PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για αγορά led smd;



xvassilis
06-02-10, 17:22
Kαλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

Με λένε Bασίλη και αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το led του φλάς στο κοντέρ της μηχανής ενός φίλου μου και είπα να ζητήσω την βοήθεια σας.

Λοιπόν μετά απο πλύσιμο σε car wash το κοντέρ πήρε υγρασία με αποτέλεμα να γίνει σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο. Αφοτου στέγνωσε όμως το λαμπάκι του φλάς δεν λειτουργούσε.

Σε ένα αλλο ίδιο κοντέρ που πηραμε μτχ είχε και αυτό το ίδιο πρόβλημα. Δεν λειτουργουσε κατα το check το ledaki του φλάς. Οταν όμως το δοκίμασα με εναν μετασχηματιστή που έχω δίνοντας του 3volt το ledaki άναψε κανονικά. Πρίν το ledaki όπως θα δείτε και στην φωτογραφία, είχε μια μαυρίλα πάνω στο κύκλωμα.

Το κοντέρ όμως που έχει το πρόβλημα δεν το έχω ανοίξει ακόμα για να τσεκάρω αμα όντως είναι καμμένο το led, γιατί η μηχανή είναι σε καθημερινή χρήση.

Εδώ λοιπόν θέλω και την βοήθεια σας.

1. Που μπορώ να βρώ τέτοιου τύπου led, αν δεν κάνω λάθος smd, χρώματος πράσινου, 3volt που να κάνει για φλάς και να έχει διαστάσεις 0.4χιλ X 0.6χιλ;

2. Mπορείτε να μου συστήσετε κάποιον που μπορεί να κάνει την αντικατάσταση σε περίπτωση που είναι καμμένο ή να φτιάξει το κύκλωμα σε περίπτωση που εχει "αρπάξει¨ αυτό. Περιόχη Αθήνα-Πειραιάς.

3. Μπορώ να κάνω μόνος μου την αλλαγή σε τετοιου τύπου led;

Eυχαριστώ για την κατανόηση σας.

chip
06-02-10, 19:21
Αφού το LED ανάβει δεν χρειάζεται να αντικατασταθεί, αλλού είναι η βλάβη. Αυτό που δείχνεις είναι χαλκός που οξειδώθηκε και κόπηκε (μάλλον) Στη φωτογραφία δεν μπορεί να φανεί αν αυτή η γραμμή τελικά κατέληγε στην μεγάλη επιφάνεια που είναι κολημένο το LED. Πάντως η αντίσταση των 150Ω (γράφει 151) θα δικαιολογούσε οτι τελικά καταλήγει σε LED (αν το κύκλωμα εργάζεται στα 3,3V (εσωτερικά).
Θα σου έλεγα να ξήσεις λίγο αυτή τη γραμμή ώστε να φύγει το βερνίκι και να αποκαλυφθεί ο χαλκός οπότε θα το συνέδεες με το LED με ένα λεπτό συρματάκι όμως στην ακρή της επιφάνειας που είναι συνδεμένο το LED φαίνεται στην φωτογραφία σα να υπάρχει επιμεταλωμένη οπή (τρυπα που συνδέει την επιφάνεια αυτή με άλλη σύνδεση στο κάτω μέρος της πλακέτας. Αν όντως υπάρχει αυτή η σύνδεση τότε ίσως να είναι λάθος η σκέψη οτι έχει κοπεί η σύνδεση αυτή και το πρόβλημα θα έιναι ποιο πριν από το LED (τρανζίστορ οδήγησης ή μικροελεγκτής)

xvassilis
06-02-10, 21:32
Σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά όπως έγραψα και πιο πάνω αυτό είναι το δευτερό κοντέρ που το πήρα για αλλό λόγο και απλά το postara για να δείτε το τυπό led που ψάχνω.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1. Που μπορώ να βρώ τέτοιου τύπου led, αν δεν κάνω λάθος smd, χρώματος πράσινου, 3volt που να κάνει για φλάς και να έχει διαστάσεις 0.4χιλ X 0.6χιλ;

2. Mπορείτε να μου συστήσετε κάποιον που μπορεί να κάνει την αντικατάσταση σε περίπτωση που είναι καμμένο ή να φτιάξει το κύκλωμα σε περίπτωση που εχει "αρπάξει¨ αυτό. Περιόχη Αθήνα-Πειραιάς.

3. Μπορώ να κάνω μόνος μου την αλλαγή σε τετοιου τύπου led;

chip
06-02-10, 22:42
smd led θα βρεις στον ΦΑΝΟ (στην Σολωμού -παράλληλη στη Στουρνάρης περίπου στο ύψος της Κανιγγος) όμως δεν ξέρω αν θα έχει αυτής της ισχύος. Δεν είμαι από Αθήνα και δεν ξέρω να σου συστήσω κάποιον.
Το LED λίγο δύσκολο έως αδύνατο να κάηκε από νερό. Είναι ποιο πιθανό να οξειδώθηκε ο χαλκός της πλακέτας και να έχει διακοπή. Επίσης το νερό δεν είναι τόσο αγωγιμο ώστε να κάνει εύκολα βλάβες από βραχυκύκλωμα (σε κυκλώματα χαμηλής τάσης) Αν έχει κάνει βλάβη τότε μπορεί να είναι στο μικροελεγκτή και δεν θα επισκευάζεται.
Δεν είμαι από αθήνα και δεν ξέρω να σου συστήσω κάποιον. Το LED για να το ξεκολήσεις θέλεις ή κολητήρι με θερμό αέρα ή το ποιο εφικτό δύο κολητήρια για να ξεκολήσεις και τους δύο ακροδέκτες ταυτόχρονα.

JimKarvo
06-02-10, 23:08
Το LED για να το ξεκολήσεις θέλεις ή κολητήρι με θερμό αέρα ή το ποιο εφικτό δύο κολητήρια για να ξεκολήσεις και τους δύο ακροδέκτες ταυτόχρονα.

Αν πας στο Φανό, τότε έχει ένα μηχανηματάκι, που είναι σαν κολλητήρι! Ζεστένει το Καλάι, πατάς ένα κουμπί, και το ρουφάει! και το ξεκόλλημα γίνεται εύκολο.. :P

AΛΛΑ:





1. Που μπορώ να βρώ τέτοιου τύπου led, αν δεν κάνω λάθος smd, χρώματος πράσινου, 3volt που να κάνει για φλάς και να έχει διαστάσεις 0.4χιλ X 0.6χιλ;

2. Mπορείτε να μου συστήσετε κάποιον που μπορεί να κάνει την αντικατάσταση σε περίπτωση που είναι καμμένο ή να φτιάξει το κύκλωμα σε περίπτωση που εχει "αρπάξει¨ αυτό. Περιόχη Αθήνα-Πειραιάς.

3. Μπορώ να κάνω μόνος μου την αλλαγή σε τετοιου τύπου led;

1) Ποιος ο λόγος να αγοράσεις LED, αφολυ ΔΕΝ έχει καεί?

2) Μπορείς να πας στο Ακτίνιον, το οποίο ένα στενό πάνω, ένα στενό κάτω, είναι εδώ (http://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d&saddr=37.98446,23.729557&daddr=&hl=en&geocode=&mra=dme&mrcr=0&mrsp=0&sz=18&sll=37.984422,23.729514&sspn=0.002283,0.005681&ie=UTF8&ll=37.984513,23.730281&spn=0.001142,0.00284&z=19), και να ρωτήσεις!

GERI
07-02-10, 13:25
Καλησπέρα.
Για led κοίταξε εδώ.
http://www.spc-gr.gr/main.php

gsmaster
07-02-10, 23:55
Αφού το κάνει και με το δεύτερο καντράν που έβαλες, τότε πιθανότατα κάποιο φις 8α έχει πάρει νερό και δεν κάνει επαφή. Όπου δεις ύποπτα σημεία ρίξε λίγο σπρέυ επαφών.

xvassilis
17-02-10, 00:33
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Το προβλημά ήταν αυτό που είπε ο φίλος chip ο χαλκός που πήγαινε στο led είχε οξειδωθεί.

Η πλακέτα καθαρίστηκε, φτιάξαμε τον χαλκό και όλα καλά. Γλιτώσαμε 1000+europoula.

Σας ευχαριστω και πάλι.