PDA

Επιστροφή στο Forum : O Συνηγορος του Καταναλωτή



jeik
15-02-10, 01:28
Πήρα την αφορμή από διάφορες διαφημησεις που κατα καιρούς μας βομβαρδίζουν με αλυσίδες καταστημάτων κινητης-ιντερνετ-υπολογιστών κλπ με τους ''σούπερ-ομορφους-λεπτούς-ευγενικούς-μπλα μπλα τεχνικούς και υπεύθυνους εξυπηρέτησης'' με τα αγγελικά πρόσωπα κλπ κλπ και θελω να καταθέσω μια εμπειρια που μου συνέβει σε καποιο τετοιο κατάστημα παλιοτερα , μπας και ξυπνήσουν κάποιοι που διαλέγουν για τεχνικούς κλπ ως φτηνους και οχι για την αξία τους , και φανε καμια κοκκινη καρτα.

Πήγα λοιπον να αγοράσω μια μπαταρία για μια panasonic κάμερα , σε καποια πολη , απο το πλέον ''ειδικο'' κατάστημα που επαιζε τοτε μπάλα πανελήνια ''τρομαρα του'' , ο ''τεχνικος'' μου προτεινε μια 2600 mA , μαρκας κουκουρουκου made in zavlakistan και την πληρωσα 13000 δρχ περιπου , διαβεβαιώνοντας με οτι δεν υπαρχει στην αγορά μεγαλυτερη σε mA, έ... λεω αφου το λενε οι ειδικοι (δεν υπηρχε και φορουμ τοτε) ετσι θα ειναι , τι να ψαχνω παραπανω.
Mετα απο ενα μηνα βρέθηκα σε ενα μεγαλο πολυκαταστημα και τι να δω ..... υπαρχει η firstline 3600 mA , 2700 δρχ !!!!! , ενταξει δεν ηταν κι αυτη panasonic αλλα που 13000 και που 2700 !!!! φυσικα πηρα 2 τεμαχια κι ακομα τις δουλευω , ενω η αλλη δεν κρατησε ουτε ενα χρονο :cursing: , αυτα για να μαθαινουμε και να σταυρωνουμε οποιον μας δουλευει με τους ''εξειδεικευμενους''.Τωρα θα μου πειτε γιατι δεν πηγα να του τη φερω στο κεφαλι , αλλα λεω που να ξερει κι αυτος ο ερμος , τον πηραν τον βαλαν εκει και τον βαφτισαν ''εισαι ο ΜαΜαΤος τεχνικος που τα ξερει ολα'' και επιπλεον περιμενα να δω ποσα χρονια θα κρατουσε η ακριβη no name σε σχεση με τις φτηνιαρικες κινεζικες.

Παρακαλω γράψτε αναλογες εμπειριες μπας και γλυτώσουμε τιποτα !!!

Πετρος Πετριδης
15-02-10, 02:19
Η εταιρεία που μου παρέχει πρόσβαση στο ίντερνετ ακόμα διαφημίζει ότι οι τιμές της αρχίζουν από τα 16 ευρώ για 2 ΜBPS.Η πραγματικότητα είναι ότι δεν αναφέρει το πάγιο που είναι άλλα 10 ευρώ τον μήνα, σύνολο 26.Αν υπήρχε κίνημα καταναλωτών πιστεύω ότι αυτό δεν θα γινόταν.Το θεωρώ παραπλάνηση.

leosedf
15-02-10, 09:03
jeik αυτό συμβαίνει ακόμα και τώρα γιατί μια που οι Έλληνες γουστάρουμε γκλαμουριά μας παρασέρνουν στο τρυπάκι της μεγάλης αλυσίδας. Είναι προτιμότερο για εναν πελάτη να πάει σε ενα γυαλιστερό μαγαζί με υπαλλήλους που κρατάν χαρακτήρα παρά να πάν σε κάποιο μικρό μαγαζί και να πάρουν αυτό που θέλουν.
Πρόσφατο παράδειγμα και τώρα το κάναν πιό εμφανές η πρόσφατη διαφήμηση επισκευής κινητού που καθαρά κοροιδεύει μικρές εταιρίες. Δυσφημίζουν τις μικρές εταιρίες που στο κάτω κάτω είναι πιό έντιμες απο τους καραγκιόζηδες με τους φιόγκους. Ο κόσμος δεν ξέρει βέβαια οτι οι υπάλληλοι στα συγκεκριμένα μεγάλα καταστήματα είναι παντελώς άσχετοι, και τρώνε άχυρο.
Το χειρότερο είναι οτι οι υπάλληλοι αυτοαποκαλούνται τεχνικαράδες και απλά το κάνουν γιατί τους βάλαν εκεί (λεφτά). Δεν λέω οτι δεν υπάρχουν καλοί τεχνικοί αλλα οι περισσότεροι είναι για κλάμματα. Η δε υποστήριξη άθλια.

Τώρα αν έκανες το λάθος και αγόρασες κάτι και δεν ικανοποιήθηκες θα αντιμετωπίσεις το στύλ "δεν είμαι αρμόδιος, να σας παραπέμψω στο service" κλπ τα οποία έχουν στόχο να πετάξουν το μπαλάκι απ τον έναν στον άλλον μέχρι κάποιος να το πετάξει στο όνομα της εταιρίας ωστε να μή βγάλεις ποτέ άκρη.

Προσωπικά οταν αγοράζω απο μεγάλη αλυσίδα ΞΕΡΩ οτι είμαι ήδη απο μόνος μου και οτι αν δεν κάνω σωστή επιλογή την πάτησα.
Προτιμώ μικρότερες εταιρίες που θα μου πούν ξεκάθαρα πράγματα.

Phatt
15-02-10, 10:58
Να σας πω και την δικη μου περιπτωση.

Το 2008, αγορασα απο το e-shop.gr ενα λαπτοπ του δικου τους brand, ενα innovator.Γνωριζοντας οτι τα μηχανακια αυτα ειναι ανεμομαζωματα-διαολοσκορπισματα, δεν δυσανασχετησα σε καποια προβληματα που ειχε το μηχανημα ουτε τους πηρα τηλφωνο.Τετοια προβληματα ηταν: το bluetooth δε δουλεψε ποτε, το σασι ειναι αθλιο και ξεβιδωνονται οι βιδες απο την χρηση, το πληκτρολογιο αργει και κολλαει, αν γραφεις γρηγορα πηδας γραμματα, η καμερα δουλευει οποτε τις καπνισει.

Τελοσπαντων, τοτε οταν το ειχα αγορασει, ειχα γλιτωσει ενα σημαντικο ποσο αναλογα με τα χαρακτηριστικα του laptop αναλογικα με το τι επαιζε απο μεγαλες εταιριες.Εβαλα και μια επεκταση εγγυησης στα 3 χρονια, που πληρωσα 74ε τοτε, και λεω, τωρα οτι και να γινει, σας εχω στο χερι.

Αμ δε! Προσφατα πεθανε η μπαταρια του.Παιρνω και εγω το τηλεφωνο και τους λεω, οτι η μπαταρια μου εχει προβλημα και καθως το μηχανημα ειναι μεσα στην εγγυηση, να μου πουν πως θα γινει να μου την αλλαξουν.Με εκπληξη πληροφορηθηκα τοτε απο τους υπαλληλους στο τηλεφωνο, οτι δεν δικαιουμαι αλλαγης και θα πρεπει να πληρωσω για μπαταρια, αφου η μπαταρια και το τροφοδοτικο ειναι λεει αναλωσιμα και η εγγυηση τα καλυπτει για 6 μηνες μονο.Ε μετα απο καμποση ωρα συζητηση που δεν μπορεσα φυσικα να βγαλω ακρη αποφασισα να παω στο υποκαταστημα εδω και αυτο που μπορεσε να κανει ο υπαλληλος ειναι να καταγραψει την δυσαρεσκεια μου και να στειλει ενα σημειωμα σε καποιον υπεθυνο στα κεντρικα για να με ειδοποιησουν με επισημη απαντηση καποια στιγμη.

Διαβαστε για να καταλαβετε ουσιαστικα που βρισκεται το προβλημα μου.Επειδη ολοι εχουμε καποια σχεση με τα ηλεκτρονικα εδω μεσα, μπορουμε να καταλαβουμε οτι η μπαταρια ειναι ενα υλικο που η διαρκεια ζωης της εχει να κανει με την χρηση της.Καταλαβαινω και το βρισκω λογικο, να την θεωρουν αναλωσιμο και να εχει μειωμενη εγγυηση.
Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω και ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΘΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ειναι οτι εγω γι'αυτην την μειωμενη εγγυηση σε συγκεκριμενα υλικα δεν ενημερωθηκα ΠΟΤΕ, γιατι ουτε στο site τους το ανεφερε, ουτε μου το ειπε κανενας οταν μιλησα στο τηλεφωνο τοτε η οταν εκανα την παραλαβη της παραγγελιας, ουτε το εγραφε πουθενα.Εαν το γνωριζα απο πριν, θα το βουλωνα, γιατι θα το ειχα δει καπου διαβασμενο και θα ψωνιζα εις γνωση μου, ενω τωρα, με ΚΟΡΟΙΔΕΨΑΝ, γιατι δεν ηταν δικη μου υποχρεωση να το γνωριζω απο πριν.

Επειδη τα σκεφτομαι και νευριαζω και δεν υπαρχει περιπτωση να το αφησω να περασει ετσι, θελω να μου πειτε οσοι εχετε γνωση, που μπορω να παρω τηλεφωνο να κανω καταγγελια για να τους κυνηγησουν για την κοροιδια αυτη....Συγχηστηκα παλι.

pavlakis
15-02-10, 11:22
Δοκιμασε να παρεις τηλεφωνο στο ΚΕΠΚΑ Κέντρο Προστασίας Καταναλωτών,πιστευω θα βοηθησουν. www.kepka.org

badsak
15-02-10, 12:26
Εσυ τουλαχιστον αγορασες ενα φτηνο laptop......
Τι να πω και εγω που αγορασα TOSHIBA? Οταν χαλασε η motherboard και
τους ζητησαμε μια σαν ανταλακτικο η απαντηση ηταν οτι η επισκευη πρεπει να γινει απο την ιδια την αντιπροσωπεια και οτι δεν δινουν ανταλακτικα προς τα εξω....Ασε που μεχρι να δωσουν απαντηση για το ανταλακτικο περασαν και 20 μερες........ Αυτο θα πει υποστιρηξη:saad:
Τα πραγματα ειναι απλα..... Οταν τελειωσει η εγγυηση απλα δεν σε ξερουν:001_tt2:

jeik
15-02-10, 20:49
Δυσκολευομαι να αναφερω εταιριες που μου καναν μαγκιες αλλα το καλο να λεγεται, θα αναφερω την Μουλτιραμα , διοτι προσφατα μου καηκε η μητρικη απο λαπτοπ δικης τους κατασκευής (3 χρονια εγγυηση) και μου την αντικατεστησαν χωρις ''μα και μου'' , με ενημερωσαν οτι θα πληρωσω ομως την εργασια αλλα δεν πειραζει (55 Ευρω) , ειμαι πληρως ικανοποιημενος , αλλωστε δεν εψαξα ποτε τα ψιλα γραμματα της εγγυησης οτι χρεωναν την εργασια , οκ μια χαρα :001_smile: .

plouf
15-02-10, 23:13
Δυσκολευομαι να αναφερω εταιριες που μου καναν μαγκιες αλλα το καλο να λεγεται, θα αναφερω την Μουλτιραμα , διοτι προσφατα μου καηκε η μητρικη απο λαπτοπ δικης τους κατασκευής (3 χρονια εγγυηση) και μου την αντικατεστησαν χωρις ''μα και μου'' , με ενημερωσαν οτι θα πληρωσω ομως την εργασια αλλα δεν πειραζει (55 Ευρω) , ειμαι πληρως ικανοποιημενος , αλλωστε δεν εψαξα ποτε τα ψιλα γραμματα της εγγυησης οτι χρεωναν την εργασια , οκ μια χαρα :001_smile: .

Για ποιό λόγο πλήρωσες την εργασία εφόσον είναι εντός εγγυήσεως ?

jeik
15-02-10, 23:20
Για ποιό λόγο πλήρωσες την εργασία εφόσον είναι εντός εγγυήσεως ?

Διότι ετσι εγραφε στους ορους της εγγύησης , ειπα οτι δεν το εψαξα γιατι καιγομουνα να φτιαχτει το μηχανημα , αλλωστε αφου το εγραφε η εγγύηση δεν θα αλλαζα κατι , νομιζω.

dovegroup
16-02-10, 23:28
Οτι αφορά τις απάτες υπάρχουν οι αρμόδιες υπηρεσίες και με μιά σωστή καταγγελία τρέχουν οι απατεώνες...
Οτι αφορά παραπλανητικές διαφημήσεις ισχύει το στην Ελλάδα είσαι οτι δηλώσεις...
Στους ειδικούς πήγα πήγα και εγω για κινητό (που τα σιχαίνομαι), ζήτησα συγκεκριμένα πράγματα πήγα άλλες 4 φορές για να τα χώσω, στο τέλος πήρα αυτό που ήθελα...έ και τί?
Ασχετοι υπάρχουν παντού, το κριτήριο για πωλητή η τεχνικό δεν είναι ηθικό οπότε τι ψάχνουμε?
Τώρα υπηρεσίες τύπου Ka-Guru υπάρχουν παντού, σήμερα συνεργάτης μου έλυσε πρόβλημα που δεν μπορούσε να λύσει Ka-guru γνωστής αλυσίδας...
Και σιγά το πρόβλημα δηλαδή...αλλά αν ο Ka-Guru σου είναι της γενειάς των 600-700 τι πρόβλημα να λύσει αν δεν εχει την λύση για το οικονομικό του. Αν είναι 20-25 και ξημερωβραδιάζετε στα online RPG καίγοντας εγκέφαλο!!!
Σχόλια δεν εχω άλλα...

kopla
17-02-10, 01:13
Για ποιό λόγο πλήρωσες την εργασία εφόσον είναι εντός εγγυήσεως ?

Αλλο το ενα και αλλο το άλλο. Η εγγύηση σου δίνει το ανταλλακτικό δωρεάν. Η εργασία ειναι εργασία.

basilis_00
17-02-10, 06:32
Αλλο το ενα και αλλο το άλλο. Η εγγύηση σου δίνει το ανταλλακτικό δωρεάν. Η εργασία ειναι εργασία.

+ απειρο!!! :wiink:

Hary Dee
18-02-10, 01:28
Για ποιό λόγο πλήρωσες την εργασία εφόσον είναι εντός εγγυήσεως ?

Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα αλλά στα notebook Multirama δίνανε εγγύηση ως εξής:

1ος Χρόνος: Πλήρης Κάλυψη + Ασφάλεια κλοπής (άμα στο κλεψουν πας με τα χαρτιά της καταγγελίας που έκανες στην αστυνομία και σου δίνουν άλλο!)

2ος & 3ος Χρόνος: Δωρεάν τα ανταλακτικά αλλά πληρωμή της εργασίας.

jeik
18-02-10, 18:05
Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα αλλά στα notebook Multirama δίνανε εγγύηση ως εξής:

1ος Χρόνος: Πλήρης Κάλυψη + Ασφάλεια κλοπής (άμα στο κλεψουν πας με τα χαρτιά της καταγγελίας που έκανες στην αστυνομία και σου δίνουν άλλο!)

2ος & 3ος Χρόνος: Δωρεάν τα ανταλακτικά αλλά πληρωμή της εργασίας.

Aυτην ακριβως εχω.

leosedf
18-02-10, 18:23
Βασικά όλες αυτές οι συσκευές βάση νόμου έχουν δυο χρόνια εγγύηση επισκευής. Δεν αναφέρει πουθενά οτι πληρώνεις εργασία.
Μούφα μου φένεται.

chip
18-02-10, 18:30
Σύμφωνα με νόμο η εγγύηση δεν μπορεί να είναι λιγότερο από 2 έτη. Συνεπώς για τα δύο πρώτα έτη πρέπει υποχρεωτικά να περιλαμβάνει και εργασία και ανταλακτικά. Μετά τα δύο χρόνια μπορούν να δίνου ότι θέλουν.

Σε γνωστό χάλασε το λαπτοπ της γνωστής αλυσίδας των ειδικών της τεχνολογίας (τρομάρα τους) λίγο μετά την λήξη εγγύησης και όταν τους το πήγε του είπαν οτι κάηκε η κάρτα γραφικών που είναι ενσωματωμένη στη μητρική και το μηχάνημα είναι για πέταμα. Στην πραγματικότητα η κάρτα γραφικών δουλεύει αφού εργάζεται με εξωτερική οθόνη ενώ ταυτόχρονα αν θυμάμαι καλά φαίνονται οι χαρακτήρες ή φαινονται στιγμιαία όταν ανοιγοκλίνεις την οθόνη (δεν τον θυμάμαι καλά) και στη συνέχεια ακούγεται υψήσυχνος ήχος. Προφανώς η βλάβη είναι είτε στον Inverter της λάμπας της οθόνης είτε στην ίδια την λάμπα οπίσθιου φωτισμού.
Το laptop συνεχίζει να το χρησιμοποιεί έχοντας συνδέσει εξωτερική οθόνη.

Phatt
18-02-10, 20:56
Θα βοηθουσε πολυ εαν καποιος ειχε σε ενα .pdf το ΦΕΚ που αναφερει περι εγγυησεων...

chip
18-02-10, 21:15
ρίξε μια ματιά εδώ. Αναφάρει ένα νόμο.
http://www.greektvsubs.gr/archive/index.php/t-24940.html

Δεν ξέρω αν αναφέρει τον σωστό. Θα κοιτάξω αύριο αν τον έχω στο PC (δεν νομίζω να τον έχω σβήσει).

jeik
18-02-10, 22:14
Παιδια τα πραγματα ειναι απλα , εγω ειμαι στον τριτο χρονο και το αγορασα γνωριζοντας περι εγγυήσεων-επισκευών-δοσεων κλπ , αν κατι δεν μου ταιριαζε δεν θα το παιρνα.
Δεν μπορεις να επιβάλεις την εταιρια καποιους νομους εκ των υστέρων , πας απο κει που σε συμφέρει.

Εκτος και αν άλλα υπεγραψες και αλλα σου ζητάνε μετα.

Αν το εργαλειο εχει εγγύηση 1 μήνα και το θέλεις το παιρνεις και τελος , δεν μπορω μετα να βασιστώ σε νομους και να ζητώ να εφαρμοστούν εκ των υστερων.

Hary Dee
19-02-10, 00:13
Παιδια τα πραγματα ειναι απλα , εγω ειμαι στον τριτο χρονο και το αγορασα γνωριζοντας περι εγγυήσεων-επισκευών-δοσεων κλπ , αν κατι δεν μου ταιριαζε δεν θα το παιρνα.
Δεν μπορεις να επιβάλεις την εταιρια καποιους νομους εκ των υστέρων , πας απο κει που σε συμφέρει.

Εκτος και αν άλλα υπεγραψες και αλλα σου ζητάνε μετα.

Αν το εργαλειο εχει εγγύηση 1 μήνα και το θέλεις το παιρνεις και τελος , δεν μπορω μετα να βασιστώ σε νομους και να ζητώ να εφαρμοστούν εκ των υστερων.

+1
Εξάλλου όλοι γνωρίζουμε ότι γενικά υπάρχουν πολλά πράγματα που τα δικαιούμαστε αλλά κανείς δεν πάει να μπλέξει με δικαστήρια κλπ...