PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα σε Desktop pc



MadAss
12-03-10, 22:08
Καλησπερα στο φορουμ...
εχω τον εξης "γριφο" :) ... ενας φιλος μου εχει εναν υπολογιστη ο οποιος δεν ανοιγει, δειχνει να μην δουλευει καθολου(αναμεστιρακια δεν λειτουργουν δεν κανει εκκινηση κτλ αλλα ενα led στην motherboard(stand by) αναβει) και υπεθεσα οτι ειναι τροφοδοτικο... ετσι δοκιμαζω το δικο μου τροφοδοτικο και δουλευει σωστα το pc.. το θεμα ειναι ομως οτι οταν δοκιμαζω το δικο του τροφοδοτικο στο δικο μου δειχνει να λειτουργει σωστα.
που μπορει να οφειλετε αυτο?

Nemmesis
12-03-10, 22:55
αν μαντευω σωστα το pc του φιλου σου ειναι πιο δυνατο απο το δικο σου... δλδ αφου στο δικο σου pc το τροφοδοτικο δουλευει η μονη βλαβη που εχει ειναι χαλασμενοι πυκνωτες... εχασαν την χωριτηκοτητα τους με αποτελεσμα να μην μπορουν να κρατησουν στο pc του φιλου σου ενω στο δικο σου το κρατανε γιατι ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα.. μπορει σε μια βδομαδα να μην μπορει να ανοιξει ουτε το δικο σου pc...ειμαι σχεδον σιγουρος πως αν βαλεις το τροφοδοτικο στο pc του φιλου σου και αφαιρεσεις καποιες καταναλωσεις πχ σκληρους δισκους, cd rom κλπ κλπ θα ξεκινησει..

grglaz
13-03-10, 18:58
Καλησπερα στο φορουμ...
εχω τον εξης "γριφο" :) ... ενας φιλος μου εχει εναν υπολογιστη ο οποιος δεν ανοιγει, δειχνει να μην δουλευει καθολου(αναμεστιρακια δεν λειτουργουν δεν κανει εκκινηση κτλ αλλα ενα led στην motherboard(stand by) αναβει) και υπεθεσα οτι ειναι τροφοδοτικο... ετσι δοκιμαζω το δικο μου τροφοδοτικο και δουλευει σωστα το pc.. το θεμα ειναι ομως οτι οταν δοκιμαζω το δικο του τροφοδοτικο στο δικο μου δειχνει να λειτουργει σωστα.
που μπορει να οφειλετε αυτο?

Ο υπολογιστης δουλευε(με το συγκεκριμενο τροφοδοτικο)απο την αρχη κανονικα μεχρι που καποια στιγμη επαψε να παιζει η προσπαθησε να βαλει το συγκεκριμενο τροφοδοτικο και δεν δουλευει?παιζει ρολο αυτο που ρωταω....

mosfet
13-03-10, 19:30
Καλησπερα κατ αρχας για να πουμε οτι το τροφοδοτικο δεν "σηκωνει το pc" πρεπει κατα τη προσπαθεια για εκκινηση τουλαχιστον να βλεπεις καποια αντιδραση πχ τα ανεμυστηρακια να προσπαθουν στιγμιαια να ξεκινησουν (παιρνουν τροφοδοσια για εκεινον τον ελαχιστο χρονο που το παλμοτροφοδοτικο δινει μεχρι να διαγνωσει προβλημα και να διακοψει) και παλι αν αυτο συβαινει μπορει να μην ειναι ανεπαρκεια ισχυος αλλα να υπαρχει καποιο βραχυκυλωμα ειτε στη μητρικη ειτε σε καποια συσκευη. Τωρα εαν με το πατημα του power δεν συβαινει το παραμικρο μπορει να ακουγεται ανοησια αλλα δοκιμασε να βραχυκυκλωσεις τα πινς οπου συνδεεται ο διακοπτης στη μητρικη μικρη πιθανοτητα να εχει προβλημα ο διακοπτης (αν ισχυει αυτο με το που θα κανεις βραχυκυκλωμα στα πινακια θα ξεκινησει)... Σαν τελευταια "μπακαλιστικη" λυση δοκιμασε να κανεις clear cmos με το jumper "clrcmos" στη μητρικη η αφαιρεσε και τοποθετησε παλι την μπαταρια cmos (CR2032 συνηθως, με προσοχη) σε εμενα δουλεψε σε εναν P3 αλλα σκαλωνε συνεχως...

MadAss
14-03-10, 16:48
κατ'αρχην σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας..
ας τα παρω με την σειρα... φιλε Nemmesis λαθος μαντευεις το δικο μου pc ειναι πολυ πιο βαρυ απο του φιλου μου, για να δοκιμασω το psu του εβγαλα την καρτα γραφικων και εναν δισκο μου, οσο για το δικο του pcu με μια ματια δεν ειδα κατι (πυκνοτες ή κατι καμενο)... συνεχιζω με τον φιλο grglaz το pc ξαφνικα σταματησε να δουλευει, εδω και 3-3,5 χρονια δουλευει μια χαρα... και τελος φιλε mosfet το μονο που συμβαινει με το pcu του ειναι να αναβει ενα led δεν κανει τπτ αλλο, δοκιμασα να αλλαξω button για το power αλλα τπτ, δοκιμασα ενα button δικο μου και εχοντας βγαλει τα υπολοιπα(πχ reset button) παλι τπτ και την μπαταρια αλλαξα χωρις ομως αποτελεσμα...
θα δοκιμασω αυτο με το jumper "clrcmos"και βλεπουμε..

Ευχαριστω
Γιαννης

KOKAR
14-03-10, 19:25
δες πάνω στο main board του φίλου σου μήπως υπάρχουν φουσκωμένοι πυκνωτές

MadAss
14-03-10, 20:49
δες πάνω στο main board του φίλου σου μήπως υπάρχουν φουσκωμένοι πυκνωτές
και η motherboard καλη... κανενας πυκνωτης δεν φαινετε σκασμενος, ουτε απο πανω ουτε απο κατω.

Leonardo
14-03-10, 22:01
δες την συνδεση των λεντς πανω στην μητρικη. Τα πειραξες ?

MadAss
14-03-10, 22:04
ναι τα πειραξα αυτα για να δω μηπως μπλοκαρει τπτ αλλα τα εχω συνδεση ενταξει παλι

Leonardo
14-03-10, 22:30
ξανα ελεγξε τα μηπως και ειναι εκεινο το λαθος που δεν σου ανοιγει και πες μου... Μπορει να εχεις μπερδεψει το HDD SW με το POWER LED/SW .κοιταξε το ..

MadAss
14-03-10, 22:34
οχι δεν ειναι εκει το προβλημα... πριν κανω την "επεμβαση" δεν δουλευε, αλλα και παλι τα εχω βαλει σωστα(δεν ειναι και η πρωτη φορα που ασχολουμαι με τετοια :) )

HDD SW εισαι σιγουρος? swith για τον δισκο? :)

Leonardo
14-03-10, 22:37
Να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι.....

MadAss
14-03-10, 22:42
μαλλον το μπερδεψες με το led για τον HDD... υπαρχουν 2 switchs, power και reset και 2 led για το power on και τον HDD.

οτι ιδεα εχεις για το προβλημα μου πες μου μηπως και καταφερω να κανω τπτ και ευχαριστω για τον ενδιαφερον!

mosfet
15-03-10, 01:05
Μου φαινεται περιεργο πως το λεντακι αναβει... μου μυριζει ΒΙΟS... δοκιμασε να κρατησεις πατημενο για πανω απο 6-7 δευτερολεπτα το power οn... Ολα αυτα που σου λεω αφορουν κολληματα στο κομματι του firmware... εαν εχει βραχυκυκλωσει καποιο εξαρτημα η το bios εχει κατακερματιστει (corrupt) η εχει καει η (ΕΡ)rom που το "κουβαλαει" τοτε παμε αλλου... :-({|= πιθανολογωντας παντα υπαρχει μια μικρη περιπτωσουλα εαν ο διακοπτης ελεγχει καποιο flip flop ως ανεξαρτητο ολοκληρωμενο τυπου (74xx) αυτο να τα εχει παιξει αλλα κατι τετοιο υποθετω παντα οτι δεν το συνανατας ουτε σε ΜΟΒΟ του '95

Nemmesis
15-03-10, 01:09
βρε παιδια δεν βλεπετε οτι το pc ανοιγει με αλλο τροφοδοτικο???

lynx
15-03-10, 01:49
δεν το βλεπουν... :001_rolleyes:

klik
15-03-10, 02:34
Γιατί δεν κάνετε swap τα τροφοδοτικά σας να τελειώνουμε; :biggrin:

Ή δώσε το δικό σου στο φίλο σου (που ξέρεις ότι δουλεύει) και πάρε καινούργιο για σένα.:laugh:

------------

Ισως το παλιό να μην δίνει ικανοποιητική τάση στο 12V2 (το 4pin βύσμα κοντά στο cpu) και γι'αυτό δεν ξεκινά η μητρική. Οι μητρικές έχουν απαίτηση να υπάρχει αυτό το βύσμα αλλιώς ή δεν ξεκινούν ή κάνουν μπίπ και σταματούν.
Στην δικιά σου περίπτωση η μητρική μπορεί να επιτρέπει μεγαλύτερες ανοχές στο 12V2 και γι'αυτό να λειτουργεί με το παλιό τροφοδοτικό (άσε που βγάζοντας κάρτα γραφικών περιόρισες τις απαιτήσεις).

Στού φίλου σου τη μητρική με το δικό του τροφοδοτικό, θα δοκίμαζα να το ανάψω συνδέοντας το PWN_ON (πράσινο καλώδιο συνήθως) στη γη και να δω πως θα αντιδράσει η μητρική (μπιπ/ανεμηστηρες/boot...).

MadAss
15-03-10, 14:41
Γιατί δεν κάνετε swap τα τροφοδοτικά σας να τελειώνουμε; :biggrin:

Ή δώσε το δικό σου στο φίλο σου (που ξέρεις ότι δουλεύει) και πάρε καινούργιο για σένα.:laugh:

------------

Ισως το παλιό να μην δίνει ικανοποιητική τάση στο 12V2 (το 4pin βύσμα κοντά στο cpu) και γι'αυτό δεν ξεκινά η μητρική. Οι μητρικές έχουν απαίτηση να υπάρχει αυτό το βύσμα αλλιώς ή δεν ξεκινούν ή κάνουν μπίπ και σταματούν.
Στην δικιά σου περίπτωση η μητρική μπορεί να επιτρέπει μεγαλύτερες ανοχές στο 12V2 και γι'αυτό να λειτουργεί με το παλιό τροφοδοτικό (άσε που βγάζοντας κάρτα γραφικών περιόρισες τις απαιτήσεις).

Στού φίλου σου τη μητρική με το δικό του τροφοδοτικό, θα δοκίμαζα να το ανάψω συνδέοντας το PWN_ON (πράσινο καλώδιο συνήθως) στη γη και να δω πως θα αντιδράσει η μητρική (μπιπ/ανεμηστηρες/boot...).
αρχικα αυτο σκεφτομασταν, να παρει το δικο μου τροφοδοτικο, αλλα αν τελικα το προβλημα ειναι αλλου και του βγαλει αργοτερα κι'αλλη βλαβη?γι'αυτο το ψαχνω λιγο.

οσο για το 12V2 δυστυχως δεν εχω πολυμετρο τωρα για να μετρησω,

και τελος αυτο που λες με το PWR_ON, αν το βραχυκυκλωσω με την γη δεν θα εχω προβλημα?

MadAss
18-03-10, 08:50
τελικα παμε για motherboard, πηραμε καινουργιο τροφοδοτικο αλλα τπτ...
και με το καινουργιο κατι εκοβε, γιατι τo λεντακι που εχει πανω η motherboard τωρα αναβοσβηνε!

Nemmesis
18-03-10, 09:53
το τροφοδοτικο στην τυχη το πηρατε??? ποσα βαττ ειναι?

MadAss
18-03-10, 18:00
το τροφοδοτικο στην τυχη το πηρατε??? ποσα βαττ ειναι?
το τροφοδοτικο που πηραμε ειναι ενα 500αρι της coolermaster.. αυτο http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/CoolerMaster-eXtreme-Power-Plus-500W-PSU-RS-500-PCAP-A3.htm ...
οταν λες στην τυχη τι εννοεις?

MadAss
22-03-10, 08:18
μπηκε η καινουργια motherboard και ναι... επιτελους δουλεψε=D>
εντομεταξυ στην παλια στο πισω μερος, περιπου στο υψος του επεξεργαστη, ειχε εναν μεγαλο "λεκε" (σαν να ειχε στεγνωσει νερο και εμειναν τα αλατα) αλλα δεν ειδα καποια ψυχρη η καποιο "δρομο" κομενο.