PDA

Επιστροφή στο Forum : boot απο netbook



Leonardo
06-03-10, 16:16
Γεια σας θελω να κανω ενα netbook format και αντιγραφω τα windows στο στικακι και μολις παω να βοοταρω απο εκει μου λεει οτι δεν ειναι σε μορφη bootable......τι να κανω??? Ευχαριστω!

GeorgeVita
06-03-10, 16:26
Γειά σου Leonardo,
τα πιο πολλά netbooks έχουν κρυφό partition για πλήρη επαναφορά του συστήματος στην 'αρχική' κατάσταση. Αν είναι αυτό που χρειάζεσαι κράτα πατημένο το F2 ή F10 στο boot. Τι τύπος είναι το netbook;

Για να κάνεις boot από το USB stick (ή SDHC) πρέπει να κάνεις εγκατάσταση εκεί. Δεν αρκεί απλό copy και enable το boot flag. Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις λειτουργικό Linux σε LiveUSB.

Περίγραψε περισσότερο τι θέλεις να κάνεις για να ακολουθήσουν περισσότερες γνώμες...

Φιλικά,
Γιώργος

Leonardo
06-03-10, 16:31
Ναι ειναι hp compaq . Πως να τα εγκαταστησω στο στικακι τα windows αφου λες οτι το copy paste δεν κανει τπτ?? Μηπως εχεις καποιο μσν να μ τα πεις αναλητικα??

GeorgeVita
06-03-10, 16:54
Από site της hp (http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?lc=el&dlc=el&cc=gr&product=4029976&docname=c01443342):

To launch the HP System Recovery application if the computer will not boot to the Windows operating system, press the power button to turn on the PC, and then press the f11 key while the computer is starting to open the HP Backup and Recovery Manager.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: If you have an HP image on your computer, you can press f11 to display the HP Backup and Recovery Manager, even if the prompt does not appear during startup.

Using the Recovery Manager will erase all personal information and return the computer to its original factory-template state.Δηλαδή θα 'χάσεις' τα παλιά data και εφόσον ο HD είναι εντάξει στο κρυφό partition θα σου επαναφέρει το σύστημα 'σαν καινούργιο'.

Power OFF > Power ON > πατημένο το F11 και περιμένεις
Ξεκινά ο 'recovery manager' και ακολουθείς τις οδηγίες...

Καλή τύχη!
Γιώργος

Leonardo
06-03-10, 17:12
Οταν το κανω αυτο ειναι σας να εκανα φορματ??? Ολα τα netbooks ετσι λειτουργουν , χωρις να κανεις φορματ.???

GeorgeVita
06-03-10, 17:39
Οταν το κανω αυτο ειναι σας να εκανα φορματ??? Ολα τα netbooks ετσι λειτουργουν , χωρις να κανεις φορματ.???Αρα έγινε αυτό που ήθελες;

Η διαδικασία αυτή υπάρχει σε αρκετά PC (desk/note/net...) για να κάνουν οικονομία οι εταιρείες μιας που δε δίνουν CD/DVD για οδηγίες χρήσης και recovery (O.S. drivers κλπ). Αν όμως 'κολλήσει' εντελώς, έχουν άλλη διαδικασία που την περιγράφουν σε σελίδα τους στο internet. Εκεί 'κατεβάζεις' κάποιο s/w σε USB disk, το ξεκινάς, συνδέεσαι στο internet και απο 'κει τα κάνει μόνο του (δεν το έχω δοκιμάσει!).

Η ιδέα είναι να μην τους απασχολείς εντός εγγύησης (ήταν 1-2 έτη και γίνεται σιγά σιγά 3 έτη).

Φιλικά,
Γιώργος

Leonardo
06-03-10, 21:15
Γινεται ομως να παρεις και ενα μετατροπεα καλωδιου απο usb σε sata , να συνδεσεις ενα cd-rom και κανεις απο εκει bootable . Πως μπορεις να βαλεις τα windows σε ενα στικακι για να κανεις απο εκει boot . Το απλο copy paste δεν πιανει...

babisko
07-03-10, 08:45
Πως μπορεις να βαλεις τα windows σε ενα στικακι για να κανεις απο εκει boot . Το απλο copy paste δεν πιανει...

Αχιλλέα, ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.bootdisk.com/pendrive.htm)και εδώ (http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2041226,00.asp)
Αν κάνεις μια αναζήτηση στον γούγλη how to make bootable usb stick, θα βρεις πολλές σελίδες.

ΥΓ Offtopic. Τι θα γίνει για αυτό το καφεδάκι που λέγαμε;

leosedf
07-03-10, 09:48
Υπάρχει και το UNetbootin για όσους το χρειάζονται http://unetbootin.sourceforge.net/

SV1EDG
07-03-10, 11:11
Δες και αυτό:

http://wintoflash.com/home/en/

gRooV
07-03-10, 11:20
Ναι ειναι hp compaq . Πως να τα εγκαταστησω στο στικακι τα windows αφου λες οτι το copy paste δεν κανει τπτ?? Μηπως εχεις καποιο μσν να μ τα πεις αναλητικα??

Πολλά netbook δεν έχουν recovery partition άρα και recovery manager όπως είναι το HP Mini 110 1010sv/1030sv που κατά πάσα πιθανότητα αυτό θα έχεις (δεν μας έχεις πει ακόμα πιο έχεις), απλά έχουν μέσα ένα πρόγραμμα για backup (πχ roxio) ώστε να φτιάξεις μόνος σου ένα image και να το ξαναπεράσεις.

Leonardo
07-03-10, 19:02
Αυτο το Unetbootin ειναι χρησιμο για το format.??

vasilllis
02-04-13, 11:11
εχω τρελαθει :cursing:
προσπαθω δυο μερες να κανω bootable ενα στικακι (4gb) που εχω με windows xp και δεν γινεται τιποτα.Μπο βγαζει συνεχως σφαλματα οτι λειπει το boot.ini, oτι λειπει το ntldr ,Αλλωτε δεν εκκινει καθολου.εχω δοκιμασει οτι κλυκλοφορει και δεν κυκλοφορει στο ιντερνετ(ππεριλαμβανει και τα δυο που προτεινατε στην προηγουμνη σελιδα).
Αρχικα δοκιμασα με καποια εκδοση light που εχω σε μορφη .iso .Υπεθεσα οτι καποιο προβλημα εχει η εκδοση αυτη (παρολο τα καλα της σχολια) .Προχωραω μετα με δισκακι χρ.το περναω στο στικακι .Παλι τιποτα.Αφου πια απελπιστηκα και εχω κρασαρει 2 υπολογιστες,δοκιμασα με το cd στον εναν (ο αλλος δεν λειτουργει το cd) kai τελικα.........ενω μπουταρε φορμαρε και εγκατεστησε τα windows(ο δισκος ηταν σε ext4) δεν ξεκινανε...εχει καποιος δοκιμασει κατι?κανω καποιο λαθος καπου?(που καπου κανω) .οποια βοηθεια δεκτη.

troller_coaster
02-04-13, 18:29
Αυτο το Unetbootin ειναι χρησιμο για το format.??

Σε βοηθά να φτιάξεις ένα linux bootable usb flashάκι με πολιτισμένο τρόπο, ώστε να εκκινήσεις σύστημα χωρις οπτικό drive (CD/DVD). Δεν έχω καταφέρει να φτιάξω φλασάκι με εγκατάσταση windows με το unetbootin. Όχι ότι δεν γίνεται. Απλά εγώ δεν τα έχω καταφέρει. Προτιμώ το win2flash για windows, το unetbootin για linux.

vasilllis
03-04-13, 01:00
Σε βοηθά να φτιάξεις ένα linux bootable usb flashάκι με πολιτισμένο τρόπο, ώστε να εκκινήσεις σύστημα χωρις οπτικό drive (CD/DVD). Δεν έχω καταφέρει να φτιάξω φλασάκι με εγκατάσταση windows με το unetbootin. Όχι ότι δεν γίνεται. Απλά εγώ δεν τα έχω καταφέρει. Προτιμώ το win2flash για windows, το unetbootin για linux.

οντως εξαιρετικο.πετας τα αρχεια μεσα και κανει την υπολοιπη δουλεια.αλλα δεν μπουταρει windows με αυτο.

GeorgeVita
03-04-13, 08:46
... να κανω bootable ενα στικακι (4gb) που εχω με windows xp ...

Τι χρησιμότητα θα έχει; Για διαφύλαξη δεδομένων ή και για ανάκτηση συστήματος; Αυτό το USB stick θα "ξεκινάει" οποιοδήποτε h/w ή μόνο έναν Η/Υ;

Τεχνικά: νομίζω πως στο MBR σημειώνεται η ακριβής θέση ενός αρχείου συστήματος σε συγκεκριμένο partition για να συνεχίσει το boot. Χρειάζεσαι partitioning και ενεργοποίηση boot flag στο USB stick. Το βασικό αρχείο συστήματος (μάλλον το ntldr) δεν μπορεί να τοποθετηθεί με copy εφόσον γραφτεί το MBR. Δοκίμασε να αντιγράψεις τα βασικά αρχεία συστήματος και μετά να κάνεις ανάκτηση MBR με πρόγραμμα διόρθωσης δίσκου ή από τον δίσκο των XP (αν σου επιτρέψουν να δεις κονσόλα, τρέχεις το fixmbr).

vasilllis
03-04-13, 09:19
Τι χρησιμότητα θα έχει; Για διαφύλαξη δεδομένων ή και για ανάκτηση συστήματος; Αυτό το USB stick θα "ξεκινάει" οποιοδήποτε h/w ή μόνο έναν Η/Υ;

Τεχνικά: νομίζω πως στο MBR σημειώνεται η ακριβής θέση ενός αρχείου συστήματος σε συγκεκριμένο partition για να συνεχίσει το boot. Χρειάζεσαι partitioning και ενεργοποίηση boot flag στο USB stick. Το βασικό αρχείο συστήματος (μάλλον το ntldr) δεν μπορεί να τοποθετηθεί με copy εφόσον γραφτεί το MBR. Δοκίμασε να αντιγράψεις τα βασικά αρχεία συστήματος και μετά να κάνεις ανάκτηση MBR με πρόγραμμα διόρθωσης δίσκου ή από τον δίσκο των XP (αν σου επιτρέψουν να δεις κονσόλα, τρέχεις το fixmbr).

Θελω να κανω εγκατασταση απο εκει τα windows xp.Eχω ενα υπολογιστη φορητο με χαλασμενο cd.Για αυτο.
Ηταν εγκατεστημενα ,παλι με στικ τα ubuntu.Τωρα πια δεν εκκινει τιποτα.Εχω ενα recovery cd του υπολογιστη και αλλο ενα cd χπ.Κατεβασα και μια light εκδοση ,που πιστευω θα δωσει λιγο ανασα στον υπολογιστη και ειπα να δοκιμασω.
Οταν λοιπον ξεκιναει και δινω εντολη να μπουταρει απο το στικ (το βλεπει κανονικα το βιος) ,ειτε δεν θα κανει τιποτα,ειτε θα λειπουν αρχεια τυπου ntldr,boot.ini κλπ.

Georggg
03-04-13, 09:40
Εγώ σε ένα netbook που έχω, κάνω format με το recοvery cd που έχει συνδέοντας ένα dvd-rom με αντάπτορα σε usb.

aktis
03-04-13, 13:18
Άμα δεν μπουτάρει το netbook μόνο του , αλλά είναι δημοφιλές, κυκλοφορούν και " έτοιμα " recovery images . Εγώ κατάφερα να αναστήσω ενα τέτοιο acer aspire one ... με USB acronis netbook edition
Το στικάκι το φτιάχνει μόνο του το acronis ... ( σε ένα άλλο μηχάνημα εννοείται , που εγκαθιστάς το acronis στον σκληρό ) . Επισης μερικα μηχανήματα έχουν "αλλεργία" σε κάποιους τύπους USB stick ....

anmits2008
03-04-13, 13:54
Φίλε μου Leonardo διάβασα για το πρόβλημα που έχεις και σου λέω ότι και γω πρόσφατα είχα το ίδιο πρόβλημα με σένα σε ένα netbook ενός φίλου που είχε πρόβλημα και έπρεπε να κάνω format. Μετά από πολύ ψάξιμο στο net και πολύ κόπο κατέληξα στο προγραματακι WinSetupFromUSB . εγγυημένο γιατί μου έκανε την δουλειά. Και πανεύκολο στην χρήση. Απλά βάζεις το cd winxp σε ένα άλλο pc και τρέχεις εκεί το προγραμματακι. Μόνο του κάνει τα υπόλοιπα. Τέλος παίρνεις το στικακι και βάζοντας το στο netbook ξεκινάς την εγκατάσταση. Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία είμαι εδώ να σε βοηθήσω.

vasilllis
03-04-13, 14:49
Φίλε μου Leonardo διάβασα για το πρόβλημα που έχεις και σου λέω ότι και γω πρόσφατα είχα το ίδιο πρόβλημα με σένα σε ένα netbook ενός φίλου που είχε πρόβλημα και έπρεπε να κάνω format. Μετά από πολύ ψάξιμο στο net και πολύ κόπο κατέληξα στο προγραματακι WinSetupFromUSB . εγγυημένο γιατί μου έκανε την δουλειά. Και πανεύκολο στην χρήση. Απλά βάζεις το cd winxp σε ένα άλλο pc και τρέχεις εκεί το προγραμματακι. Μόνο του κάνει τα υπόλοιπα. Τέλος παίρνεις το στικακι και βάζοντας το στο netbook ξεκινάς την εγκατάσταση. Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία είμαι εδώ να σε βοηθήσω.
Ανεστη μιλας για τρια χρονια πριν ......

GeorgeVita
03-04-13, 15:52
Θελω να κανω εγκατασταση απο εκει τα windows xp.Eχω ενα υπολογιστη φορητο με χαλασμενο cd...
Καλύτερα βρες ανταλλακτικό CD drive ή δανείσου κάποιο εξωτερικό (USB). Αν το αναγνωρίσει το BIOS θα είσαι OK.
Γράψε μας και το μοντέλο του laptop.

vasilllis
03-04-13, 17:44
Acer aspire1650z 2527eu

anmits2008
04-04-13, 09:42
Ανεστη μιλας για τρια χρονια πριν ......

οχι βεβαια...μιλαω για 4-5 μηνες πριν.

vasilllis
04-04-13, 13:40
οχι βεβαια...μιλαω για 4-5 μηνες πριν.
o leonardo τελευταιο μηνυμα εστειλε 3/2010.
χρονια πριν.....

anmits2008
06-04-13, 10:14
ουπς........:001_unsure:

vasilllis
07-04-13, 16:42
ΕΛΕΟΣ
Τελικα το προβλημα ηταν το 7.zip .το ειχα αυμπιεσμενο και του ειχα κανει αποσυμπιεση με αυτο.μολις εκανα με winrara .δουλεψε.
Με ειχε πεθανει το ρημαδι