PDA

Επιστροφή στο Forum : κυκλωμα εντολων



sv6hmn
09-03-10, 13:39
καλημερα σε ολους.θελω ενα κυκλωματακι απο το ανοιγμα κ το κλεισιμο του αυτοκινητου να οπλιζω ενα ρελεδακι ,εχω βρει τα 2 καλωδια που δινουν την εντολη στην ηλεκτρικη κλειδαρια,αυτα δεινουν 12v στιγμιαια το ενα οταν ανοιγει κ αντοιστοιχα οταν κλεινει δινει το αλλο,και θελω απο τις 2 αυτες εντολες να οδηγησω ενα ενα ρελε.

FILMAN
09-03-10, 13:51
Αυτά τα 2 καλώδια που λες, βάλτα στα 2 ~ μιας γέφυρας ανόρθωσης, και τα + και - της γέφυρας βάλτα στο πηνίο ενός μικρού ρελέ 12V.

sv6hmn
09-03-10, 14:19
τα 2 καλωδια που εχω εχουν συνεχες ρευμα κ βγαζουν κ τα 2 + αλλα στιγμιαιο 12, το ενα βγαζει 12 οταν κλειδωνω το αμαξι και το αλλο βγαζει 12 οταν ξεκλειδωανει αλλα ειναι στιγμιαιο, αυτες οι 2 εντολες οδηγουν καποιο αντιστοιχο κυκλωμα στο αμαξι και ανοιγοκλεινει τις πορτες.εγω θελω αυτες τις 2 εντολες να μου ανοιγοκλεισουν ενα ρελε με καποιο ηλεκτρονικο κυκλωμα.δεν νομιζω οτι μπορει να εκμεταλευτουν αλλιως ,ενω αν διεγειρουν καποιο τρανζιστορ να οπλισω και να ξεοπλισω ενα ρελε,δεν ξερω αν ειναι σωστη η σκεψη μου αν εχει λογικη.ελπιζω

FILMAN
09-03-10, 14:25
τα 2 καλωδια που εχω εχουν συνεχες ρευμα κ βγαζουν κ τα 2 + αλλα στιγμιαιο 12, το ενα βγαζει 12 οταν κλειδωνω το αμαξι και το αλλο βγαζει 12 οταν ξεκλειδωανει αλλα ειναι στιγμιαιο, αυτες οι 2 εντολες οδηγουν καποιο αντιστοιχο κυκλωμα στο αμαξι και ανοιγοκλεινει τις πορτες.εγω θελω αυτες τις 2 εντολες να μου ανοιγοκλεισουν ενα ρελε με καποιο ηλεκτρονικο κυκλωμα.δεν νομιζω οτι μπορει να εκμεταλευτουν αλλιως ,ενω αν διεγειρουν καποιο τρανζιστορ να οπλισω και να ξεοπλισω ενα ρελε,δεν ξερω αν ειναι σωστη η σκεψη μου αν εχει λογικη.ελπιζω

Το κατάλαβα ότι αυτό λες, κάνε αυτό που σου έγραψα και αν δεν δουλέψει θα σου πω πώς να το κάνεις με τρανζίστορ που θα δουλέψει σίγουρα...

sv6hmn
09-03-10, 16:32
βασικα θελω με αυτες τις εντολες να ενεργοποιο και απενεργοποιο εναν συναγερμο που εχω τωρα, και τον ανοιγοκλεινω με εναν τηλεχειρισμο και για να μην εχω το μπρελοκ και κανω 2 κινησεις μπρελοκ κλειδι σκεφτικα να ενεργοποιητε παραληλα με τις πορτες.οταν κλειδωνουν οι πορτες να περνει εντολη και να μενει οπλισμενο το ρελε,και αντοιστοιχα να ξεοπλιζει με το ξεκλειδωμα ,αυτο που μου ειπες με την γεφυρα δεν μπορω να καταλαβω πως θα μενει οπλισμενο το ρελε.σορυ ισως δεν το διατυπωσα σωστα.

FILMAN
09-03-10, 16:36
Αααα, τώρα κατάλαβα ότι θες να μένει οπλισμένο... Νόμιζα ότι ήθελες παλμό... Δυστυχώς σε λίγο θα φύγω, θα σου απαντήσω αύριο ή μεθαύριο... Βασικά θέλεις ένα τρανζίστορ και ένα φλιπ - φλοπ...

sv6hmn
09-03-10, 16:40
ο.κ. σε ευχαριστω πολυ ,περιμενω

cycler
09-03-10, 17:11
Ψάξε και για bistable relay.

Είναι ρελέ τα οποία μένουν στην τελευταία κατάσταση και χρειάζονται παλμό σε κάποιο από τα δύο πηνεία τους για να μεταβούν στην αντίστοιχη κατάσταση (ανοιχτό - κλειστό). Συνήθως είναι με 2 πηνεία και σου κάνουν γάντι. Μερικά είναι με 1 πηνείο και η κατάσταση της επαφής ελέγχεται από τη φορά του ρεύματος που θα περάσει από αυτό...

Αν βρεις από τα πρώτα δεν χρειάζεσαι καθόλου κύκλωμα. Είχα πάρει παλιά κάποια από την TOP ELECTRONICS, που πουλάει και σε μαγαζιά λιανικής.

kopla
09-03-10, 17:40
Λογικά αυτό θα εννοεί ο FILMAN: SR flip flop που είναι κουτί για την περίπτωσή σου όπου εχεις παλμούς.
Ναι μεν παλμοί, αλλά μαλλον θα χρειαζεται χειρισμος των 12 βολτ, με κανα transistor (FILMAN), ίσως και με ζενερ. Απ'ότι είδα το ff παίζει μεχρι 6 βολτ, οπότε θα χρειαστεί και ενας regulator για 12->5

sv6hmn
09-03-10, 22:13
Ψάξε και για bistable relay.

Είναι ρελέ τα οποία μένουν στην τελευταία κατάσταση και χρειάζονται παλμό σε κάποιο από τα δύο πηνεία τους για να μεταβούν στην αντίστοιχη κατάσταση (ανοιχτό - κλειστό). Συνήθως είναι με 2 πηνεία και σου κάνουν γάντι. Μερικά είναι με 1 πηνείο και η κατάσταση της επαφής ελέγχεται από τη φορά του ρεύματος που θα περάσει από αυτό...

Αν βρεις από τα πρώτα δεν χρειάζεσαι καθόλου κύκλωμα. Είχα πάρει παλιά κάποια από την TOP ELECTRONICS, που πουλάει και σε μαγαζιά λιανικής.
βρηκα ενα ρελεδακι με κωδ (nais TF2-L-5V) το οποιο με παλμο κλεινει κ ανοιγει αντηστοιχα μια επαφη αλλα αυτο γινεται με αλαγη ποληκοτητας μου κανει και ειναι τελειο σε ευχαριστω για την ιδεα σου,αλλα πως θα κανω την αλαγη ποληκοτητας ;:head::hammer:

cycler
09-03-10, 22:55
Αν δεν κάνω λάθος αυτό το ρελέ είναι για 5βολτ.
Αν είναι έτσι και οι εντολές σου είναι +12 βολτ, δοκίμασε αυτό: Βάλε από μια αντίσταση 470 Ωμ μισό βατ τουλάχιστον σε κάθε άκρο του πηνείου προς το πλήν. Τις εντολές βάλτες στα άκρα του πηνίου και αν η επιστροφή τάσης είναι πρόβλημα βάλτες μέσω διόδων.
Νομίζω ότι θα δουλέψει. Δοκίμασε και πες μας.

sv6hmn
09-03-10, 23:19
εκανα ενα σχεδιακι προχειρο ,για την μια εντολη νομιζω ειναι ενταξει,αλλα δεν βγαζω ακρη με την δευτερη:saad:, οσο για τα 5v αυτο δεν ειναι προβλημα το ξεχναμε ,

cycler
09-03-10, 23:38
Μάλλον έτσι:

Και δουλεύει με 12V

sv6hmn
09-03-10, 23:57
σε ευχαριστω πολυ,αυριο θα το δοκιμασω και θα σου πω,:ok:

sv6hmn
10-03-10, 12:44
:ok:καλημερα. το κυκλωμα ειναι ο.κ. σε ευχαριστω.:ok:

cycler
10-03-10, 13:04
Πρόσεξε και λίγο στην τοποθέτηση, μην βάλεις αυτό το ρελεδάκι κοντά σε κάποιο ισχυρό ηλεκτρομαγνήτη. είναι δυνατόν να δημιουργηθούν προβλήματα (ανοιγοκλεισίματα του ρελέ).

FILMAN
10-03-10, 16:49
Ωραία, γλίτωσα τη σχεδίαση... Παρεμπιπτόντως, υπάρχουν και φλιπ φλοπ που δουλεύουν ως 15V...

gsouf
13-03-10, 09:24
Φίλε μου καλημέρα αυτό που θες είναι μια απλή αυτοσυκράτηση αλλά θα πρέπει να συδυάσεις τα δύο ρελεδάκια ώστε το ένα να κόβει το άλλο.Να φανταστώ ότι η τάση λειτουργίας του συναγερμού σου είναι 12V dc

Αν σε ενδιαφέρει να το κάνεις έτσι στείλε ενα pm να σου στείλω ενα σχέδιο να το δεις!

sv6hmn
13-03-10, 10:38
καλημερα σε ολους.για να καταλαβεις τι εχω κανει ,εχω παρει μια πλακετα τηλεχειρισμου ,εχω παρει την εντολη απο το λαμπακι που αναβει με το ανοιγμα της πορτας το οποιο οπλιζει ενα ρελεδακι και μενει οπλισμενω το γνωστο κυκλωμα start stop αυτοσυκρατιση το ρελεδακι εχει δυπλες επαφες και ενεργοποιοει την σειρηνα .μεσα απο το ρελεδακι του τηλεχειρισμου τον ενεργοποιο και απενεργοποιο,αλλα βρησκοντας τις εντολες απο το κλειδι του αυτικινητου θα καταργισω τον τηλεχειρισμο και η δουλει θα γινετε απο το κυκλωματακι που μου εδωσε ο φιλος παρακατω. η ταση ειναι 12 ναι