PDA

Επιστροφή στο Forum : LM335 σύνδεση!



JimKarvo
05-03-10, 14:11
Καλησπέρα,



όπως βλέπουμε το δεξί LM335, στην εικόνα, πως το συνδέω πάνω σε ένα κύκλωμα, όπως αυτό παρακάτω?

ποιό πόδι πάει στην αντίσταση, ποιο στο ground, Και πιο μένει στον αέρα?

http://www.astrosurf.com/audine/images7/meca21.jpghttp://img251.imageshack.us/img251/4083/tempsens.png

FILMAN
05-03-10, 14:27
Δημήτρη, δες το datasheet...Τα λέει όλα...

JimKarvo
05-03-10, 14:28
Φίλλιπε σε περίμενα πως και πως.. :P
τι είναι αυτό, που το βρίσκω? :s

FILMAN
05-03-10, 14:36
Υπάρχει ένα πολύ καλό site για τέτοιες δουλειές. www.alldatasheet.com (http://www.alldatasheet.com). Για να μην ψάχνεσαι, δες το συνημμένο...

JimKarvo
05-03-10, 14:39
γιατί να κάνω τα εύκολα δύσκολα ρε γαμώτο μου?
Βρήκα το +, το -, αλλά αυτό το ADJ τι είναι? μήπως είναι αυτό που μένει στον αέρα, στο κύκλωμα ποιο πάνω?
[και γιατί συνδέει το AJD με τα ±? ουφ.. πρέπει να πάω σχολή μου φαίνεται]

FILMAN
05-03-10, 14:48
γιατί να κάνω τα εύκολα δύσκολα ρε γαμώτο μου?
Βρήκα το +, το -, αλλά αυτό το ADJ τι είναι? μήπως είναι αυτό που μένει στον αέρα, στο κύκλωμα ποιο πάνω?
[και γιατί συνδέει το AJD με τα ±? ουφ.. πρέπει να πάω σχολή μου φαίνεται]
Διάβασε το datasheet λέμε... Είναι για περιπτώσεις που χρειάζεσαι φοβερή ακρίβεια, οπότε με ένα τρίμερ μπορείς να φέρεις κατά 1 βαθμό πάνω - κάτω την έξοδο του αισθητήρα, για να αντισταθμίσεις την ανοχή του... Εσύ πιθανότατα δεν θέλεις κάτι τέτοιο, οπότε άστο στον αέρα...

giannhssdra
30-04-10, 21:45
καλησπερα
προσπαθω να το δουλεψω το 335 αλλα μου βγαζει κατι περιεργα.
το βαζω στη ταση και σε θερμοκρασια δωματιου και μου δινει 3,6 volt.
που σημαινει οτι 3,6 και 10mv ανα βαθμο αρα βγαζει 360 βαθμους κελβιν.
αρα 360-273=87 C που ειναι αδυνατον.
κανω καπου εγω λαθος η μου βγαζει λαθος αποτελεσμα το 335?
το πιν adj αν το βαλω στη γειωση μου βγαζει 3,6 η εξοδος αλλα αν το αφησω στον αερα βγαζει 5 βολτ.
ειναι μηπως διαφορετικη η εξισωση για να βγαλεις σε κελσιου?

ευχαριστω

GeorgeVita
30-04-10, 23:18
Γειά σου Γιάννη,
αν το έχεις συνδέσει όπως το παρακάτω σχέδιο, με μικρά μήκη καλωδίων, πρέπει να μετρήσεις σε ψηφιακό βολτόμετρο από 2.97 έως 3.01V στους 25 βαθμούς Κελσίου.

Το LM335 χρειάζεται 0.5-5mA ρεύμα (λειτουργεί σαν zener) το οποίο παρέχεται από αντίσταση για μικρές αποστάσεις (εδώ 1ΚΩ για τροφοδοσία 5V) ή από πηγή ρεύματος για αρκετά μεγάλες (από μερικά μέτρα έως και πάνω από 1km).

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various/lm335.jpg

Φιλικά,
Γιώργος

giannhssdra
02-05-10, 00:01
πως μπορω να πετυχω συνεχη σταθερη ταση?
γιατι καθε φορα που κλεινω την ταση και ξαναδινω η ταση αναφορας για το adc ειναι διαφορετικη.
επισης αν προσθεσω στο κυκλωμα μου οτιδηποτε επιπλεον πχ led η ταση η vcc μειωνετε με αποτελεσμα και η ταση αναφορας στο adc.
αυτο ειναι ειναι προβλημα του σταθεροποιητη η ετσι πρεπει να ειναι?
αν δεν εχει προβλημα θα πρεπει να βαλω ολα οσα θελω στο κυκλω μα μου και μετα να μετρησω την ταση αναφορας και με βαση αυτην να προγραμματισω?

GeorgeVita
02-05-10, 12:52
Γειά σου Γιάννη, ... τώρα τα'μπλεξες όλα!

Οσον αφορά το LM335 η τάση +5V που αναφέρεται στις εφαρμογές πρέπει να είναι σχετικά 'φιλτραρισμένη' από υπερβολικό ripple (λ.χ. πυκνωτής 10μF παράλληλα με ένα 100nF).

Την τάση εξόδου του LM335 θα την μετρήσεις με ένα ψηφιακό βολτόμετρο (υψηλή σύνθετη αντίσταση εισόδου) για να επαληθεύσεις την ορθή λειτουργία του αισθητηρίου.

Για να κάνεις απεικόνιση και καταγραφή με μController πρέπει να μή 'φορτώνεις' την έξοδο του LM335 (όχι μικρή αντίσταση εισόδου στο A2D) και οπωσδήποτε να έχεις σταθερό Vref.

Κάθε μC μπορεί να χρησιμοποιήσει την τάση τροφοδοσίας (ή τμήμα της) για Vref. Σε αρκετές περιπτώσεις αυτό είναι αποδεκτό με απλό regulator αλλά περιορίζει την ακρίβεια. Αν θέλεις ακρίβεια +/-1 βαθμό Κελσίου πρέπει στους υπολογισμούς σου να έχεις μεταβολή του Vref μικρότερη από +/-5mV άρα θέλεις εξωτερικό Vref!

Εναλλακτικά θα μπορούσες να ρυθμίσεις την έξοδο του LM335 για απόκλιση full scale στην κλίμακα μετρήσεων. Με op-amp 'αφαιρείς' το κάτω offset και μετά ενισχύεις για έξοδο 5V στη μέγιστη κλίμακα. Λ.χ. να έχεις έξοδο 0-5V για θερμοκρασίες από -40 έως +70 βαθμούς Κελσίου.

>>> Νομίζω ότι αξίζει να ανοίξεις νέο θέμα για την 'μέτρηση αναλογικών μεγεθών με χρήση ΧΨ μC", ώστε να τοποθετηθούν και άλλοι χρήστες γνώστες του συγκεκριμένου 'σπορ'!

Φιλικά,
Γιώργος

giannhssdra
02-05-10, 13:13
καλημερα
δλδ λες οτι θα ειναι καλυτερα αν δωσω vref εξωτερικη ταση?
και αυτο για τους πυκνωτες παραλληλα που το κανω στην εξοδο του lm335 και μετα το στελνω στον με?
στην vref εχω εναν πκνωτη 100nf συνδεδεμενο με τη γειωση
εμενα το προβλημα μου ειναι οτι καθε φορα που δινω ταση βλεπω διαφορερικη vref +/- 5 mv και με τις πραξεις μεσα μου βγαζει +/- 4-5 βαθμους διαφορα.
επισης αν προσθεσω ενα led καπου στο κυκλωμα βλεπω οτι η ολικη vcc μειωνετε παλι .αυτο ειναι λογικο η κατι εχει ο σταθεροποιητης?

οσο για το θεμα συμφωνω αλλα μηπως θα επρεπε να το ανοιξεις εσυ για σιγουρα ξερεις πολλα περισσοτερα?

GeorgeVita
02-05-10, 13:36
1. λες οτι θα ειναι καλυτερα αν δωσω vref εξωτερικη ταση?
Ναί γιατί το LM335 έχει διαφορά στην έξοδο 10mV ανά βαθμό Κελσίου.

2. αυτο για τους πυκνωτες παραλληλα που το κανω στην εξοδο του lm335 και μετα το στελνω στον με?
ΟΧΙ! Αφορά το +5V πρίν την αντίσταση που το τροφοδοτεί!
Μπορείς να βάλεις πολύ μικρό πυκνωτή στην έξοδο μόνο για να κόψεις θόρυβο από μεγάλο μήκος καλωδίων. Προς το παρόν δε βάζεις τίποτα.

3. στην vref εχω εναν πκνωτη 100nf συνδεδεμενο με τη γειωση
Η Vref τώρα προφανώς είναι από την τάση τροφοδοσίας διαιρεμένη ίσως με αντιστάσεις. Η σωστή Vref θα έχει δικό της regulator ή Vref chip με σταθερότητα καλύτερη από 1mV.

4. αν προσθεσω ενα led καπου στο κυκλωμα βλεπω οτι η ολικη vcc μειωνετε παλι .αυτο ειναι λογικο η κατι εχει ο σταθεροποιητης?
Μεταβολές μερικών mV είναι λογικές (λ.χ. 5.0V να πέφτει στα 4.95V όχι στα 4.6V).

5. οσο για το θεμα συμφωνω αλλα μηπως θα επρεπε να το ανοιξεις εσυ για σιγουρα ξερεις πολλα περισσοτερα?
Να το ανοίξω όταν γίνει 'κατασκευή' ή 'tutorial'... προς το παρόν είναι θέμα αποφυγής σκέψεων/συζητήσεων τύπου ΔΝΤ!

Φιλικά,
Γιώργος