PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπή μετρητή κατανάλωσης!



JimKarvo
26-02-10, 11:03
Καλη σας ημέρα :)

Έχω έναν μετρητή κατανάλωσης 220VAC, και θέλω αν είναι δυνατό (σε γενικές γραμμές) να τον κάνω να δουλεύει σε 12VDC.. δηλαδή να μου μετράει την κατανάλωση σε 12V σύστημα..

Θα βάλω φωτογραφία του το μεσημέρι από την πλακέτα του.. απλά ρωτάω αν γίνεται, ή αν υπάρχει κάτι έτοιμο, ή κάτι σχετικό...

[PS: έχω βρει ένα σχέδιο για να το φτιάξω αυτό που θέλω, αλλά για εμένα μιας και είμαι νέος είναι δύσκολο.. αν δεν βρω κάτι όμως, από δευτέρα ξεκινάω... ]

GR_KYROS
26-02-10, 12:01
Εάν θες να μετράς ισχύ (κατανάλωση) σε DC μπορείς να τοποθετήσεις ένα αναλογικό αμπερόμετρο DC και να μετατρέψεις την κλίμακα.
Παραδείγματα για τάση 12V
1. Αμπερόμετρο DC 1-10A
Μετατρέπεις την κλίμακα ( με marking ) σε 12 – 120W
2. Αμπερόμετρο DC 1-20A
Μετατρέπεις την κλίμακα ( με marking ) σε 12 – 240W

JimKarvo
26-02-10, 13:30
Κοίτα, αυτό που έχω, αποθηκεύει τα VA και βγάζει και το πόσα λεφτά έχω χαλάσει.. θα ήθελα κάτι τέτοιο σε DC :S

JimKarvo
27-02-10, 20:32
Ανεβάζω δύο φωτογραφίες από την συσκεύη!
Πίσω από την πλακέτα, εχει ένα chip, δεν το έβγαλα φωτο.. η άσπρη υποδοχή, πάει στην LCD! [η οποία εκεί υπολογίζει τα Volts με τα Amperes, και βάζει τα VA]

ελπίζω να βοηθάνε..!

dal_kos
27-02-10, 20:52
Δημήτρη για δες εδώ λίγο:
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=39434&page=7
Γίνεται συζητηση για ένα όργανο που κάνει τη δουλειά που θέλεις. Κατά την άποπση μου, είναι καλύτερα να φτιάξεις ένα καινούριο και να αφήσεις αυτό που έχεις έτσι όπως είναι. Ποτέ δε ξέρεις πού θα σου χρειαστεί.

JimKarvo
27-02-10, 23:09
Ευχαριστώ Κώστα! Είχα με ένα παλικάρι συζήτηση για ένα τέτοιο κύκλωμα, αλλά δεν ξέρω αν είναι εύκολο να το φτιάξω.. και το πόσο περίπου θα μου κοστίσει..
η συσκευή αυτή που έβγαλα φώτο, έκανε περίπου 12 Ευρώ.. σκεφτόμουν να πάρω μια δεύτερη, και να την τροποποιήσω για 12V σύστημα!