PDA

Επιστροφή στο Forum : Παστα Συγκολησης.



classic
25-02-10, 13:42
Γεια σας.
Εχω ενα προβλημα με την παστα συγκολησης. Μιλαω για το παλιο κλασικο Fluxite!!!. Αυτο που χρησιμοποιουμε περισοτερο για να "γανωνουμε" τα καλωδια πριν τα κολησουμε, οχι την παστα για κοληση SMD. Τελευταια αγορασα δυο διαφορετικα κουτακια αλλα δεν κανουν τιποτα. Βουταω το καλωδιο μεσα και μετα προσπαθω να το κολησω αλλα η αλοιφη δεν καιγεται με τιποτα (σκετη βαζελινη...) ωστε να πιασει επανω το καλαι. Εχω ενα σταθμο συγκολησης 70Watts αλλα δεν καταφερνω τιποτα σε οποιαδηποτε θερμοκρασια. Μπηκα στο ebay να παραγγειλω καποια αλλη αλλα μπερδευτηκα απο την μεγαλη ποικιλια και τα διαφορα χαρακτηριστικα.
Μπορειται να μου προτεινεται καποια παστα για αγορα απο ebay μιας και ειμαι απο επαρχια.

Φιλικα

nitako
25-02-10, 13:56
Γιατί παιδεύεσαι με πάστα αφου τα περισσότερα καλαϊ έχουν μεσα σολτερινη?

FILMAN
25-02-10, 14:31
Δεν χρειάζεσαι πάστα, έχει μέσα η κόλληση.

classic
25-02-10, 14:46
Πολλα καλωδια θελουν πρωτα βουτηγμα στην παστα για να πιασει μετα το Καλαι. Η παστα που εχει το καλαι δεν επαρκει ουτε για εξωτερικη κοληση των καλωδιων ουτε για να εισελθει στο εσωτερικο των κλωνων οταν εχουμε πολυκλωνα καλωδια. Επιπλεον εαν προσπαθησετε να κολησετε καλωδιο Litz χωρις παστα θα θας βγαλει την πιστη αναποδα.
Αυτος ειναι ο λογος που ψαχνω τη σωστη παστα

Phatt
25-02-10, 15:13
Οι κολλησεις εχουν μεσα σολντερινη για να μας κανουν τη ζωη ποιο ευκολη, αλλα οπως ειπε ο φιλος αρκετες φορες χρειαζεται και εγω την εχω παντα διπλα μου.Χρησιμοποιω την Lotfett, Γερμανικη καλης ποιοτητας και την αγορασα απο μαγαζι της γειτονιας.

FILMAN
25-02-10, 16:16
Πολλα καλωδια θελουν πρωτα βουτηγμα στην παστα για να πιασει μετα το Καλαι. Η παστα που εχει το καλαι δεν επαρκει ουτε για εξωτερικη κοληση των καλωδιων ουτε για να εισελθει στο εσωτερικο των κλωνων οταν εχουμε πολυκλωνα καλωδια. Επιπλεον εαν προσπαθησετε να κολησετε καλωδιο Litz χωρις παστα θα θας βγαλει την πιστη αναποδα.
Αυτος ειναι ο λογος που ψαχνω τη σωστη παστα
Πρέπει να φροντίσεις να είναι ο χαλκός καθαρός (να γυαλίζει) και επίσης κατά το γάνωμα, το σύρμα της κόλλησης να έρχεται σε άμεση επαφή με το καλώδιο και όχι με τη μύτη του κολλητηριού. Κάντο και θα δεις ότι δεν θα χρειάζεσαι πάστα. Εγώ έτσι το κάνω και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

classic
25-02-10, 19:37
Φιλε phatt ευχαριστω. θα κοιταξω στο ebay μηπως βρω την ιδια μαρκα.
Φιλε Filman χρησιμοποιω κολητηρι απο το 1972.... οποτε μαλλον εμαθα πως να κολαω. Οταν εχεις συρμα Litz 0,06 ,,,, 0,07mm τι καθαρισμα μπορεις να το κανεις αφου και με το φυσημα κοβονται κλωνοι.

Φιλικα

Phatt
25-02-10, 20:22
Γιωργο αφου εισαι παλιος θα ξερεις σιγουρα την παλια αμερικανικη παστα στο κιτρινο μεταλλικο κουτι με τα κοκκινα γραμματα...

classic
25-02-10, 20:47
Που την θυμηθηκες...
Με αυτες ξεκινησαμε και με καλαι με το μετρο!!!!!
Εαν ψαξω στην αποθηκη ισως βρω κανενα κουτακι πεταμενο. Οπως κοιτουσα στο Αμερικανικο ebay βρηκα μια τετοια που πουλιοτανε αλλα ειναι 40 .. 50 ετων.... ποιος ξερει αν δουλευει, και δεν ειναι για τα χρηματα αλλα ποιος περιμενει καμια 25αρια μερες μεχρι να ερθει για να δω τι ειναι....

Γαληνίτης
28-02-10, 22:34
... Οταν εχεις συρμα Litz 0,06 ,,,, 0,07mm τι καθαρισμα μπορεις να το κανεις αφου και με το φυσημα κοβονται κλωνοι.

Φιλικα
Πού βρίσκεις το σύρμα Litz;

Nemmesis
28-02-10, 22:47
Πού βρίσκεις το σύρμα Litz;

ναι οντως... και εγω κανα 2 φορες σε κατι παλμοτροφοδοτικα ηθελα να βαλω αλλα δεν βρηκα :001_unsure: και αναγκαστικα πηγα στα κλασικα 2mm που εχω μπολικο

chip
28-02-10, 23:51
?????... σολντερίνη από το ebay αγοράζεις?
Οι lotfett μια χαρά είναι και μπορεί να την βρείς ακόμα και σε super market (κάποτε την είχα πάρει από super market).
Και οι witmetaal είναι καλές αλλά και αυτές της lotfett είναι (πάλι στα νύχια των γερμανών πέσαμε).

Κι εγώ με την αμερικάνικη μεγάλωσα... εξαιρετική!!!... (την είχε αγοράσει ο πατέρας μου κάπου στα τέλη του 70 με αρχές του 80)

FILMAN
01-03-10, 14:46
Φιλε phatt ευχαριστω. θα κοιταξω στο ebay μηπως βρω την ιδια μαρκα.
Φιλε Filman χρησιμοποιω κολητηρι απο το 1972.... οποτε μαλλον εμαθα πως να κολαω. Οταν εχεις συρμα Litz 0,06 ,,,, 0,07mm τι καθαρισμα μπορεις να το κανεις αφου και με το φυσημα κοβονται κλωνοι.

Φιλικα
Γιώργο, τα πολύ ψιλά σύρματα καθαρίζονται, όχι με ξύσιμο, αλλά με αναπτήρα.

Nemmesis
01-03-10, 15:36
Γιώργο, τα πολύ ψιλά σύρματα καθαρίζονται, όχι με ξύσιμο, αλλά με αναπτήρα.
τo litz μαβριζει με τον αναπτηρα... παντος για μενα η σολδερινη που δεν θελει καθαρισμα (αυτη που ειναι σε συριγγα για τα smd) κανει πολυ καλη δουλεια σε πολυκαιρισμενα καλωδια

FILMAN
01-03-10, 16:33
τo litz μαβριζει με τον αναπτηρα... παντος για μενα η σολδερινη που δεν θελει καθαρισμα (αυτη που ειναι σε συριγγα για τα smd) κανει πολυ καλη δουλεια σε πολυκαιρισμενα καλωδια
Θέλει τρόπο... Το βάζεις εκεί που η φλόγα είναι μπλε, όχι εκεί που είναι κίτρινη...

Nemmesis
01-03-10, 16:47
Θέλει τρόπο... Το βάζεις εκεί που η φλόγα είναι μπλε, όχι εκεί που είναι κίτρινη...

ναι βρε.. ξερω.. στα μονα συρματα αυτο κανω... απλα στα litz επειδη ειναι παρα πολλα τα νηματα και πολυ κοντα νομιζω οτι η καμπα απο το βερνικη των εσωτερηκων νηματων καθετε στα εξωτερικα στροματα... ενω οταν το κανω με ενα φλογιστρακι μικρο που εχω ειναι μια χαρα αλλα μερικα νηματα μπορει να τα λιωσει :001_unsure:

classic
02-03-10, 00:22
Πού βρίσκεις το σύρμα Litz;

Στο ebay... σε πολλα μεγεθη

classic
02-03-10, 00:24
?????... σολντερίνη από το ebay αγοράζεις?
Οι lotfett μια χαρά είναι και μπορεί να την βρείς ακόμα και σε super market (κάποτε την είχα πάρει από super market).
Και οι witmetaal είναι καλές αλλά και αυτές της lotfett είναι (πάλι στα νύχια των γερμανών πέσαμε).

Κι εγώ με την αμερικάνικη μεγάλωσα... εξαιρετική!!!... (την είχε αγοράσει ο πατέρας μου κάπου στα τέλη του 70 με αρχές του 80)

Δυστυχως εδω στην επαρχια εδω και 3 χρονια οτι φερανε για σολντερινη... μονο στο ονομα ταιριαζε. Στην πραξη ηταν μαλλον σκετη βαζελινη. Τελικα παρηγγειλα απο Αγγλια (που καταντησαμε).

classic
02-03-10, 00:26
Γιώργο, τα πολύ ψιλά σύρματα καθαρίζονται, όχι με ξύσιμο, αλλά με αναπτήρα.
Προσωπικα ουτε ετσι...
Βαζω το κολητηρι στους 480 βαθμους και καιω το μεταξι, μετα το βουταω στη σολντερινη και του δινω και καταλαβαινει....
Υπαρχει βεβαια και η λυση της ασπιρινης.....
Την ξερετε??????

FILMAN
02-03-10, 12:10
Προσωπικα ουτε ετσι...
Βαζω το κολητηρι στους 480 βαθμους και καιω το μεταξι, μετα το βουταω στη σολντερινη και του δινω και καταλαβαινει....
Υπαρχει βεβαια και η λυση της ασπιρινης.....
Την ξερετε??????
Όχι!:saad:

JIM_6146B
02-03-10, 12:56
Όχι!:saad:


Δεν το ήξερες ???

Οταν αποτύχουν όλα για τον καθαρισμό των ψιλών συρμάτων και φυσικά θα σου έχει χαλάση και η διάθεση πέρνεις ενα ποτήρι νερό και μία ασπιρίνη .

Την ασπιρίνη την βάζουμαι στο στόμα και πίνουμαι όλο το νερό .
Κανουμαι μία βόλτα μέχρι να μας περάσει ο πονοκέφαλος και τα νεύρα και μετά επανερχόμαστε με χαμόγελο για να ξαναδοκιμάσουμαι ...

Βασικό φάρμακο για όσους ασχολούνται με ηλεκτρονικά ...

:hammer::hammer::hammer::hammer::hammer:


χαχαχαχαχαχα

classic
02-03-10, 13:23
Δεν το ήξερες ???

Οταν αποτύχουν όλα για τον καθαρισμό των ψιλών συρμάτων και φυσικά θα σου έχει χαλάση και η διάθεση πέρνεις ενα ποτήρι νερό και μία ασπιρίνη .

Την ασπιρίνη την βάζουμαι στο στόμα και πίνουμαι όλο το νερό .
Κανουμαι μία βόλτα μέχρι να μας περάσει ο πονοκέφαλος και τα νεύρα και μετά επανερχόμαστε με χαμόγελο για να ξαναδοκιμάσουμαι ...

Βασικό φάρμακο για όσους ασχολούνται με ηλεκτρονικά ...

:hammer::hammer::hammer::hammer::hammer:


χαχαχαχαχαχα

Αυτο ειναι το τελευταιο σταδιο εφοσον αποτυχει αυτο που γραφω.
Παιρνεις ενα δισκιο ασπιρινης, βαζεις επανω το μονωμενο συρμα και το πατας με το καλητηρι. Η θερμοκρασια που ανεβαινει ειναι τετια που αυτοματα γανωνεται....
Δοκιμασε το ειτε σε Litz ειτε σε απλο βερνικωμενο συρμα.
Κατι μαθαμε ολα αυτα τα χρονια και εμεις οι παπουδες...:hahahha: