PDA

Επιστροφή στο Forum : Στερεοφωνικό στα 12V.. γίνεται?



JimKarvo
10-03-10, 14:33
Καλησπέρα..

Θέλω να κάνω ένα πάρτυ σπίτι μου για τα γενέθλειά μου, και δεν λέει να ακούμε μουσική από την τηλεόραση, ούτε λέει να αγοράσω ένα inverter καθαρού ημιτονίου για 1 ημέρα που το χρειάζομαι.. :P

Θα μπορούσα να κάνω το stereo να παίζει με 12V? είναι παλιό.. το άνοιξα, και έχει μετασχηματιστή.. που πρέπει να μετρήσω τις τάσεις? Το στερο είναι το "goldstar Fr-606L"

ευχαριστώ για κάθε βοήθεια..!

billtech
10-03-10, 14:36
συγνωμη κατι δεν καταλαβα.
μπιζα δεν εχει αφου ειναι στο σπιτι?που ειναι το προβλημα?

JimKarvo
10-03-10, 14:38
Δες την υπογραφή μου.. σπίτι δεν έχω ΔΕΗ, και το inverter που έχω δεν είναι καθαρού ημιτονίου, και αντί να ακούω μουσική, ακούω μόνο θόρυβο.. έχω συνδέσει το UPS, κάτι πάει να κάνει, αλλά όχι πολλά πράγματα... όπως σκεφτόμουν να το βάλω κατ' ευθείαν στην μπαταρία...

moutoulos
10-03-10, 16:18
Δημήτρη η καλύτερη περίπτωση, για την περίπτωσή σου :001_rolleyes:, είναι ένας ενισχυτής σε τάξη T της TRIPATH.
Και αυτό γιατί?, απλά επειδή δουλεύουν με 12Vdc, έχουν σχεδόν 90% απόδοση, και σε συνδυασμό με
ένα ζευγάρι "ευαίσθητα" μεγάφωνα (>95dB), τοποθετημένα σε ηχείο, είναι Οκ. Τουλάχιστον για τα δικά
σου μέτρα ...

Καλό θα είναι όμως να έχεις και ένα inverter απο 12Vdc σε <1000W, γιατί θα πρέπει να συνδέσεις ας πούμε
μια κονσολίτσα (audio). Αλλιώς ένα ΡαδιοCD αυτοκινήτου, + το ενισχυτάκι που σου επισυνάπτω, σε συνδυασμό
πάντα, με τα "ευαίσθητα" μεγάφωνα/ηχεία, είσαι Οκ.

ΤΑ2020 (http://cgi.ebay.com/Tripath-TA2020-Mini-Cute-Class-T-Amp-Amplifier-Silver_W0QQitemZ250593826707QQcmdZViewItemQQptZLH_ DefaultDomain_0?hash=item3a588e5793)

JimKarvo
10-03-10, 16:22
Θα κοιτάξω τα ηχεία να δω τι γράφουν από πίσω, και θα σου πω..

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχουν λεφτά για true sine inverter.. ειδικά για μια φορά που τον θέλω εγώ...

moutoulos
10-03-10, 16:27
Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχουν λεφτά για true sine inverter.. ειδικά για μια φορά που τον θέλω εγώ...

Δεν είναι απαραίτητο, και τετραγωνικός σου κάνει, για τη δουλειά που σου έγραψα ..., με κόστος 50ε το πολύ.

JimKarvo
10-03-10, 16:29
Τετραγωνικό έχω.. δεν ξέρω τι παίζει με την κονσολα, αλλά και σε στερεοφωνικό, αλλά και σε 2.1 ηχεία για PC (με εξωτερική τροφοδοσία), μόνο θόρυβο βγάζει...

moutoulos
10-03-10, 16:38
Εγώ έχω ένα τέτοιο (http://cgi.ebay.com/300W-Car-DC-12V-to-AC-220V-Power-Inverter-Adapter-New_W0QQitemZ360231584962QQcmdZViewItemQQptZLH_Def aultDomain_0?hash=item53df79c4c2)στο αμάξι, χρειάστηκε να συνδέσω για δοκιμή ένα ψηφιακό επεξεργαστή σήματος,
και ήταν Οκ.

Απότι ξέρω πάντως μόνο ότι έχει σχέση με μοτέρ/γεννήτρια θέλει ημίτονο, το υπόλοιπα πιστεύω δουλεύουν ..., τώρα αυτό με το θόρυβο ???

JimKarvo
10-03-10, 16:54
Και στα ηχεία, δεν σου έβγαζε θόρυβο? Εμένα στο τετράγωνο μου βγάζει μόνο θόρυβο, και στο UPS μου βγάζει ήχο και θόρυβο...
Χμ.. αυτά τα κυκλώματα (ηχεία-ενυσχητές), κανονικά, δεν δουλεύουν με DC?

moutoulos
10-03-10, 17:04
Και στα ηχεία, δεν σου έβγαζε θόρυβο? Εμένα στο τετράγωνο μου βγάζει μόνο θόρυβο, και στο UPS μου βγάζει ήχο και θόρυβο...
Χμ.. αυτά τα κυκλώματα (ηχεία-ενυσχητές), κανονικά, δεν δουλεύουν με DC?
Γιατί είπε κανείς οτι δουλεύουν με AC. Εννοείται οτι δουλεύουν με DC.
Οπότε είτε ημίτονο έχεις, είτε τετραγωνικό, είτε πριονωτό, εφόσον ανορθώνεται, και εξομαλύνεται φυσικά, λογικά δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα.
Εννοείται το inverter να βγάζει 220Vac/50Hz.

JimKarvo
10-03-10, 17:10
220 βγάζει.. για τα ηχεία του υπολογιστή, δεν είμαι σίγουρος ότι είναι έτσι όπως έχω διαβάσει την μετατροπή.. θα δω το βράδυ στο σπίτι την πλακέτα, και θα σας πω.. πάντως το στερεο, δεν παίζει.. :(

JimKarvo
13-03-10, 17:52
Χα.. επανέρχομαι για ένα άλλο θέμα..!
Ενισχύτης 12V.. έχουμε καμία παρουσίαση, κάποιο κύκλωμα να κοιτάξω??? δανείστηκα από έναν φίλο έναν ενισχυτή αμαξιού, αλλά είναι 40W, και το κάθε μου ηχείο γράφει 50W από πίσω.. θέλω να μην προκαλέσω πρόβλημα..

Επίσης, έχω απορία με το εξής: Το κάθε ηχείο είναι 6Ω, και θέλω να συνδέσω 2 (δεν με νοιάζει το Δεξί-αριστερό κανάλι, καθώς για πάρτυ το θέλω..) Ο ενισχυτής έχει εξόδους 4Ω, 8Ω, και 16Ω.. πως να τα συνδέσω, ώστε να μην καίω πολλά watt, και να μην ζορίσω τον υπάρχον ενισχυτή αν δεν φτιάξω άλλον?

JimKarvo
14-03-10, 17:08
Κανείς?? :(

moutoulos
14-03-10, 17:12
Αν ο ενισχυτής έχει επιλογή φορτίου (που δε νομίζω) θα τον βάλεις στα 4ohm, και μετά θα συνδέσεις στο κάθε κανάλι
τα 6ohm μεγάφωνά/ηχεία σου. Ένα στο ένα (L), και ένα στο άλλο (R).

Το οτι βάζουμε μεγαλύτερη αντίσταση (τα ηχεία σου), απο αυτό που ζητάει δεν πειράζει, αν ήταν μικρότερη ναι υπήρχε
πρόβλημα.

JimKarvo
14-03-10, 17:42
από πίσω έχει 4 υποδοχές.. 0Ω, 4Ω, 8Ω, 16Ω.. Δεν έχει δεξιά αριστυερά, άρα συνδέω τα δύο ηχεία σε ένα κανάλι.. και απλά αναρωτιέμαι τι μπορώ να κάνω (σε συνδυασμό) ώστε να μην φτάσω τον ενισχυτή στα όριά του!

moutoulos
14-03-10, 17:51
Ο ενισχυτής mono είναι (μονοφωνικός, ένα κανάλι δηλαδή) ?.

JimKarvo
14-03-10, 18:01
Φαντάζομαι πως ναι.. δεν έχει έχει τις εξόδους που σου είπα, μόνο ένα "0ω". αυτή την στιγμή έχει ένα διπλό καλώδιο πάνω συνδέμενο, το ένα στο 0Ω, και το άλλο στο 8Ω

moutoulos
14-03-10, 18:23
Η καλύτερη συνδεσμολογία που μπορείς να πετύχεις είναι τα δυο ηχεία σε σειρά (12ohm), και παίρνοντας σήμα απο τον ενισχυτή
απο τα σημεία 0ohm (-), & 8 ohm (+).

Στην ουσία όμως να ξέρεις οτι δεν είναι ότι καλύτερο, αυτό που σου λεω. Απλά είναι η έσχατη συνδεσμολογία που μπορείς να
κάνεις με αυτόν τον ενισχυτή, εκμεταλλευόμενος τα 2 σου ηχεία.

Κανονικά θες 2 κανάλια ..., πέρα απο αυτό, χάνεις έτσι και το αίσθηση του stereo.

JimKarvo
14-03-10, 18:57
Για την ώρα θέλω απλά να εκμεταλευτώ τα ηχεία για ένα πάρτυ.. άρα και το μονοφωνικό, καλό είναι.. ;)


Το οτι βάζουμε μεγαλύτερη αντίσταση (τα ηχεία σου), απο αυτό που ζητάει δεν πειράζει, αν ήταν μικρότερη ναι υπήρχε
πρόβλημα.
τότε δεν θα ήταν καλύτερο να βάλω τα ηχεία στο 16Ω?

moutoulos
14-03-10, 19:14
Οχι γιατί τότε θα βάζαμε μικρότερη αντίσταση απο αυτή που ζητάει.
Ζητάει 16 Ohm, αν του βάλεις 12 που είναι τα ηχεία, είναι μικρότερη.

Εγώ είπα πως δεν υπάρχει πρόβλημα αν μπεί μεγαλύτερη απο αυτή
που ζητάει, όχι μικρότερη.

Στο 16Ohn, θα μπορούσες να το βάλεις αν τα ηχεία σου ήταν 8ohm
τουλάχιστον το καθένα 16 Ohm και άνω σε σειρά.