PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με βαριακ 4800kva



ghostrider
12-03-10, 20:23
εχω βαριακ 4800kva
οταν κλεινω τον διακοπτη μου πεφτει η ασφαλεια 16Α πρεπει να το κανω 4 με 5 φορες για να ειναι οκ
ποιος ο λογος που γινεται αυτο ειναι λογικο ?
τα μικρα βαριακ τυπου εργαστηριου 1000 kva τη ασφαλεια εχουν ?
σε μεγαλη ασφαλεια 32Α δεν υπαρχει κανενα προβλημα αλλα για να ασφαλησω το βαριακ πρεπει να εχω 20Α.
Ευχαριστω

ghostrider
12-03-10, 20:27
Οταν κλεινω κυκλωμα μεσω διακοπτη η απο την ασφαλεια.

Αποστόλης1
12-03-10, 21:25
Μόνος σου το λες, χρειάζετε μεγαλύτερη ασφάλεια ή διαφορετικού τύπου αν δεν το δουλεύεις φουλ φορτίο. Προφανώς μιλάς για VA και όχι KVA

ghostrider
13-03-10, 22:23
σημερα συνδεσα τον εργαστηριακο μου παγκο με την παροχη
δυστηχως ακομα και η 63Α που εχω στον πινακα διανομης πεφτει
νομιζω οτι στη αρχη το βλεπει καθαρα σαν αντισταση η απλα σαν αγωγο και βραχυκυκλωνη μετα απο δυο φορες ειναι οκ
εχω ενα βαριακ για 0 -220 dc και ac
και αλλα τρια τα οποια ριχνω την ταση 220 στα 110 για το προτευων πηνιο ενος τροφοδοτικου 24 βολτ καθοτι απο αυτα εχω αρκετα αλλα χρειαζομαι και ενα στα 12
δεν μπορω να αγορασω αλλα ειναι ασυμφωρο γιατι ειναι στα 24 βολτ συνεχους και 50 αμπερ και τα βαριακ τα εχω οποτε πρεπει να βρω λυση
αν χρησιμοποιησω πυκνωτη?
βρηκα αυτη την σελιδα αλλα δεν καταλαβαινω την μεταφραση ακριβως


http://instrumentation-central.com/Staco/PDFCutSheets/VT%20Schematic.pdf

ghostrider
13-03-10, 22:42
http://instrumentation-central.com/Staco/PDFCutSheets/VT%20Schematic.pdf

ghostrider
13-03-10, 23:11
νομιζω πως βρηκα την λυση πρεπει να βαλω παραλληλα στο βαριακ
μια λαμπα οπως εχει και σε ενα σχεδιο απο τα παρακατω
αυτο εχει αντισταση 1.8 Ω λιγη οποτε αν βαλω μια λαμπα με αντισταση η watt που θα επιλεξω
δυο αντιστασης παραλληλα στα μισα ωμ
δεν τα θυμαμαι και καλα περασαν παρα πολλα χρονια
ΛΑΘΟΣ βρηκα τον κανονα με αντιστασεις

gep58
14-03-10, 00:30
Δημήτρη,
να τα πάρουμε λίγο με τη σειρά;
γιατί τη μια στιγμή γράφεις κάποια πράγματα και μετά τα αλλάζεις με νεώτερα συμπεράσματα...

εχω βαριακ 4800kva
όπως σου είπε και ο Αποστόλης έχεις ένα variac 4800 VA ή αλλοιώς 4,8 kVA

σε μεγαλη ασφαλεια 32Α δεν υπαρχει κανενα προβλημα αλλα για να ασφαλησω το βαριακ πρεπει να εχω 20Α
Αν πρέπει να ζητήσεις όλη την ισχύ του variac η μικρότερη ασφάλεια που θα πρέπει να το ασφαλίσεις είναι 25Α κι όχι 20Α
Παρακάτω γράφεις

δυστηχως ακομα και η 63Α...
επομένως ούτε με την 32Α γίνεται δουλειά.
Κατ΄εμέ ο μόνος τρόπος να ξεπεραστεί το πρόβλημα είναι να φτιάξεις έναν αυτοματισμό ο οποίος θέτοντας το variac σε λειτουργία, απο τον διακόπτη ON/OFF που λογικά υπάρχει, θα πρέπει αρχικά και για κάποια δευτερόλεπτα να παρεμβάλει μια αντίσταση ισχύος (πχ μια λάμπα πυρακτώσεως 150W-500W) σε σειρά με αυτό και όχι παράλληλα και κατόπιν να την βραχυκυκλώνει για να μπορείς να πάρεις την ισχύ κανονικά.

Αν δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ να σου κάνω ένα σχέδιο...
gep58

ghostrider
14-03-10, 01:37
Σας ευχαριστω
4800VA ασχολουμε με γεννητριες και εκει μπερδευτηκα
οταν το τροφοδοτο πεφτει η ασφαλεια χωρις φορτια αναλογα η πεφτει η ασφαλεια του βαριακ η η κεντρικη που τροφοδοτο τον παγκο η οποια ειναι 63Α
βρηκα στο ιντερνετ ενα σχεδιο που συγκληνει με καποια αλλα περι μιας λαμπας οπως αναφερεις αλλα παραλληλα μια NE-51 το side ειναι αυτο
http://www.mzentertainment.com/pics/test_equipment/variac/dr_zee_workshop_variac_schematics.gif
και αυτο που λές σωστο αλλα μεγαλη διαδικασια σιγουρα υπαρχει κατι πιο απλο

Αποστόλης1
14-03-10, 01:59
για να πέφτει και η 63Α σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά με το βάριακ έστω περιοδικά. Δοκίμασε αυτό που λέει οΓιώργος με τη λάμπα χεροκίνητα

ghostrider
14-03-10, 02:08
ειδες τις σελιδες με τα σχεδια η λυση ειναι απλη
μαλλον πρεπει να επεξεργαστω ενα ετοιμο βαριακ

gep58
14-03-10, 02:47
Δημήτρη,
η λάμπα που βλέπεις στα σχέδια δεν είναι αυτό που λέμε. Είναι απλά μια ενδεικτική λυχνία.
Στο σχέδιο που επισυνάπτω θα σε βοηθήσει να καταλάβεις αυτά που έγραψα παραπάνω.

Βέβαια ο αυτοματισμός είναι προαιρετικός και μπορεί να αντικατασταθεί με ένα διακόπτη ισχύος που όμως δεν θα πρέπει να ξεχνάς την θέση του κάθε φορά που θα ανοίγεις τον κεντρικό.

gep58

ghostrider
14-03-10, 09:34
ναι απλα αυτο θελω να αποφυγω χρονικα και ρελε
αλλα αφου ετσι ειναι πρεπει να γινει ευχαριστω

FILMAN
15-03-10, 14:26
Για δοκίμασε να βάλεις μια ασφάλεια 20Α καμπύλης D ή μια 25Α καμπύλης K...

ghostrider
15-03-10, 19:19
ειναι καθαρο βραχυκυκλωμα στην αρχη εκανα το σχεδιο του gep58 αν και λιγο περιεργο εχει αποτελεσμα σιγουρα ομως στα ετοιμα βαριακ καποιος αλλος τροπος θα υπαρχει
(http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=35014)

gep58
15-03-10, 22:54
...στα ετοιμα βαριακ καποιος αλλος τροπος θα υπαρχει
τι εννοείς Δημήτρη;
Αυτό που δείχνεις στις εικόνες δεν είναι έτοιμο;
Γενικά να ξέρεις ότι σε μεγάλες αυτεπαγωγές (4800VA δεν είναι και μικρή) κατά την εκκίνησή τους υπάρχει αυτό το πρόβλημα και ένας τρόπος αντιμετώπισης είναι αυτός που περιέγραψα.
Τώρα, επειδή ανέφερες ότι ασχολείσαι με γεννήτριες, και σήμερα στο εργοστάσιο μου έφεραν μια μονοφασική 8 kVA η οποία δεν βγάζει ρεύμα, την έψαξα λίγο οι δίοδοι είναι σωστές, το κύριο τύλιγμα φαίνεται σωστό, το βοηθητικό κι αυτό επίσης και οι πυκνωτές καλοί.
Όμως βρήκα να υπάρχει συνέχεια στο κύριο με το βοηθητικό, κάπου δηλ. είναι ενωμένα μεταξύ τους.

Θέλω λοιπόν να σε ρωτήσω, είναι σωστό-λογικό αυτό το πράγμα να είναι έτσι ή έχουν βραχυκυκλώσει τα 2 τυλίγματα και πρέπει να γίνει περιέληξη;
Είναι τελικά και ο λόγος που δεν δίνει ρεύμα;

Σημ. και όποιος άλλος έχει απάντηση θα ήθελα να την καταθέσει...

gep58

ghostrider
16-03-10, 08:58
καλημερα
ολα ειναι οκ ετοιμος ειμαι η λαμπες καναν δουλεια
εδω εχω ενα video
http://www.youtube.com/watch?v=NjtUZKecG4w
το απογευμα θα σου απαντησω για την γεννητρια

gep58
16-03-10, 09:14
Όλο αυτό το πράγμα που μοιάζει control room απο βαπόρι τι κάνει;
Και μια παρατήρηση καλοπροαίρετη, αφού σημάδεψες το panel και έκανες τις τρύπες, εκείνες τις γραμμές γιατί δεν τις έσβησες; ...δεν θα ήταν πιο ωραίο αισθητικά αν το είχες κάνει;
Περιμένω την απάντηση για την γεννήτρια...

gep58

ghostrider
16-03-10, 21:01
φιλε μου τα παντα εκει περα τα εχω κανει μονος δεν εχω διαθεση ουτε μια γραμμη να σβησω τι κανει
το πρωτο κομματι αριστερα ελενχω γεννητριες τις δινω φορτιο απο τον πινακα στις αντιστασεις στο γκρι τεποζιτο 5 αντ. των 12000w το μεσαιο ελενχο οργανα που δουλευω επ. τασης σταθμης τηλεκοντρολ και ακομα εχω την μεταβλητη ταση ac η dc για τι καμια φορα την χρειαζομαι για κλαρκ 80 vdc εχω ταση συριακι ταση που περναει απο της δυο λαμπες και ελενχω πηνια τυλιγματα για ριαροη στο τριτο κομματι μου δινει εξοδο απο 3x6A εως 3x125A για να τροφοδοτισω καποιο αλλο μηχανημα που φερει δικο του πινακα μπορω ακομα μεσω της μικρης πριζας να ξεκινησω ενα κινητηρα με αστεροτριγωνο τελος εχω τασης 12 και 24 vdc που χρειαζομαι για οργανα γεννητριας και εχω και πριζες με χρονοδιακοπτες για να μην μου χαλανε μπαταριες που μπορει να ξεχασω στην φορτιση
η γεννητρια ειναι αμερικανικη το στοιχειο ?
ειδες να εχει πλακετα διεγερσης?
το βοηθιτικω κυκλυμα διεγερσης εχει ταση οταν δουλευη η μηχανη ?
εχει διαροη το κυκλωμα ?
βγαλε τον ουδετερο απο την γειωση !!
αν εχει πλακετα διεγερσης μια μικρη με ριτινη μετρα αν εχει ταση στο + και στο -
αν οχι δεν δινει ταση το βοηθητικο κυκλωμα αν ναι πρεπει να βγαζει ac αν δεν βγαζει φταιη πλακετα δες τα και πες μου !!!
χωρις να δουλευει δωσε ταση 12vdc στο βοηθητικο και οπου βρεις αλλααα με μικρη ενταση 5Α μην καψεις κανενα τυλιγμα !

gep58
16-03-10, 21:12
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου Δημήτρη.
Σήμερα άνοιξα την γεννήτρια και διαπίστωσα και οπτικά ότι έχουν βραχυκυκλώσει τα 2 τυλίγματα.
Αύριο θα ξέρουμε εάν συμφέρει η αναπεριέληξή της.

gep58

ghostrider
16-03-10, 21:24
να ξερεις οτι δεν δουλευουμε ποτε γεννητρια στο ρελαντι αν δεν αποκοψουμε την ταση στην διεγερση αν θελεις να σου δοσω ενα τηλ στη θεσσαλονικη μαυρακου γιατι και εγω δεν ειμαι στα τοσο βαθια απλα της στηνω πινακα μεταγωγες και τετοια

gep58
16-03-10, 21:39
Δεν γνωρίζω πολλές λεπτομέρεις πάνω στις γεννήτριες, αλλά όπως ανέφερα πρόκειται για μια μονοφασική ή οποία δεν έχει πλακέτες κλπ ούτε ξεχωριστό κύκλωμα διέγερσης.
Ο ρότορας έχει 2 ανεξάρτητα τυλίγματα, το καθένα από τα οποία συνδέεται με μια δίοδο (πάνω στον ρότορα) που κατά την λειτουργία πρέπει να δημιουργούν περιστρεφόμενο μαγνήτη.
Ο στάτορας έχει ένα κύριο τύλιγμα χωρισμένο στη μέση και ανάλογα με την τοποθέτηση που θα έχουν τα λαμάκια στο πινακάκι της γεννήτριας μπορύμε να πάρουμε 115V ή 230V και έμα βοηθητικό τύλιγμα που συνδέονται 2 πυκνωτές 31,5 μF παράλληλα.

Θέλω να πω δηλ. ότι δεν είναι κανένα σοβαρό Η/Ζ.
Σε κάθε περίπτωση αύριο θα μάθουμε κατά πόσο συμφέρει η εοισκευή της (αναπεριέληξη).

gep58

ghostrider
17-03-10, 08:28
καλημερα
υπαρχει καποιο κυκλωμα στο οποιο να αποθηκευσω τραγουδι και να ξεκινακει με το πατημα ενος κουμπιου κατι οπως η κουκλες που μιλανε

Αντωνης 88
23-11-11, 16:58
Βασικά εμείς στο εργαστήρι μας έχουμε ένα 3KV σαν αυτο
http://www.electrohoros.gr/more_details.php?id_prod=TDGC2_3KVA αλλη όμως κατασκευή
και το έχουμε ασφαλίσει με 16Α ασφάλεια βραδέιας τήξεως τελικά αφού με ταχείας τήξεως έπεφτε και σε εμάς... δες το μήπωσ διορθωθεί