία! Έφτιαξα το κύκλωμα:

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=7948&d=1235295247
Και αναρωτιέμαι, αν γίνεται να αλλάξω την τάση εισόδου, σε μικρότερη.. ΠΧ, να δουλεύει στα 6, ή στα 3 Volts.. γίνεται??

FILMAN
19-02-10, 15:07
Ωραία! Έφτιαξα το κύκλωμα:

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=7948&d=1235295247
Και αναρωτιέμαι, αν γίνεται να αλλάξω την τάση εισόδου, σε μικρότερη.. ΠΧ, να δουλεύει στα 6, ή στα 3 Volts.. γίνεται??
Στα 3V όχι, γιατί δεν υπάρχει ρελέ με πηνίο 3V. Στα 6V είναι πιθανό να δουλέψει. Δοκίμασέ το και πες.

JimKarvo
19-02-10, 15:31
αν αλλάξω κάτι? Όχι, στα 6, παίζει μετά δυσκολίας.. Έχει μια ασταθή συμπεριφορά.. μια το relay, ανοίγει, μια δεν ανοίγει... :S

FILMAN
19-02-10, 15:35
αν αλλάξω κάτι? Όχι, στα 6, παίζει μετά δυσκολίας.. Έχει μια ασταθή συμπεριφορά.. μια το relay, ανοίγει, μια δεν ανοίγει... :S
Για δοκίμασε να βάλεις στη θέση του τρανζίστορ ένα BC547C... Εννοείται βέβαια ότι το ρελέ πρέπει να έχει 6βολτο πηνίο...

tasosmos
19-02-10, 15:40
Βασικα υπαρχουν μικρα ρελε με πηνιο 3V κι ακομα χαμηλοτερα, μεχρι με 1,5V αλλα πολυ χλωμο να βρεις στα εδω μαγαζια. Δες πχ http://www.futurlec.com/RelDip.shtml

Για να δουλευει στα 6 πρεπει προφανως να αλλαξεις το ρελε που εχεις με 5-6V (αυτα κυκλοφορουν κι εδω), αν ειναι 12βολτο ή 9βολτο δεν θα δουλευει σωστα.

FILMAN
19-02-10, 15:50
Βασικα υπαρχουν μικρα ρελε με πηνιο 3V κι ακομα χαμηλοτερα, μεχρι με 1,5V αλλα πολυ χλωμο να βρεις στα εδω μαγαζια. Δες πχ http://www.futurlec.com/RelDip.shtml

Για να δουλευει στα 6 πρεπει προφανως να αλλαξεις το ρελε που εχεις με 5-6V (αυτα κυκλοφορουν κι εδω), αν ειναι 12βολτο ή 9βολτο δεν θα δουλευει σωστα.
Πού τα ανακάλυψες αυτά; Πρώτη φορά τα βλέπω! Ωραίος! Πάντως, οι τιμές των 3V και 1.5V παραπέμπουν σε κυκλώματα που τροφοδοτούνται από μπαταρίες, οπότε θα ήταν μάλλον άσοφο να χρησιμοποιήσει κανείς ρελέ σε τέτοιες περιπτώσεις, για προφανείς λόγους...

Thanos10
19-02-10, 15:58
Υπαρχουν στον μινι παλμογραφο color που ανεβασα εχω βαλει δυο στα 3ν.
http://gr.rsdelivers.com/product/omron/g6l-1f-3dc/g6l-1f-spst-no-flat-signal-relay-3vdc/4800832.aspx

FILMAN
19-02-10, 16:03
Υπαρχουν στον μινι παλμογραφο color που ανεβασα εχω βαλει δυο στα 3ν.
http://gr.rsdelivers.com/product/omron/g6l-1f-3dc/g6l-1f-spst-no-flat-signal-relay-3vdc/4800832.aspx
Τι σε οδήγησε στο να χρησιμοποιήσεις 3V ως τάση τροφοδοσίας του κυκλώματος;

JimKarvo
19-02-10, 16:07
Θα το δοκιμασω αύριο! Όταν λες Φίλλιπε ότι δεν συμφέρει για προφανείς λόγους, εννοείς...??

george1
19-02-10, 16:23
Πού τα ανακάλυψες αυτά; Πρώτη φορά τα βλέπω! Ωραίος! Πάντως, οι τιμές των 3V και 1.5V παραπέμπουν σε κυκλώματα που τροφοδοτούνται από μπαταρίες, οπότε θα ήταν μάλλον άσοφο να χρησιμοποιήσει κανείς ρελέ σε τέτοιες περιπτώσεις, για προφανείς λόγους...

Θα εκανα καταχρηση της καλοσυνης σου αν σε παρακαλουσα να εξηγησεις τους "προφανεις λογους".
Προφανως δεν ειναι τοσο "προφανεις" σε ολους :wiink:.

JimKarvo
19-02-10, 16:29
το πιο λογικό θα είναι ότι το ρελέ καταναλώνει ενέργεια αρκετή ώστε να μην συμφέρει ένα κύκλωμα από μπαταρία.. αλλά περιμένω να μας πει ο Φίλλιπος!

tasosmos
19-02-10, 16:29
Εννοει οτι αν εχεις ρελε με χαμηλοτερη ονομαστικη ταση στο πηνιο τοτε χρειαζεται μεγαλυτερο ρευμα. Εν ολιγοις θα σου ξετιναζει τις μπαταριες πολυ γρηγορα.

FILMAN
19-02-10, 16:31
Θα εκανα καταχρηση της καλοσυνης σου αν σε παρακαλουσα να εξηγησεις τους "προφανεις λογους".
Προφανως δεν ειναι τοσο "προφανεις" σε ολους :wiink:.
Ελάτε ρε παιδιά, πώς μου μιλάτε έτσι... Λες και μιλάτε στον παππού σας! Εννούσα για λόγους αυτονομίας της συσκευής που περιλαμβάνει το ρελέ. Στις κατασκευές που τροφοδοτούνται από μπαταρίες επιδιώκουμε να ελαττώνουμε το ρεύμα λειτουργίας, ώστε ο χρήστης να μην είναι αναγκασμένος να αλλάζει μπαταρίες κάθε τρεις και λίγο. Ένα μικρό ρελέ θέλει γύρω στα 200mW για να διεγερθεί, οπότε στα 3V θα τραβάει 67mA ενώ στο 1.5V 133mA(!). Αυτά τα ρεύματα θα αδειάζουν τις μπαταρίες πολύ γρήγορα!

FILMAN
19-02-10, 16:32
Τάσο και Δημήτρη, μάλλον με προλάβατε!

JimKarvo
19-02-10, 16:36
Δηλαδή, απλά με ρελέ το σύστημα δεν συμφέρει.. αν θέλουμε να λειτουργήσει, υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος από μπαταρίες?? (Ίσως βέβαια μπορούσαμε να κάνουμε την μπαταρία από 1.5 να πάει 9V με μετασχηματιστή, αλλά δεν ξέρω αν κάνει δουλειά..) Αν το δουλέψω στα 12 V το κύκλωμα, πειράζει? (έστι οπως είναι τώρα..)

FILMAN
19-02-10, 16:46
Δηλαδή, απλά με ρελέ το σύστημα δεν συμφέρει.. αν θέλουμε να λειτουργήσει, υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος από μπαταρίες??

Ναι. Ανάλογα με το φορτίο που θέλεις να οδηγήσεις, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα mosfet ή ένα triac, αλλά αυτά από μόνα τους δεν προσφέρουν γαλβανική απομόνωση. Βέβαια σε πολλές περιπτώσεις δεν είναι απαραίτητη.

(Ίσως βέβαια μπορούσαμε να κάνουμε την μπαταρία από 1.5 να πάει 9V με μετασχηματιστή, αλλά δεν ξέρω αν κάνει δουλειά..)

Αυτό που λες δεν γίνεται! Ο μ/ς δουλεύει μόνο στο εναλασσόμενο. Για να ανεβάσεις την τάση πρέπει να βάλεις dc - dc converter ανύψωσης τάσης. Όμως το ρεύμα που θα τραβάει αυτός από την μπαταρία για να τροφοδοτήσει το ρελέ των 9V 200mW, θα είναι μεγαλύτερο από αυτό που θα τράβαγε το ρελέ των 1.5V 200mW, άρα έχεις χειροτερέψει την κατάσταση!

Αν το δουλέψω στα 12 V το κύκλωμα, πειράζει? (έστι οπως είναι τώρα..)
Όχι, με την προϋπόθεση ότι το ρελέ έχει τουλάχιστον 9βολτο πηνίο. Πες μας όμως, τι φορτία θέλεις να ελέγχεις; Άμα είναι, να σου σχεδιάσω ένα πολύ πιο σοβαρό κύκλωμα.

george1
19-02-10, 17:00
Ελάτε ρε παιδιά, πώς μου μιλάτε έτσι... Λες και μιλάτε στον παππού σας!
Απο θεμα ηλικιας δεν ξερω (μπαινω στα 40 σε λιγοτερο απο 15 μερες) αλλα απο θεμα γνωσεων και εμπειριας, σε σχεση με εμας, εισαι παππους :biggrin:


Εννούσα για λόγους αυτονομίας της συσκευής που περιλαμβάνει το ρελέ. Στις κατασκευές που τροφοδοτούνται από μπαταρίες επιδιώκουμε να ελαττώνουμε το ρεύμα λειτουργίας, ώστε ο χρήστης να μην είναι αναγκασμένος να αλλάζει μπαταρίες κάθε τρεις και λίγο. Ένα μικρό ρελέ θέλει γύρω στα 200mW για να διεγερθεί, οπότε στα 3V θα τραβάει 67mA ενώ στο 1.5V 133mA(!). Αυτά τα ρεύματα θα αδειάζουν τις μπαταρίες πολύ γρήγορα!
Δες τι μαθαινει κανεις Παρασκευη απογευμα.

Ορμωμενος την ευκαιρια σκεφτομαι να σας ρωτήσω ποτε καταναλωνει ρευμα το ρελε συνεχεια ή μονο οταν περναει το ρευμα διεργεσης? (η απάντηση ειναι προφανης αλλα καμια φορα δεν ξερεις τι σου επιφυλλασουν τα ηλεκτρονικα κολπα)

JimKarvo
19-02-10, 17:07
Για φωτισμό κυρίος.. Ledάκια!

FILMAN
22-02-10, 14:17
Απο θεμα ηλικιας δεν ξερω (μπαινω στα 40 σε λιγοτερο απο 15 μερες) αλλα απο θεμα γνωσεων και εμπειριας, σε σχεση με εμας, εισαι παππους :biggrin:


Δες τι μαθαινει κανεις Παρασκευη απογευμα.

Ορμωμενος την ευκαιρια σκεφτομαι να σας ρωτήσω ποτε καταναλωνει ρευμα το ρελε συνεχεια ή μονο οταν περναει το ρευμα διεργεσης? (η απάντηση ειναι προφανης αλλα καμια φορα δεν ξερεις τι σου επιφυλλασουν τα ηλεκτρονικα κολπα)
Γκουχ γκουχ γκουχ... 10 χρόνια με περνάς... Το ρελέ τραβάει ρεύμα μόνο όταν τροφοδοτείται το πηνίο. Μιλάμε για τη ροή του ρεύματος στο πηνίο, και όχι για το ρεύμα που ενδεχομένως περνάει από τις επαφές του ρελέ.

FILMAN
22-02-10, 14:18
Για φωτισμό κυρίος.. Ledάκια!
Τότε είναι βλακεία να βάλεις ρελέ. Αύριο θα σου ανεβάσω ένα σχετικό κύκλωμα...

JimKarvo
22-02-10, 14:27
Σε ευχαριστώ πολύ! Έπαιξα λίγο την πρώτη μέρα με αυτο, κατάλαβα πως περίπου δουλεύει αλλά μετά ήρθε η κοπελιά μου για 2 μέρες Αθήνα, και το άφησα στην άκρη

FILMAN
23-02-10, 16:13
Για πειραματίσου με αυτό... Αν δεις ότι η περιοχή ρύθμισης του ποτενσιόμετρου δεν σου φτάνει, ή ότι η ρύθμιση είναι απότομη, ίσως χρειαστεί να τροποποιήσεις την τιμή του.