PDA

Επιστροφή στο Forum : COUNTER RESET H.P.



Αποστόλης1
23-02-10, 22:13
Μήπως υπάρχει κάποιο προγραμματάκι για επαναφορά δεικτών μελανιών για εκτυπωτη HP Photosmart ? Έκανα μια αναζήτηση χωρίς αποτέλεσμα. Για Epson βρήκα, το είχα χρησιμοποιήσει προ 10/τίας

leosedf
24-02-10, 07:09
Inkjet είναι?
Στο δικό μου τον laserjet 2550 έχει μερικές ημέρες που έκανα με τα κουμπιά αλλα πρέπει να μας πείς και το μοντέλο.

Αποστόλης1
24-02-10, 09:18
Inkjet

Photosmart C4280

leosedf
24-02-10, 18:58
Βήματα:

Πάτα άκυρο και power μαζί.
Μετά ο εκτυπωτής θα σου ζητήσει να πατήσεις συνδιασμό πλήκτρων, πάτα μπλέ, πράσινο και γκρί κουμπί με τη σειρά.
Θα εμφανιστεί το “Support Menu”.
Πάνε στο μενού resets και κάνε το semi-full reset.
Αν πατώντας το άκυρο και power δεν σου ζητήσει συνδιασμό πλήκτρων βγάλτον απο την μπρίζα κράτα το power και άκυρο πατημένα και ξαναβάλτον στην μπρίζα, μετά συνέχισε απ το βήμα 2.
Αν δεν το καταφέρεις απλά άλλαξε μελάνια.

Αποστόλης1
25-02-10, 15:20
Δεν μου βγάζει μενού, αλλά κάπου μου έβγαλε: "Εγκατ χρησιμοπ δοχεία" και κάνω εκτύπωση αλλά όποτε το ξανανοίγω ζητάει να κάνει ευθυγράμιση.
σ'ευχαριστώ

lcharal
02-06-12, 11:39
Αγαπητοί συμφορουμήτες SOS βοήθεια...
υπάρχει τρόπος να κάνω reset στον counter για τον EPSON STYLUS CX3650 (inject)? Μου βγάζει μήνυμα ότι έχει κρατήσει σελίδα, αλλά δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Τα μελάνια του είναι καινούρια!!!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

lcharal
05-06-12, 20:45
κανείς γνώστης του θέματος, να βοηθήσει?

Ευχαριστώ

Thansavv
05-06-12, 21:11
Γεια σου Λευτέρη. Κοίταξε αν όντως έχει μείνει κανένα κομματάκι χαρτί στον εκτυπωτή. Υπάρχει τουλάχιστον ένας αισθητήρας στη διαδρομή που κάνει η σελίδα, ο οποίος ελέγχει αν υπάρχει χαρτί ή όχι. Άλλη περίπτωση είναι να έχει κολλήσει ο αισθητήρας (μοχλός)....
Τώρα μπορεί να είναι και η περίπτωση όπου πρέπει να γίνει reset του μετρητή του waste ink. Υποτίθεται ότι το Reset γίνεται αφού αλλαχθεί ο συλλέκτης του μελανιού.....Εγώ είχα (κι ακόμα έχω) το DX4850 και το μετρητή (protection counter) τον μηδένιζα με το SSC Service Utility (http://www.ssclg.com/epsone.shtml) . Δοκίμασέ το....

katmadas
05-06-12, 21:59
Αγαπητοί συμφορουμήτες SOS βοήθεια...
υπάρχει τρόπος να κάνω reset στον counter για τον EPSON STYLUS CX3650 (inject)? Μου βγάζει μήνυμα ότι έχει κρατήσει σελίδα, αλλά δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Τα μελάνια του είναι καινούρια!!!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

Αυτη η απαντηση δειχνει να βολεψε ατομα.....
Ειναι μια απαντηση απο -->αυτο<-- (http://www.fixyourownprinter.com/forums/printer/31679) το φορουμ.....

Zenal, it does work ok, i have just used it to service a CX3650 here (same as 3500/3600/3650). I use v4.30 of SSC.

On mine, all 3 top lights flashed (power, paper, ink), and an E appeared on the display on the printer.
In this state, the printer will not respond in any way to any buttons at all.

You must install the printer driver first (in case you have not).
Next, install the scanner driver (not essential though)

Now, start up the SSC service utility.

Please note - I use this SSC software constantly, and it can get confused a little if you have it running too soon. I always EXIT from it during installation, and then restart it again once the drivers are ready.

Start SSC, click on CONFIGURATION.
2 boxes appear. The top box shows printers you have installed correctly - you MUST ensure you are indicating the correct one - sometimes XP can install each model twice (oops).

On the 2nd box down, select 4600(4500)(CX36x0) model.
Click back on INK MONITOR, and click refresh
(it 'should' say MAINTAINANCE REQUEST at the bottom of the SSC window - this is ok.)

Now, click the X to minimise SSC utility.

Right-click on SSC on the TASK BAR, and click PROTECTION COUNTER, then click RESET PROTECTION COUNTER.
After 3 seconds a box will ask to confirm - click yes/ok and a confirmation box will appear.
Next do the same again, but click CLEAR COUNTER OVERFLOW - nothing will happen now, it does this silently.

The printer will still show faulty now. Turn it off for a few seconds, then back on again. If all went ok, the E for error will now show number 1 - you're done.

If it's still not working, try again, but it is possible for a permanent circuit fault to occur.

Good luck (sorry if i mistyped anything or made it confusing anywhere, ive not found a model yet that the SSC has not fixed with a little adjustment).

lcharal
30-05-13, 12:41
Επανέρχομαι στο θέμα, με νέο πρόβλημα, αυτή τη φορά με τον εκτυπωτή CANON PIXMA MP140 (inject). Αφού του δίνω εκτύπωση, όλα καλά, δέχεται τα έγραφα προς εκτύπωση. Όμως, όταν ξεκινάει να πάρει σελίδα, παίρνει 2-3, ή και 5 μαζί. Το πρόγραμμά του, έχει κάποια λειτουργία που καθαρίζει λέει τον κύλινδρο. Το έκανα αυτό αλλά το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει. Υπάρχει καμιά λύση για αυτό, ή πάμε για άλλο μηχάνημα?

Αποστόλης1
30-05-13, 13:01
Το πρόβλημα είναι πριν τον κύλινδρο κοίτα ρόλερ κλπ

lepouras
30-05-13, 13:28
επίσης να ξεκολλάς και τις σελίδες πριν τις βάλεις μέσα στην θήκη. καμιά φορά όπως τις βγάζουμε από το πακέτο είναι κολλημένες από την πίεση. ένας τρόπος είναι κρατάμε την μια πλευρά στην άκρη και διπλώνουμε ελαφρά το πακέτο μας(πάνω από 90 μοίρες και προς τις 2 κατευθύνσεις) χωρίς να ζορίζουμε την άλλη πλευρά σφιχτά. έτσι τις βοηθάμε να αραιώνουν και να τις τραβά ευκολότερα ο μηχανισμός.

Sakan89
30-05-13, 17:17
Αγαπητοί συμφορουμήτες SOS βοήθεια...
υπάρχει τρόπος να κάνω reset στον counter για τον EPSON STYLUS CX3650 (inject)? Μου βγάζει μήνυμα ότι έχει κρατήσει σελίδα, αλλά δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Τα μελάνια του είναι καινούρια!!!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

Αν μπορείς άνοιξε τον και δες τον καλά μήπως έχει κάποιο ξένο αντικείμενο , μου είχε τύχει σε έναν Cannon να είχε πέσει ένα παπούτσι απο κούκλα Barbie:lool: όταν το είδα έπαθα πλάκα .

leosedf
30-05-13, 17:22
Καλά βρε Θανάση τις κούκλες σου όπου να ναι τις πετάς? :lool:

Sakan89
30-05-13, 17:33
[-X Δεν είναι δικές μου :lool: ,της ξαδέρφης μου είναι ο εκτυπωτής με 4 κορίτσια καταλαβαίνεις τι γίνεται :scared:.