PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχετικά με θερμοσίφωνα..



JimKarvo
09-02-10, 21:54
Το βάζω εδώ μήπως τυχόν ξέρει κανείς κάποια λύση..

Έχω λοιπόν έναν ηλιακό, τριπλής ενέργειας.. Ως γνωστόν, έχουμε χειμώνα αυτές τις μέρες.. :001_tt2: εν πάσει περιπτώση, δεν μπορώ να λειτουργίσω τον θερμοσίφωνα από το ρεύμα [Το σπίτι λειτουργεί με φωτοβολταικό σύστημα, και οι 4KWh είναι άπιαστο όνειρο!] Άρα μας μένουν 2 μορφές ενέργειας.. Φυσικό αέριο, και ηλιακή.. αλλά και η ηλιακή, δεν είναι κάτι σίγουρο.. μιας και που δεν έχουμε αρκετές ώρες ηλιοφάνειας!

Άρα φυσικό αέριο! Το πρόβλημα είναι εδώ! Ενω όλο μου το σπίτι έχει ζέστη βάση του φυσικού αερίου, ο θερμοσίφωνας δεν λέει να ζεστάνει!!! Φαντάζομαι ότι υπάρχει κάποια λύση, και θα είναι εύκολη, αλλά δεν μπορώ να βρω τι φταίει.. Υπάρχει κάποια βάνα που πρέπει να γυρίσω? Κάποιο κουμπί που πρέπει να πατήσω? Κάτι που να μπορώ να κάνω?

Σας ευχαριστώ για κάθε σας απάντηση!

Τρελός Επιστήμονας
09-02-10, 22:10
Να ελέγξεις αν η εισαγωγή και η επιστροφή ζεστού νερού του κλειστού κυκλώματος είναι σωστά συνδεδεμένη στο δίκτυο κεντρικής θέρμανσης, αν οι βάνες (εφόσον υπάρχουν) είναι ανοιχτές και αν έχει γίνει εξαέρωση στον ηλιακό. Πρέπει να έχει και αυτόματα εξαεριστικά στις συνδέσεις εισόδου-επιστροφής. Εγώ έχω ηλιακό τριπλού κυκλώματος αρκετά χρόνια και δουλεύει άψογα με την κεντρική θέρμανση.

JimKarvo
09-02-10, 22:19
Δούλευε κανονίκα, μέχρι που ένας τεχνικός έκανε κάτι εργασίες στην πολυκατοικία, και κάτι πίραξε προφανώς.. Χμ.. Αν έχει βάνες, θα είναι στο υπόγειο, στο λεβηντοστάσιο? Πάντως σαν ηλιακός δουλεύει μια χαρά! Και το φυσικό αέριο, ζεσταίνει το σπίτι..