Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Προταση για νεες κατηγορίες..



CITRO
07-03-10, 02:05
Προτείνω να βάλετε και μια κατηγορία που θα καλύπτει κομμάτια μηχανολογίας στοιχεία μηχανών αντοχές υλικών θερμοδυναμικά συστήματα και διάφορα τέτοια!!Εκτος απο της ηλεκτρολογικές ργκατάστασεις υπάρχουν και οι υδραβλικές εγκαταστάσεις θερμανση-ψύξη,ηλιακές εγκαταστάσεις,ανελκυστήρες,φυσικό αέριο,φωτισμός και διάφορα πολλά που καλύπτουν και μηχανολογικά ζητήματα.Δεν ξέρω μήπως χαλάσει το prestige του σιτε που ειναι ηλεκτρονικος αλλα θα προτιμούσα μια η δυο κατηγορίες μια για μηχανολογία που θα έχει θέματα μηχανολογικά μηχανές αθτοκινήτων,θερμικές μηχανές και κύκλους κινουμενα μηχανικά μερη αξονες τροχαλίες γρανάζια μεταδοση κίνησης συμπλέλκτες και τέτοια και μια κατηγορία για παντός τύπου εγκαταστάσεις.Επίσης μνια κατηγορία για χημεία γυρο απο καύσιμα και διάφορα και χημικα ηλεκτρονικά!!

¨Εκανα κάποιες προτάσεις αν και απο όλα αυτα θα ήθελα να δώ και ένα θέμα μηχανολογιας για τουσ σχετικούς..

Phatt
07-03-10, 22:09
Εγω φιλε μου ασχολουμαι με την μηχανολογια των αυτοκινητων και τις βελτιωσεις, σαν χομπιστας.Θα το ηθελα πολυ και γω, αλλα νομιζω οτι θα ξεφυγει απο την θεματολογια του forum που ειναι και αρκετα ειδικη.Αυτο σημαινει οτι πιθανων αρκετος πληθυσμος του forum να περναει το υποφορουμ αυτο στο ντουκου και να μην το δινει σημασια, καθως επισης και να επιφορτιστουν οι mods και admins με παραπανω εργασια.Γενικα δεν πιστευω οτι θα βρεις ανταποκριση...

CITRO
07-03-10, 23:17
Και μένα με γοητεύει η μηχανολογία και ασχολούμαι και γώ απο χοβυ με μηχανολογικά συστήματα ειτε αυτοκινήτων είτε γενικός π.χ ημάντες μετάδοση κίνησης που μπορεί να συνδυαστεί και με ηλεκτρικούς κινητήρες και μεταφορά φορτίων!!Και ειδικά αυτη τη περίοδο λόγο του περιβάλλοντος έχουν βελτιωθεί απίστευτα οι ΜΕΚ(μηχανές εσωτερικής καύσης) με μεταβλητό χρονισμό,ήπια υπερτροφοδότηση και διάφορα.Το πιο ενδιαφέρον είναι η μοντελοποίηση της της λειτουργίας με μια καλή ακρίβεια που έχει σχέση με μεντολοποίηση της καύσης και τα κατάληπα του θαλάμου σε πλο΄θσειο και φτωχό μίγμα..Υπάρχουν διάφορα θέματα που μπορείς να μιλήσεις!Υποθέτω οτι δεν θα είναι και πολλά τα θέματα οπώτε δεν ξέρω κατα πόσο αυξάνεται ο φόρτος αλλά ναι θα ήταν καλό να υπάρχει και μια κατηγορία για λίγη μουτζουρα και μαυρίλα!!

Αλήθεια διάβαζα για ένα σύστημα καινούριου διαφορικού χωρίς γρανάζια αλλά με μπίλιες που μάλιστα το βρήκε έλληνας αλλα ανπτυχθηκε απο ξένους!Το έχεις ακούσει?Θα ψάξω να βρώ το σχέδιο λειτουργίας και θυμάμαι ειναι πολύ καινοτομικό!!

Ελπίζω να εισακουστούμε για λίγη μουντζούρα εδω μέσα!!!!!

CITRO
07-03-10, 23:22
Εγω φιλε μου ασχολουμαι με την μηχανολογια των αυτοκινητων και τις βελτιωσεις, σαν χομπιστας.Θα το ηθελα πολυ και γω, αλλα νομιζω οτι θα ξεφυγει απο την θεματολογια του forum που ειναι και αρκετα ειδικη.Αυτο σημαινει οτι πιθανων αρκετος πληθυσμος του forum να περναει το υποφορουμ αυτο στο ντουκου και να μην το δινει σημασια, καθως επισης και να επιφορτιστουν οι mods και admins με παραπανω εργασια.Γενικα δεν πιστευω οτι θα βρεις ανταποκριση...

βασικά θα γράφουν όσοι θέλουν και όσοι γνωρίζουν!!Κοίτα είμαι σίγουροσ οτι οι περσσότεροι εδω μέσα στανταρ γνςρίζουν 5 βασικά πραγματα π.χ απο μια ΜΕΚ.Τεσπα εμένα και έτσι οπωσ είναι το σιτε μου αρέσει απο κει και πέρα θα ήθελα και μια κατηγορία μηχανολογικών θεμάτων αλλά τεχνικής φύσης και όχι διαφήμισης αυτοκινήτου να ανοίξουμε και κανα βιβλίο θερμοδυναμικής:001_wub:

classic
14-03-10, 00:19
Και που ειναι το προβλημα, οι διαχειριστες να ανοιξουν αλλο ενα forum???
Σιγα τη φασαρια!!!!! Εξαλλου αυτα ειναι που κανουν τα μεγαλα site να ξεχωριζουν!!!!

JOHNY+
15-03-10, 18:44
ναι καλη ιδεα χρειαζεται μια τετεια υποκατηγορια , για το μηχανολογικο κομματι των ηλεκτωνικων κατασκευων.