PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με unipolar stepper motor driver



octavia
14-03-10, 00:29
Εχω φτιάξει αυτο το σχεδιάκι που βρήκα στο διαδίκτυο για να οδηγήσω κατι stepper motors που βρήκα απο ένα φωτοτυπικό (χαλασμένο).Το πρόβλημα είναι οτι το μοτέρ δεν κινείται με τιποτα....Το μόνο που καταφερα να κανω είναι να τρέμει το μοτέρ.Τα μοτέρ (shinano motors)έχουν 5 καλώδια και έχω βρεί ωμικά το καλώδιο που πάει στη τάση.Μήπως κάποιος συνάδελφος έχει ασχοληθεί με βηματικούς κινητήρες να μου πεί αν υπάρχει πρόβλημα με το σχέδιο.
Ευχαριστώ
Νίκος

kopla
14-03-10, 01:00
Δοκιμασε να αλλαξεις τη σειρα των καλωδίων (όχι του κοινού, των αλλων 4). Για να τρεμει σημαίνει ότι δεν εκτελούνται τα βηματα με τη σωστή σειρά.

octavia
14-03-10, 01:07
Το έκανα αλλα τίποτα .....
Κάπου διάβασα οτι στην τάση βαζεις μια αντίσταση (που υπολογιζεις τα watt της με κάποιο τύπο) σε σειρά για περιορισμό του ρεύματος.Μπορεί να ισχύει και στη δική μου περίπτωση αυτο?
Να παίξω με αλλο controller?
Ευχαριστώ

kopla
14-03-10, 01:21
Ωραία (και καλά..)

Μετρησε με ωμόμετρο τα πηνία. Ο ενας ακροδεκτης στο κοινό, και με το αλλον τα μετράς. Πρεπει η αντίσταση να είναι ίδια σε όλα.

Κοίτα να δεις τι γίνεται με τους βηματικούς. Το καθε datasheet για καθε συνδεσμολογία σου δίνει μια μέγιστη ταση και ενα μεγιστο ρεύμα. Οι συνδεσμολογίες γενικά ειναι: Unipolar, Bipolar series, Bipolar parallel, half coil κτλ. Αυτά όμως για βηματικούς με 8 καλώδια.
Κανενας όμως... ΔΙΟΡΘΩΣΗ: Οι καλοί controllers δεν τρεχουν σε αυτες τις τασεις, αλλά σε πολυ μεγαλύτερες (μεχρι 20 φορες παραπάνω). Αυτό βοηθάει στο να περάσει το επιθυμητό ρεύμα παρα πολύ γρήγορα, αλλά ομως πρεπει να υπάρχει μεριρμα ώστε όταν φτασουμε το μεγιστο ρεύμα να κοπεί η τροφοδοσία, και να συνεχίσουμε με το επόμενο πηνίο. Αυτα κανουν οι κοντρολερς και εσύ το μονο που κανεις είναι να τους δηλωνεις με TTL επιπεδα πχ τη φορά κίνησης και να δίνεις παλμούς για να γίνει το επόμενο βήμα (ή microstep αν ειναι βαρβάτος:001_huh: ο κοντρολερ).

octavia
14-03-10, 01:44
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Μπορεί να έχει κάποιο λάθος το σχέδιο που δεν κινείται το μοτέρ? η κάνω κάτι λάθος εγώ.Με το πολύμετρο μετράω τα πηνία και έχουν ίδια αντίσταση.
Μήπως χρειάζεται αυτή η αντισταση σε σειρα που αναφέρουν μερικα sites,για να κινηθεί το μοτέρ?
ευχαριστώ

octavia
17-03-10, 18:23
Μπορεί να μου πει κάποιος πιο έμπειρος τι μορφή θα πρέπει να εχει ο παλμός στο πιν4 του cd4093 γιατι θα με τρελλάνει ο παλμογράφος μου.
ευχαριστώ

FILMAN
18-03-10, 12:04
Μπορεί να μου πει κάποιος πιο έμπειρος τι μορφή θα πρέπει να εχει ο παλμός στο πιν4 του cd4093 γιατι θα με τρελλάνει ο παλμογράφος μου.
ευχαριστώ
Πεντακάθαρο τετράγωνο, με συχνότητα ρυθμιζόμενη από το VR1. Άλλαξε το τρίμερ μήπως είναι φαγωμένο. Δεν πιστεύω στη θέση του 4093 νάχεις βάλει 4011;

octavia
18-03-10, 22:52
4093 εχω βάλει αλλα βλεπω 2 διακεκκομένες γραμμές η μια πάνω και η αλλη απο κάτω....

kopla
18-03-10, 23:02
Σου απανταει ενας λιγοτερο έμπειρος, αφού το έθεσες έτσι.
Ποιες διακεκομμένες λες? Εγω βλεπω 3 κουτακια που παιζουν το ρολο header και module. 2 βυσματα δλδ και το αλλο ειναι ο βηματικός.

octavia
18-03-10, 23:30
αντι να βγεί τετραγωνο βγαινει μια διακεκομμενη γραμμη επανω και μια πιο κατω.Μπορει να ειναι προβλημα του παλμογραφου?

kopla
18-03-10, 23:58
ααααα
Τοτε αυτο ειναι τελειο τετραγωνο :Ρ (καμια σχεση με μαθηματικα)
Αν καταλαβα καλά, οι μεταβασεις (... 0>1>0>1 ...) ειναι πολύ μικρες.

Βαλε και φωτο να δουμε

octavia
19-03-10, 00:39
δεν με αφηνει ο server να βαλω φωτο.
θεωρεις οτι είναι ενταξει ο ταλαντωτης ετσι που το περιγραφω?
γιατι εγω νομιζα οτι καπου υπαρχει λαθος.
παντως ευχαριστω για τις απαντησεις σας....

kopla
19-03-10, 00:52
Κατσε να βρω μια στο google
Ο ταλαντωτης καλά παει αν καταλαβα καλα τις διακεκομμένες.

Αν δεις, οι κατω 2 NOT ( nand με βραχυκυκλωμενες τισ 2 εισοδους ) πανε μονο στα 2 clock των 4013.

kopla
19-03-10, 01:03
http://free0.hiboox.com/images/4609/3aedd28c870f156ed2729304c6e8b447.jpg

Δεν βρήκα κατι καλύτερο. Φανταζομαι τετοιες διακεκομμένες βλέπεις

octavia
19-03-10, 10:12
εισαι ωραιος .....
αυτο ακριβως βλεπω και εγω.Αρα είμαι ενταξει.

FILMAN
19-03-10, 10:17
Έτσι φαίνεται το τετράγωνο φίλε μου

octavia
19-03-10, 14:25
Οπως ειναι τωρα δουλευει συνεχεια ειτε αριστερα ειτε δεξια (αναλογα με το direction switch)
Υπαρχει τροπος στο συγκεκριμενο κυκλωμα να μπει ενα μπουτον που θα ενεργοποιει το μοτερ και θα το πηγαινει δεξιοστροφα και ενα αλλο μπουτον που θα ενεργοποιει το μοτερ και θα το πηγαινει αριστεροστροφα?
Δοκιμασα να παρεμβαλω στα +5v το 4093 ενα μπουτον....δουλεψε προς μια φορα βεβαια αλλα οταν δεν παταω το μπουτον το μοτερ τραβαει 2,5A.Οταν παταω το μπουτον και δουλευει το μοτερ τραβαει 800ma.....

FILMAN
19-03-10, 14:48
Βάλε το μπουτόν σε σειρά με την τροφοδοσία του μοτέρ. Υπάρχει κι άλλος τρόπος, πιο κομψός, με μια μικρή τροποποίηση στο σχέδιο...

octavia
19-03-10, 21:17
Καλησπερα
βαζω μπουτον και ολα καλα..........αλλα ομως λειτουργει δεξιοστροφα.
Για να γυρισει το μοτερ αριστεροστροφα πρεπει ο διακοπτης direction να παει στο ground.Εγω θελω δυο μπουτον.Το ενα για δεξιοστροφη περιστροφη και το αλλο για αριστεροστροφη.
Αυτα...

lastid
19-03-10, 22:40
Για να έχεις δύο buttons:

1. Θα βάλεις μία Pulldown αντίσταση 10ΚΩ μεταξύ εισόδου DIRECTION και GND.
2. Θα απομονώσεις το Pin 13 του IC2 από το υπάρχον σχέδιο και θα βάλεις μία Pulldown αντίσταση 10KΩ μεταξύ αυτού και GND.
3. Θα βάλεις ένα button μεταξύ VCC και pin13 του IC2.
4. Θα βάλεις δεύτερο button μεταξύ Vcc και DIRECTION.
5. Θα βάλεις μία δίοδο μεταξύ DIRECTION και pin 13 του IC2. Η κάθοδος, το πλην της διόδου δηλαδή, στο pin 13.

octavia
19-03-10, 23:34
Για να έχεις δύο buttons:

1. Θα βάλεις μία Pulldown αντίσταση 10ΚΩ μεταξύ εισόδου DIRECTION και GND.

2. Θα απομονώσεις το Pin 13 του IC2 από το υπάρχον σχέδιο και θα βάλεις μία Pulldown αντίσταση 10KΩ μεταξύ αυτού και GND.

3. Θα βάλεις ένα button μεταξύ VCC και pin13 του IC2.
5v η μεσω αντιστασης

4. Θα βάλεις δεύτερο button μεταξύ Vcc και DIRECTION.
5v η μεσω αντιστασης

5. Θα βάλεις μία δίοδο μεταξύ DIRECTION και pin 13 του IC2. Η κάθοδος, το πλην της διόδου δηλαδή, στο pin 13.

Δημητρη ευχαριστω για τις πληροφοριες θα το κανω αυριο και θα σου πω.
ΥΓ οταν εδινα ταση στο 4093 μεσω button (για να δουλευει το μοτερ με το πατημα του button και οχι οπως ειναι στο σχεδιο) οταν δεν παταγα το button και δεν δουλευε το stepper τραβαγε 2Α,ενω οταν δουλευε το μοτερ τραβαγε 700ma.Ειναι προβλημα του σχεδιου αυτο?

fark
20-03-10, 08:43
Δες εδώ http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=48179

lastid
20-03-10, 13:31
Πώς ακριβώς είχες συνδέσει το button? Αν το είχες συνδέσει στα 5V του 4093, τότε ένα μέρος του κυκλώματός σου είχε τροφοδοσία και ένα μέρος του δεν είχε. Κακό αυτό και πρέπει να το αποφεύγουμε, εκτός και αν έχουμε σχεδιάσει το κύκλωμά μας κατάλληλα. Διαφορετικά μπορεί να έχουμε υπερρεύματα, αστάθεια, ταλαντώσεις, καμένα εξαρτήματα.

octavia
20-03-10, 15:40
Ναι αυτο ειχα κανει Δημητρη προχειρα για να μη δουλευει το μοτερ συνεχεια,αφου στο κυκλωμα δεν εχουν προβλεψει κατι τετοιο.Θα κανω αυτα που γραφεις και θα δω τι γινεται.Πιστευεις οτι θα πεσει το ρευμα που τραβαει το μοτερ οταν δεν περιστρεφεται.Νομιζω ομως οτι αν συμβει οτιδηποτε αλλο τοτε το μοτερ θα μπορει να περισττρεφεται και εγω για την εργασια που το κατασκευαζω θελω να μενει εκει που το εχω σταματησει....

FILMAN
22-03-10, 11:28
Για να έχεις δύο buttons:

1. Θα βάλεις μία Pulldown αντίσταση 10ΚΩ μεταξύ εισόδου DIRECTION και GND.

2. Θα απομονώσεις το Pin 13 του IC2 από το υπάρχον σχέδιο και θα βάλεις μία Pulldown αντίσταση 10KΩ μεταξύ αυτού και GND.

3. Θα βάλεις ένα button μεταξύ VCC και pin13 του IC2.
5v η μεσω αντιστασης

4. Θα βάλεις δεύτερο button μεταξύ Vcc και DIRECTION.
5v η μεσω αντιστασης

5. Θα βάλεις μία δίοδο μεταξύ DIRECTION και pin 13 του IC2. Η κάθοδος, το πλην της διόδου δηλαδή, στο pin 13.

Δημητρη ευχαριστω για τις πληροφοριες θα το κανω αυριο και θα σου πω.
ΥΓ οταν εδινα ταση στο 4093 μεσω button (για να δουλευει το μοτερ με το πατημα του button και οχι οπως ειναι στο σχεδιο) οταν δεν παταγα το button και δεν δουλευε το stepper τραβαγε 2Α,ενω οταν δουλευε το μοτερ τραβαγε 700ma.Ειναι προβλημα του σχεδιου αυτο?

Αυτό σου το έκανε γιατί πάντα κάποιο τύλιγμα του κινητήρα έπαιρνε τροφοδοσία συνέχεια, όταν αυτός ήταν σταματημένος. Lastid, με αυτό που λες, το πρόβλημα με το αυξημένο ρεύμα στην ακινησία θα παραμείνει. Για να το λύσουμε, Octavia κάνε τα εξής:
1) Αποσύνδεσε το πιν 1 του IC4 από την πύλη του Q4.
2) Σύνδεσε την πύλη του Q4 με την έξοδο μιας από τις 2 αχρησιμοποίητες πύλες XOR του 4030.
3) Αποσύνδεσε το πιν 12 του IC4 από την πύλη του Q1.
4) Σύνδεσε την πύλη του Q1 με την έξοδο της 2ης αχρησιμοποίητης πύλης XOR του 4030.
5) Αποσύνδεσε τα πιν 6 και 8 του IC4 από τη γη, και σύνδεσέ τα μεταξύ τους όπως επίσης και με τις 2 εισόδους των πυλών XOR που έχουν απομείνει. Από το σημείο αυτό βάλε μια pull up αντίσταση 4.7ΚΩ προς την τροφοδοσία. Στο ίδιο αυτό σημείο, σύνδεσε και την άνοδο μιας διόδου 1Ν4148. Στο ίδιο πάλι σημείο, βάλε ένα μπουτόν που το άλλο του άκρο θα είναι στη γη.
6) Σύνδεσε την κάθοδο της διόδου που σου ανέφερα παραπάνω στο σημείο DIRECTION. Στο ίδιο αυτό σημείο, σύνδεσε ένα δεύτερο μπουτόν που το άλλο του άκρο θα πηγαίνει στη γη.
7) Κατάργησε τον S1 και σύνδεσε μόνιμα το κάτω άκρο της R3 στη θετική τροφοδοσία.
8) Και τώρα δοκίμασέ το: Πατώντας το 1 μπουτόν ο κινητήρας θα γυρνάει αριστερόστροφα, πατώντας το άλλο θα γυρνάει δεξιόστροφα, αν τα πατήσεις και τα δύο δεν κινδυνεύει (θα γυρνάει προς μια κατεύθυνση, αυτή στην οποία γυρνάει όταν πατάς το μπουτόν που σου έγραψα στο 6) και χωρίς να πατάς κανένα μπουτόν θα είναι σταματημένος και το ρεύμα που θα τραβάει θα είναι μηδέν.

Υ.Γ. Το IC2D μπορείς να το παραλείψεις.

octavia
22-03-10, 13:27
Ευχαριστω....
θα το κανω σε λιγο και θα δω.
Οταν δεν θα μου τραβαει ρευμα(και κατα συνεπεια δεν θα ζεσταινεται) θα γυριζει ελευθερα η θα ειναι ακινητοποιημενο εκει που το εχω σταματησει.
Επειδη, μαλλον θα γυριζει ελευθερα,γινεται να ακινητοποιηθει εκει που θελω εγω και να μην τραβαει ρευμα οταν δεν κινειται!!!!
ΥΓ μαλλον ζηταω πολλα απο το συγκεκριμενο controller

FILMAN
22-03-10, 13:36
Ευχαριστω....
θα το κανω σε λιγο και θα δω.
Οταν δεν θα μου τραβαει ρευμα(και κατα συνεπεια δεν θα ζεσταινεται) θα γυριζει ελευθερα (ναι) η θα ειναι ακινητοποιημενο εκει που το εχω σταματησει. (όχι, θα γυρνάει ελεύθερα)
Επειδη, μαλλον θα γυριζει ελευθερα,γινεται να ακινητοποιηθει εκει που θελω εγω και να μην τραβαει ρευμα οταν δεν κινειται!!!! (Όχι, για να ακινητοποιηθεί και να μην μπορείς να τον κουνήσεις, πρέπει να τραβάει ρεύμα.)
ΥΓ μαλλον ζηταω πολλα απο το συγκεκριμενο controller
Δεν είναι θέμα controller, έτσι είναι οι βηματικοί κινητήρες...

octavia
22-03-10, 13:43
Αν τραβαει ρευμα ζεσταινετα πολυ και σε λιγη ωρα δεν πιανεται....
Για pan tilt camera που θελω να τη σταματαω σε συγκεκριμενα σημεια για αρκετη ωρα τι κανουμε?
Μηπως servo η και εκει το ιδιο φαινομενο παρατηρειται

FILMAN
22-03-10, 15:15
Αν τραβαει ρευμα ζεσταινετα πολυ και σε λιγη ωρα δεν πιανεται....
Για pan tilt camera που θελω να τη σταματαω σε συγκεκριμενα σημεια για αρκετη ωρα τι κανουμε?
Μηπως servo η και εκει το ιδιο φαινομενο παρατηρειται

1η λύση: Μειωτήρας με ατέρμονο κοχλία (π.χ. μοτέρ υαλοκαθαριστήρα)
2η λύση: Κινητήρας με ενσωματωμένο φρένο (κάτι σαν τους μηχανισμούς που υπάρχουν στα ρολλά, υπάρχουν και σε μικρότερα μεγέθη σε φωτοτυπικά μηχανήματα κ.α.)