PDA

Επιστροφή στο Forum : Noise Margin και Attenuation



MadAss
19-02-10, 18:22
Καλησπερα στο φορουμ,
ποσο πρεπει να ειναι το noise margin και το attenuation για να ειναι σωστα για την adsl γραμμη μου?
τωρα εχω noise margin 10db και 9db στο up και στο down αντιστοιχα
και 8db και 22db στο attenuation, ειναι καλα αυτα τα νουμερα?

ευχαριστω
Γιαννης

Αποστόλης1
19-02-10, 18:42
Δεν μου φαίνονται σόι, ενώ φαίνεται ότι είσαι κοντά στην dslam <2Κμ, έχεις αρκετό θόρυβο, δοκίμασε να αφαιρέσεις όλα τα τηλ/να να μείνει μόνο το ρούτερ χωρίς φίλτρο σβύστο , ξαναάναψε και μέτρα.

kavala26
19-02-10, 19:11
Καλησπέρα

Είμαι τεχνικός ενός παρόχου σε ενα νομό της Ελλάδας! κάθε μέρα ασχολούμαι με αυτό που ρωτάς! Θα σου πω κάτι για να καταλάβεις! το attenuation είναι ο θόρυβος της γραμμής(εξασθένηση σήματος. παίζουν πολλά ρόλο: καλώδια συνδέσεις απόσταση κτλ..)!η γραμμή δουλεύει σε διαφορετική συχνότητα το voice και σε διαφορετική το data!Μπορεί να έχεις attenuation 25/15 και να συγχρονίζεις στα 22mbit αλλά ταυτόχρονα να εχεις πρόβλημα στο voice!οι τιμές που αναφέρεις για μένα είναι καλές και πιθανόν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα! Δες στα πόσα mbit κλειδώνει ο router σου, κάνε ένα έλεγχο τις πρίζες του σπιτιού σου και λογικά θα είσαι οκ! Ελπίζω να βοήθησα! Οτι απορία έχεις ρώτα
Στάθης

h@ris
19-02-10, 20:12
Εμένα πάλι ενώ συγχρόνιζε στα 22 περίπου, χωρίς να αλλάξω κάτι τώρα είμαι κάπου στα 14.


Downstream Margin: 6 db Upstream Margin: 11 db Downstream Line Attenuation: 18 Upstream Line Attenuation: 8

Πως τα βλέπετε αυτά;

MadAss
19-02-10, 20:59
Ευχαριστω για τις απαντησεις...
Σταθη που βλεπω το που κλειδωνει το router?
και μια ακομη ερωτηση: το τηλεφωνο το εχω πανω στο router(χωρις φιλτρο) και το router ειναι συνδεδεμενο στην πριζα με 2 καλωδια που ειναι συνδεδεμενα με συνδετηρα, αυτο δημιουργει καποιο προβλημα?

επισυναπτω και μια φωτο με την σελιδα απο το ADSL status.

ευχαριστω
Γιαννης

kavala26
19-02-10, 21:24
MadAss καταρχην με ποιό πάροχο έχεισ σύνδεση??
Κλειδώνει στα 15829/934!
Σε ρωτάω για τον πάροχο γιατι το up δε μου άρεσε καθόλου...εκτος αν έχεισ tellas...

((((το τηλεφωνο το εχω πανω στο router(χωρις φιλτρο) και το router ειναι συνδεδεμενο στην πριζα με 2 καλωδια που ειναι συνδεδεμενα με συνδετηρα, αυτο δημιουργει καποιο προβλημα?)))

Δεν το έχω καταλάβει αυτό!Το καλύτερο ένα splitter στη κεντρική γραμμή και μετα παίρνεις γραμμή για το τηλ και γραμμή για το router....

Radiometer
19-02-10, 21:34
σε έμενα το ρουτερ έχει αρκετά μεγάλες τιμές :001_huh:

Statistics---------------Downstream-----Upstream

Noise Margin-------------30.2 dB----------31.0 dB
Line Attenuation---------29.0 dB---------16.0 dB

tasosmos
19-02-10, 22:08
To noise margin πεφτει οσο αυξανεται η ταχυτητα συγχρονισμου, Παντως οπως και να εχει η γραμμη σου ειναι μια χαρα.

Γενικα το snr margin ιδανικα ειναι μεγαλο και η εξασθενηση (attenuation) μικρη.
Αν εχεις πολυ μικρο snr margin θα εχεις προβληματα με συχνες αποσυνδεσεις κτλ, αν εχεις μεγαλη εξασθενηση δεν ανεβαζει ταχυτητα.

babisko
19-02-10, 22:17
Αν διαβάσεις εδώ θα απαντηθούν αν όχι όλες, οι περισσότερες απορίες σου:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=217614

MadAss
19-02-10, 22:21
MadAss καταρχην με ποιό πάροχο έχεισ σύνδεση??
Κλειδώνει στα 15829/934!
Σε ρωτάω για τον πάροχο γιατι το up δε μου άρεσε καθόλου...εκτος αν έχεισ tellas...

((((το τηλεφωνο το εχω πανω στο router(χωρις φιλτρο) και το router ειναι συνδεδεμενο στην πριζα με 2 καλωδια που ειναι συνδεδεμενα με συνδετηρα, αυτο δημιουργει καποιο προβλημα?)))

Δεν το έχω καταλάβει αυτό!Το καλύτερο ένα splitter στη κεντρική γραμμή και μετα παίρνεις γραμμή για το τηλ και γραμμή για το router....
Φιλε σταθη λογικο να μην καταλαβεις, εγω ειπα μ@λ@κια... με splitter ειναι συνδεδεμενα... απο αυτο ολα κομπλε!
παροχος ειναι η HOL.
Το up μαλλον καλο ειναι γιατι εγω εχω κανει αιτηση για 4αρα συνδεση και απο την πρωτη μερα που συνδεθηκα το down ηταν 16αρι!!

Αποστόλης1
20-02-10, 10:10
Εμένα πάλι ενώ συγχρόνιζε στα 22 περίπου, χωρίς να αλλάξω κάτι τώρα είμαι κάπου στα 14.


Downstream Margin: 6 db Upstream Margin: 11 db Downstream Line Attenuation: 18 Upstream Line Attenuation: 8

Πως τα βλέπετε αυτά;


h@ris όχι δεν ειναι καλές, κάνε τις δοκιμές που λέω στη πρώτη μου απάντηση και γράψε.

h@ris
20-02-10, 11:01
Τα είχα δοκιμάσει αυτά πριν λίγο καιρό και ούτε η ίδια η forthnet δεν ήξερα τι γινόταν. Αυτό που δεν έχω δοκιμάσει είναι να το βάλω στην κεντρική πρίζα.