PDA

Επιστροφή στο Forum : κολλητήρι στους 60΄C



αντονιο
03-03-10, 18:56
Γεια σας ,
Μήπως ξέρετε πως θα κάνουμε ένα κοινό κολλητήρι να δουλεύει έως 60 η 70 ΄C ;

briko
03-03-10, 19:13
πολυ απλα με ενα dimmer

Αποστόλης1
03-03-10, 19:29
ή πιο απλά με μια δίοδο

positron
03-03-10, 21:08
Αυτο με την διοδο μπορεις να το εξηγησεις λιγο γιατι δεν το καταλαβα.:confused1::confused1::confused1:

Αποστόλης1
03-03-10, 21:31
Εν σειρά με τον ένα αγωγό τροφοδοσίας βάζεις ένα εξωτερικό διακόπτη πορτατίφ και μέσα στον διακόπτη γεφυρώνεις μια δίοδο 300Β/1Α για να μπορείς να το δουλεύεις ρελαντί και φουλ. Έτσι μπορείς να το χεις συνέχεια στην πρίζα και να γλυτώνεις μύτες. :biggrin:

briko
03-03-10, 21:42
Εν σειρά με τον ένα αγωγό τροφοδοσίας βάζεις ένα εξωτερικό διακόπτη πορτατίφ και μέσα στον διακόπτη γεφυρώνεις μια δίοδο 300Β/1Α για να μπορείς να το δουλεύεις ρελαντί και φουλ. Έτσι μπορείς να το χεις συνέχεια στην πρίζα και να γλυτώνεις μύτες. :biggrin:

τους 60 με 70 βαθμους C πως θα τους πετυχεις????????????

nikknikk4
04-03-10, 21:52
Εν σειρά με τον ένα αγωγό τροφοδοσίας βάζεις ένα εξωτερικό διακόπτη πορτατίφ και μέσα στον διακόπτη γεφυρώνεις μια δίοδο 300Β/1Α για να μπορείς να το δουλεύεις ρελαντί και φουλ. Έτσι μπορείς να το χεις συνέχεια στην πρίζα και να γλυτώνεις μύτες.


τους 60 με 70 βαθμους C πως θα τους πετυχεις????????????


και εγώ την ίδια απορία έχω :confused1:

.

MacGyver
04-03-10, 22:03
Όπως σωστά είπαν πριν, πάρε ένα dimmer=10€ και με δοκιμές θα βρεις τη σωστή θέση. Μην ξεχνάς ότι το κολλητήρι έχει υστέρηση και πρέπει να περιμένεις να πιάσει την θερμοκρασία του.

++++++++++++++++++++++++++

Ποιος έχει τη μηχανή του χρόνου?
Να δώσει τα σχέδια παρακαλώ !!!

Αποστόλης1
05-03-10, 00:50
Γεια σας ,
Μήπως ξέρετε πως θα κάνουμε ένα κοινό κολλητήρι να δουλεύει έως 60 η 70 ΄C;

Η θερμοκρασία των συνηθισμένων κολλητηριών κυμαίνεται μεταξύ 250-300 C, αν το διαιρέσεις δια 4 βγαίνει στα όρια που ζητάει: " έως 60 η 70 ΄C;" δεν ζητάει ακρίβεια άλλωστε ιδέα είπα, το τι θα κάνει είναι δικαίωμά του.
P=V^2/R (ααααα... ξέχασα το α).

Βέβαια θα μπορούσε να ελέγχεται το dimmer και από αισθητήρα θερμοκρασίας.

(χαχα καλό Στηβ, θα στα κάνω δώρο στα γεννέθλειά μου)

nikknikk4
05-03-10, 01:55
Η θερμοκρασία των συνηθισμένων κολλητηριών κυμαίνεται μεταξύ 250-300 C, αν το διαιρέσεις δια 4 βγαίνει στα όρια που ζητάει: " έως 60 η 70 ΄C;" δεν ζητάει ακρίβεια άλλωστε ιδέα είπα, το τι θα κάνει είναι δικαίωμά του.
P=V^2/R (ααααα... ξέχασα το α).

Βέβαια θα μπορούσε να ελέγχεται το dimmer και από αισθητήρα θερμοκρασίας.

(χαχα καλό Στηβ, θα στα κάνω δώρο στα γεννέθλειά μου)



Η ισχύς του κολλητηριού σε watt παίζει ρόλο ? :confused1:

Και ο αισθητήρας θερμοκρασίας που θα μπει στο dimmer ? στην αρχή του κυκλώματος η στο τέλος έχεις κάποιο σχέδιο ? :confused1:

.

MacGyver
05-03-10, 16:16
(χαχα καλό Στηβ, θα στα κάνω δώρο στα γεννέθλειά μου)
Κι όμως υπάρχει η συσκευή!!!!
Άν παρακολουθούσες το θέμα χθες θα καταλάβαινες.

JimKarvo
07-03-10, 14:48
Αυτό με το "θα γλυτώνεις μύτες" με ενδιάφερει...
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει για το πως θα συνδέσουμε την δίοδο? (και βάζουμε αναγκαστικά έναν διακόπτη?)

babisko
07-03-10, 16:59
Αυτό με το "θα γλυτώνεις μύτες" με ενδιάφερει...
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει για το πως θα συνδέσουμε την δίοδο? (και βάζουμε αναγκαστικά έναν διακόπτη?)

Συνδέεις σε σειρά με τον ένα αγωγό της τροφοδοσίας μια δίοδο. Με τον τρόπο αυτόν η δίοδος επιτρέπει την μια ημιπερίοδο του ρεύματος να περνά από το κολλητήρι αποκόβοντας την άλλη, με αποτέλεσμα να μειώνεται η ισχύς του κολλητηριού. Τοποθετείς και έναν διακόπτη παράλληλα με την δίοδο, ώστε όταν αυτός κλείνει να βραχυκυκλώνει την δίοδο και να περνάνε και οι δυο ημιπερίοδοι του ρεύματος. Το αποτέλεσμα είναι να έχεις ένα κολλητήρι με δυο σκάλες λειτουργίας (High - Low).
Ελπίζω να έγινα κατανοητός, αν όχι πες μου να σου φτιάξω ένα σχήμα.

JimKarvo
07-03-10, 17:25
Κατανοητός έγινες, αλλά το σχήμα θα με βοηθούσε.. καθώς, δεν ξέρω.. βάζω την δίοδο σε AC?

babisko
07-03-10, 21:48
Ναι, βάζεις μια δίοδο όπως στο σχήμα, αρκεί να αντέχει στην τάση και την ένταση του κολλητηριού. Μπορείς να βάλεις μια 1Ν4007, η οποία αντέχει σε τάση 1000V και ένταση 1Α, αρκεί το κολλητήρι σου είναι μέχρι 120W περίπου, δεν νομίζω να είναι και περισσότερο βέβαια. Η φορά της διόδου δεν έχει καμιά σημασία.

JimKarvo
07-03-10, 22:14
ωραία, πάω αύριο να πάρω μια.. την βάζω σε όποιο από τα δύο καλώδια είναι ε? δεν υπάρχει θέμα σε αυτό?
Και ο διακόπτης, υπάρχει για να "καταργεί" την δίοδο?

Xarry
07-03-10, 22:22
Ακριβως ο διακοπτης καταργει τη διοδο. Στο εναλλασσομενο δεν εχει σημασια αν το βαλεις στη φαση η στον ουδετερο αρκει να κανεις προσεκτικη δουλεια γιατι 220 ειναι αυτα.

Αποστόλης1
07-03-10, 22:25
Σωστά και 1Ν4004 κάνει. Μόνο μην το έχεις στην πρίζα όταν κάνεις την επέμβαση

JimKarvo
07-03-10, 22:27
αν κάποιος έχει μια πηγή για να καταλάβω την έννοια φάση και ουδέτερος, ας την δώσει plz!

Ok, ναι εννοείται ότι θα είναι εκτός πρίζας.. ευχαριστώ :D

Αποστόλης1
07-03-10, 22:31
αν κάποιος έχει μια πηγή για να καταλάβω την έννοια φάση και ουδέτερος, ας την δώσει plz!

Ok, ναι εννοείται ότι θα είναι εκτός πρίζας.. ευχαριστώ :D


Έχεις γειωμένο τα 230??

εδιτ: Στον αγωγό που ανάβει το δοκιμαστικό είναι η φάση

Xarry
07-03-10, 22:36
αν κάποιος έχει μια πηγή για να καταλάβω την έννοια φάση και ουδέτερος, ας την δώσει plz!

Ok, ναι εννοείται ότι θα είναι εκτός πρίζας.. ευχαριστώ :D

Φαση ειναι ο αγωγος που εχει το ημιτονο απο τη δεη. Ουδετερος ειναι ο αγωγος που εχει δυναμικο μηδεν ωστε με την φαση να δωσει ρευμα καθως το ρευμα απο την φαση γυρναει στη δεη μεσω του ουδετερου.

JimKarvo
08-03-10, 12:53
offtopic.
Δηλαδή πρακτικά, μόνο με ένα από τα δύο τα καλώδια παθαίνεις ηλ/πληξία?
πιθανότητες 50%.. :P

Ναι, το έχω γειωμένο.. τώρα ξεκινάω τις δοκιμές..
Α, πως μπορώ να είμαι σίγουρος ότι η γείωση στην πρίζα δουλεύει? γιατί τον ηλεκτρολόγο που είχε έρθει να φτιάξει το μισό μαγαζί, δεν τον πολυ-εμπιστεύομαι...

JimKarvo
08-03-10, 13:17
Η φορά, σίγουρα δεν παίζει ρόλο? Γιατί εμένα όταν πάω τον διακόπτη στο off, κλείνει το κολλητήρι, αντί να είναι λίγο ζεστό...

babisko
08-03-10, 13:25
Όχι δεν παίζει ρόλο, αλλά βεβαιώσου ότι έχεις βάλει την δίοδο και τον διακόπτη παράλληλα και όχι σε σειρά, πράγμα που μάλλον έκανες.
Θα πρέπει τα δυο άκρα της διόδου να συνδέονται στους δυο ακροδέκτες του διακόπτη. Κοίταξε και το σχήμα που σου έδωσα παραπάνω.

JimKarvo
08-03-10, 14:20
Παράλληλα είναι! Τσέκαρα και με το πολύμετρο, και την μια δεν μου βαράει το ηχειάκι και δίχνει στην οθόνη 1, και την άλλη μου δίχνει 550 [στην θέση που κάνει ένα μπιπ όταν ακομπύσεις με τους δύο ακροθέκτες ένα καλώδιο..] (1η δοκιμή: Μαυρό καλώδιο αριστερά, κόκκινο καλώδιο δεξία. 2η δοκιμη: αντίστροφα τα καλώδια)

Όταν βάζω τον διακόπτη στο ον, τότε βαράει κανονικά, και δίχνει 002

Αποστόλης1
08-03-10, 14:50
offtopic.
Ναι, το έχω γειωμένο.. τώρα ξεκινάω τις δοκιμές..
Α, πως μπορώ να είμαι σίγουρος ότι η γείωση στην πρίζα δουλεύει? γιατί τον ηλεκτρολόγο που είχε έρθει να φτιάξει το μισό μαγαζί, δεν τον πολυ-εμπιστεύομαι...

Μέτρα φάση με γείωση πρέπει να σου δείξει την τάση ΔΕΗ, αλλά πάλι δεν είναι σίγουρο.

JimKarvo
08-03-10, 14:50
Πάντως και πριν, αλλά και μετά την δίοδο έχω 235V...

Η δίοδος είναι η 1Ν4007
Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει...

Αποστόλης1
08-03-10, 14:58
Ισχύει αν ο διακόπτης είναι ΟΝ ή βραχυκυκλωμένη δίοδος. Αλλαξες κάτι από πριν ?

JimKarvo
08-03-10, 15:01
Όχι, είναι όπως και στο σχέδιο..
τι έκανα: έκοψα το ένα καλώδιο (μπλε) και το έβαλα στα δύο άκρα του διακόπτη.. το κενό συνδέεται πάντα με την δίοδο, και ορισμενές φορές με τον χαλκό του διακόπτη ανάλογα την θέση του...

Είδα ότι η πρίζα δεν έχει γείωση, έβαλα το κολλητήρι πριν 5 λεπτά σε μια πρίζα με γείωση, αλλά καμία διαφορά.. :(

Αποστόλης1
08-03-10, 15:05
Σε κάθε επαφή του διακόπτη θα πάει από 1 καλώδιο και από 1 ακρη διόδου

JimKarvo
08-03-10, 15:07
Έτσι ακριβός είναι.. όταν βάζω τον διακόπτη στο "ον" (δηλαδή να περνάει μέσα από τον διακόπτη το ρεύμα) τότε είναι οκ... δουλέυει το κολλητήρι.. αν το πάω στο off, και ενώ στην άκρη έχω τάση, το κολλητήρι κρυώνει... [όπως δηλαδή γίνετια όταν το βγάζω από την πρίζα!]

Αποστόλης1
08-03-10, 15:10
Όχι, είναι όπως και στο σχέδιο..
τι έκανα: έκοψα το ένα καλώδιο (μπλε) και το έβαλα στα δύο άκρα του διακόπτη.. το κενό συνδέεται πάντα με την δίοδο, και ορισμενές φορές με τον χαλκό του διακόπτη ανάλογα την θέση του...

Είδα ότι η πρίζα δεν έχει γείωση, έβαλα το κολλητήρι πριν 5 λεπτά σε μια πρίζα με γείωση, αλλά καμία διαφορά.. :(

To κενό πιό είναι,?
ο διακόπτης έχει 2 επαφές

JimKarvo
08-03-10, 15:26
Κενό εννοούσα αυτό που έκοψα.. δες στην φώτο πως είναι...

Αποστόλης1
08-03-10, 15:46
Αυτά που λες δεν μπορεί να ισχύουν, δηλαδή ο διακόπτης οφ και να μετράς και πριν και μετά τάση και όμωσ να μην ανάβει, εκτός και έχεις περάσει από τον διακόπτη και τον άλλο αγωγό

FILMAN
08-03-10, 15:59
Εγώ βλέπω 4 βίδες στον διακόπτη... αν είναι διπολικός τότε το κολλητήρι δεν ανάβει λόγω του ότι κόβεται το άλλο καλώδιο, όχι αυτό που ενώνεται με τη δίοδο... Για ανέβασε μια φωτο να φαίνεται όλος ο διακόπτης...

JimKarvo
08-03-10, 16:07
Fillman, δίκιο έχεις, το άλλο καλώδιο κόβεται, αλλά δεν παρεμβάλεται από τον διακόπτη.. έχει μια χάλκινη διαδρομή από την μια βίδα στην άλλη!
Δοκίμασα και με το πολύμετρο, και αυτό βαράει και στις δυο θέσεις του διακόπτη.. :(

FILMAN
08-03-10, 16:09
Τότε δεν είναι αυτό που είπα. Για βάλε στη θέση του κολλητηριού μια λάμπα πυρακτώσεως και παίξε με τον διακόπτη και πες μας τι βλέπεις...

Αποστόλης1
08-03-10, 16:09
ή ήδη να υπάρχει εσωτερική δίοδος με ανάποδη πολικότητα.
Κανε μια αντιστροφή στη δίοδο αν δεν έχεις κόψει και τον άλλο αγωγό

FILMAN
08-03-10, 16:10
ή ήδη να υπάρχει εσωτερική δίοδος με ανάποδη πολικότητα.
Κανε μια αντιστροφή στη δίοδο αν δεν έχεις κόψει και τον άλλο αγωγό
Τι εννοείς μ' αυτό Αποστόλη;

JimKarvo
08-03-10, 16:11
Δοκιμάζω πρώτα αντιστροφή διόδου, και μετά βάζω λάμπα.. δεν πιστεύω να κάνει κανένα μπαμ ε? :(

FILMAN
08-03-10, 16:17
Η πολικότητα της διόδου δεν παίζει ρόλο.

Αποστόλης1
08-03-10, 16:18
Τι εννοείς μ' αυτό Αποστόλη;

Μπορείς να το εξηγήσεις διαφορετικά?
Πάει τάση αλλά δεν ανάβει, εκτός και τα 230 είναι DC

Αποστόλης1
08-03-10, 16:20
Η πολικότητα της διόδου δεν παίζει ρόλο.

Για την αλλαγή πολικότητας το είπα για να εξακριβώσει αν υπάρχει άλλη δίοδος

FILMAN
08-03-10, 16:21
Μπορείς να το εξηγήσεις διαφορετικά?
Πάει τάση αλλά δεν ανάβει, εκτός και τα 230 είναι DC
Εννοείς το κολλητήρι να έχει εσωτερικά δίοδο σε σειρά;

Αποστόλης1
08-03-10, 16:24
Εννοείς το κολλητήρι να έχει εσωτερικά δίοδο σε σειρά;
Ναι έτσι ....

FILMAN
08-03-10, 16:28
Ναι έτσι ....
Δε μου έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο... Για να δούμε!

Αποστόλης1
08-03-10, 16:33
Δε μου έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο... Για να δούμε!

Σωστά αλλά εγώ δεν βλέπω άλλη εξήγηση εκτός.......

FILMAN
08-03-10, 16:34
Άντε ρε Δημήτρη, έβαλες τη λάμπα; Τι έγινε;

JimKarvo
08-03-10, 16:38
Εννοείς το κολλητήρι να έχει εσωτερικά δίοδο σε σειρά;
Και όμως, έχει.. Τώρα δουλεύει.. ζεστένει... :S

Βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω αν κερδίζω κάτι πλέον ή αν όχι... :\

FILMAN
08-03-10, 16:41
Και όμως, έχει.. Τώρα δουλεύει.. ζεστένει... :S

Βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω αν κερδίζω κάτι πλέον ή αν όχι... :\
Όχι! Αν είναι έτσι δεν μπορείς να ρίξεις τη θερμοκρασία με δίοδο! Τώρα που ζεσταίνει, δεν ζεσταίνει πολύ όπως και όταν το έβαζες κατευθείαν στην πρίζα;

Αποστόλης1
08-03-10, 16:42
Έπεσες στην περίπτωση. Η τάση που δίνεις δεν πιστεύω να είναι DC

JimKarvo
08-03-10, 16:43
Κοντεύω να παλαβώσω... μισό Φίλλιπε να δοκιμάσω την λάμπα, και ξαναβάζω το κολλητήρι!

JimKarvo
08-03-10, 16:43
AC είναι η τάση

JimKarvo
08-03-10, 16:46
Φως με δίοδο.. τρεμοπαίζει (όπως είχα φανταστεί...)

Τώρα θα ξαναβάλω το κολλητήρι, να φάω κάτι πρώτα.. :P

FILMAN
08-03-10, 16:48
Ρε Δημήτρη, πραγματικά έπεσες στην περίπτωση!

Αποστόλης1
08-03-10, 16:55
Αυτό που έκανες φιάχτο σε προέκταση για να το βάζεις εναλλακτικά και σε άλλα κολλητήρια

JimKarvo
08-03-10, 17:12
Φίλλιπε, δεν πειράζει! Σημασία έχει ότι άρχιζω να κατανοώ μερικά πράγματα, και μεγαλύτερη σημασία έχει ότι με βοηθάτε, και με τιμά πολύ, αυτό!

Αποστόλη, το είχα σκεφτεί αυτό, αλλά επειδή σήμερα είχε λασπόλουτρα στην Αθήνα, είπα "που να τρέχω να πάω να πάρω και πρίζα..."

Με αυτό το τρικ, ουσιαστικά, καίω τα μισά watt στις συσκευές που το χρησιμοποιώ?

[το νέο τεστ με το κολλητήρι σε 10 λεπτά]

JimKarvo
08-03-10, 17:36
Πριν διαβάσετε το post, πιείτε λίγο νεράκι.. κάνει καλό.. :P
Όταν το ρεύμα περνάει από την δίοδο, τότε η θερμάνση πέφτει στο κολλητήρι.. αισθητά!
Παραμένει ζεστό, αλλά όχι καυτό!

JimKarvo
08-03-10, 18:18
Τελικά αφήστε το νερό.. είχε βγει η δίοδος, μετά από την δοκιμή με την λάμπα που έβαλα.. τώρα το έφτιαξα, και τελικά, ναι, η ζέστη παραμένει η ίδια...!

Αποστόλης1
08-03-10, 19:18
[QUOTE=JimKarvo;353500]Φίλλιπε, δεν πειράζει! Σημασία έχει ότι άρχιζω να κατανοώ μερικά πράγματα, και μεγαλύτερη σημασία έχει ότι με βοηθάτε, και με τιμά πολύ, αυτό!

Αποστόλη, το είχα σκεφτεί αυτό, αλλά επειδή σήμερα είχε λασπόλουτρα στην Αθήνα, είπα "που να τρέχω να πάω να πάρω και πρίζα..."

Με αυτό το τρικ, ουσιαστικά, καίω τα μισά watt στις συσκευές που το χρησιμοποιώ?

/QUOTE]
Η ισχύς σε σταθερό φορτίο πέφτει στο 1/2, Μη το χρησιμοποιήσεις σε ηλεκτρονικές συσκευές μόνο σε ωμικά μέχρι 200 Βατ.
_____________________________________
Τελικά αφήστε το νερό....
-----------------------------
Καλά έκανες γιατί δεν θα κοιμόμουνα να το εξηγήσω

FILMAN
09-03-10, 11:20
[QUOTE=JimKarvo;353500]Φίλλιπε, δεν πειράζει! Σημασία έχει ότι άρχιζω να κατανοώ μερικά πράγματα, και μεγαλύτερη σημασία έχει ότι με βοηθάτε, και με τιμά πολύ, αυτό!

Αποστόλη, το είχα σκεφτεί αυτό, αλλά επειδή σήμερα είχε λασπόλουτρα στην Αθήνα, είπα "που να τρέχω να πάω να πάρω και πρίζα..."

Με αυτό το τρικ, ουσιαστικά, καίω τα μισά watt στις συσκευές που το χρησιμοποιώ?

/QUOTE]
Η ισχύς σε σταθερό φορτίο πέφτει στο 1/4, αλλά μεσολαβεί και ένας συντελεστής α, χοντρικά 1/3. Μη το χρησιμοποιήσεις σε ηλεκτρονικές συσκευές μόνο σε ωμικά μέχρι 200 Βατ.
_____________________________________
Τελικά αφήστε το νερό....
-----------------------------
Καλά έκανες γιατί δεν θα κοιμόμουνα να το εξηγήσω

Αποστόλη, μια μικρή διόρθωση μόνο, με τη δίοδο σε σειρά η ισχύς σε σταθερό φορτίο πέφτει στο μισό, όχι στο 1/4, και επίσης θα μπορούσαμε να το κάνουμε σε ωμικά φορτία απεριορίστου ισχύος (εννοείται βέβαια ότι δεν θα βάλουμε 1Ν4007 σε θερμοσίφωνα 4kW!)

JimKarvo
09-03-10, 13:53
Δύο ερωτήσεις σχετικά με την δίοδο...

1) Η δίοδος κόβει τις αρνητικές περιόδους της εναλασσόμενης.. σε σύστημα DC, τι κάνει? τι κόβει εκεί?
2)Αυτό με το θερμοσίφωνα, με ενδιαφέρει κάπως..
Μιας και στο σπίτι δεν μπορώ να δώσω 4KW σε θερμοσίφωνα, μπορώ να μειώσω κάπως την ισχύ του? οκ, ξέρω, ότι το νερό θα αργήσει να ζεσταθεί, αλλά το προτειμάω από το να αγοράσω inverter 4ΚW...

FILMAN
09-03-10, 14:01
Δύο ερωτήσεις σχετικά με την δίοδο...

1) Η δίοδος κόβει τις αρνητικές περιόδους (ή τις θετικές, ανάλογα πώς θα συνδεθεί και ...πώς το βλέπει κανείς) της εναλασσόμενης.. σε σύστημα DC, τι κάνει? τι κόβει εκεί? (Ή όλο ή τίποτα ανάλογα με το πώς θα συνδεθεί)
2)Αυτό με το θερμοσίφωνα, με ενδιαφέρει κάπως..
Μιας και στο σπίτι δεν μπορώ να δώσω 4KW σε θερμοσίφωνα, μπορώ να μειώσω κάπως την ισχύ του? οκ, ξέρω, ότι το νερό θα αργήσει να ζεσταθεί, αλλά το προτειμάω από το να αγοράσω inverter 4ΚW...
Δεν είναι τόσο απλό... Η μέση ισχύς είναι που μειώνεται... Κατά τα άλλα όταν η δίοδος επιτρέπει την τροφοδότηση του θερμοσίφωνα αυτός πάλι 4kW θα καταναλώνει... Δηλ. θα απαιτεί από την πηγή "ριπές" ισχύος 4kW...

JimKarvo
09-03-10, 14:05
Κατάλαβα.. απλά αντί να καταναλώσει 4Kw σε μια ώρα λειτουργείας, θα καταναλώσει 2...
Υπάρχει κάποια λύση να ρίξω αρκετά αυτή την τιμή..? Επιμένω στο ότι δεν με νοιάζει τόσο η ώρα λειτουργείας.. Η αντικατάσταση αντίστασης, είναι εφικτή, και εύκολη?

FILMAN
09-03-10, 14:35
Κατάλαβα.. απλά αντί να καταναλώσει 4Kwh (μια μικρή διόρθωση...) σε μια ώρα λειτουργείας, θα καταναλώσει 2... Ακριβώς!
Υπάρχει κάποια λύση να ρίξω αρκετά αυτή την τιμή..? Επιμένω στο ότι δεν με νοιάζει τόσο η ώρα λειτουργείας.. Η αντικατάσταση αντίστασης, είναι εφικτή, και εύκολη?
Αντικατάσταση αντίστασης με άλλη μικρότερης ισχύος, ή τροφοδότηση με μειωμένη τάση μέσω αυτομετασχηματιστή.

JimKarvo
09-03-10, 14:44
το δεύτερο μου το εξηγείς? Θέλει AC η μπορώ και DC?

FILMAN
09-03-10, 14:45
Μπορείς και με DC, αλλά γιατί να βάλεις μ/ς + ανορθωτή αντί να βάλεις μόνο μ/ς;

JimKarvo
09-03-10, 14:51
Γιατί δεν θα καίω 2 μετασχηματιστές φαντάζομαι...
Θα πρέπει να κάνω τα 12DC -> 220AC, και τα 220AC -> 12AC αν θέλω να καίω κάπου στα 300Watt.. θα έχω αρκετές απώλειες νομίζω σε αυτό.. Άρα δεν είναι καλύτερο να κάνω τα 12DC -> ~12AC?

FILMAN
09-03-10, 14:54
Γιατί δεν θα καίω 2 μετασχηματιστές φαντάζομαι...
Θα πρέπει να κάνω τα 12DC -> 220AC, και τα 220AC -> 12AC αν θέλω να καίω κάπου στα 300Watt.. θα έχω αρκετές απώλειες νομίζω σε αυτό.. Άρα δεν είναι καλύτερο να κάνω τα 12DC -> ~12AC?
Δεν κατάλαβα τίποτα! Μου το εξηγείς λίγο; Τι θέλεις να κάνεις;

JimKarvo
09-03-10, 14:56
Δεν έχω καλό λέγειν.. :P
Ας το πάρω από την αρχή.. για να καίει ο θερμοσίφωνας λιγότερα watts, πρέπει να μειώσω την τάση, σωστά?

Αποστόλης1
09-03-10, 15:29
[quote=Αποστόλης1;353541]

Αποστόλη, μια μικρή διόρθωση μόνο, με τη δίοδο σε σειρά η ισχύς σε σταθερό φορτίο πέφτει στο μισό, όχι στο 1/4, και επίσης θα μπορούσαμε να το κάνουμε σε ωμικά φορτία απεριορίστου ισχύος (εννοείται βέβαια ότι δεν θα βάλουμε 1Ν4007 σε θερμοσίφωνα 4kW!)


Φίλιππε έχεις δίκιο, ευχαριστώ το διόρθωσα .Για τα 200 εννοούσα με την 4007.
Όσο για το θερμοσίφωνο θα μπορούσε να βάλει τράιακ

έντιτ ή μήπως εύρισκες αντίσταση 1 ΚΒ

FILMAN
09-03-10, 15:31
Δεν έχω καλό λέγειν.. :P
Ας το πάρω από την αρχή.. για να καίει ο θερμοσίφωνας λιγότερα watts, πρέπει να μειώσω την τάση, σωστά?
Σωστά. Παρακάτω;

FILMAN
09-03-10, 15:32
[quote=FILMAN;353699]


Φίλιππε έχεις δίκιο, ευχαριστώ το διόρθωσα .Για τα 200 εννοούσα με την 4007.
Όσο για το θερμοσίφωνο θα μπορούσε να βάλει τράιακ
Σωστός! Ή μια δίοδο 1000V 30Α.

JimKarvo
09-03-10, 15:44
αν βάλω δίοδο, όπως είπε σωστά ο Φίλλιπος, θα θέλω πάλι 4KW ισχύ...

Οπότε ρίχνω την τάση.. μπορώ να κάνω από 12VDC -> 12VAC, για να τροφοδωτώ τον θερμοσίφωνα, με ~240watt?

FILMAN
09-03-10, 15:49
αν βάλω δίοδο, όπως είπε σωστά ο Φίλλιπος, θα θέλω πάλι 4KW ισχύ...

Οπότε ρίχνω την τάση.. μπορώ να κάνω από 12VDC -> 12VAC, για να τροφοδωτώ τον θερμοσίφωνα, με ~240watt?

Πάλι δεν σε καταλαβαίνω... Γιατί να κάνεις τα 12VDC 12VAC; Τροφοδοτώντας τον συγκεκριμένο θερμοσίφωνα με 12V (είτε DC είτε AC το ίδιο είναι) η ισχύς που θα σου αποδώσει η αντίστασή του θα είναι 11W... Άρα δεν θα ζεστάνει ποτέ... (Τα 240W πώς τα υπολόγισες;)

JimKarvo
09-03-10, 15:52
γιατί δεν ήξερα ότι είναι το ίδιο..!

Εγώ έκανα 4000/220 * 12 = 218Watts..
Για κανένα 300-500αρι watts, πόση τάση να δώσω? (τελικά θα κάνω με μετασχηματιστή τα 220 λιγότερα... γιατί μπερδεύτηκα και ο ίδιος.. απλά στο σπίτι υπάρχει μπαταρία 12Volt, και δεν νομίζω να συμφέρει να κάνω τα 12-> 220 και τα 220->χ)

FILMAN
09-03-10, 16:04
γιατί δεν ήξερα ότι είναι το ίδιο..!

Εγώ έκανα 4000/220 * 12 = 218Watts..

Όχι, τα W έτσι όπως τα υπολόγισες, είναι η ισχύς που θα είχες στα 12V αν ο θερμοσίφωνας τράβαγε το ίδιο ρεύμα όπως και στα 220V. Επειδή όμως ρίχνοντας την τάση πέφτει και το ρεύμα, ο υπολογισμός σου ήταν λάθος.

Για κανένα 300-500αρι watts, πόση τάση να δώσω? (τελικά θα κάνω με μετασχηματιστή τα 220 λιγότερα... γιατί μπερδεύτηκα και ο ίδιος.. απλά στο σπίτι υπάρχει μπαταρία 12Volt, και δεν νομίζω να συμφέρει να κάνω τα 12-> 220 και τα 220->χ)

Ορίστε ο σωστός υπολογισμός:
Η αντίσταση του θερμοσίφωνα θα έχει τιμή: R = (V^2)/P ήτοι R = 230 * 230 / 4000 = 13.225Ω.

Αν την τροφοδοτήσεις με 12V θα έχεις ισχύ: P = (V^2)/R ήτοι 12 * 12 / 13.225 = 10.89W.

Για να πάρεις ισχύ α W, πρέπει να τον τροφοδοτήσεις με τάση: V = τετ. ρίζα (P*R), ήτοι για 300W 63V, και για 500W 81V.
Αλλά με τόσο μικρές ισχείς δεν θα ζεσταίνει πολύ ή θα αργεί υπερβολικά να ζεστάνει.

JimKarvo
09-03-10, 16:09
Πάνω από 500 δεν γίνεται.. :( θα κάνω μερικές δοκιμές.., και θα ενημερώσω με νέο θέμα :)
Ευχαριστώ Φίλλιπε!