PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποψη για προβλημα με κινητο



lynx
18-03-10, 20:51
Εχω ενα ΝΟΚΙΑ N70 το οποιο φορτιστη και να του βαλεις δεν φορτιζει την μπαταρια του οποτε αναγκαζομαι να την φορτιζω σε αλλο
κινητο για να την χρησιμοποιω..

λοιπον του εκανα εναν μικρο ελεγχο ομως δεν καταφερα και πολλα...
στις φωτογραφιες που ακολουθουν μπορειτε να δειτε το κυκλωμα φορτισης καθως και το σχηματικο.

...οπως και την πατεντα που εκανα για να το αναψω και να προσπαθησω
να παρω μετρησεις με τον παλμογραφο. :001_rolleyes::001_unsure: ...δυστυχως δεν καταφερα και πολλα..
με το πολυμετρο στα 2 χρυσα τετραγωνακια οπου ειναι η υποδοχη για τον φορτιστη απλα μετραω βραχυκυκλωμα, επισεις καποιες απο τα συχνοτητες του ολοκληρωμενου που βρισκεται εκει που εχω βγαλει την θωρακιση ειναι λιγο πιο πανω απο τα
ορια του φορητου παλμογραφου.

rep
18-03-10, 21:06
αν μετρας βραχυκλωμα στις επαφες του φορτιστη υπαρχει προβλημα κατω απο τις επαφες αυτες.στα κινητα η πλακετα ειναι πολλων στροσεων(sandwish).στο ν70 αυτες οι στροσεις στο σημειο αυτο ειναι πολυ κοντα.εχω δει σε αρκετα ν70 αυτο το προβλημα.αν εχεις καποιο φακο μεγενθηντικο δες στο κατω μερος αν ειναι μαυρο, ή απο νερα πρασινο ή ασπρο.μετα πρεπει να κοψεις το κομματι του + και να κανεις νεα επαφη ποιο πανω.

leosedf
18-03-10, 21:58
Η απλά να αλλάξει το TAHVO.

lynx
18-03-10, 22:02
δεν φενεται να υπαρχει καποιο προβλημα στην πλακετα...εκτος και αν
εχει καει καποιο εσωτερικο layer ομως το κυκλωμα φωρτισης νομιζω ειναι
μονο οτι υπαρχει απο πανω.

@leosedf πριν κατι τετοιο δεν νομιζεις οτι πρεπει να διαγνωσω την βλαβη? :001_smile:

leosedf
18-03-10, 22:06
ΑΦΟΥ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΒΛΑΒΗ.
Αφαίρεσε το και έλεγξε για βραχυκύκλωμα.

rep
18-03-10, 22:13
κατω απο το pad + περναει μια γραμμη γιωσης.τα επανω υλικα οπως τα βλεπεις ειναι μια ασφαλεια φορτισης μια διοδος και ενα ic ελεγχου φορτισης.κοψε με μια λεπιδα στο σημειο που τελιωνει το pad και αρχιζει η γραμμη προς την ασφαλεια ή βγαλτη και μετρα επανω στην διοδο και στη γη να δεις αν ειναι το βραχυλυκλωμα στο pad ή στο κυκλωμα.

leosedf
18-03-10, 22:24
Και αφού καταστρέψεις την πλακέτα άλλαξε και το TAHVO μετά.
Είναι κλασική βλάβη στα n70.

rep
18-03-10, 22:37
τι ειναι πιο ευκολο να βγαλει την ασφαλεια ή να βγαλει το ic?????
αντε και το εβγαλε και δεν ειναι αυτο το προβλημα τι κανει μετα ???
το ξανακολαει?πως? εχει εργαλεια?

leosedf
18-03-10, 22:40
Btw το "IC ελέγχου φόρτισης" είναι απλά μια δίοδος 1PMT16AT3 και δεν έχει σχέση με τη διαχείριση της φόρτισης. Ολες οι τροφοδοσίες ο φωτισμός, το flash interface, το local mode, η τροφοδοσία απο USB host και το current sense διαχειρίζονται απο το TAHVO. Αν το αφαιρέσεις θα δείς οτι το βραχυκύκλωμα έφυγε. Το αντικαθιστάς και είσαι ΟΚ.

leosedf
18-03-10, 22:42
Με πρόλαβες την ώρα που έγραφα.
Δηλαδή αν διαλύσει την πλακέτα θα είναι πιό εύκολο να την ξανακάνει όπως ήταν?
Η ασφάλεια αν ήταν καμμένη δεν θα του έβγαζε βραχυκύκλωμα.

lynx
18-03-10, 22:42
καλα μην τσακωθουμε τωρα για το tahvo! :001_cool:

@rep θα το δοκιμασω αυτο που λες μιας και ετσι οπως ειναι το
κινητο την μπαταρια του την φωρτιζω αλλου οποτε δεν νομιζω οτι θα χασω τιποτα...

@leosedf την αλλαγη του ολοκληρωμενου να την αφησουμε σαν τελευταια λυση? μιας
και δεν μου ειναι και τοσο ευκολο να το βρω...

leosedf
18-03-10, 22:47
Φυσικά φίλε μου L3F73R15 δεν λέω να μην κοιτάξεις και αλλού αλλα μόλις το τελειώσεις άλλαξε και το TAHVO για να τελειώνουμε :)

lynx
18-03-10, 22:51
ok...τυχαινει να εχεις και καμοια πηγη για να το παρω?

leosedf
18-03-10, 22:52
http://www.techgsm.com/IC_TAHVO_4376533_charging_ic_Nokia_BB5_original_,4 5382.html

lynx
18-03-10, 22:58
http://www.techgsm.com/IC_TAHVO_4376533_charging_ic_Nokia_BB5_original_,4 5382.html

nice... :001_smile: οπως ειπε και ο rep αυτο δεν μπορει να γινει σπιτι γιατι δεν υπαρχουν και τα εργαλεια, οποτε μαλλον θα γινει στην δουλεια, γιαυτο
θελω να αποκλεισω το ενδεχομενο να ειναι κατι αλλο.

rep
18-03-10, 23:03
http://repair-mobiles.com/n70-n72-not-charging-problem/

lynx
18-03-10, 23:55
το ειδα το link... πως θα τα κανω ολλα αυτα ρεσι? αν δεν πιασει ο ενας τροπος τοτε ο δευτερος κλπ? θα γινει η πλακετα $%$##$ εδω δικαιωνεται ο leosedf επισεις σε μια λεει την διοδο κρυσταλλο? :001_unsure:

rep
18-03-10, 23:59
αν εχεις εμπειρια απο smd και bga κανε την επισκευη αν οχι αστο...

lynx
19-03-10, 00:08
αν εχεις εμπειρια απο smd και bga κανε την επισκευη αν οχι αστο...

τα bga θελουν δουλεια.. ομως θα το προσπαθησουμε!

leosedf
19-03-10, 00:09
Ναι τη λέει κρύσταλλο γιατί έτσι την ονόμασαν οι πακιστανοινδομογγολοασιάτες που δεν έχουν φράγκο για να πάρουν ανταλλακτικά κάθονται και τραβάν καλωδιάκια και καταστρέφουν πλακέτες αντί να κάτσουν να διαβάσουν κάνα service manual. Θα μου πείς δεν ξέρουν και αγγλικά αλλα τέσπα. Συνήθως αυτά είναι ΕΜΙ filters και διόδοι. Λόγω του οτι γυαλίζουν και απλά δεν ξέρουν τι είναι τα αποκαλούν κρυστάλλους.
Ο σωστός τρόπος είναι να γίνει σύμφωνα με τα βιβλία της ΝΟΚΙΑ και όχι με την κάθε πατέντα που βρίσκουμε στο νετ, άλλωστε εκείνα είναι προσωρινές λύσεις.
rep αν έχεις εμπειρία απο microBGA δεν ασχολείσαι με καλωδιάκια και πειράματα στις πλακέτες. Κάνεις την αλλαγή σε 10 λεπτά το πολύ και έτσι είσαι αποδοτικός και βγάζεις περισσότερες επισκευές την ημέρα.
Χώρια που οι καλωδιώσεις με τον καιρό ξηλώνονται απο τη χρήση.

lynx
19-03-10, 00:13
Ναι τη λέει κρύσταλλο γιατί έτσι την ονόμασαν οι πακιστανοινδομογγολοασιάτες που δεν έχουν φράγκο για να πάρουν ανταλλακτικά κάθονται και τραβάν καλωδιάκια και καταστρέφουν πλακέτες αντί να κάτσουν να διαβάσουν κάνα service manual. Θα μου πείς δεν ξέρουν και αγγλικά αλλα τέσπα. Συνήθως αυτά είναι ΕΜΙ filters και διόδοι. Λόγω του οτι γυαλίζουν και απλά δεν ξέρουν τι είναι τα αποκαλούν κρυστάλλους.
Ο σωστός τρόπος είναι να γίνει σύμφωνα με τα βιβλία της ΝΟΚΙΑ και όχι με την κάθε πατέντα που βρίσκουμε στο νετ, άλλωστε εκείνα είναι προσωρινές λύσεις.
rep αν έχεις εμπειρία απο microBGA δεν ασχολείσαι με καλωδιάκια και πειράματα στις πλακέτες. Κάνεις την αλλαγή σε 10 λεπτά το πολύ και έτσι είσαι αποδοτικός και βγάζεις περισσότερες επισκευές την ημέρα.
Χώρια που οι καλωδιώσεις με τον καιρό ξηλώνονται απο τη χρήση.

leosedf απο οσα προτεινουν πια λυση βρισκεις πιο σωστη?

leosedf
19-03-10, 00:23
Δές και το email του τύπου. Προέρχεται απο μογγολιστάν. Συνήθως εκεί προτιμούν φτηνές λύσεις (το tahvo είναι πιο φτηνό βέβαια).
Καμία απο τις λύσεις δεν αναφέρεται στο πρόβλημα σου. Εσύ έχεις καθαρά βραχυκύκλωμα και οι λύσεις είναι για άλλου τύπου προβλήματα , όπως το Btemp, ή προβλημα και στο λογισμικό που σου λέει οτι δεν φορτίζει. Αν αφαιρέσεις η παρακάμψεις τμήματα του κυκλώματος δεν θα είναι και τόσο καλό για τη λειτουργία.

Με δεδομένο κιόλας οτι έχω δυο Ν70 με το ίδιο πρόβλημα στο γραφείο μου, μόλις αφαίρεσα το tahvo το βραχυκύκλωμα εξαφανίστηκε. Αντικατάσταση και είναι σαν καινούριο και πιό σημαντικό με απείραχτη πλακέτα.

lynx
19-03-10, 00:27
ενταξει leosedf! το bga θα ειναι και αρκετα ενδιαφερον εμπειρια... :001_cool:

γενικοτερα παντος το κινητακι δουλευει καλα και συνδεεται και με τον υπολογιστη... ομως δεν εχω προσεξει να κανει φορτιση μεσω usb!!!?

αν καταλαβα καλα γινεται κατι τετοιο?

lynx
19-03-10, 17:38
εβγαλα την διοδο TVS και το βραχυκυκλωμα εφυγε, υποθετω λοιπον οτι εφαγε μεγαλη ταση και εμεινε ανοικτη..

να φανταστω οτι ειμαι σε καλο δρομο? :001_rolleyes:


το μεγεθος της μαλλον 0603 ισως και μικροτερο! πραγματικα απιστευτα μικρο! και μερικες φωτογραφιες για οποιον ισως τον ενδιαφερει η εμπειρια μου.

leosedf
19-03-10, 19:04
Nice εισαι σε καλό δρόμο, είχε άλατα απο υγρασία απο κάτω? Μπορείς να την αλλάξεις. Εχει τρία πίν απ ότι βλέπεις και πρέπει να βάλεις καινούρια η να την κάνεις reball που θα είναι δύσκολο σε σχέση με καινούριο. Καθάρισε τα pads με συρματάκι αποκόλλησης και καθάρισε με flux cleaner. Δεν έχεις καμοιά πλακέτα απο άλλο νόκια να πάρεις τη δίοδο?

lynx
19-03-10, 22:28
Nice εισαι σε καλό δρόμο, είχε άλατα απο υγρασία απο κάτω? Μπορείς να την αλλάξεις. Εχει τρία πίν απ ότι βλέπεις και πρέπει να βάλεις καινούρια η να την κάνεις reball που θα είναι δύσκολο σε σχέση με καινούριο. Καθάρισε τα pads με συρματάκι αποκόλλησης και καθάρισε με flux cleaner. Δεν έχεις καμοιά πλακέτα απο άλλο νόκια να πάρεις τη δίοδο?

οχι δεν ειχε τιποτα... μαλλον την πατησε με τον φορτιστη γιατι δεν ηταν καλος.

η διοδος εχει 4 πιν, προσπαθησα να την κανω reball αν δεις την φωτογραφια... δυστυχως δεν υπαρχει αλλη πλακετα να παρω τα υλικα.

leosedf
19-03-10, 22:32
Χμμμ, παίζει να μήν είναι η δίοδος όμως.

lynx
19-03-10, 22:41
πανω σε αυτη την γραμμη δεν ξερω τι αλλο θα μπορουσε να ειναι...
μηπως να αρχισουμε να το λεμε και εμεις κρυσταλλο? :001_cool:

lynx
20-03-10, 20:25
λοιπον... δεν μπορω να βρω την διοδο με το συγκεκριμενο packaging, γενικοτερα βρισκω να αναφερεται ως "TVS DI 1PMT16AT3 16V 175W"

http://gr.mouser.com/Search/Refine.aspx?Keyword=1PMT16AT3

http://www.displays-on-stock.com/advanced_search_result.php?XTCsid=j9slj0p2lpj4f8uv h88kff77r5&keywords=TVS+DI+1PMT16AT3+16V+175W

θα ελεγα να μην την βαλω... τι λετε εσεις?

rep
20-03-10, 20:46
νομιζω οτι αναγκαστικα αφου δεν μπορεις να βρεις εξαρτημα θα πρεπει να δεις ενα απο τα σχεδια που σου εστειλα.σε καποιο εχει λυση χωρις το εξαρτημα αυτο.

leosedf
21-03-10, 13:15
http://rapidshare.com/files/366219480/N70_rm-84_99.rar
http://rapidshare.com/files/366215083/n70_disassembly.wmv

lynx
21-03-10, 20:03
νομιζω οτι αναγκαστικα αφου δεν μπορεις να βρεις εξαρτημα θα πρεπει να δεις ενα απο τα σχεδια που σου εστειλα.σε καποιο εχει λυση χωρις το εξαρτημα αυτο.


τους εριξα μια καλυτερη ματια, και δεν νομιζω οτι ειναι κατι...
απλα βγαζουν υλικα απο την πλακετα που στην περιπτωση μου δεν βλεπω
το λογο γιατι να βγουν, ασε που σε καποια σημεια δεν ειναι ολοφανερο
τι συνδεουν με τι και γιατι... :001_unsure:

επισεις χαθηκε να γραψουν 2 λογια για το mod? στα τυφλα τι να κανεις απο
ολλα αυτα?

@leosedf thanks για τα guides που ανεβασες. :001_smile:

leosedf
21-03-10, 20:11
Απλά κινήσου προσεκτικά γιατι οτιδήποτε mod κάνεις ξεφεύγεις απο τον κατασκευαστή, συνήθως παρακάμπτουν προστασίες και διάφορα κυκλωματάκια. Σε πολλές περιπτώσεις που γίνεται κάτι τέτοιο μετά καταστρέφεται κάποιο άλλο τμήμα της συσκευής αργά η γρήγορα.
Κοίτα προσεκτικά τα σχέδια και τις οδηγίες στα manuals.
Πολλά εξαρτήματα που δεν μπορείς να βρείς στο εμπόριο μπορείς να βρείς σε άλλες πλακέτες κινητών ίδιας εταιρίας.
Καθάρισε τα pads της διόδου και δες αν φορτίζει κανονικα. Επίσης τσέκαρε και άλλα εξαρτήματα μήπως είναι κατεστραμμένα (οπτικά).

lynx
22-03-10, 00:25
το κινητακι δουλεψε παιδια! απο την στιγμη που του αφαιρεσα την διοδο δεν το δοκιμασα με φορτιστη γιατι ισως δεν ηταν και τοσο καλη ιδεα.. ομως σημερα σκευτικα οτι εφοσον ετσι και αλλιος παμε για ολοκληρωμενο φορτισης
ας δω τι κανει χωρις την διοδο και το κινητο δουλεψε κανονικα!! :001_smile:

απο τα manuals του leosedf εμαθα και τα ακριβης στοιχεια αυτης της διοδου
"ASIP TVS PGA4" και μαλιστα υπαρχει σε πολλα κινητα Nokia! το θεμα ειναι
οτι εγω δεν εχω κανενα να την παρω απο εκει και γιαυτο σκευτομαι να χρησιμοποιησω καποια zener τι λετε εσεις?

leosedf
22-03-10, 09:01
Θα ήταν καλύτερο να βάλεις την ίδια δίοδο.