PDA

Επιστροφή στο Forum : δε βρισκω τον hellassat



gdimis
24-02-10, 08:20
παιδια καλημερα....
χτες προσπαθησα με ενα satfinder και ενα 80αρι πιατο να πιασω το δορυφορο...ματαια ομως..θελω να ρωτησω αν ειναι εφικτο με αυτο το πιατο,η αν υπαρχει καποιος πρακτικος τροπος(εκτος απο υπομονη-απαυτη εχω) να βρω τον παραπανω δορυφορο..
ευχαριστω προκαταβολικα για το χρονο σας.....

Αποστόλης1
24-02-10, 09:08
Αφου τον είχες βρει πως τον έχασες? Βάζε τουλάχιστον σημάδια

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=49056

fuzz
24-02-10, 09:18
με satfinder μονο, δυσκολο να πιασεις τον σωστο δορυφορο
δεν εχεις δορυφορικο δεκτη?η ειναι δυσκολο να εχεις τροφοδοσια εκει που εχεις το πιατο ?
η βαση απο το πιατο εχει χαραγμενες μοιρες επανω ??

gdimis
24-02-10, 10:59
Αφου τον είχες βρει πως τον έχασες? Βάζε τουλάχιστον σημάδια

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=49056
δε τον ειχα πιασει ποτε...hotbird και astra επιασα τοτε...

gdimis
24-02-10, 11:06
με satfinder μονο, δυσκολο να πιασεις τον σωστο δορυφορο
δεν εχεις δορυφορικο δεκτη?η ειναι δυσκολο να εχεις τροφοδοσια εκει που εχεις το πιατο ?
η βαση απο το πιατο εχει χαραγμενες μοιρες επανω ??
οχι..ειχα δεκτη μαζι μου...και η βαση δεν εχει μοιρες..απλα εκει που θα επρεπε να βρισκω τον hellassat δε βρισκω τιποτα..γνωριζω πως δουλευει το satfinder,αρα κατι κανω λαθος στις γωνιες..αυτο που ρωταω ειναι αν μπορω να τον βρω με αυτο το πιατο και αν υπαρχει πρακτικος τροπος(πχ για να βρεις τον astra βρισκεις πρωτα τον hotbird που εχει πιο δυνατο σημα)...
ευχαριστω και παλι...

Αποστόλης1
24-02-10, 11:18
Όπως σου είχα πει υπολόγισε 40 μοίρες ανατολικότερα και 2,5 μοίρες λιγότερη κλίση απο τον ΗΒ (προφανώς θα φαίνεται το σημάδι της ανύψωσης όταν το'χες στο ΗΒ

και ανάποδη κλίση LNB
στο δέκτη βάλε σχετικό αναμεταδη

gdimis
24-02-10, 11:43
Όπως σου είχα πει υπολόγισε 40 μοίρες ανατολικότερα και 2,5 μοίρες λιγότερη κλίση απο τον ΗΒ (προφανώς θα φαίνεται το σημάδι της ανύψωσης όταν το'χες στο ΗΒ

και ανάποδη κλίση LNB
στο δέκτη βάλε σχετικό αναμεταδη
αυτα και με πολυ αργες κινησεις,τα εκανα οπως ειχες πει....αλλα....τζιφος...

Αποστόλης1
24-02-10, 11:47
Τι συχνότητα βάζεις στο δέκτη?? το καλώδιο και lnb einai OK?

antonis-drift
24-02-10, 11:59
Παρε τον δεκτη σου μια μικρη τηλεωραση και ανεβα οπου εχεις το πιατο σου στο περιπου βαλε το πιατο και μετα αρχισε με μικρες κινησεις να κοθνας το πιατο σου.δοκιμασε την αλλαξεις την πολλωση (οριζοντια καθετη) μπορει να πιασεις καλλιτερα.

gdimis
25-02-10, 07:58
μαλιστα.....
αποτι καταλαβα μαλλον χρειαζεται περισοτερη υπομονη...
ευχαριστω για τις απαντησεις...

^Active^
25-02-10, 10:06
Φιλε μου το ιδιο προβλημα ειχα και εγω με εναν φιλο μου.Κατεβαζαμε hotbird και Astra ευκολα αλλα hellasat με τιποτα. Τελικα αποδειχτικε οτι ειχε προβλημα ο δεκτης μας. Κανονικα θα επρεπε να τον πιασεις σχετικα ευκολα γιατι το beam ειναι πανω στην Ελλαδα.

Γιώργος Ανώνυμος
25-02-10, 11:32
Στον αυτόματο συντονισμό ο δέκτης μου είχε τα παλιά στοιχεία του Hellasat2. Απέκλεισε την περίπτωση να είναι λάθος τα στοιχεία συντονισμού στο δέκτη!!!

Αποστόλης1
25-02-10, 12:59
Active
Αυτό που λες συμβαίνει με μερικούς παλαιούς δέκτες που δεν κλειδώνουν με SR 30.000 . Εδώ όμως δεν βρίσκει δορυφόρο με finder
Εκτός αυτού όταν έχουμε ρυθμίσει για ΗΒ και γυρνάμε για Ελλάς πρέπει να αντιστρέψουμε την κλίση του LNB (skew)

Και φυσικά αυτό που λέει ο Γιώργος ενημερωμένους αναμεταδότες.

Στο ποστ #6 γράφω: "στο δέκτη βάλε σχετικό αναμεταδη" αντί αναμεταδότη, που είνα: 12.606 Η 30.000 5/6 (δεν τα είχα πρόχειρα)

gdimis
25-02-10, 14:42
Active
Αυτό που λες συμβαίνει με μερικούς παλαιούς δέκτες που δεν κλειδώνουν με SR 30.000 . Εδώ όμως δεν βρίσκει δορυφόρο με finder
Εκτός αυτού όταν έχουμε ρυθμίσει για ΗΒ και γυρνάμε για Ελλάς πρέπει να αντιστρέψουμε την κλίση του LNB (skew)

Και φυσικά αυτό που λέει ο Γιώργος ενημερωμένους αναμεταδότες.

Στο ποστ #6 γράφω: "στο δέκτη βάλε σχετικό αναμεταδη" αντί αναμεταδότη, που είνα: 12.606 Η 30.000 5/6 (δεν τα είχα πρόχειρα)
σε εχω ξαναρωτησει αλλα μαλλον δε καταλαβα...τι εννοεις να αντιστρεψω τη κλιση του lnb;
edit:..αστο..τωρα καταλαβα..

^Active^
26-02-10, 20:38
Το θεμα ειναι φιλε μου οτι και εμεις με sat Finder τον ψαχναμε και δεν τον βρησκαμε ...Οσο για το LNB που λες τι εννοεις? Αλλαξει την πολικοτητα ?

Α... Επισης αυτο εγινε πριν εναν χρονο με καινουργιο δεκτη και με τις καινουργιες συχνοτητες μεσα... Αποτελεσμα μας αλλαξαν τον δεκτη.

Αποστόλης1
27-02-10, 00:17
Το θεμα ειναι φιλε μου οτι και εμεις με sat Finder τον ψαχναμε και δεν τον βρησκαμε ...Οσο για το LNB που λες τι εννοεις? Αλλαξει την πολικοτητα ?

Α... Επισης αυτο εγινε πριν εναν χρονο με καινουργιο δεκτη και με τις καινουργιες συχνοτητες μεσα... Αποτελεσμα μας αλλαξαν τον δεκτη.


Για το LNB εννοώ ότι για ΗΒ έχει ελαφρά αριστερόστροφη κλίση κοιτώντας απο μπροστά και πρέπει να γίνει δεξιόστροφη.

Για τον δέκτη δεν σημαίνει ότι επειδή τον πήρες τωρα και έχει ενημερωμένους transponders ότι έχει και ενημερωμένο firmware

gdimis
01-03-10, 09:03
οκ παιδια..τελικα ειχε προβλημα ο δεκτης..πηρα αλλο δεκτη και τον βρηκα ευκολα..το satfinder δε λειτουργουσε..καπου διαβασα οτι αυτο γινεται γιατι τα καναλια του hellas ειναι ψηφιακα,και με το satfinder βρισκεις μονο τα αναλογικα..παντως ευχαριστω για τις απαντησεις..

Αποστόλης1
01-03-10, 11:50
Αυτό που λες δεν ισχύει και ο ΗΒ ψηφιακά κανάλια έχει.

gdimis
01-03-10, 12:18
ναι αλλα στον hellas ειναι ΟΛΑ ψηφιακα σε αντιθεση με το hotbird που εχει ΚΑΙ ψηφιακα...δε ξερω αλλα το finnder δε τον βλεπει..