PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποια ειναι η πιο "μουσικη" λαμπα ?



spirakos
15-03-10, 00:33
Ενα θεμα-ερωτημα το οποιο ειχε ξεκινησει ο κ.Μιχαλης Σπερτος σε αλλο φορουμ αλλα δε προλαβε να απαντηθει..πληρως

Εδω εκπροσωπειται ο ιδιοκατασκευαστης που δεν καταλαβαίνει διαβάζοντας τα specs μιας λυχνίας τι θα μπορούσε να κάνει με αυτήν.

Παρακαλω οι απαντησεις να ειναι απο ακροασεις και ΟΧΙ απο το τι ελεγε ο παππους του κουμπαρου σας..

sakis
15-03-10, 09:55
δοκιμασε μια philips R80E27

KOKAR
15-03-10, 10:02
είναι η 2Α3 και η 300Β και αυτο γιατι εχουν πολυ καλη γραμμική περιοχή.
αλλά μην περιμένετε τα "Watt της αρκούδας"....
Εγώ τις έχω ακούσει και τις δυο με ηχεία τα Dallas II και με Fostex 206

Τρελός Επιστήμονας
15-03-10, 12:11
Αν και έχω εγκαταλείψει από καιρό το χόμπι της ακρόασης στερεοφωνικών (ακούω μόνοτη μουσική πλέον όποτε μπορώ), έχω συμπεράνει ότι οι λυχνίες με τις πιο γραμμικές χαρακτηριστικές ακούγονται καλύτερα. Από τις τριόδους οι 2Α3 (6Β4), 211, 845, 300Β και από τις πεντόδους οι 6550, EL34, EL84. Οι 6L6, 807 και κάποιες άλλες παλιότερες κατά τη γνώμη μου έχουν χειρότερο ήχο (για τις 6L6 έχω προσωπική πείρα, προτιμώ τις 6550/EL34). Ελέγξτε τις καμπύλες και βγάλτε συμπέρασμα... Βασική προϋπόθεση είναι και η σωστή σχεδίαση του ενισχυτή.

spirakos
15-03-10, 14:04
δοκιμασε μια philips R80E27

αργησες λιγο αλλα το πες...θα προτιμουσα κατι σε υδραργυρου παραυτα οταν ανοιγω τα φωτα στο δωματιο (2χ philips R80E27 PSE / φωτιστικο) ακουγονται πολυ γλυκα

lynx
15-03-10, 14:49
και για προενισχυση ποιες προτειματε?

Thanos10
15-03-10, 15:10
Η EL156 Ισως η καλυτερη λαμπα ισχυος που φιαχτηκε ποτε με εντυπωσιακα χαρακτηριστικα, για HI-FI.

sakis
15-03-10, 15:30
αργησες λιγο αλλα το πες...θα προτιμουσα κατι σε υδραργυρου παραυτα οταν ανοιγω τα φωτα στο δωματιο (2χ philips R80E27 PSE / φωτιστικο) ακουγονται πολυ γλυκα


ειπα να κανω ενα αστειο για να ξεκινησει η συζητηση .... και να προσθεσω και κατι ουσιωδες ....

στα τρανσιτορ που εχω γνωσεις και μπορω να πω δυο λεξεις αναμεσα σε απολυτως ιδια κυκλωματα πργματι υπαρχουν διαφορες ....οι διαφορες παντα ειναι κατω απο καποιο πρισμα δλδ για καποιους ειναι σημαντικο το ευρος για αλλους η ασφαλεια και η αντοχη για αλλους η ακριβεια και για αλλους η ισχυ

τα πραγματα ειναι κατα πολυ χειροτερα στις λαμπες γιατι οι παραμετροι ειναι παρα πολλοι ...τωρα η αληθεια ειναι οτι μονο αν εχεις ενα συστημα αναφορας δικο σου μπορεις να εχεις αποψη

συστημα αναφορας δεν σημαινει τιποτα ακριβο ...σιγουρα πρεπει να ειναι αποδεκτο αλλα οχι ακριβο .... ενα ζευγαρακι καλα ηχεια ...ενα αξιπρεπες cd player και ενας τρανσιστορατος ενισχυτης σαν βαση

μεγαλυτερη σημασια εχει να ξερεις πολυ καλα την μουσικη που θα βαλεις για δοκιμη ( οτι και αν ειναι αυτη )

περα απο το καλαμπουρι αυτη ειναι η γνωμη μου

thanks sakis

spirakos
15-03-10, 17:05
γι'αυτο το λογο εδωσα τη φραση "μουσικη"λαμπα
οποτε μιλαμε απο τη πλευρα της ακροασης και μονο
ουτε ισχυς ουτε αντοχες

Thanos10
15-03-10, 18:11
Αν ακουσεις την EL156 θα παθεις.

spirakos
15-03-10, 19:04
Ως τωρα εχουμε:

KOKAR -> 2Α3 και η 300Β
Τρελός Επιστήμονας -> (2Α3 , 211, 845, 300Β) & (6550, EL34, EL84)
Thanos10 -> EL156

KOKAR
15-03-10, 19:07
τις 2Α3 και 300Β τις χρησιμοποιούν κατά κόρον σε HiEnd μηχανήματα
και μάλιστα εταιρείες με βαριά ονόματα στον χώρο !

edit:
αλλαγή έκφρασης....

spirakos
16-03-10, 00:11
τις 2Α3 και 300Β τις χρησιμοποιούν κατά κόρον σε HiEnd μηχανήματα
και μάλιστα εταιρείες με βαριά ονόματα στον χώρο !

edit:
αλλαγή έκφρασης....

Το παρατηρησα...επισης κοστιζουν και ενα κατι παραπανω
..Αλλες εμπειριες?μονο σε 3 ατομα μιλησε το αυτι τους?

sakis
16-03-10, 00:22
μια και τα λεμε μια χαρα μεχρι εδω χωρις να θελω να σου χαλασω το ποστ εχεις ακουσει καποιον ενισχυτη παραγωγης η diy τρανσιτορατο η φετατο τον οποιο στο αυτι σου θα ηταν αποδεκτος σε σχεση με εναν καλο λαμπατο ????

η απλα εισαι απο τους τυπους λαμπα και μονο λαμπα ????

το λεω αυτο γιατι κατα καποιον τροπο αυτο θα ηταν ενα καλο σημειο αναφορας και η συζητηση μπορει να ειχε νοημα κια για αλλους που δεν παιζουν με λαμπες

Μικρο παραδειγμα ...ο ενισχυτης που ακουω ολη μερα στο μαγαζι ειναι σχεδιασμενος να μην βγαζει crossover distortion αρκει να πολωθει εστω και με 10ma τον δοκιμασα με διαφορες πολωσεις και κατεληξα οτι στα 120 ma το παιξιμο ειναι αποδεκτο και η καταναλωση ειναι σε λογικα επιπεδα για μηχανημα ταξης ΑΒ

μετα τον ακουσα με 1302-3281 με 1943-5200 και κατεληξα στα 1302-3281

κλπ κλπ

Thanos10
16-03-10, 00:23
Το θεμα ειναι να βρεις και τον καταλληλο μετασχηματιστη εξοδου.

spirakos
16-03-10, 02:11
μια και τα λεμε μια χαρα μεχρι εδω χωρις να θελω να σου χαλασω το ποστ εχεις ακουσει καποιον ενισχυτη παραγωγης η diy τρανσιτορατο η φετατο τον οποιο στο αυτι σου θα ηταν αποδεκτος σε σχεση με εναν καλο λαμπατο ????

η απλα εισαι απο τους τυπους λαμπα και μονο λαμπα ????

το λεω αυτο γιατι κατα καποιον τροπο αυτο θα ηταν ενα καλο σημειο αναφορας και η συζητηση μπορει να ειχε νοημα κια για αλλους που δεν παιζουν με λαμπες

Μικρο παραδειγμα ...ο ενισχυτης που ακουω ολη μερα στο μαγαζι ειναι σχεδιασμενος να μην βγαζει crossover distortion αρκει να πολωθει εστω και με 10ma τον δοκιμασα με διαφορες πολωσεις και κατεληξα οτι στα 120 ma το παιξιμο ειναι αποδεκτο και η καταναλωση ειναι σε λογικα επιπεδα για μηχανημα ταξης ΑΒ

μετα τον ακουσα με 1302-3281 με 1943-5200 και κατεληξα στα 1302-3281

κλπ κλπ

Εχω ακουσει αρκετους απο αυτους που λες και εχω κανει κ καποια σχεδια με τρανζιστορ με φετ με ολοκληρομενα κλπ κλπ.Εμεινα πολυ ευχαριστημενος..ειδικα με τα τρανζιστορ ταξη ΑΒ διαταξη Ρ-Ρ και παραλληληση
Ημουν λατρης της ισχυος αλλα η λαμπα εχει ξεχωριστο ηχο και με τον σωστο εξοδου κερδιζεις και τα χαμενα της λαμπας που στην ουσια σαν λυχνια δεν εχει κανενα μειονεκτημα.
Και ο σκοπος αυτου του 8εματος οπως ειπα και αρχικα αφορα τον ηχο της καθε λυχνιας(χροια)σαν αισθηση και μονο
Ελπιζω να σε καλυψα και παλι φιλικα Σπυρος

spirakos
16-03-10, 22:04
Οποτε χωρις κυματομορφες τετραγωνα ημιτονα παραμορφοσημετρα κλπ κλπ τι σας εκανε περισσοτερο εντυπωση ακουστικα?
...