PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεση optocoupler



kplgr
17-02-10, 17:11
Καλησπέρα, θα ήθελα μια βοήθεια σχετικα με την συνδεσμολογία ενός optocoupler! Πήγα να δοκιμάσω κάτι στο LTspice αλλά δεν..!

Το κύκλωμα που έφτιαξα έχει ως εξής:
http://img716.imageshack.us/img716/4482/testsg.png

Η ερώτηση λοιπόν είναι, στην βάση του τρανζίστορ (κυκλωμένη) ΤΙ στο καλό συνδέω? Και γιατί? Δεν υποτίθεται πως όταν η LED φωτοβολήσει, τότε το transistor με κάποιον τρόπο τέλος πάντων θα πρέπει να άγει?

Ομολογώ οτι περίμενα να βρώ μόνο 4 pins, και όχι 5..

Ευχαριστώ προκαταβολικά!


ΥΓ. Μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει καλά, ε...? :confused1::confused1:

ALAMAN
17-02-10, 17:49
Σύνδεσε το τρανζίστορ όπως ακριβώς θα σύνδεες και ένα διακριτό εξάρτημα διπολικού τρανζίστορ.
Η μόνη διαφορά είναι οτι το φώς επηρεάζει τη ροή ηλεκτρονίων απο τον εκπομπό προς τη βάση και έπειτα στο συλλέκτη.
Δοκίμασε πρώτα να γειώσεις τη βάση και στη συνέχεια δώσε κάποιες διαφορετικές τάσεις (πχ. 2V, 5V, 8V κλπ) και μέτρα το ρεύμα συλλέκτη.

Άν κάνω κάποιο λάθος διορθώστε με! :001_smile:

jimnaf
17-02-10, 18:23
Για βάλε εκεί ένα led

MacGyver
17-02-10, 22:06
Ξεχνώντας την φωτοδίοδο από αριστερά, το δεξιό μέρος είναι ένα κανονικό τρανζίστορ
που πέρα από τις προφανείς συνδέσεις τύπου διακόπτη, μπορεί να το χρησιμοποιούμε σε κύκλωμα
που να μας ενδιαφέρει π.χ και το ρεύμα του συλλέκτη ( για να δουλεύει ίσως στην γραμμική του περιοχή κ.α),
γεγονός που επιτυγχάνεται με αντίστοιχη πόλωση της βάσης.
Για απλές εφαρμογές on-off την βάση δεν χρειάζεται να την λάβεις υπόψιν, όμως για ειδικές περιπτώσεις
να ξέρεις ότι με τον εκπομπό στον αέρα, το ρεύμα βάσης είναι ευθέως ανάλογο του ρεύματος της φωτοδιόδου (άριστα γραμμική σχέση).
Σε καμιά όμως περίπτωση δεν μπορείς να οδηγήσεις απευθείας led αφού το μέγιστο ρεύμα βάσης θα είναι της τάξης των 0,1ma για μέγιστο ρεύμα φωτοδιόδου 50ma.
Θέλεις - δεν θέλεις είναι τρανζίστορ γιαυτό και ο κατασκευαστής σου δίνει και την βάση.
Απο κεί και πέρα εναπόκειται στην φαντασία του σχεδιαστή για το πώς θα την χρησιμοποιήσει.

FILMAN
18-02-10, 12:18
Και τώρα η σωστή απάντηση. Τη βάση μπορείς κάλλιστα να την αφήσεις στον αέρα. Μάλιστα υπάρχουν και οπτοζεύκτες (π.χ. PC817) που είναι 4 ακροδεκτών, δηλαδή δεν έχεις πρόσβαση στη βάση του φωτοτρανζίστορ. Η ύπαρξη ή όχι του led που είπε ο jimnaf είναι άσχετη με τη λειτουργικότητα του κυκλώματος. Και φυσικά, μπορείς να οδηγήσεις απ' ευθείας led, σε αντίθεση μ' αυτό που είπε ο MacGyver.

jimnaf
18-02-10, 13:52
Το led το ανέφερα για να δει αν δουλεύει και τίποτα παραπέρα

FILMAN
18-02-10, 14:34
Το led το ανέφερα για να δει αν δουλεύει και τίποτα παραπέρα
Μα δεν το έχει φτιάξει στην πραγματικότητα, εξομοίωση κάνει...

jimnaf
18-02-10, 14:47
Ρε Φίλιππα πάλι την έκανα .... φτουουου! #-o

FILMAN
18-02-10, 14:57
Ρε Φίλιππα πάλι την έκανα .... φτουουου! #-o
Καλά, μην απογοητεύεσαι...

Αποστόλης1
18-02-10, 15:55
Και τώρα η σωστή απάντηση. Τη βάση μπορείς κάλλιστα να την αφήσεις στον αέρα. Μάλιστα υπάρχουν και οπτοζεύκτες (π.χ. PC817) που είναι 4 ακροδεκτών, δηλαδή δεν έχεις πρόσβαση στη βάση του φωτοτρανζίστορ. Η ύπαρξη ή όχι του led που είπε ο jimnaf είναι άσχετη με τη λειτουργικότητα του κυκλώματος. Και φυσικά, μπορείς να οδηγήσεις απ' ευθείας led, σε αντίθεση μ' αυτό που είπε ο MacGyver.


Φίλιππα ο MacGyver λέει :

"Σε καμιά όμως περίπτωση δεν μπορείς να οδηγήσεις απευθείας led αφού το μέγιστο ρεύμα βάσης θα είναι της τάξης των 0,1ma για μέγιστο ρεύμα φωτοδιόδου 50ma. "

που διαφωνείς?? ή σε άλλο σημείο??

FILMAN
18-02-10, 16:31
Φίλιππα ο MacGyver λέει :

"Σε καμιά όμως περίπτωση δεν μπορείς να οδηγήσεις απευθείας led αφού το μέγιστο ρεύμα βάσης θα είναι της τάξης των 0,1ma για μέγιστο ρεύμα φωτοδιόδου 50ma. "

που διαφωνείς?? ή σε άλλο σημείο??
Αποστόλη, το ρεύμα βάσης είναι 0 εφόσον η βάση είναι "στον αέρα"... Το όποιο led, θα συνδεθεί σε σειρά με τον εκπομπό ή το συλλέκτη του φωτοτρανζίστορ (όπως είπε και ο jimnaf), και όχι στη βάση του... Ακόμα και 10% CTR να έχει ο οπτοζεύκτης (δύσκολο, συνήθως έχουν παραπάνω) με If=50mA από το led θα περάσουν 5mA, οπότε θα ανάψει κανονικά...

Αποστόλης1
18-02-10, 19:22
MacGyver :
"Για απλές εφαρμογές on-off την βάση δεν χρειάζεται να την λάβεις υπόψιν, όμως για ειδικές περιπτώσεις
να ξέρεις ότι με τον εκπομπό στον αέρα, το ρεύμα βάσης είναι ευθέως ανάλογο του ρεύματος της φωτοδιόδου (άριστα γραμμική σχέση).
Σε καμιά όμως περίπτωση δεν μπορείς να οδηγήσεις απευθείας led αφού το μέγιστο ρεύμα βάσης θα είναι της τάξης των 0,1ma για μέγιστο ρεύμα φωτοδιόδου 50ma."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Φίλιππα μιλάει μαλλον για το ρεύμα διαρροής ηΑ έως 0,1ΜΑ και επειδή την περίπτωση αυτή δεν την έχω συναντήσει γιαυτό αναρωτήθηκα που μπορεί να έχει εφαρμογή.

υγ. η βάση μένοντας στον αέρα επιφέρει μείωση της τάσησ διάσπασης Ε-Κ

Στηβ βλέπω έπεσε πολύ λίφτιγκ

MacGyver
19-02-10, 12:33
......όμως για ειδικές περιπτώσεις να ξέρεις ότι με τον εκπομπό στον αέρα, το ρεύμα βάσης είναι ευθέως ανάλογο του ρεύματος της φωτοδιόδου (άριστα γραμμική σχέση).
Σε καμιά όμως περίπτωση δεν μπορείς να οδηγήσεις απευθείας led αφού το μέγιστο ρεύμα βάσης θα είναι της τάξης των 0,1ma για μέγιστο ρεύμα φωτοδιόδου 50ma."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Εφαρμογές που να εκμεταλλευόμαστε το ρεύμα βάσης σπανίζουν αλλά αναφέρω το φαινόμενο , γιατί όπως είπα η άριστα γραμμική σχέση είναι κάτι που μπορεί να εκμεταλλευτεί κάποιος π.χ για μεταφορά αναλογικού σήματος με μικρή παραμόρφωση, ξεφεύγοντας από την πολύ συνηθισμένη μεταφορά κατάστασεων High- Low μέσω συλλέκτη.

FILMAN
19-02-10, 13:57
......όμως για ειδικές περιπτώσεις να ξέρεις ότι με τον εκπομπό στον αέρα, το ρεύμα βάσης είναι ευθέως ανάλογο του ρεύματος της φωτοδιόδου (άριστα γραμμική σχέση).
Σε καμιά όμως περίπτωση δεν μπορείς να οδηγήσεις απευθείας led αφού το μέγιστο ρεύμα βάσης θα είναι της τάξης των 0,1ma για μέγιστο ρεύμα φωτοδιόδου 50ma."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Εφαρμογές που να εκμεταλλευόμαστε το ρεύμα βάσης σπανίζουν αλλά αναφέρω το φαινόμενο , γιατί όπως είπα η άριστα γραμμική σχέση είναι κάτι που μπορεί να εκμεταλλευτεί κάποιος π.χ για μεταφορά αναλογικού σήματος με μικρή παραμόρφωση, ξεφεύγοντας από την πολύ συνηθισμένη μεταφορά κατάστασεων High- Low μέσω συλλέκτη.
Ε, καλά, όταν θέλουμε να μεταφέρουμε αναλογικά σήματα, δεν το κάνουμε έτσι... Υπάρχουν οπτοζεύκτες με δυο όμοιες φωτοδιόδους, που η μια χρησιμοποιείται από το κύκλωμα που θέλουμε να στείλουμε το σήμα, και η 2η από το κύκλωμα που στέλνει το σήμα για να κλείσει ο βρόγχος οδήγησης του εσωτερικού υπέρυθρου LED. Δεν ξέρω πόσο κατανοητά το έγραψα... Για ρίξτε μια ματιά στο συνημμένο...

kplgr
21-02-10, 12:14
Ευχαριστώ παιδιά (ιδίως FILMAN), λόγω φόρτου δε μπόρεσα να απαντήσω πιο πριν:thumbup1:

FILMAN
22-02-10, 13:38
Παρακαλώ Κώστα...

kplgr
09-03-10, 22:47
Πιθανώς να καταντώ κουραστικός, αλλά σ'χωρέστε με.. Είπα να ρωτήσω για να μην έχουμε απώλειες υλικών, μιας και ακόμη στα βασικά είμαι..

Λοιπόν. Προσπαθώ να φτιάξω ενα κυκλωματάκι PWM, και προς το παρόν χρέη <<φορτίου>> έχει αναλάβει μια παλιά ψύκτρα που έχω βρεί. Το κύκλωμα ελένχεται απο υπολογιστή, επομένως έχω χρησιμοποιήσει οπτοζεύκτη.

Έχω καταλήξει σε 2 <<τελικές>> μορφές αλλά θέλω την γνώμη σας (χρήσιμη/ευπρόσδεκτη και αιτιολόγηση..)

1)
http://img692.imageshack.us/img692/5412/pwm1.jpg

2)
http://img202.imageshack.us/img202/6660/pwm2.jpg



Να πω την αλήθεια, προτιμώ την λύση 1 διότι δεν <<αντιστρέφεται>> το σήμα μου, δηλαδή όταν άγει η φωτοδίοδος άγει και το τρανζίστορ, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι η ενδεδειγμένη λύση!

Δεκτές και συμβουλές για προσθήκη/μετακόμιση αντιστάσεων και λοιπών υλικών!

Οι τιμές των R1-R2 είναι <<τυχαίες>>, και προφανώς θα υπολογισθούν πριν την υλοποίηση (η R3 συμβολίζει την ψύκτρα)


ΥΓ! Για ένα τρανζίστορ (και κατ επέκταση για τον οπτοζεύκτη) ισχύει το προφανές Ιe = Ib + Ic, η κάτι μου διαφεύγει? (για την πρώτη λύση)

FILMAN
15-03-10, 15:59
Πιθανώς να καταντώ κουραστικός, αλλά σ'χωρέστε με.. Είπα να ρωτήσω για να μην έχουμε απώλειες υλικών, μιας και ακόμη στα βασικά είμαι..

Λοιπόν. Προσπαθώ να φτιάξω ενα κυκλωματάκι PWM, και προς το παρόν χρέη <<φορτίου>> έχει αναλάβει μια παλιά ψύκτρα που έχω βρεί. Το κύκλωμα ελένχεται απο υπολογιστή, επομένως έχω χρησιμοποιήσει οπτοζεύκτη.

Έχω καταλήξει σε 2 <<τελικές>> μορφές αλλά θέλω την γνώμη σας (χρήσιμη/ευπρόσδεκτη και αιτιολόγηση..)

1)
http://img692.imageshack.us/img692/5412/pwm1.jpg

2)
http://img202.imageshack.us/img202/6660/pwm2.jpg



Να πω την αλήθεια, προτιμώ την λύση 1 διότι δεν <<αντιστρέφεται>> το σήμα μου, δηλαδή όταν άγει η φωτοδίοδος άγει και το τρανζίστορ, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι η ενδεδειγμένη λύση!

Δεκτές και συμβουλές για προσθήκη/μετακόμιση αντιστάσεων και λοιπών υλικών!

Οι τιμές των R1-R2 είναι <<τυχαίες>>, και προφανώς θα υπολογισθούν πριν την υλοποίηση (η R3 συμβολίζει την ψύκτρα)


ΥΓ! Για ένα τρανζίστορ (και κατ επέκταση για τον οπτοζεύκτη) ισχύει το προφανές Ιe = Ib + Ic, η κάτι μου διαφεύγει? (για την πρώτη λύση)
Η πρώτη λύση είναι καλύτερη, από την άποψη ότι έχεις μικρότερη ροή ρεύματος όταν το Q1 είναι σε αποκοπή. Βάλε όμως και μια αντίσταση από τη βάση του προς τη γη. Επίσης σιγουρέψου ότι κάνει για τη δουλειά που το θέλεις και ότι ο οπτοζεύκτης μπορεί να του δώσει το αναγκαίο ρεύμα βάσης. Για το τρανζίστορ του οπτοζεύκτη δεν ισχύει Ie=Ib + Ic, διότι το Ib
είναι φωτόρευμα και όχι ρεύμα που εφαρμόζεται με φυσικό τρόπο στον ακροδέκτη της βάσης του φωτοτρανζίστορ.