PDA

Επιστροφή στο Forum : Εφεδρικό τροφοδοτικό με το LM317



Γαληνίτης
19-03-10, 23:34
Μετά τον "αναπτήρα αυτοκινήτου για το εργαστήριο" (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=49458&highlight=%C1%CD%C1%D0%D4%C7%D1%C1%D3), ακολούθησε η επίσης απλή και καθόλου εντυπωσιακή κατασκευούλα που παρουσιάζω:
Ένα μικρό τροφοδοτικό μεταβλητής τάσης (1.2 - 22V /1.5A), με το πασίγνωστο, δημοφιλές και πολυσυζητημένο -και στο παρόν φόρουμ- ρεγκιουλέιτορ LM317T.

Μια κατασκευή που και αυτή έγινε εκ των ενόντων, αξιοποιώντας κοινά υλικά που όλα υπήρχαν ήδη στο ερασιτεχνικό «μπαούλο» (junk box). Γιαυτό, οι «περίεργες» τιμές χωρητικότητας στα ταντάλια, η τάση των ηλεκτρολυτικών εξομάλυνσης (63 V αντί 35) κλπ. ας μην ξενίσουν. Απλά αυτά υπήρχαν και άλλωστε τίποτε απ’αυτά δεν είναι κρίσιμο. Δεν χρειάστηκε να αγορασθεί τίποτε.

Επίσης δεν χρειάστηκε αναζήτηση στο διαδίκτυο ή σε βιβλία και περιοδικά για κάποιο έτοιμο σχέδιο. Το κύκλωμα είναι γνωστό, κοινό και ευκολονόητο και ο υπολογισμός του δεν παρουσιάζει δυσκολίες και δεν θα αναλυθεί εδώ.

Ούτε εδώ χρειάστηκε πλακέτα τυπωμένου κυκλώματος. Η συναρμολόγηση των εξαρτημάτων έγινε άνετα με την απλούστατη «point to point construction» (σημείο προς σημείο). Η στερέωση των δύο ηλεκτρολυτικών εξομάλυνσης υποβοηθήθηκε με θερμόκολλα (βλ. φωτο 3). Έβαλα δύο παράλληλα, γιατί ο μεγαλύτερος (4700μF) που είχα δεν χωρούσε.

Η ψύξη του ρεγκιουλέιτορ και της γέφυρας ανατέθηκε στο μεταλλικό κουτί (σασσί), στο οποίο βιδώθηκαν με παρεμβολή θερμοαγώγιμης πάστας. Το ρεγκιουλέιτορ απομονώθηκε από το σασσί, με μίκα κλπ.

Επειδή πρόκειται για μικρό, εφεδρικό, “compact” τροφοδοτικό, δεν έβαλα όργανα, ούτε βαθμονομημένη άντυγα στο ποτενσιόμετρο. Για ένδειξη της τάσης αρκεί ένα ψηφιακό πολύμετρο. Που ενώ κάποτε ήταν πολυτέλεια, σήμερα πια δεν λείπει και από τον πιό αρχάριο ερασιτέχνη.

Το κουτί προυπήρχε ήδη, από άλλη κατασκευή. Όσες τρύπες δεν χρειάστηκαν, κλείστηκαν με εποξικό στόκο «τεχνητό μέταλλο». Οι άλλες χρησιμοποιήθηκαν, αλλά απλά περιόρισαν λίγο τις δυνατότητες για όμορφη και λειτουργική χωροταξική διάταξη στην πρόσοψη.

Είναι μια κατασκευή τόσο απλή, ώστε μπορεί να γίνει εύκολα από αρχάριους. Υπάρχουν όμως και κάποια κρίσιμα σημεία, που αν δεν κατανοηθούν πλήρως ή δεν προσεχθούν μπορεί να δημιουργήσουν προβλήματα: Π.χ. μετασχηματιστής με μη κατάλληλη τάση και ανεπαρκές ρεύμα. Ανεπαρκής γέφυρα ανόρθωσης και ανεπαρκής χωρητικότητα ή τάση αντοχής του ηλεκτρολυτικού εξομάλυνσης. Ανεπαρκής ψύξη, απόζευξη, προστασία και μόνωση του ρεγκιουλέιτορ κλπ. Και φυσικά, λάθος στην αναγνώριση και σύνδεση των pins!

Κάτι που πρέπει να σημειωθεί, είναι ότι το μέγιστο ρεύμα (1.5 Α) και η σταθεροποίηση δεν ισχύει φυσικά για όλη την περιοχή τάσεων εξόδου.
Πάντως, όπως φαίνεται στη φωτο 2, το τροφοδοτικό ανάβει λαμπάκι αυτοκινήτου 12V /26 (21+5)W -γύρω στα 2 Α-. Με αυτό το φορτίο ή σταθεροποίηση διατηρείται μέχρι και τα 13.8 V.

Σκοπός και αυτής της παρουσίασης είναι να φανεί ότι δεν είναι απαραίτητο για τον ερασιτέχνη να ακολουθεί τυφλά και κατά γράμμα έτοιμα σχέδια, κατεβασμένα από το διαδίκτυο κλπ. Τα οποία πολλές φορές μπορεί να μην κατανοεί πλήρως ώστε να αντιληφθεί τυχόν λάθη, να μπορεί να τα επισκευάσει ή τροποποιήσει κλπ. Ούτε οφείλει κάθε ερασιτεχνική κατασκευή να είναι εντυπωσιακή, πολύπλοκη, «τέλεια», «σοφιστικέ», «high tech» , «professional» κλπ. Η χαρά της κατασκευής επιτυγχάνεται και με απλά μέσα, εκ των ενόντων. Και βέβαια με γνώση, κατανόηση, φαντασία, επινοητικότητα και προπαντός κοινή λογική («common sense»). Και με την επίγνωση ότι τίποτε δεν είναι απόλυτο και κάθε λύση δεν είναι παρά ένας συμβιβασμός.

Ένα παράδειγμα: Εφαρμόζοντας πιστά τα σχέδια των «data sheets», κάποιοι επιμένουν να ...ψάχνουν για αντίσταση 240Ω για τον διαιρέτη τάσης. Όμως η τιμή αυτή δεν είναι «μαγική», ούτε κρίσιμη. Κάλλιστα μπορεί να γίνει 220 Ω ή και ακόμα μικρότερη (180 Ω κλπ.). Το «240» προέκυψε ως εξής:
Για καλή σταθεροποίηση, το ρεγκιουλέιτορ χρειάζεται ένα ελάχιστο ρεύμα φορτίου 5ma.
Έχουμε λοιπόν R= V/I =1.25 V / 5 mA =0.25 KΩ =250 Ω. Η πλησιέστερη τιμή αντίστασης του εμπορίου είναι 240Ω.
Πρέπει επίσης να σημειωθεί ότι το ποτενσιόμετρο είναι γραμμικό (linear), κάτι που παρέλειψα να σημειώσω στο σχέδιο.

billtech
19-03-10, 23:45
καταρχας συγχαρητιρια...μια χαρα για εμενα περιποιημενη κατασκευη.
συγνωμη κιολας να κανω δυο ερωτησουλες?
1. τι κανει η αντισταση 1ΚΩ Bleeder?
2. εκει που εβαλες την led δεν ειναι λαθος?δηλαδη οταν εχεις ταση εξοδου 1,25 Ω στη εξοδο θα αναβει αυτο το πραμα?

moutoulos
19-03-10, 23:58
Κώστα βλέπω δεν παρέλειψες, τον στάνταρ πυκνωτή τανταλίου 4.7-6.8uF στο adj αυτού, για καλύτερη
σταθερότητα/σταθεροποίηση, που μερικές φορές τον ξεχνάμε, παρόλο που είναι σημαντικός.

Το LED φαντάζομαι το έβαλες εκεί (έξοδο), ας πούμε σαν ένδειξη βολτομέτρου?.

Χαμηλή τάση, χαμηλή φωτεινότητα.
"Υψηλή" τάση, υψηλή φωτεινότητα.

Είναι απαραίτητα τέτοια τροφοδοτικάκια ...



τι κανει η αντισταση 1ΚΩ Bleeder?


Ξεφόρτισμα ηλεκτρολυτικών

Γαληνίτης
20-03-10, 00:27
καταρχας συγχαρητιρια...μια χαρα για εμενα περιποιημενη κατασκευη.
συγνωμη κιολας να κανω δυο ερωτησουλες?
1. τι κανει η αντισταση 1ΚΩ Bleeder?
2. εκει που εβαλες την led δεν ειναι λαθος?δηλαδη οταν εχεις ταση εξοδου 1,25 Ω στη εξοδο θα αναβει αυτο το πραμα?

Βασίλη σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, καθώς και για τις ερωτήσεις και την εύστοχη παρατήρησή σου.
Η αντίσταση Bleeder έχει σκοπό την γρήγορη εκφόρτιση των ηλεκτρολυτικών και το γρήγορο σβήσιμο του ενδεικτικού LED. Κατά δεύτερο σκοπό, σαν ελάχιστο φορτίο συμβάλλει (κατά πολύ μικρό βέβαια μέρος!) στη σταθεροποίηση πριν το ρεγκιουλέιτορ, υποβιβάζοντας λίγο την μέγιστη εν κενώ τιμή της ασταθεροποίητης τάσης Vunreg. Στην αρχή είχα βάλει 220Ω/3W, αλλά ζεσταινόταν. Πειραματικά κατέληξα σε 1ΚΩ/1W, σαν "best compromise".
2. Το LED το είχα βάλει αρχικά πριν το ρεγκιουλέητορ, στην Vunreg (25V max), με αντίσταση περιορισμού ρεύματος 2.2 ΚΩ. Έτσι είχε σταθερό φωτισμό, ο οποίος όμως δεν έδειχνε αν υαρχει τάση στην έξοδο. Προτίμησα τελικά να το βάλω στην έξοδο, μειώνοντας την αντίσταση σε 1.8ΚΩ. Έτσι έχω ένδειξη της λειτουργίας του ρεγκιουλέητορ και αδρά της τάσης εξόδου. Είναι ωραίο να βλέπεις το φως του να αυξομειώνεται, γυρίζοντας το κουμπί του ποτενσιομέτρου. Ή να σβήνει στιγμιαία, όταν το ρεγκιουλέιτορ "γονατίζει", συνδέοντας πχ το λαμπάκι αυτοκινήτου, που το ψυχρό του νήμα τραβάει στιγμιαία μεγάλο ρεύμα. Με το μειονέκτημα, όπως πολύ σωστά παρατήρησες, να μην ανάβει καθόλου σε χαμηλή τάση εξόδου, κάτω από 1.5-2V περίπου. Διαλέγεις και παίρνεις. Όπως σημείωσα στο κείμενο, τίποτε δεν είναι απόλυτο και κάθε λύση δεν είναι παρά ένας συμβιβασμός.:001_smile:

Γαληνίτης
20-03-10, 00:39
Κώστα βλέπω δεν παρέλειψες, τον στάνταρ πυκνωτή τανταλίου 4.7-6.8uF στο adj αυτού, για καλύτερη
σταθερότητα/σταθεροποίηση, που μερικές φορές τον ξεχνάμε, παρόλο που είναι σημαντικός.

Το LED φαντάζομαι το έβαλες εκεί (έξοδο), ας πούμε σαν ένδειξη βολτομέτρου?.

Χαμηλή τάση, χαμηλή φωτεινότητα.
"Υψηλή" τάση, υψηλή φωτεινότητα.

Είναι απαραίτητα τέτοια τροφοδοτικάκια ...




Ξεφόρτισμα ηλεκτρολυτικών
Γρηγόρη σε ευχαριστώ.
Γράφαμε μαζί και τώρα είδα το ποστ σου.
Το ταντάλιο στο ποδαράκι adjust, όπως πολύ σωστά παρατήρησες, είναι χρήσιμο και εξασφαλίζει, εκτός από απόζευξη και καλύτερη σταθεροποίηση, ομαλότερη ρύθμιση. Είχα σκοπό να βάλω 10μF αλλά έβαλα ό,τι είχα.
To LED πράγματι παίζει και το ρόλο (αδρής) ένδειξης βολτομέτρου.

KOKAR
20-03-10, 09:50
σωστά, και συγκεκριμένα η National αναφέρει τα παρακάτω

The adjustment terminal can be bypassed to ground on the
LM117 to improve ripple rejection. This bypass capacitor prevents
ripple from being amplified as the output voltage is
increased. With a 10 μF bypass capacitor 80dB ripple rejection
is obtainable at any output level. Increases over 10 μF do
not appreciably improve the ripple rejection at frequencies
above 120Hz. If the bypass capacitor is used, it is sometimes
necessary to include protection diodes to prevent the capacitor
from discharging through internal low current paths and
damaging the device.
In general, the best type of capacitors to use is solid tantalum.
Solid tantalum capacitors have low impedance even at high
frequencies. Depending upon capacitor construction, it takes
about 25 μF in aluminum electrolytic to equal 1μF solid tantalum
at high frequencies. Ceramic capacitors are also good
at high frequencies; but some types have a large decrease in
capacitance at frequencies around 0.5 MHz. For this reason,
0.01 μF disc may seem to work better than a 0.1 μF disc as
a bypass

http://www.national.com/ds/LM/LM117.pdf

firewalker
20-03-10, 20:18
Αυτό το μηχάνημα που φτιάχνει τις ετικέτες που έβαλες πως λέγετε; Υπάρχουν ακόμη; Θυμάμαι όταν ήμουν πολύ μικρός είχαμε ένα τέτοιο στο σπίτι.

Γαληνίτης
21-03-10, 00:04
Αυτό το μηχάνημα που φτιάχνει τις ετικέτες που έβαλες πως λέγετε; Υπάρχουν ακόμη; Θυμάμαι όταν ήμουν πολύ μικρός είχαμε ένα τέτοιο στο σπίτι.
Λέγεται DYMO mini printer και είναι ένας απλός, φτηνός, χειροκίνητος ετικετογράφος με περιστρεφόμενο δίσκο, που γράφει με πίεση των γραμμάτων σε πλαστική χρωματιστή ταινία. Τα γράμματα βγαίνουν λευκά και ανάγλυφα ενώ οι ταινίες υπάρχουν σε διάφορα χρώματα.
Το βρίσκεις σε μεγάλα χαρτοπωλεία (Πλαίσιο κλπ.). Κάποτε υπήρχε παντού, σήμερα προωθούνται περισσότερο οι ακριβότεροι, ηλεκτρονικοί ετικετογράφοι.
Μια αναζήτηση στο Google έδωσε:
ΕΤΙΚΕΤΟΓΡΑΦΟΣ DYMO ΜΙΝΙ PRINT :: Ετικετογράφοι :: Μηχανές Γραφείου :: Γ. & Ο. Α ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ ΟΕ. ( ΠΩΛΗΣΗ ΧΟΝΔΡΙΚΗ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΜΠΟΡΟΥΣ ) (http://www.papazoglou.net.gr/product.php?productid=1751&cat=200&page=1)
http://www.new-line.gr/web/imagemagic.php?img=images/ETIKETOGRAFOI11.jpg&w=240&h=156&page=
http://www.desmionline.gr/prdimg300x300/115113.jpg

jeik
21-03-10, 14:34
Κωστα , δεν παιζω !!! γιατι εγραψες τις λειτουργιες στις ετικετες στα Αγγλικά ???

Τρελός Επιστήμονας
21-03-10, 16:04
Κωστα, μπράβο, πολύ χρήσιμο το τροφοδοτικό σου! Κάποια στιγμή σκέφτομαι να ανεβάσω και το δικό μου που το έχω από το 1983 αλλά νομίζω πως δεν θα δείξω κάτι καινούριο... Το 317 είναι από τα πιο γνωστά, απλά και αξιόπιστα ολοκληρωμένα γι' αυτή τη δουλειά, αρκεί βέβαια να προέρχεται από καλή παρτίδα (κάποτε κυκλοφορούσαν στην αγορά τρανζίστορ και ολοκληρωμένα κυριολεκτικά για τα σκουπίδια).

Γαληνίτης
21-03-10, 23:26
Κωστα , δεν παιζω !!! γιατι εγραψες τις λειτουργιες στις ετικετες στα Αγγλικά ???
Δημήτρη σωστή βασικά η παρατήρησή σου. Συμφωνώ απόλυτα να μιλάμε και να γράφουμε στη γλώσσα μας και όχι να "μαιμουδίζουμε", χρησιμοποιώντας επιδεικτικά ή από άγνοια ξένες λέξεις και εκφράσεις, κάτι που το βρίσκω ιδιαίτερα ενοχλητικό και γελοίο.

Όμως για τις επιγραφές - εττικέτες των κατασκευών έχω εδώ και πολλά χρόνια καταλήξει στα αγγλικά.
Το "MINI PRINTER", το οποίο αποκλειστικά χρησιμοποιώ, δεν έχει δυνατότητα για χρήση ελληνικών και λατινικών στοιχείων στην ίδια επιγραφή. Ή το ένα, ή το άλλο.
Άλλωστε οι τεχνικοί όροι στα αγγλικά είναι γνωστοί και διεθνώς καθιερωμένοι.
Πώς θα έγραφα με ελληνικά στοιχεία όρους σαν αυτούς που βλέπω με μια πρόχειρη ματιά σε εττικέτες κατασκευών μου; Θα τους έκανα έτσι περισσότερο κατανοητούς απ' ότι είναι;
ON/OFF, 230VAC, VOLTAGE, ADJ, 12VDC, GAIN, LIMIT, TRANSMATCH,
GND, LEFT/RIGHT, TUNER, IN/OUT, HI/LOW, SENS, COAX SWITCH,...κά.


Κωστα, μπράβο, πολύ χρήσιμο το τροφοδοτικό σου! Κάποια στιγμή σκέφτομαι να ανεβάσω και το δικό μου που το έχω από το 1983 αλλά νομίζω πως δεν θα δείξω κάτι καινούριο... Το 317 είναι από τα πιο γνωστά, απλά και αξιόπιστα ολοκληρωμένα γι' αυτή τη δουλειά, αρκεί βέβαια να προέρχεται από καλή παρτίδα (κάποτε κυκλοφορούσαν στην αγορά τρανζίστορ και ολοκληρωμένα κυριολεκτικά για τα σκουπίδια).

Ευχαριστώ Δημήτρη. Πράγματι τα τροφοδοτικάκια αυτά είναι χρήσιμα, τουλάχιστον σαν εφεδρικά. Και το LM317 επί πλέον δεν είναι ευαίσθητο, όπως το 723.
Φυσικά δεν είναι το πρώτο που κατασκευάζω.
Το κουτί, το LM317 και ορισμένα από τα υλικά προέρχονται από μια παρόμοια κατασκευή μου του 1987, που χρησιμοποιούσα για τροφοδοσία του διμετρικού φορητού (ICμ2Ε) στο σπίτι και στο αυτοκίνητο, πριν αποκτήσω mobile μηχάνημα. Eίχε δυνατότητα τροφοδοσίας από την πρίζα του σπιτιού (με αποσπώμενο καλώδιο με "οχταράκι" φισάκι) ή από την υποδοχή αναπτήρος του αυτοκινήτου και preset ρύθμιση της Vout γύρω από τα 10.8 V (9-12V).
Επίσης έχω ένα παλιότερο, τροποποίηση σε πακ του εμπορίου. Σε εκείνο χωρίζω την περιοχή της Vout σε low & high χάρη στον μετασχηματιστή, που έχει μεσαία λήψη. Μόνο που είναι σε πλαστικό κουτί.
Ακόμα έχω ενσωματώσει τροφοδοσία με το 317 σε άλλες κατασκευές μου, πχ. σε ένα ραδιοκασετόφωνο ιδιοκατασκευής κ.ά.
Το δικό σου το έχω δει και το θυμάμαι, στην πολύ αξιόλογη και ενδιαφέρουσα παρουσίασή του στο ραδιοερασιτεχνικό περιοδικό "SV Nέα" της ΕΕΡ. Επίσης ξέρω ότι με μια πολύ απλή και έξυπνη "πατέντα" το έκανες να αρχίζει από 0V.
Και βέβαια θα ενδιέφερε πολύ να το ανεβάσεις εδώ!
Όσο για τα ελαττωματικά τρανζίστορ και ολοκληρωμένα, κάποιος φίλος καταστηματάρχης μου ομολόγησε πριν αρκετά χρόνια ότι προμηθεύονται και από "untested", σε πολύ χαμηλότερες τιμές. :wiink:
Γιαυτό υπάρχουν και μεγάλες διαφορές στις τιμές λιανικής.

weather1967
22-03-10, 07:21
Mπράβο Κώστα ωραια και απλη κατασκευη,πολυ μου αρεσαν οι πυκνωτες Τανταλιου ,και το σημειο που εβαλες το led που με καποιο τροπο φωτεινοτητας δειχνη και το voltage.:001_smile:

sakis
22-03-10, 15:08
σωστά, και συγκεκριμένα η National αναφέρει τα παρακάτω

The adjustment terminal can be bypassed to ground on the
LM117 to improve ripple rejection. This bypass capacitor prevents
ripple from being amplified as the output voltage is
increased. With a 10 μF bypass capacitor 80dB ripple rejection
is obtainable at any output level. Increases over 10 μF do
not appreciably improve the ripple rejection at frequencies
above 120Hz. If the bypass capacitor is used, it is sometimes
necessary to include protection diodes to prevent the capacitor
from discharging through internal low current paths and
damaging the device.
In general, the best type of capacitors to use is solid tantalum.
Solid tantalum capacitors have low impedance even at high
frequencies. Depending upon capacitor construction, it takes
about 25 μF in aluminum electrolytic to equal 1μF solid tantalum
at high frequencies. Ceramic capacitors are also good
at high frequencies; but some types have a large decrease in
capacitance at frequencies around 0.5 MHz. For this reason,
0.01 μF disc may seem to work better than a 0.1 μF disc as
a bypass

http://www.national.com/ds/LM/LM117.pdf


κωστα για ακομα μια φορα ευχαριστουμε μια και ειναι πολυ χρησιμο να βλεπεις φιλους και μελη να ποσταρουν με λεπτομερεια και μαλιστα να μπαινουν στον κοπο να κοπιαρουν ενα datasheet για να το βλεπουμε ολοι ....

καλο θα ηταν ομως να δεις την ημερμηνια που ειναι γραμμενο αυτο και απο τοτε μεχρι σημερα εχει αλλαξει η αποψη των ανθρωπων για τους πυκνωτες τανταλιου ....

και μια μικρη πληροφορια η οποια μπορει να εχει μεγαλη χρησιμοτητα ...

παρολο οτι η προσσεγιση της μαμας εταιριας ηταν να να προσπαθει να πνιξει οτι προβληματα υπηρχαν τοπικα ....δλδ με decoupling , bypass , snuber κλπ εν τη γεννεση τους δλδ κοντα στο ολοκληρωμενο στην πραξη και σε καποιες εφαρμογες αποδειχτηκε οτι η παρουσια πυκνωτων σε αυτα τα σημεια συχνα εχει το ακριβες αντιθετο αποτελεσμα .... δλδ κοβουν καποια πραγματα αλλα μαζευουν καποια αλλα ...

Ετσι πολλοι ειναι οι κατασκευαστες οπου δεν βαζουν τιποτα κοντα στο ολοκληρωμενο και φροντιζουν μονο στην εξοδο να εχουν ολα τα καλουδια για να καταπνιξουν εκει τα οποια προβληματα ... ( μια και για να λειτουργησει το 317 τελεια και με μηδεν πτωση τασεως θελει την αναδραση στην εξοδο και οχι τοπικα αυτο βεβαια αφορα την εφαρμογη του 317 με εξωτερικα τρανσιστορ )

αυτα ...

FILMAN
22-03-10, 15:20
Γαληνίτη, να σε ρωτήσω κάτι, το κουμπί για το ποτενσιόμετρο πού το βρήκες; Είχες ποτέ πρόσβαση στον "Δημόκριτο";

Γαληνίτης
22-03-10, 16:29
Γαληνίτη, να σε ρωτήσω κάτι, το κουμπί για το ποτενσιόμετρο πού το βρήκες; Είχες ποτέ πρόσβαση στον "Δημόκριτο";
Όχι, Φίλιππε. Τί σε έκανε να σκεφτείς "Δημόκριτο";
Όπως γράφω στο κείμενο, όλα τα υλικά υπήρχαν ήδη στο ερασιτεχνικό "μπαούλο" (junk box). Όσον αφορά τα κουμπιά, τους έχω αδυναμία και έχω ένα κουτί γεμάτο κουμπιά κάθε είδους, αγορασμένα εδώ και πολλά χρόνια από καταστήματα ηλεκτρονικών ή μεταχειρισμένα από Μοναστηράκι κλπ. Ακόμα και κουμπιά ...ιδιοκατασκευής από πλαστικά καπάκια κλπ. Το συγκεκριμένο δεν είναι τίποτε το ιδιαίτερο, απλά το βρήκα εργονομικό για τη συγκεκριμένη εφαρμογή. Μια και ρώτησες, το έβγαλα και είδα να γράφει από πίσω TAIWAN. Άρα πρόκειται για αντιγραφή.
Είναι από μαύρο πλαστικό (όχι βακελίτη), με μπρούτζινο εσωτερικό και 1 πλευρική κανονική βίδα. Πρέπει να αγοράστηκε από κατάστημα ηλεκτρονικών γύρω στη δεκαετία του 1980-90.
Μια και ρώτησες, το έβγαλα και είδα να γράφει από πίσω TAIWAN. Άρα πρόκειται για αντιγραφή.

FILMAN
22-03-10, 16:31
Ακριβώς αυτά τα κουμπιά έβαζαν σε όλες τις συσκευές που έφτιαχναν στον Δημόκριτο... Γι αυτό σε ρώτησα...

Γαληνίτης
22-03-10, 16:33
Mπράβο Κώστα ωραια και απλη κατασκευη,πολυ μου αρεσαν οι πυκνωτες Τανταλιου ,και το σημειο που εβαλες το led που με καποιο τροπο φωτεινοτητας δειχνη και το voltage.:001_smile:
Δημήτρη σε ευχαριστώ. Είναι γνωστή η αγάπη, η κλίση και η εκτίμησή σου στις απλές κατασκευές.

moutoulos
22-03-10, 17:15
Τα συγκεκριμένα κουμπιά ανήκουν στην κατηγορία πλέον, ας το πούμε τύπου "Vintage".
Είναι τα κουμπιά των δυο προηγούμενων δεκαετιών, σε μουσικά βοηθήματα. Όσοι
ασχολούνται με μουσική, και παίζουν ηλ.κιθάρα, μπάσο, κτλ, τα γνωρίζουν απο πρώτο χέρι ... :001_rolleyes:.

sakis
22-03-10, 18:04
ειναι φαν να εισαι μελος ....μαθαινεις πραγματι που δεν μπορουσες ποτε να φανταστεις ....βεβαια ειχα καποιες υποψιες αλλα ξαφνικα ολα μπηκαν στη θεση τους ....

sakis

KOKAR
22-03-10, 20:20
κωστα για ακομα μια φορα ευχαριστουμε μια και ειναι πολυ χρησιμο να βλεπεις φιλους και μελη να ποσταρουν με λεπτομερεια και μαλιστα να μπαινουν στον κοπο να κοπιαρουν ενα datasheet για να το βλεπουμε ολοι ....

καλο θα ηταν ομως να δεις την ημερμηνια που ειναι γραμμενο αυτο και απο τοτε μεχρι σημερα εχει αλλαξει η αποψη των ανθρωπων για τους πυκνωτες τανταλιου ....

και μια μικρη πληροφορια η οποια μπορει να εχει μεγαλη χρησιμοτητα ...

παρολο οτι η προσσεγιση της μαμας εταιριας ηταν να να προσπαθει να πνιξει οτι προβληματα υπηρχαν τοπικα ....δλδ με decoupling , bypass , snuber κλπ εν τη γεννεση τους δλδ κοντα στο ολοκληρωμενο στην πραξη και σε καποιες εφαρμογες αποδειχτηκε οτι η παρουσια πυκνωτων σε αυτα τα σημεια συχνα εχει το ακριβες αντιθετο αποτελεσμα .... δλδ κοβουν καποια πραγματα αλλα μαζευουν καποια αλλα ...

Ετσι πολλοι ειναι οι κατασκευαστες οπου δεν βαζουν τιποτα κοντα στο ολοκληρωμενο και φροντιζουν μονο στην εξοδο να εχουν ολα τα καλουδια για να καταπνιξουν εκει τα οποια προβληματα ... ( μια και για να λειτουργησει το 317 τελεια και με μηδεν πτωση τασεως θελει την αναδραση στην εξοδο και οχι τοπικα αυτο βεβαια αφορα την εφαρμογη του 317 με εξωτερικα τρανσιστορ )

αυτα ...

πάντως Σακη για να μην εχει αλλάξει το PDF η National σημαίνει οτι
υποστηρίζει ακόμα την άποψη της....

sakis
22-03-10, 20:26
χμμμ οχι απλα δεν εχει ασχοληθει να αλλαξει κανενα pdf εκεινης της εποχης επισης το αφηνει κατα καποιον τροπο ανοικτο σαν θεμα μην ξεχναμε οτι αυτο που αναφερει στο pdf ειναι μια ενδειξη

ο καθενας το κανει οπως νομιζει καλυτερα ....γενικα τα τανταλια ενω κανουν θαυματα σε αυτο το σημειο καθως και σε regulator την κλανουν χωρις λογο και αφορμη


( ευχαριστω Κωστα για το πμ ....η αληθεια ειναι οτι καταβαλω καποιες προσπαθεις αλλα με αυτα που βλεπω ειναι πραγματικα πολυ δυσκολο .....πχ βλεπε το θεμα φορτιο 1kw ΚΛΠ ΚΛΠ οπου ενα ολοκληρο φορουμ τσακωνεται για ενα θεμα του τυπου 1+1=2 το οποιο στην ουσια εχουμε διδαχθει το πολυ στην εκτη δημοτικου ..... δεδομενης της ευκαιριας θα εξεφραζα και τα παραπονα μου προς την διαχειριση οπου σε τετοια θεματα θα επρεπε ( κατα την ταπεινη μου αποψη παντα ) καποιος να επεμβει με σκοπο να σταματησουν μεσα σε 16 σελιδες να γραφουν για κατι το οποιο ειναι τοσο απλο και τοσο δεδομενο . η εντυπωση μου ειναι οτι απλα δεν μπορει καποιος να μαθει κατι απο αυτο )

ευχαριστω κωστα για την υποδειξη ....φροντιζω οσο μπορω να την λαμβανω υποψιν ....

GREG11
01-11-10, 16:25
Παιδιά καλησπέρα σας ..

Έχω κατασκευάσει το συγκεκριμένο τροφοδοτικό και η απορία μου είναι πώς να ψύξω το lm317.
Το έχω τοποθετήσει επάνω σε ψήκτρα όταν όμως τροφοδοτήσω λάμπα 12 Volt 10 Watt μετά από 10 περίπου λεπτά το 317 κόβει.
Υπάρχουν μήπως συγκεκριμένες διαστάσεις για την ψήκτρα ?

tasosmos
01-11-10, 17:57
Τι ταση εισοδου εχεις και τι ψυκτρα εχεις βαλει?

GREG11
01-11-10, 19:28
Φίλε Τάσο,



Η τάση εισόδου προέρχεται από την ανόρθωση των 24 V AC και είναι περίπου 30 Volt
Η ψήκτρα είναι διαστάσεων 6 χ 4 cm

navar
01-11-10, 19:34
πολλα τα 30.....γιαυτό ζεσταίνεται μάλλον !

tasosmos
01-11-10, 19:56
Βασικα ειναι μικρη η ψυκτρα, θα ελεγα να βαλεις καμια 10x7.

Δευτερον εχεις σχετικα μεγαλη καταναλωση ισχυος πανω στο lm, dc εχεις ~32V, πες με την βυθιση τασης λογω φορτιου θα πηγαινει καπου παρακατω, επομενως στο lm πεφτουν ~15W.
Το οριο για lm317 σε to-220 αν θυμαμαι καλα ειναι 20W.


Αν βαλεις μεγαλυτερη ψυκτρα και φυσικα με μικα+παστα μεταξυ lm και ψυκτρας θα πηγαινει λιγο καλυτερα.

GREG11
01-11-10, 21:36
Ok παιδιά ευχαριστώ για ενδιαφέρον σας…
με την αλλαγή της ψήκτρας έχει βελτιωθεί η επίδοση του

herctrap
01-11-10, 21:54
κανει τιποτα η μικα
εκτος απο την απομονωση με την ψυκτρα?

tasosmos
01-11-10, 21:58
Εννοεις αν βελτιωνει την απαγωγη θερμοτητας?
Κατα κανονα χειροτερευει ελαχιστα αλλα δεν ειναι τοσο μεγαλη η ισχυς που να προκαλει προβλημα η διαφορα.

Εξαλλου η απομονωση ειναι απαραιτητη αφου η πλατη ειναι συνδεδεμενη με την εξοδο.

herctrap
01-11-10, 22:04
εκτος αν η ψυκτρα ειναι στον αερα οπως στα δικα μου project
γιαυτο ρωταω

ευχαριστω

Thanos10
01-11-10, 22:12
Αν η ψυκτρα δεν ακουμπα στο κυκλωμα η σε καποιο αλλο που μπορει να προκαλεσει βραχυκυκλωμα μην βαζεις μικας αν και δεν ειναι σωστο δεν ξερεις ποτε τι γινεται.