PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόταση προς όλα τα μέλη του forum



shoco
18-02-10, 09:51
Καλημέρα,
Έχω μια πρόταση να κάνω. Αφού υπάρχουν τόσο καλά σχέδια για όργανα, προτείνω να σχεδιαστούν πλακέτες για τα πιο δημοφιλή και απαραιτητα όργανα (βλ. Αναλυτής ημιαγωγών), για ένα αυτόνομο εργαστήριο. Τα αποτελέσματα θα είναι:
· Πολύ γρήγορη υποστήριξη σε περίπτωση βλάβης.
· Γρήγορο, φτηνό και αξιόπιστο στήσιμο εργαστηρίου.
· Τυχόν εξέλιξη οργάνου λόγω λογισμικού.

Έτσι, και οι νέοι ηλεκτρονικοί θα οργανώθούν πιο γρήγορα και οι κατάσκευές θα είναι πιο επαγγελματικές και εμείς θα αναλωθούμε σε άλλες κατασκευές.

Ακούω γνώμες.

radiotimes
18-02-10, 10:15
Εγω συμφωνω αρκει να: βγει μια λιστα με αυτα τα σχεδια και που θα συμφωνουν ολα τα μελη και ειδικα αυτοι που τα εχουν φτιαξει΄ και επισης αυτοι που τα εχουν φτιαξει με δικες τους πλακετες αν γινεται να τις ανεβασουν για καλυτερη εξυπηρετηση των αλλων μελων!!!!!

KOKAR
19-02-10, 09:17
η πλακέτα του αναλυτή την εχει δημοσιεύσει ο moutoulos πριν απο τα
ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ...
ακόμα και τα υπόλοιπα project που εχει ανεβάσει ο Thanos10 ειναι ολα
με πλακέτες και τα υλικά...

shoco
19-02-10, 11:53
Ισως δεν το εξηγησα οπως το φανταζομουν. Αναφερομαι σε ομαδικες παραγγελιες και αλλων οργανων. (εχω παρει και εγω την πλακετα απο τον Γρηγορη)

tasosmos
19-02-10, 12:11
Νομιζω οι περισσοτεροι δεν χρειαζεται να αγορασουν ετοιμη πλακετα, ειτε με φωτογραφικη μεθοδο ειτε με θερμομεταφορα μπορεις να πετυχεις αρκετα καλη αναλυση για να φτιαξεις σχεδον οτιδηποτε υπαρχει στο φορουμ.

Καλες οι αγοραστες και πιο ωραιες αλλα εκτος οτι κοστιζουν και δεν ειναι σημερα την θελω σημερα την φτιαχνω προσωπικα μ'αρεσει να φτιαχνω δικες μου.

Thanos10
19-02-10, 17:27
Δυστυχως τα περισσοτερα οργανα του εμποριου ειναι πανακριβα για να στησει καποιος ενα εργαστηριο για το χομπι του θα πρεπει να δωσει μερικες χιλιαδες ευρω.
Υπαρχουν καποια οργανα που μπορουμε να τα φιαξουμε οι ιδιοι και δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απο αυτα του εμποριου που εχουν και δεκα φορες παραπανω (βλεπε αναλυτη ημιαγωγων) και οχι μονο.
Παντος τα επομενα οργανα που θελω να φιαξω ειναι μια γεννητρια για ελεγχους audio χαμηλης παραμορφωσης,( την εχω σχεδον ετοιμη) μια που αχολουνται πολλοι στο forum με ενισχυτες κ.τλ μια DDS γυρω στους 60ΜΗΖ και ενα οργανο που μετραει την παραμορφωση αλλα και μερικα αλλα, καποια απο αυτα τα δουλευω.
Kαι μην νομιζετε οτι ολα τα σχεδια στο νετ δουλευουν πεφτουν διορθωσεις και αλλαγες.

weather1967
19-02-10, 19:25
Να ειναι καλα ο Θανος ,που με το μερακι και την υπομονη του,μας εχει κανει και εχουμε εξοπλιση το ερασιτεχνικο μας εργαστηριο με πολλα οργανα και μαλιστα ακριβειας ,που δεν εχουν τιποτα να ζηλεψουν απο τα αγοραστά ηλεκτρονικα οργανα.
Συνεχισε φιλε Θανο την καλη δουλεια ,γιατι οπως εχω διαπιστωσει λιγα κυκλωματα λειτουργουν απο το ιντερνετ με τήν μία ,που λεμε.Και οι χρησιμες μετατροπες που κανεις,ξερω τι χρονο εχουν για να τα φερεις σε ενα σημειο να ειναι πληρως λειτουργικα.

Thanos10
19-02-10, 19:47
Δημητρη ευχαριστω.

billtech
19-02-10, 20:13
Φιλε θανο παραλληλα με το μεταπτυχιακο μου ανακατευω να δω πως να κανω μια DDS γεννητρια.αλλα ειναι πολυ μπερδεμα η κατασταση.

Thanos10
19-02-10, 20:19
Βασιλη δεν ειναι δυσκολο εχω ξεκινησει μια αλλα περιμενω ενα ολοκληρωμενο πες μου σε τι συχνοτητα θες να δουλευει.