PDA

Επιστροφή στο Forum : επικοινωνία με την RS232 απο PC



papalive
19-03-10, 13:22
Καλησπέρα.

Εχω φτιάξει ενα προγραμματάκι που στέλνει αριθμούς στην σειριακή θύρα.

Θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος πως μπορώ να συνδέσω ένα πομπό με την θύρα ώστε να μεταφέρει τους αριθμούς αυτούς σε ένα δέκτη και ανάλογα με τον αριθμό να αρχίσει να δουλεύει το αντίστοιχο μοτερ.
(πχ αν στείλω το 1 να δουλεύει το 1ο μοτέρ , αν στείλω το 2 να δουλεύει το 2ο μποτέρ κ.τ.λ)

GR_KYROS
19-03-10, 13:36
στέλνει αριθμούς :confused1:
μήπως να χρησιμοποίησης κωδικοποίηση DTMF Decoder / Encoder (http://www.polar-electric.com/DTMF/Index.html)

τι απόσταση θες να καλύψεις ?

papalive
19-03-10, 20:12
Βασικά δεν γνωρίζω και ακριβώς πως πρέπει να δουλέψω.
Θέλω να στέλνω ενα σήμα στην σειριακή όπου αυτη θα συνδέεται με τον πομπό και θα το στέλνει στον δέκτη.
Η απόσταση δεν θελω να είναι μεγαλύτερη απο 10 - 15 , δοκιμαστικά θέλω να το φτιάξω.

TomMan
02-04-10, 13:00
Αν η επιθυμία σου είναι να ελέγξεις 2-3 συσκευές μπορείς να κάνεις ένα συνδυασμό έτοιμων συσκευών (10-12 € στο εμπόριο) και να χρησιμοποιήσεις την παράλληλη θύρα για τον χειρισμό τους. Και λέω 2-3 για το κόστος.
Η χρήση της παράλληλης γίνεται πολύ εύκολα, και θα χειρίζεσαι τα πλήκτρα ON/OFF της εξωτερικής συσκευής. Η παράλληλη μπορεί να σου υποστηρίξει εκατοντάδες ρελέ.
Αν αυτό σε βοηθά επικοινώνησε ή άσε ένα Post για να σου δώσω κύκλωμα και Drivers.
Καλό Πάσχα.