PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορα ηλεκτρονικης ποντας



kourtidisp
07-03-10, 22:36
Ξερει κανεις που μπορω να βρω ηλεκτρονικη ποντα.Την χρειαζομαι για να κολλησω μεταλλικες μπαταριες μεταξυ τους.

leosedf
07-03-10, 23:12
Πάρε ενα μετασχηματιστή απο φούρνο μικροκυμμάτων, ξήλωσε το πηνίο υψηλής και βάλε 3-4 σπείρες χοντρό μονωμένο καλώδιο 10μμ κλπ. Βάλτα σε ακίδες και βουαλά, ηλεκτροπόντα. Αύριο σχεδιάζω να κάνω μια.

ikaros1978
07-03-10, 23:33
ειναι δοκιμασμενο αυτο?δουλευει οντως?δηλαδη τι ταση πρεπει να βγαζουν οι 3-4 σπειρες αυτες?

leosedf
07-03-10, 23:37
3-4 volt.


http://www.youtube.com/watch?v=PpME0fvmeg8

http://www.youtube.com/watch?v=Wp7JF2sANsw

http://www.youtube.com/watch?v=dllNHJ3ykl8

http://www.youtube.com/watch?v=4OuMN8bbd7E

ikaros1978
07-03-10, 23:48
καλα μιλαμε τελειο.
πρεπει να γινει αμεσα...τις ακιδες ομως πως τις φτιαχνουμε?απο τι υλικο ειναι?

leosedf
07-03-10, 23:52
Οχι απο ξύλο πάντως..
Μέταλλο. Χαλκός κατα προτίμηση η μπρούντζος.

gsmaster
08-03-10, 00:14
Καλό αλλά για μπαταρίες δεν κάνει. Πρέπει να βρείς κάτι που να πιάνει πάνω στον ίδιο τον πόλο για να μην καταστραφεί η μπαταρία.

Είχα δει κάποτε σε ένα ελεκτορ ένα κύκλωμα για αυτή την δουλειά που ξεφόρτιζε μια συστοιχία πυκνωτές πάνω στο σημείο βραχυκυκλώματος.

leosedf
08-03-10, 07:48
Για μπαταρίες απλά αντί να βάλεις τον ένα πόλο πάνω και τον άλλο κάτω τους βάζεις πλάγια, δίπλα δίπλα δηλαδή και είσαι έτοιμος.
Γιάννη μάλλον εννοείς capacitive discharge spot welder

http://www.youtube.com/watch?v=q4mpMTl8jxA
Είναι το ίδιο πράγμα απλά με ελεγχόμενη φόρτιση και αποφόρτιση πυκνωτή. http://www.ultrakeet.com.au/index.php?id=article&name=cdWelder

JIM_6146B
08-03-10, 09:02
Πάρε ενα μετασχηματιστή απο φούρνο μικροκυμμάτων, ξήλωσε το πηνείο υψηλής και βάλε 3-4 σπείρες χοντρό μονωμένο καλώδιο 10μμ κλπ. Βάλτα σε ακίδες και βουαλά, ηλεκτροπόντα. Αύριο σχεδιάζω να κάνω μια.


Ενδιαφέρον ...

Οταν την κάνεις δεν την βάζεις στην Παρουσίαση Κατασκευών ...

leosedf
08-03-10, 16:53
Τύλιξα σήμερα το μετασχηματιστή, έχω βγάλει φωτο και θα την ανεβάσω σε λίγο. 3.65 Βόλτ μου βγάζει που είναι αρκετά ικανοποιητικα.

leosedf
09-03-10, 08:31
Και μια pic με τα τυλίγματα. 4 σπείρες. http://img651.imageshack.us/img651/650/dsc04747o.jpg

NOE
09-03-10, 08:51
Οι 2 γραμμές που φαίνοντε πάνω στον πυρήνα του μετασχηματιστή τι είναι ??? τα "τσίμπησες" με την ηλεκτροκόλληση???? αν ναι, πολύ φοβάμαι ότι βραχυκύκλκωσαν.

FILMAN
09-03-10, 09:58
Οι 2 γραμμές που φαίνοντε πάνω στον πυρήνα του μετασχηματιστή τι είναι ??? τα "τσίμπησες" με την ηλεκτροκόλληση???? αν ναι, πολύ φοβάμαι ότι βραχυκύκλκωσαν.
Είναι ένας καλός τρόπος ακινητοποίησης των ελασμάτων του πυρήνα.

NOE
09-03-10, 14:33
Είναι ένας καλός τρόπος ακινητοποίησης των ελασμάτων του πυρήνα.

Θα διαφωνήσω, δεν είναι καθόλου καλός τρόπος (για την ακρίβεια είναι καλός τρόπος να καταστρέψεις έναν μετασχηματιστή) γιατί τα λαμάκια του πυρήνα δεν πρέπει σε καμιά περίπτωση να είναι σε ηλεκτρική επαφή μεταξύ τους. γιαυτό και είναι βαμένα με βερνίκι. Αν τα λαμάκια έρχονταν σε ηλεκτρική επαφή μεταξύ τους τότε θα λειτουργούσαν σαν μια βραχυκυκλωμένη σπείρα πηνίου με καταστροφηκό αποτέλεσμα, τεράστια απώλεια ισχύως και αυξηση της θερμοκρασίας του πυρήνα. Αν τα λαμάκια στους μετασχηματιστές ήταν σε ηλεκτρική επαφή μεταξύ τους τότε δεν θα υπήρχε λόγος να χρησημοποιούμε λαμάκια, θα μπορούσαμε να έχουμε συμπαγή πυρήνα.

ΥΓ. ένας καλός τρόποσ ακινητοποίησης των ελασμάτων είναι λύσουμε τον πυρήνα, να τα περάσουμε ένα χέρι βερνικι και μετά απο λίγες ώρες (το βερνίκι θα έχει στεγνώσει μεν αλλα θα είναι φρέσκο δε...) να ξανασυναρμολογήσουμε τον πυρήνα, όταν το βερνικι σκληρήνει μετά απο 2 μέρες, τα λαμακια θα έχουν κολλήσει μεταξύ τους, το βερνίκι λειτουργεί σαν κόλα.

FILMAN
09-03-10, 14:43
Θα διαφωνήσω, δεν είναι καθόλου καλός τρόπος (για την ακρίβεια είναι καλός τρόπος να καταστρέψεις έναν μετασχηματιστή) γιατί τα λαμάκια του πυρήνα δεν πρέπει σε καμιά περίπτωση να είναι σε ηλεκτρική επαφή μεταξύ τους. γιαυτό και είναι βαμένα με βερνίκι. Αν τα λαμάκια έρχονταν σε ηλεκτρική επαφή μεταξύ τους τότε θα λειτουργούσαν σαν μια βραχυκυκλωμένη σπείρα πηνίου με καταστροφηκό αποτέλεσμα, τεράστια απώλεια ισχύως και αυξηση της θερμοκρασίας του πυρήνα. Αν τα λαμάκια στους μετασχηματιστές ήταν σε ηλεκτρική επαφή μεταξύ τους τότε δεν θα υπήρχε λόγος να χρησημοποιούμε λαμάκια, θα μπορούσαμε να έχουμε συμπαγή πυρήνα.

ΥΓ. ένας καλός τρόποσ ακινητοποίησης των ελασμάτων είναι λύσουμε τον πυρήνα, να τα περάσουμε ένα χέρι βερνικι και μετά απο λίγες ώρες (το βερνίκι θα έχει στεγνώσει μεν αλλα θα είναι φρέσκο δε...) να ξανασυναρμολογήσουμε τον πυρήνα, όταν το βερνικι σκληρήνει μετά απο 2 μέρες, τα λαμακια θα έχουν κολλήσει μεταξύ τους, το βερνίκι λειτουργεί σαν κόλα.
ΝΟΕ αδιάβαστο σε πιάνω... Οι βραχυκυκλωμένες σπείρες που σχηματίζονται από τα συγκολλημένα βερνικωμένα φύλλα δεν διαρρέονται από ρεύμα, για τον απλούστατο λόγο ότι το επίπεδό τους είναι παράλληλο με αυτό της μαγνητικής ροής! Στη συγκεκριμένη φωτογραφία αυτό φαίνεται πολύ καθαρά! Κατά τα άλλα αν ο πυρήνας ήταν από συμπαγές σίδερο, θα συνέβαινε αυτό που είπες...

firewalker
09-03-10, 14:49
Αν δοκιμάσω να τροχίσω την ένωση με μία λεπτή δισκόπλακα ώστε να διαλύσει ο πυρήνας και να γίνει ποιο όμορφη δουλειά λέτε να μαμηθεί άσχημα;

FILMAN
09-03-10, 14:50
Αν δοκιμάσω να τροχίσω την ένωση με μία λεπτή δισκόπλακα ώστε να διαλύσει ο πυρήνας και να γίνει ποιο όμορφη δουλειά λέτε να μαμηθεί άσχημα;
Μην το επιχειρήσεις...

leosedf
09-03-10, 16:36
Βασικά... Ποιός σας είπε οτι έκανα άλλη επέμβαση εκτός απο το να αφαιρέσω το δευτερεύον πηνείο? Το μόνο που χρειάζεται είναι να κοπεί το δευτερεύον με ενα κοπίδι και να το "αδειάσεις" τελείως και αυτό ήταν όλο. Δεν με ενδιαφέρει αν είναι κολλημένο η βερνικωμένο, με ενδιαφέρει να δουλεύει και το συγκεκριμένο πολύ καλά μάλιστα.

hlias
09-03-10, 17:40
Leosedf να σε ρωτήσω ....το καλώδιο που χρησιμοποιησές στο δευτερέυων είναι 16χιλ ευκαμπτό; Ο μετασχηματιστής που έβαλες τι χαρακτηριστικά είχε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Υ.Γ. Έκανες αμπερομέτρηση να δεις τι <<βγάζει>> το δευτερέυων;

leosedf
09-03-10, 17:45
10mm σιλικονούχο. Μπορείτε να βάλετε οσο πιό χοντρό παίρνει. Μετρήσεις δεν έχω κάνει ακόμη.

hlias
09-03-10, 19:50
Ξέχασες να μας πείς για το μετασχηματιστή , τι χαρακτηριστικά έχει

leosedf
09-03-10, 21:00
Ενας οποιοσδήποτε μετασχηματιστής απο φούρνο μικροκυμμάτων. Αυτό γιατί έχει ξεχωριστά πηνεία.

ikaros1978
09-03-10, 23:48
σχετικα με το αν βραχυκυκλωνουν τα φυλλα του μετασχηματιστη η οχι.δεν ειναι και τοσο καταστροφικο για την λειτουργια του.Απλα υπαρχουν διαρροες δεινορευματων μεσα απο τα φυλλα.αποτελεσμα.απωλειες περισσοτερες.αν δηλαδη εχουμε εναν πηρυνα 100 watt τοτε η ισχυς πεφτει εως και 30% οποτε αν ας πουμε με 100 watt εχουμε 10 volt στο δευτερευον δεν θα μπορεσουμε να εχουμε 10Α αλλα 7 με 8 (τα νουμερα στο περιπου) αν τραβηξουμε 10Α θα ζεσταθει υπερβολικα οποτε τοτε επερχεται η καταστροφη :)

Stergios_[.gr]
10-03-10, 14:30
Πάρα πολύ καλή ιδέα! Εκπληκτικά έξυπνο DIY!! Βέβαια δεν το χρειάζομαι, αλλά το παρακολουθώ εντυπωσιασμένος..

FILMAN
10-03-10, 16:38
σχετικα με το αν βραχυκυκλωνουν τα φυλλα του μετασχηματιστη η οχι.δεν ειναι και τοσο καταστροφικο για την λειτουργια του.Απλα υπαρχουν διαρροες δεινορευματων μεσα απο τα φυλλα.αποτελεσμα.απωλειες περισσοτερες.αν δηλαδη εχουμε εναν πηρυνα 100 watt τοτε η ισχυς πεφτει εως και 30% οποτε αν ας πουμε με 100 watt εχουμε 10 volt στο δευτερευον δεν θα μπορεσουμε να εχουμε 10Α αλλα 7 με 8 (τα νουμερα στο περιπου) αν τραβηξουμε 10Α θα ζεσταθει υπερβολικα οποτε τοτε επερχεται η καταστροφη :)
Δεν υπάρχουν δινορεύματα λέμε

gsmaster
10-03-10, 18:19
Οι περισσότερες περιπτώσεις που έχω δει τον πυρήνα κολλημένο έτσι είναι σε συσκευές καλής ποιότητας. Τελευταίο και τρανό παράδειγμα, ο σταθμός WD1 της weller έχει έτσι τον πυρήνα του. Λέτε οι μηχανικοί τους να μην το προσέξαν?

ikaros1978
10-03-10, 19:17
γιατι φιλιππε δεν υπαρχουν δινορευματα?

firewalker
10-03-10, 19:52
Η διαφορά στην αντίσταση των φύλλων και της γραμμής που προκαλεί η κόλληση είναι αρκετά μεγάλη. Στην ουσία τα μεταλλικά ελάσματα (όσων αφορά τα ρεύματα Eddy) δεν είναι βραχυκυκλωμένα. Επίσης η μαγνητική ροή είναι τέτοια που δεν θα δημιουργούσε ρεύματα στο σημείο εκείνο. Είναι σαν να έβαζες έναν από αγωγό στην θέση της κόλλησης και να προσπαθούσες να μετρήσεις τάση στον αγωγό αυτόν. Αν η ραφή της κόλλησης έκλεινε κύκλο τότε πιθανών θα υπήρχε πρόβλημα όχι τόσο από τα ρεύματα Eddy αλλά από την μαγνητική ροή καθεαυτό.

http://eurondt.com/index_2.gif

kx5
10-03-10, 21:55
Πάντως η δική μου κατασκευή με μ/τ από φούρνο μικροκυμάτων βγήκε καλή για να κολλάς κατσαρόλες :laugh: αλλά δυστυχώς αναποτελεσματική για μπαταρίες (που ήταν ο αρχικός στόχος), για να μη πω άκρως επικίνδυνη...

Ίσως με ένα διαφορετικό τύλιγμα, διαφορετικά ηλεκτρόδια και καλύτερο έλεγχο τροφοδοσίας να πετύχει.

firewalker
10-03-10, 22:03
Για τις μπαταρίες θέλεις κάτι με μικρότερη έκκληση θερμοκρασίας. Θεωρώ ότι μια συστηχία πυκνωτών που αποφορτίζονται στον στόχο είναι ποιο κατάλληλη για τις μπαταρίες.


http://www.youtube.com/watch?v=yabesdeGKJo

glompos21
10-03-10, 22:33
Ποσό περίπου ρεύμα τραβάει από το δίκτυο ??

stratospsar
10-03-10, 23:39
Γειά σας παιδιά ...μπορείτε να μου πείτε τα χαρακτηριστικα του μετασχηματιστη??

leosedf
10-03-10, 23:53
Γειά σας παιδιά ...μπορείτε να μου πείτε τα χαρακτηριστικα του μετασχηματιστη??
Ενας οποιοσδήποτε μετασχηματιστής φούρνου μικροκυμμάτων.

JOHNY+
13-03-10, 11:32
Εχω και εγω εναν μετασχηματιστη απο φουρνο μικροκυματων .
Α ρε leosedf με εψησες , σημερα θα φτιαξω και εγω ηλεκτροποντα.

JOHNY+
13-03-10, 19:47
Τελικα δυσκολο να βγαλεις το τυλιγμα υψηλης αν και τελικα το καταφερα . :001_smile:

Τωρα θα τυλιξω το δευτερευων.

SV1EDY
14-03-10, 10:37
Φιλοι γειά σας και απο εμενα , παρακολουθώ με πολυ ενδιαφερον ολες τις αναρτήσεις για το spot welder , πραγματικα πολυ ενδιαφέρον θέμα .
Αυτο που θα ήθελα να προσθέσω ειναι σχετικά με τα ηλεκτρόδια .
Μηχανες σαν αυτή που εχει ο γερμανός χρησιμοποιουν ηλεκτρόδια άνθρακα . Δηλαδή συμπιεσμένο αγώγιμο κάρβουνο μεσα σε ενα σωληνάκι απο χαλκό για μηχανική αντοχή αγωγιμότητα και ομοιογένεια.
Το ηλεκτρόδιο αυτο δεν είναι τίποτα αλλο απο το γνωστό μας κάρβουνο που χρησιμοποιούσαν οι μηχανικοι προβολης στον κινηματογράφο για το βολταικο τόξο .
Χασάπη καρβουνο.... που λεγαμε κλπ.

Υπάρχουν θετικά και αρνητικά ηλεκτρόδια το θετικό ειναι απλα πιο χοντρό , νομίζω οτι με δύο άρνητικά κανουμε την δουλειά μας μια χαρα , αν το θελουμε πιο μυτερό μια ξύστρα για μολύβια μακιγιάζ ειναι οτι πρέπει .

Που τα βρίσκουμε ???
Δίπλα στο ΠΑΛΙΟ μαγαζί του Φανού με τα εξαρτήματα , πανω στον πεζόδρομο (Κλεισόβης) υπάρχει μαγαζί με είδη προβολής κιν/φου . Λέγεται Αλέξης Πίττας και τον ξέρουν ολοι , επίσης μέσα στην στοά επανω στον πεζόδρομο υπάρχει ενα μικρο μαγαζί με τα ιδια είδη που λεγεται
CINEMECCANICA Α. Γεωργακόπουλος
Αγοράζουμε μερικά αρνητικά κάρβουνα και αυτό ηταν .
Αν χαλασει η ακρη , βγαζουμε λιγο χαλκό , το ξυνουμε και σαν καινουργιο παλι .
Παλία υπηρχαν νομίζω και καποια καρβουνα χαμηλου αμπεράζ τα οποια ομως δεν πολυτραβαγαν και δεν ξερω εαν τα φερνουν ακόμα αυτα τα δυο μαγαζια .
Με φιλικους χαιρετισμους
Τόλης
SV1EDY

JOHNY+
14-03-10, 17:36
Ετοιμη η ηλεκτροποντα , αν και θελει καλυτερα ηλεκτροδια και ενα ρελε που θα την αναβει μολις παω να κατεβασω τον μοχλο, τωρα εχω χρησιμοποιησει για ηλεκτροδια μπρουτζινες κλαπες πορτας.

Ανεβαζω και φωτογραφιες .

http://img169.imageshack.us/g/p1403100000.jpg/

(http://img169.imageshack.us/gal.php?g=p1403100000.jpg)

FILMAN
15-03-10, 14:20
γιατι φιλιππε δεν υπαρχουν δινορευματα?
Γιατί το επίπεδο της σπείρας που δημιουργείται, είναι παράλληλο με το επίπεδο μεταβολής της μαγν. ροής εντός του πυρήνα.

Nemmesis
15-03-10, 15:28
Φιλοι γειά σας και απο εμενα , παρακολουθώ με πολυ ενδιαφερον ολες τις αναρτήσεις για το spot welder , πραγματικα πολυ ενδιαφέρον θέμα .
Αυτο που θα ήθελα να προσθέσω ειναι σχετικά με τα ηλεκτρόδια .
Μηχανες σαν αυτή που εχει ο γερμανός χρησιμοποιουν ηλεκτρόδια άνθρακα . Δηλαδή συμπιεσμένο αγώγιμο κάρβουνο μεσα σε ενα σωληνάκι απο χαλκό για μηχανική αντοχή αγωγιμότητα και ομοιογένεια.
Το ηλεκτρόδιο αυτο δεν είναι τίποτα αλλο απο το γνωστό μας κάρβουνο που χρησιμοποιούσαν οι μηχανικοι προβολης στον κινηματογράφο για το βολταικο τόξο .
Χασάπη καρβουνο.... που λεγαμε κλπ.

Υπάρχουν θετικά και αρνητικά ηλεκτρόδια το θετικό ειναι απλα πιο χοντρό , νομίζω οτι με δύο άρνητικά κανουμε την δουλειά μας μια χαρα , αν το θελουμε πιο μυτερό μια ξύστρα για μολύβια μακιγιάζ ειναι οτι πρέπει .

Που τα βρίσκουμε ???
Δίπλα στο ΠΑΛΙΟ μαγαζί του Φανού με τα εξαρτήματα , πανω στον πεζόδρομο (Κλεισόβης) υπάρχει μαγαζί με είδη προβολής κιν/φου . Λέγεται Αλέξης Πίττας και τον ξέρουν ολοι , επίσης μέσα στην στοά επανω στον πεζόδρομο υπάρχει ενα μικρο μαγαζί με τα ιδια είδη που λεγεται
CINEMECCANICA Α. Γεωργακόπουλος
Αγοράζουμε μερικά αρνητικά κάρβουνα και αυτό ηταν .
Αν χαλασει η ακρη , βγαζουμε λιγο χαλκό , το ξυνουμε και σαν καινουργιο παλι .
Παλία υπηρχαν νομίζω και καποια καρβουνα χαμηλου αμπεράζ τα οποια ομως δεν πολυτραβαγαν και δεν ξερω εαν τα φερνουν ακόμα αυτα τα δυο μαγαζια .
Με φιλικους χαιρετισμους
Τόλης
SV1EDY

καμια σχεση... αυτο που λες δεν κανει για 2 μεγαλους λογους..
1ον) δεν εχει την μηχανικη αντοχη για ηλεκτροποντα μια και το ανθρακας που εχει τριβεται πολυ ευκολα...
2ον) τα ηλεκτροδια που λες εχουν μεγαλη αντισταση αλλα δεν μας κανουν γιατι απλα δεν αφηνουν να "περασουν" πολλα αμπερ για να λιωσουν την λαμαρινα...

οι περισσοτερες ηλεκτροποντες ειναι με μπρουτσινα ηλεκτροδια... αλλα ειχα δει και καποιο μαγκα που στην ακρη απο τα μπρουτσινα ηλεκτροδια του ειχε κολλησει τις επαφες απο μεγαλα ρελε...

Panoss
15-03-10, 15:46
Καλά ρε παιδιά, πού βρίσκετε τους χαλασμένους φούρνους μικροκυμάτων; Μόνο εγώ δεν έχω; (εκτός και αν τους χαλάτε μόνο και μόνο για να πάρετε το μετασχηματιστή :biggrin:).

kx5
15-03-10, 15:49
Καλά ρε παιδιά, πού βρίσκετε τους χαλασμένους φούρνους μικροκυμάτων; Μόνο εγώ δεν έχω; (εκτός και αν τους χαλάτε μόνο και μόνο για να πάρετε το μετασχηματιστή :biggrin:).
Στο παζάρι θα βρεις με 10-20 ευρώ. Παραπάνω δεν αξίζει. Πας και αγοράζεις καινούριο με 35.
Έχω βρει και στα σκουπίδια :001_tt2: (αυτός χρησιμοποιήθηκε για tesla coil).

Panoss
15-03-10, 16:06
Όταν λες παζάρι τι εννοείς; Στο Μοναστηράκι;

kx5
15-03-10, 16:19
Λίγο πιο κάτω στην πλατεία Κεραμεικού. Κάθε Κυριακή πρωί.

darthtony
18-03-10, 23:20
βρήκα και γώ ενα μετασχηματιστή από φούρνο μικροκυμάτων, και αναρωτιέμαι, τι να κάνω:
1)κανα high voltage project
2)ηλεκτροπόντα

Stergios_[.gr]
18-03-10, 23:49
Εγώ παιδιά ετοιμάζομαι για "Jacobs-Ladder" (http://en.wikipedia.org/wiki/Spark_gap#Visual_entertainment) με flyback από παλιά τηλεόραση! Θα σας ζητήσω βοήθεια μόλις βρω τον χρόνο..

FILMAN
19-03-10, 10:29
;356162']Εγώ παιδιά ετοιμάζομαι για "Jacobs-Ladder" (http://en.wikipedia.org/wiki/Spark_gap#Visual_entertainment) με flyback από παλιά τηλεόραση! Θα σας ζητήσω βοήθεια μόλις βρω τον χρόνο..
Πρόσεχε μόνο μη βάλεις τα χέρια σου ανάμεσα στα σύρματα!:001_tt2:

Stergios_[.gr]
19-03-10, 11:12
χαχα, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!

kx5
19-03-10, 13:41
Το καλό με τον μετασχηματιστή σε high voltage εφαρμογές είναι ότι ακούς τον βόμβο από τα 50Hz :001_tt1: ενώ πχ με flyback που δουλεύει πιο ψηλά δεν είναι η ίδια μαγεία...

SV1EDY
20-03-10, 11:45
καμια σχεση... αυτο που λες δεν κανει για 2 μεγαλους λογους..
1ον) δεν εχει την μηχανικη αντοχη για ηλεκτροποντα μια και το ανθρακας που εχει τριβεται πολυ ευκολα...
2ον) τα ηλεκτροδια που λες εχουν μεγαλη αντισταση αλλα δεν μας κανουν γιατι απλα δεν αφηνουν να "περασουν" πολλα αμπερ για να λιωσουν την λαμαρινα...

οι περισσοτερες ηλεκτροποντες ειναι με μπρουτσινα ηλεκτροδια... αλλα ειχα δει και καποιο μαγκα που στην ακρη απο τα μπρουτσινα ηλεκτροδια του ειχε κολλησει τις επαφες απο μεγαλα ρελε...

Λαθος !!!
Ο Ανθρακας που εχουν ειναι ιδιαιτερα σκληρος και ανθεκτικος !!!
Τετοια ηλεκτροδια εχει και η ηλεκτροποντα στον Γερμανο που κολλαει τις μπαταριες του .

Τα ηλεκτροδια επισης αφηνουν κανονικα το ρευμα να περασει, φαντασου οτι το βολταικο τοξο θελει περιπου 60-70 αμπερ συνεχες για να βγαζει την σωστη χρωματικη θερμοκρασια .

Επισης μην ξεχνας οτι οταν λεμε πιεση στο ηλεκτροδιο σημαινει να πιεζεται καλα για να κανει επαφη οχι να καθησεις επανω .
Εαν βαλεις μπρουτζινα - χαλκινα κλπ ηλεκτροδια μετα θα πρεπει να ξεκολλας την μπαταρια πανω απο το ηλεκτροδιο καθε φορα.
Ομως εαν φτιαχνεις ποντα για μεγαλυτερα αντικειμενα , συμπαγης χαλκος ειναι 100% οκ αλλα η ποντα μπαταριων θελει ανθρακα .

Για ολα τα παραπανω μπορεις να δεις και την ηλεκτροποντα που εχουν σε καθε καταστημα Γερμανος .

SV1EDY
20-03-10, 12:03
Λαθος !!!
Ο Ανθρακας που εχουν ειναι ιδιαιτερα σκληρος και ανθεκτικος !!!
Τετοια ηλεκτροδια εχει και η ηλεκτροποντα στον Γερμανο που κολλαει τις μπαταριες του .

Τα ηλεκτροδια επισης αφηνουν κανονικα το ρευμα να περασει, φαντασου οτι το βολταικο τοξο θελει περιπου 60-70 αμπερ συνεχες για να βγαζει την σωστη χρωματικη θερμοκρασια .

Επισης μην ξεχνας οτι οταν λεμε πιεση στο ηλεκτροδιο σημαινει να πιεζεται καλα για να κανει επαφη οχι να καθησεις επανω .
Εαν βαλεις μπρουτζινα - χαλκινα κλπ ηλεκτροδια μετα θα πρεπει να ξεκολλας την μπαταρια πανω απο το ηλεκτροδιο καθε φορα.
Ομως εαν φτιαχνεις ποντα για μεγαλυτερα αντικειμενα , συμπαγης χαλκος ειναι 100% οκ αλλα η ποντα μπαταριων θελει ανθρακα .

Για ολα τα παραπανω μπορεις να δεις και την ηλεκτροποντα που εχουν σε καθε καταστημα Γερμανος .

Συνεχιζοντας....

Μπορουμε ακομα και με μια ηλεκτροκολληση να κανουμε spot welding αρκει να εχουμε το καταλληλο εργαλειο - λαβη .
Σε αυτο το λινκ βλεπεται το εργαλειο :
http://www.eastwood.com/spot-weld-gun-w-2-electrodes.html

Και εδω τα ηλεκτροδια ανθρακα τα οποια ειναι καρβουνα προβολης και ο τυπος τα πουλαει σαν ειδικα ηλεκτροδια spot welding :
http://www.eastwood.com/new-spot-weld-gun-electrodes-pack-of-10.html?reltype=2&parent_id=1149

Nemmesis
20-03-10, 12:52
χμμ... αυτα τα ηλεκτροδια χαλανε? τι θελω να πω... αυτα που ειχα δει εγω ειναι πιο μαλακα και απο κυρομπογιες... και ειχαν απο εξω μια πολυ λεπτη στροση χαλκου...επισης δεν εσπαναν αλλα ηταν καπως εφπλαστα οπως ακριβως ειναι η κυρομπογιες... η αληθεια παντος ειναι οτι και εγω στο μυαλο μου ειχα μεγαλες ηλεκτροποντες... αλλα αυτο που ειδα εγω ουτε για μπαταριες δεν εκανε... ο χαλκος ξερω και εγω οτι δεν κανει γιατι κολλαει και αυτος αλλα με τον μπρουτσο ειναι οπλυ καλητερα τα πραγματα..

darthtony
21-03-10, 00:28
τελικά ξήλωσα το δευτερεύων, και έβαλα πρόχειρα ένα 2.5μμ2 καλώδιο, το οποίο έλιωσε πολύ γρήγορα(δεν είχα μεγαλύτερο). για να κολλήσω ελάσματα, χρειάζομαι κάποιο ηλεκτρόδιο, ή να χρησιμοποιήσω δυο βίδες?

leosedf
21-03-10, 10:39
τελικά ξήλωσα το δευτερεύων, και έβαλα πρόχειρα ένα 2.5μμ2 καλώδιο, το οποίο έλιωσε πολύ γρήγορα(δεν είχα μεγαλύτερο). για να κολλήσω ελάσματα, χρειάζομαι κάποιο ηλεκτρόδιο, ή να χρησιμοποιήσω δυο βίδες?
Αν δεν έχεις καλύτερα να μην βάλεις. Το λιγότερο 10mm χρειάζεται, οσο πιο χοντρό χωράει κανονικά βάζεις.

JOHNY+
21-03-10, 12:51
και εμενα μου χαλανε οι ακρες των ηλεκτροδιων παροτι ειναι μπρουτζινα , μαλλον χρειαζεται ηλεκτροδια ανθρακα.

darthtony
21-03-10, 14:02
τη δευτέρα θα αγοράσω κανα καλώδιο ηλεκτροκόλησης.
πάντως με αυτά τα λεπτά καλώδια που δοκιμάζω, δεν μποεί να κολλήσει, και η αμπεροτσιμπίδα δείχνει μέχρι 250-280Α(τα ζεσταίνει τα ελάσματα, αλλα δεν κολλάνε).

επίσης, υπάρχει κανα κύκλωμα οδήγησης που μπορούμε να βάλουμε?(κάτι είχα διαβάσει οτι μπορούν να μπουν ηλκετρολυτικοι 600+μF στα 220V, για να βοηθήσουν

herctrap
02-02-11, 20:48
-------------
δεν βαζουμε ηλεκτρολυτικους στο AC

επισης βρηκα και εγω ενα μ/τ απο καυστηρα

και λιγο χοντρο καλωδιο που ειχα (δυστιχως ειναι 0,3Ω

και με 12 σπειρες εχω 2,2V

το καλωδιο ειναι "τριχωτο" δεν ξερω που το βρηκα

και επισης εχω καλαι για ηλεκτροδια

δεν εχω αμπεροτσιμπηδα

και το πολυμετρο στα 10Aac λεει πανω απο 10 ( αντι για 2,2/0,3= 7,3A )

μπορω να κανω κατι με αυτο για μπαταριες η θελω μεγαλυτερο μ/τ?

1,5A λεει οτι τραβαει στα 220

μπορω να χρησιμοποιησω χαλκοσωληνα αντι για ηλεκτροδια?




http://img34.imageshack.us/img34/4567/snc00723.th.jpg (http://img34.imageshack.us/img34/4567/snc00723.jpg)

http://img829.imageshack.us/img829/525/snc00722.th.jpg (http://img829.imageshack.us/img829/525/snc00722.jpg)

http://img821.imageshack.us/img821/3762/snc00724i.th.jpg (http://img821.imageshack.us/img821/3762/snc00724i.jpg)

Inferno
26-06-11, 12:24
Πώς γίνεται αφού περνάει τόσο ρεύμα να τα ακουμπάει κάποιος με γυμνά χέρια κ να μην πεθαίνει?

herctrap
26-06-11, 21:52
η ταση ειναι μιρκη
η αντισταση του ανθρωπου μεγαλη
οποτε παιρναει μικρο ρευμα απο τον ανθρωπο

Inferno
26-06-11, 22:11
Για πόση τάση μιλάμε δηλαδή? Με ενδιαφέρει κ μένα αν είναι ακίνδυνο. Επίσης θα πρέπει να έχω μετασχηματιστή να μου ρίχνει την τάση του δικτύου χαμηλά ε?

agis68
27-06-11, 01:05
Πολλές σπειρες δεν έκανες? Νομιζω γύρω στις 3-4 αρκουν....

EDIT Απευθύνομαι στον Ηρακλή!

herctrap
27-06-11, 08:33
με 12 σπειρες εχω 2,2V

δεν ηταν και οτι πρεπει το καλωδιο

kx5
27-06-11, 13:09
με 12 σπειρες εχω 2,2V

δεν ηταν και οτι πρεπει το καλωδιο
12? Μάλλον είναι μικρός ο μετασχηματιστής σου.

mihalas2
29-06-11, 21:49
με 12 σπειρες εχω 2,2V

δεν ηταν και οτι πρεπει το καλωδιο


μηπως ειναι το προτευων 380v?

herctrap
29-06-11, 22:46
οχι 220

ειναι μ/τ απο την αναφλεξη του καυστηρα

mihalas2
30-06-11, 00:13
με 8 σπειρες θα βγαλεις κοντα στο 1,5v (1,464v)
βρες το χονδρυτερο μονοκλωνο καλωδιο που θα σου βγαλει τις 8 σπειρες
(αυτο που εχεις ειναι ψιλο)
θα παρεις 170 Α μαξιμουμ

dalai
22-09-11, 01:40
Εφτιαξα και εγω ενα τετοιο γκατζετακι αλλα για το χειροποιητο πηνιο χρησιμοποιησα καλωδιο 7 κλωνο (εχει 7 καλωδια 1,5αρια χαλκου ) απο εγκαταστασεις 220V . πρεπει να ειναι 8αρι ή 10αρι . Καταφερα να κανω 3 σποιρες και εωγαζε 2,6 βολτ. Απο Απμερε ζεστενετε πολυ και φτανει να μην μπορεις να πισεις το καλωδιο . Το θεμα ειναι οτι δεν ειμαι σιγουρος για την "αποδοση" του . 2 λαμακια απο φαλτσετα (ατσαλι) τα κολησε πολυ καλα , αλλα 2 λαμακια απο την λαμαρινα εωος παλιου PC δεν καταφερα με τιποτα να τα κολησω. ΠΑιζει ρολο το μεταλο ?
Να βαλω πυκνωτες παραλληλα (εχω αρκετους ) ή εχουμε προβλημα με την πολυ γρηγορη φορτιση και εκφορτιση ή δεν θα βοηθησουν και πολυ?

JOHNY+
22-09-11, 03:20
Βαλε ενα ανεμιστηρακι υπολογιστή να βαραει τον μετασχηματιστη με αέρα την ώρα που δουλεύει .

turist
26-09-11, 15:45
από ups κάνει ο μετασχηματιστής?

DiViDi
09-10-11, 18:33
Καλησπερα

Εφτιαξα και εγω μια ηλεκτροποντα απο Μ/Τ φουρνου μικροκυματω. Σαν κατασκευη ειναι πολυ καλη. Χρησιμοποιησα χοντρο καλωδιο και εχω κανει 3 σπειρες, (και να θελα περισσοτερες δεν θα χοραγε.)
Τα καλωδια δεν ζεσταινοντε και καταφερα να το βαλω και σε ενα κουτακι απο τροφοδοτικο υπολογιστη. Στις ακρες εχω βαλει μπρουτζινα πυρακια με σφαιρικες κεφαλες. Η ταση που μου δινει ειναι 2.7v.
Επειδη ομως ειναι πολυ δυνατη για να κολας tabs σε μπαταριες ηθελα να μου πειτε αν υπαρχει τροπος να μειωσω την ισχυ της. Με ενδιαφερει μονο για μπαταριες.

Ευχαριστω
Δημητρης

mihalas2
09-10-11, 21:57
τα βολτ βγαινουν απο το ποσες σπειρες εχεις (στην δικη σου περιπτωση 3 ειπες)
τα αμπερ βγαινουν απο το παχος του συρματος των 3 σπειρων.

αρα υπολογισε τι θελεις να μειωσεις.

mtzag
25-02-12, 15:14
Βρήκα και εγώ ένα τέτοιο (παρόμοιο) μετασχηματιστή απο φούρνο μικροκυμάτων .
Ποια περιελιξη ξυλωνω? την αυτη με το ψιλο σύρμα ?
Εχω και 1cm πολυκλωνο χαλκου θα κανω δουλεια ?

teo_GR
25-02-12, 16:16
Θα το φτιάξω και εγώ.
Για πείτε πολύκλωνο καλώδιο είναι οκ?

herctrap
25-02-12, 18:29
Καλησπερα

Εφτιαξα και εγω μια ηλεκτροποντα απο Μ/Τ φουρνου μικροκυματω. Σαν κατασκευη ειναι πολυ καλη. Χρησιμοποιησα χοντρο καλωδιο και εχω κανει 3 σπειρες, (και να θελα περισσοτερες δεν θα χοραγε.)
Τα καλωδια δεν ζεσταινοντε και καταφερα να το βαλω και σε ενα κουτακι απο τροφοδοτικο υπολογιστη. Στις ακρες εχω βαλει μπρουτζινα πυρακια με σφαιρικες κεφαλες. Η ταση που μου δινει ειναι 2.7v.
Επειδη ομως ειναι πολυ δυνατη για να κολας tabs σε μπαταριες ηθελα να μου πειτε αν υπαρχει τροπος να μειωσω την ισχυ της. Με ενδιαφερει μονο για μπαταριες.

Ευχαριστω
Δημητρης

βαλε μια διοδο στα 220 ( ποσα VA ειναι ο Μ/T )?
σε οποιο καλωδιο θες
και με οποια φορα θες

-nikos-
25-02-12, 19:37
αν βαλεις μικρο μετασχηματιστη δεν θα κανει
τιποτα [δωκιμασμενο]
ενω με πυκνωτες και ενα ''ελεηνο'' τροφωδοτικο =


http://www.youtube.com/user/Afrotechmods#p/u/5/EoWMF3VkI6U

mtzag
25-02-12, 22:15
Το έκανα με 2 σπείρες με πολύκλωνο 10mm.
1.4V μου βγάζει αλλα ειναι πολύ δυνατό.

Τι ηλεκτρόδια να του βάλω για κόλλημα μπαταριών ?


βαλε μια διοδο στα 220 ( ποσα VA ειναι ο Μ/T )?
σε οποιο καλωδιο θες
και με οποια φορα θες

Τι δίοδο ακριβώς ?

Christos E
26-02-12, 19:08
Αν κατάλαβα καλά χρειαζόμαστε μύτες από αρκετα σκληρό μέταλλο. Βολφράμιο (tungsten) πιστεύετε ότι κάνει? Κυκλοφορούν μύτες για darts που είναι από βολφράμιο και είναι αρκετα σκληρό μέταλλο και λόγο του ότι είναι μυτερό θα μπορούσε να κάνει για λεπτομέριες. Τι γνωρίζεται γι αυτό το μέταλλο που είναι αρκετα πιο σκληρό από τον μπρούντζο?

FILMAN
28-02-12, 11:44
βαλε μια διοδο στα 220 ( ποσα VA ειναι ο Μ/T )?
σε οποιο καλωδιο θες
και με οποια φορα θεςΗρακλήήήήήήήήή!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

teo_GR
01-03-12, 16:14
Καλησπέρα
Έκανα και εγώ προσπάθεια αλλά απέτυχα.
Με τρεις σπείρες έχω 2,6V και καλώδιο πολύκλωνο 5 χιλιοστά χαλκό.
Κάνω δοκιμές και δεν έχει αρκετή δύναμη ισα ισα που τα ψιλοτσιμπαει τα κομμάτια και δεν δείχνουν να κοκκινίζουν. Μήπως είναι λεπτό το καλώδιο? Αν βάλω πιο χοντρό δεν ξέρω αν θα χωρέσει 3 σπείρες.
Κατά το ξήλωμα πλήγωσα το σύρμα στο πρωτεύων χωρίς όμως να κοπεί, υπάρχει περίπτωση αυτό να επηρεάζει τα αμπέρ στο πρωτεύων οπότε να μην ανεβαίνουν αρκετά στο δευτερεύων?
2995729958

alfadex
01-03-12, 19:34
φίλε μου δε θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά έχω την εντύπωση οτι ξύλωσες το πρωτεύων! Δε νομίζω να έιναι τόσο χοντρό το πρωτεύων που φαίνεται στη φώτο

Karn4
01-03-12, 19:57
Αυτό που φαίνεται στη φώτο είναι το πρωτεύων. Το δευτερεύων είναι πιο ψιλό και συνήθως βρίσκεται πάνω από το πρωτεύων. Άρα μάλλον το σωστό πηνίο αντικαταστήθηκε. Το πρόβλημα πρέπει να είναι στη πιθανή ζημιά που μπορεί να έπαθε το πρωτεύων κατά την διαδικασία αφαίρεσης του δευτερευόντως πηνίου. Σε όσα βίντεο έχω δει στο διαδίκτυο αναφέρουν ότι εάν πάθει ζημιά έστω και λίγο το πρωτεύων τότε θέλει άλλαγμα. Οπότε πιστεύω ότι μάλλον αυτό είναι το πρόβλημα.

icman
01-03-12, 20:42
παντως το βολφραμιο αντεχει μεχρι 1000 βαθμους +..δεν ξερω αν θα σου κανει..και καλο ειναι να σου πουν και οι υπολοιποι την γνωμη τους..εγω χρησιμοποιω ακιδες βολφραμιου σε μηχανη tig με την κοκκινη ριγα..δηλαδη για ανοξειδωτο-χαλκο-σιδερο εκτος απο αλουμινιο.υπαρχουν και για αλλα μεταλλα..+ οτι μπορεις να την τροχισεις και να φτιαξεις το παχος της μυτης σου!

mtzag
02-03-12, 05:38
Καλησπέρα
Έκανα και εγώ προσπάθεια αλλά απέτυχα.
Με τρεις σπείρες έχω 2,6V και καλώδιο πολύκλωνο 5 χιλιοστά χαλκό.
Κάνω δοκιμές και δεν έχει αρκετή δύναμη ισα ισα που τα ψιλοτσιμπαει τα κομμάτια και δεν δείχνουν να κοκκινίζουν. Μήπως είναι λεπτό το καλώδιο? Αν βάλω πιο χοντρό δεν ξέρω αν θα χωρέσει 3 σπείρες.
Κατά το ξήλωμα πλήγωσα το σύρμα στο πρωτεύων χωρίς όμως να κοπεί, υπάρχει περίπτωση αυτό να επηρεάζει τα αμπέρ στο πρωτεύων οπότε να μην ανεβαίνουν αρκετά στο δευτερεύων?
2995729958

και εγω το πλήγωσα σε 4 σημεία γιατί μου έφυγε το τρυπάνι (ποίο λίγο όμως απο ότι εσύ) αλλά δεν νομίζω ότι είναι μόνο αυτό το πρόβλημα σου.
Μαλλόν φταίει η διατομή του καλωδίου και οι σπείρες ποιό πολύ.
Δηλαδή επειδή έχεις πολλές σπείρες βγάζει παραπάνω τάση και λιγότερο ρεύμα και επειδή είναι μικρής διατομής ο χαλκός έχει αντίσταση ποιό μεγάλη και δεν αφήνει να περάσει πολύ ρεύμα.
Αρα βάλε χοντρό καλώδιο >10mm (κατα προτίμηση μονόκλωνο) και κάνε max 1-2 σπείρες.
Εμένα αντιθέτως το πρόβλημα μου είναι ότι είναι πολύ δυνατό... ανταλλάζουμε ?:biggrin: