PDA

Επιστροφή στο Forum : επιλογή συναγερμού για σπίτι



αλαρμ
19-02-10, 16:22
θέλω να βάλω συναγερμό στο σπίτι μου και επειδή δεν το γνωρίζω το θέμα ας με διαφωτίσει κάποιος για το τι επιλογες εχω

π.χ. ενσυρματο ή ασύρματο ? ποιά τα πλεονεκτήματα του καθενός ?

θέλω κάτι σύγχρονο και όχι κάτι ξεπερασμένο τεχνολογικά που μπορεί να το παραβιάσει ο καθένας

το σπίτι είναι 1ο όροφο με 6 μπαλκονοπορτες συρομενες και 5 παραθυρα

chs
19-02-10, 21:46
να ξέρεις ότι συνήθως δεν φταίνε τα συστήματα αλλά οι τεχνικοί που τα εγκαταστουν

δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κανείς ότι δεν θα το παραβιάσουν αλλά μπορούν να σου εγγυηθούν ότι μέχρι να φτάσουν στο σημείο να το παραβιάσουν αυτό πριν θα έχει ενημερώσει........(τηλεφωνικά, με ήχο, sms....) αυτό που πρέπει να αποφασίσεις είναι το πως θα δουλεύεις το σύστημα σου.... για χρήση εντός σπιτιού, εκτός σπιτιού και αν θα έχεις εξωτερική προστασία ή η φύλαξη σου θα ξεκινάει από τα ανοίγματα σου και μέσα....?

να ξέρεις ότι με την εξωτερική προστασία δεν μπορείς να αποκλείσεις κάποιους ψευδής συναγερμούς.......(λόγο εξωτερικών παραγόντων....)

αλαρμ
20-02-10, 09:51
φανταζομαι το συστημα περιμετρικης προστασιας ειναι καλυτερο
αφου βρισκομαι στον 1ο οροφο νομιζω δεν θα εχω ψευτικους συναγερμους
ετσι αν ασφαλισω μονο περιμετρικα τις 3 βεραντες και την κεντρικη πορτα του διαμερισματος ειμαι καλλυμενος
το συστημα θελω να με ειδοποιει σε περιπτωση παραβιασης

τι λετε για το παραπανω συστημα ?
ποσο περιπου κοστιζει κατι τετοιο ?

aris k
25-02-10, 23:35
Καλησπερα συμφωνω με τον chs για το θεμα της σωστης εγκαταστασης , το συστημα ασφαλειας με εξωτερικα BEAM θα εχει μεγαλυτερο κοστος απο το κλασικο ( επαφες σε ολα τα ανοιγματα , Radar εσωτερικου χωρου ,σειρηνα εσω & εξω , συνδεση με κεντρο ληψης σηματων )
αυτη ειναι η δουλεια μου αν θελεις ακολουθησε την παραπανω συνταγη
και κατι τελευταιο Ο τεχνικος που θα σου κανει εγκατασταση να εχει ΑΔΕΙΑ για εγκατασταση συστηματων ασφαλειας απο το υπουργειο
οτι αλλο χρειαστης ρωτησε εδω ειμαστε

Φιλικα Αρης

nikknikk4
25-02-10, 23:43
aris k
paradox sigma
τα έχεις δουλέψει ?
κάποια γνώμη υπέρ & κατά ?

aris k
27-02-10, 15:33
PARADOX 100% Με Κλειστα ματια ειναι οτι καλυτερο

nikknikk4
28-02-10, 21:46
aris k ευχαριστώ για την απάντηση

είναι ποιο εύκολο στον προγραμματισμό ?ποιο αξιόπιστο (ψευδείς συναγερμοί κλπ.) ?
ποιο γερή κατασκευή κλπ. Τι διαφορές έχεις εντοπίσει ?

aris k
28-02-10, 23:26
το Paradox εχει περισοτερες λειτουργειες περνει παρα πολλα εχτρα , π.χ δηλαδη IP πλακετα για χειρισμο & προγραμματισμο μεσα απο τοπικο η απομακρησμενο δικτυο (ιντερνετ ) πλακετα για απομακρησμενη ενεργοποιηση απενεργοποιηση και με απαντηση σε τη κατασταση ειναι !!
FULL partision , ευκολο σχετικα προγραμματισμο , πολυ καλη υποστηρηξη απο την (μαμα ) εταιρια , αμεσο σερβις και αλλα πολλα
εγω προγραμματιζω και sigma και αλλα συστηματα πιστευω οτι ειναι απο τα καλα ποιοτικα μηχανηματα
οτι χρειαστης εδω ειμαστε

Φιλικα Αρης

hightower
03-03-10, 17:59
Καλησπέρα Μάνο,

Εγώ θα σκεφτόμουν σοβαρά και τα Caddx (της General Electric) αν πρόκειται για αξιοπιστία. Θα συμφωνήσω επίσης με τους φίλους του forum ότι το πιο σημαντικό από όλα είναι η εγκατάσταση.

Όσο για τα εξωτερικά beams έχουν ευαισθησία στον ήλιο οπότε ακόμα και στον πρώτο όροφο να είσαι δεν είναι σίγουρο ότι δεν θα έχεις πρόβλημα (και αυτό εξαρτάται από τον εγκαταστάτη σου αλλά και στην ποιότητα των beams). Πάντως το κόστος θα ανέβει αρκετά με τα εξωτερικά.

Για τα ασύρματα εγώ γενικά είμαι κατά. Πιο εύκολα στην τοποθέτηση αλλά πιο μεγάλες επαφές, μπαταριές κτλ.

blueriver
03-03-10, 19:49
Βλεπω κατι νεες κεντρικες μοναδες τις Roiscok σε καλη τιμη,δεν ξερω τι λενε απο ποιοτητα.

http://www.emimikos.gr/shop/home.php?cat=405

Παντος τα ασυρματα σαφως και ειναι θεμα κοστους οι μπαταριες ,αλλα αν το σπιτι δεν εχει προεγκατασταση καλωδιων,ειναι μανούρα να τραβας 100 μετρα καλωδιομάνι γυρω-γυρω ,και ειναι και πιο ευκολα στην εγκατασταση DIY,αν καποιος κατεχει τα βασικα.



Καλησπέρα Μάνο,

Εγώ θα σκεφτόμουν σοβαρά και τα Caddx (της General Electric) αν πρόκειται για αξιοπιστία. Θα συμφωνήσω επίσης με τους φίλους του forum ότι το πιο σημαντικό από όλα είναι η εγκατάσταση.

Όσο για τα εξωτερικά beams έχουν ευαισθησία στον ήλιο οπότε ακόμα και στον πρώτο όροφο να είσαι δεν είναι σίγουρο ότι δεν θα έχεις πρόβλημα (και αυτό εξαρτάται από τον εγκαταστάτη σου αλλά και στην ποιότητα των beams). Πάντως το κόστος θα ανέβει αρκετά με τα εξωτερικά.

Για τα ασύρματα εγώ γενικά είμαι κατά. Πιο εύκολα στην τοποθέτηση αλλά πιο μεγάλες επαφές, μπαταριές κτλ.

aris k
03-03-10, 22:42
φιλε Γιαννη καλη η τιμη του κεντρου αλλα καλα θα ηταν να επιλεγουμε μηχανηματα που απο πισω να εχουν τεχνικη υποστηρηξη ,και service και να ειναι πιστοποιημενα και με τις αναλογες προδιαγραφες !!
Οχι σε μηχανηματα που αυριο η αντιπροσωπια θα εξαφανιστη και ο χρηστης η ο πελατης αναγκαζεται να το ξανα πληρωση


Φιλικα Αρης