PDA

Επιστροφή στο Forum : Μείωση συχνότητας παλμών από αισθητήρα ταχύτητας



johnzampetas
21-03-10, 20:45
Καλησπέρα!
Είμαι λίγο(εώς πολύ) άσχετος με τα ηλεκτρονικά και ίσως να υπάρχει ήδη κάποιο παρόμοιο θέμα αλλά δεν ξέρω πως να το καταλάβω(από το όνομα μόνο)...
Το πρόβλημα μου είναι το εξής:στο αυτοκίνητο μου, στο οποίο εγκατέστησα ένα τούρμπο(με όλα τα παρελκόμενα) αλλά και ένα παράλληλο εγκέφαλλο, υπάρχει ένας αισθητήρας που λέγεται vss(vehicle speed sensor) ο οποίος με μπερδέυει.Ο εν λόγω αισθητήρας διαβάζει τη συχνότητα των παλμών(αν το λέω σωστά) από ένα οδοντοτό δίσκο που κινείται μέσα στο σασμάν και τη μεταφέρει στον εγκέφαλλο.Το πρόβλημα δημιουργείται μετά τα 170km όπου ο εγκέφαλλος αλλάζει χάρτες γιατί νομίζει πως βρίσκεται σε εθνικό δρόμο και μου χαλάει ότι χάρτες έχω φτιάξει με τον παράλληλο.Η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει κάποιο κιτάκι-κυκλωματάκι που να παίρνει το σήμα από το vss και να το μειώνει ώστε ο εγκέφαλλος να νομίζει ότι πηγαίνω με λιγότερα χλμ.Σε δοκιμή που έκανα με το καλώδιο που έρχεται από τον vss στον εγκέφαλλο βρήκα 4,6v τάση και συνδέοντας ένα λαμπάκι είδα ότι αναβοσβήνει ανάλογα με την ταχύτητα.
Να πω βέβαια πως παρ'όλη την ασχετοσύνη στα ηλεκτρονικά, πιάνουν τα χέρια μου σε κατασκευές και δεν φοβάμαι το κολλητήρι.
Θα ήμουν ευγνώμον σε όποιον μπορέσει να βοηθήσει, γιατί παιδεύομαι εδώ κι ένα χρόνο με τον προγραμματισμό του αυτοκινήτου κι εδω στην Κρήτη δεν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο post...

gep58
21-03-10, 21:56
Γιάννη,
αυτό που κατάλαβα είναι ότι θέλεις κάποιο διαιρέτη παλμών. Δηλ ένα κύκλωμα που πχ τους 1000 παλμούς το δευτερόλεπτο να τους κάνει πόσους; ποιός πρέπει να είναι ο λόγος διαίρεσης; :2, :3, :4...; το γνωρίζεις αυτό;

gep58

johnzampetas
21-03-10, 22:40
Δια δύο φαντάζομαι.Δηλαδή όταν το αμάξι θα πηγαίνει με 100χλμ ο εγκέφαλλος θα βλέπει 50χλμ.Υπάρχει τρόπος να γίνει αυτό??
Μπορεί η διαίρεση αυτή να ξεκινάει από κάποιους παλμούς και πάνω ή θα γίνεται σε όλο το φάσμα.Αν και απ'ότι καταλαβαίνω δεν θα έχω πρόβλημα αν δουλεύει σε όλο το φάσμα.

Phatt
21-03-10, 23:15
Σε τι αυτοκινητο ειναι Γιαννη; Μεχρι στιγμης παρεπιπτοντως δεν εχω δει κανενα σασμαν να ειναι με "ματι" ολα για τον αισθητηρα ταχυτητας ειχαν "γραναζι κοντερ" στο διαφορικο επανω που εκανε ατερμονα κοχλια και εστελνε το σημα στον αισθητηρα.Τελοσπαντων ψιλα γραμματα.Χμ...Προσπαθω να σκεφτω εναν αλλον τροπο να στηλεις λανθανων σημα στον εγκεφαλο...

Απο την αλλη, εφ'οσον ο παραλληλος μπλοκαρει τους χαρτες του μαμα εγκεφαλου και προωθει τις δικες του ρυθμισεις, γιατι να μην συνεχιζει και μετα τα 170χαω;
Παρεπιπτοντως ποιον παραλληλο εχεις;

gep58
22-03-10, 00:04
Βασικά αν και δεν γνωρίζω ιδιαίτερα πράγματα για εγκεφάλους και χάρτες όπως φαίνεται να κατέχει ο Παναγιώτης έδωσα αυτή την ιδέα διαβάζοντας τα γραφόμενα του Γιώργου.

Η διαίρεση ιδιαίτερα δια 2 ή 4 είναι πολύ απλό να γίνει με ένα flip-flop 4013 και χωρίς κανένα άλλο εξάρτημα και φυσικά διαιρεί συνεχώς εκτός αν υπάρχει απαίτηση να μπαίνει ο διαιρέτης απο έναν αριθμό παλμών και μετά οπότε τα πράγματα γίνονται πιο σοβαρά.
Λεπτομέρειες για τον διαιρέτη :2 ή 4, αν τελικά μπορεί να εξυπηρετήσει σαν ιδέα, μπορείς να δεις εδώ (http://www.doctronics.co.uk/4013.htm#2-bit%20counters) ή και όπου αλλού στο διαδίκτυο.

gep58

johnzampetas
22-03-10, 17:01
http://www.postimage.org/image.php?v=Ts1PX9http://www.postimage.org/image.php?v=Ts1PX9

Αυτή είναι η συνδεσμολογία του αισθητήρα.Το αμάξι είναι ένα hyundai accent του 2005(1,3l - 12v).Ο παράλληλος παίρνει τα σήματα της ecu τα παραποιεί και στέλνει παραποιημένα στα μπεκ και στους αισθητήτρες όπου χρειάζεται.Το πρόβλημα είναι πως ο παράλληλος που έχω δεν έχει ρύθμιση βάση σχέσης στο σασμάν ή βάση χλμ, αλλά βάση πίεσης και στροφών κινητήρα.Μέχρι τα 170χλμ η ecu έχει κάποιους συγκεκριμένους χάρτες για καύσιμο και αβάνς στους οποίους προσθέτω-αφαιρώ μέσω του παράλληλου.Έτσι το αμάξι πάει μια χαρά.Στα 170χλμ η ecu αλλάζει χάρτες και τους κάνει πιο πλούσιους για να μην ζεσταίνονται οι κύλινδροι, με αποτέλεσμα, στις όποιες ρυθμίσεις έχω κάνει να προστίθεται κι άλλη βενζίνη, πνίγοντας το αμάξι.Αν πάλι μειώσω τις βνζίνες θα χαλάσω την αναλογία πριν τα 170χλμ που είναι μια χαρά.
Ο παράλληλος που χρησιμοποιώ είναι ο ΑΕΜ fuel and ignition controller ή F/IC.

Μάλλον πως με αυτό το κύκλωμα θα κάνω δουλειά.Η ερώτηση που έχω είναι μάλλον βασική:
Tον παλμό που τον συνδέω σαν είσοδο κι από που παίρνω την έξοδό του?Στο clock input είσοδο,αλλά έξοδο που?
Να υποθέσω πως δεν μπορώ να του δώσω τον παλμό απευθείας αφου είναι 4,6v.
Καταλαβαίνετε πως τα "ηλεκτρονικά" μου είναι σε προνηπιακό στάδιο...

gep58
22-03-10, 22:48
Γιάννη,
σχεδίασα και σου προτείνω το παρακάτω κύκλωμα.

Θέλω να τονίσω ότι πρόκειται για μια απλή σχεδίαση χωρίς να έχω υπ΄όψη μου την πλήρη συνδεσμολογία των συστημάτων του αυτοκινήτου, και ως εκ τούτου την ευθύνη της εφαρμογής του την φέρεις αποκλειστικά εσύ.

Αν αποφασίσεις και το δοκιμάσεις θα ήθελα να αναφέρεις τις εντυπώσεις σου.

Καλή επιτυχία
gep58

Phatt
22-03-10, 23:29
Τελικα Γιαννη μαλλον ειναι μονοδρομος με τα μεσα που εχεις.Εαν ειχες αγραφο η προγραμματισμενο τον δικο σου το εφτιαχνες(τωρα θα μου πεις χαιρω πολυ ρε μεγαλε :biggrin:)

Η σκεψη ειναι σωστη για την διαιρεση των παλμων ωστε με αυτον τον τροπο να κοροιδεψεις τον εγκεφαλο.Μια αλλη σκεψη ειναι να του δινεις μονιμως σταθερη λανθανουσα τιμη παλμων, απο δικη σου γεννητρια.Αυτο που φοβαμαι ειναι μηπως εχει κανενα safe mode ο εγκεφαλος και αρχισει να κανει τα δικα του απαξ καταλαβει οτι τα χιλιομετρα δεν ανταποκρινονται στις στροφες του κινητηρα με την συγκεκριμενη σχεση στο κιβωτιο.ΕΑΝ μπορει να το καταλαβει και ΕΑΝ εχει προστασια απο κατι τετοιο, ισως να εχεις προβλημα.Σε καθε περιπτωση ο μονος τροπος ειναι να το δοκιμασεις.Ασχετο, ποσο σου βγηκε το AEM;

johnzampetas
23-03-10, 00:00
Θα πάω αύριο κι όλας να βρω τα υλικά!!!Εννοείται πως θα το δοκιμάσω με μία μόνο παραλλαγή,θα κόψω το σήμα από το σημείο που πάει στον εγκέφαλλο και μετά γιατί αν το κόψω αμέσως μετά τον αισθητήρα, θα χάσω το κοντέρ μου.Στον εγκέφαλλο καταλήγει μόνο ένα καλώδιο οπότε θα χρησιμοποιήσω μια γείωση κι ένα άνοιγμα διακόπτη απ'όπου βρω πιο εύκολα.Απ'ότι προσπάθησα να καταλάβω το σχέδιο είναι ίδιο με το αρχικό μόνο που λείπει το 4093.Θα ενημερώσω μόλις το εγκαταστήσω.Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοηθεία!!!

Τον ΑΕΜ τον πήρα 175€ μεταχειρισμένο από το ebay.Καινούριος κάνει κοντά στα 280€.Για ερασιτεχνική χρήση και μέχρι να πάω στο επόμενο επίπεδο του mesasquirt III(μόλις βγήκε!!!) πιστεύω είναι η καλύτερη λύση.

johnzampetas
23-03-10, 21:05
Τα υλικά μόλις αγοράστηκαν με μόνη αλλάγη στη zener η οποία είναι
ΒΖΧ85C 5V1,πιστεύω να μην έχω πρόβλημα.
Κλασσικά όμως έχω μερικές ερωτησούλες.....
1) Το ολοκληρωμένο που μου έδωσαν λέει πάνω FT4013 αλλά απ'ότι μου λένε είναι ίδιο με αυτό που χρειαζόμαι,ισχύει?
2) Στο σχέδιο φαίνονται πως τα πινάκια 8,9,10,11 γειώνονται,σωστά??
3) Ξανακάνω την ίδια ερώτηση πριν τα κάψω όλα,έχει πρόβλημα που ο παλμός είναι 4,6volt?Αγχώθηκα μόλις είδα πως το ολοκληρομένο είναι μια σταλιά....
Αυτά!Θα ξεκινήσω σε λίγο και θα σας πω τελικό αποτέλεσμα αν καταφέρω να το μοντάρω σήμερα.

fmj90
23-03-10, 21:33
να προγραμματίσεις κάπου τον εγκέφαλο δεν γίνεται? ώστε να ελέγχεις τη χαρτογράφηση?

επίσης υπάρχει και η επιλογή να τοποθετηθέι ένα κύκλωμα, κάτι σαν φίλτρο το οποίο να μην επιτρέπει συχνότητες άνω αυτών που ξεπερνάνε τα 170km/h για τον εγκέφαλο να περνάνε. δυστυχώς, όταν περνάνε αυτή τη συχνότητα, δεν θα υπάρχει παλμός, άρα θα πρέπει μονο του το κύκλωμα να συνεχίσει να στέλνει παλμό. και μου ακούγεται αρκετά περίπλοκο...
και το χειρότερο είναι πως δεν γνωρίζουμε τη συχνότητα αυτή στα 170km/h...

CITRO
23-03-10, 23:14
Εγω προτείνω το εξής!!Νομίζω δεν χρειάζεται να πάς πάνω απο 170!!Είναι πολλά τα χιλιόμετρα!!Είναι και αθτί μια λύση!!:001_huh:

gep58
23-03-10, 23:59
Τα υλικά μόλις αγοράστηκαν με μόνη αλλάγη στη zener η οποία είναι
ΒΖΧ85C 5V1,πιστεύω να μην έχω πρόβλημα.

Κανένα πρόβλημα, απλά είναι πιό μεγάλη σε ισχύ


1) Το ολοκληρωμένο που μου έδωσαν λέει πάνω FT4013 αλλά απ'ότι μου λένε είναι ίδιο με αυτό που χρειαζόμαι,ισχύει?
Ναι ισχύει, φαίνεται όμως ότι οι έμποροι θέλουν να ενισχύσουν την κινέζικη οικοτεχνία

2) Στο σχέδιο φαίνονται πως τα πινάκια 8,9,10,11 γειώνονται,σωστά??
Σωστά...

3) Ξανακάνω την ίδια ερώτηση πριν τα κάψω όλα,έχει πρόβλημα που ο παλμός είναι 4,6volt?
Όχι δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί η τάση αυτή είναι μέσα στα όρια λειτουργίας του κυκλώματος

gep58

johnzampetas
28-03-10, 19:56
Η κατασκευή τελίωσε και το κιτάκι δούλεψε κανονικά!
Σε δοκιμή με 2 led το ένα αναβόσβηνε πιο γρήγορα από το άλλο.
Το έβαλα σε ένα κουτάκι και μένει τώρα να το τοποθετήσω στο αμάξι κανονικά για να δω αν λύθηκε το πρόβλημα.Ευχαριστώ πολύ για το σχέδιο!!!
Ορίστε και 2 φωτό:

http://www.postimage.org/image.php?v=aVbnBL0

http://www.postimage.org/image.php?v=aVbom8J

Phatt
28-03-10, 19:59
Αντε Γιαννη ενημερωσε μας μακαρι να δουλεψει απροβληματιστα και στο αυτοκινητο!

johnzampetas
30-03-10, 00:14
Σήμερα έγινε και η τοποθέτηση και τελικά λειτουργεί!!!
Το κοντέρ έδιχνε κανονικά 40χλμ για παράδειγμα και ο εγκέφαλλος διάβαζε 20χλμ.Το τσεκάρισμα έγινε με obd2 scanner το οποίο διαβάζει τα χλμ από τον εγκέφαλλο.Ευχαριστώ και πάλι όλους σας για τη βοήθεια!!!

Phatt
30-03-10, 03:49
Μπραβο, ειλικρινα δεν περιμενα να δουλεψει με την πρωτη.Αξιος!

dimitris.
28-03-22, 22:55
Καλησπερα θα ηθελα να μειωσω τον αριθμο των παλμων του αισθητηρα ταχυτητας ενος fiat punto ΙΙ 2001 δια 4 διοτι αλλαχθηκε η ασφαλειοθηκη καμπινας και το ταχυμετρο μετρα 4 φορες πανω με την καινουργια ασφαλειοθηκη.
Το αυτοκινητο μου εχει ABS και η προηγουμενη ασφαλειοθηκη επαιρνε το σημα των παλμων απο το ABS ενω τωρα συνθεθηκε κατευθειαν στην καινουργια (με μια μικρη αλλαγη στην συνδεσμολογια διοτι με την υπαρχουσα συνδεση δεν δουλευε το ταχυμετρο) η οποια ανηκε σε μοντελο χωρις ABS και αυτος ειναι ο λογος που δειχνει λαθος. Εννοειται εχω απενεργοποιησει το καλωδιο των παλμων εως να βρω καποια λυση. Να επισημανω οτι ο κινητηρας δουλευει κανονικα.
Ο αισθητηρας τροφοδοτειται κανονικα με 12 volt.
Σε προηγουμενες αναφορες του forum διαβασα:Η διαίρεση ιδιαίτερα δια 2 ή 4 είναι πολύ απλό να γίνει με ένα flip-flop 4013 και χωρίς κανένα άλλο εξάρτημα.
Θα εκτιμουσα την βοηθεια σας με ενα σχεδιο κυκλωματος.
Εννοειται οτι εχω παει σε αρκετους ηλεκτρονικους χωρις να βρω λυση και επισης ειμαι ασχετος με ηλεκτρονικα.<br>
Ευχαριστω.

andreasmon
29-03-22, 15:17
εδώ είσαι δια 4

85361

Πάλι ένα ολοκληρωμένο χρειάζεσαι.Το ίδιο ολοκληρωμένο έχει δύο διαιρέτες δια 2.Τώρα χρησιμοποιείς και τους 2,οπότε 2 χ2=4.

dimitris.
29-03-22, 18:37
Ανδρεα ευχαριστω πολυ καπως ετσι το φανταστηκα και εγω αλλα ειμαι απειρος και με ειχε απογοητευσει καποιος ηλεκτρονικος λεγοντας οτι δεν θα δουλεψει γιατι θα βγαζει διαφορετικο υψος και πλατος παλμου.
Και παλι ευχαριστω θα ενημερωσω μετα την εγκατασταση.

dimitris.
04-04-22, 21:45
Ανδρεα καλησπερα το δοκιμασα και δεν μου βγαζει παλμους. Συνδεδεμενο μονο του στην εξοδο εχω 4,7v και πανω στο αυτοκινητο 8,5v περιπου.
Ο αισθητητρας ταχυτητας στην εξοδο των παλμων βγαζει την ταση της μπαταριας 12,5v περιπου και συνδεεται κατευθειαν στην ασφαλειοθηκη, αρα θα πρεπει να εχουμε και εμεις 12v στην εξοδο του κιτ.
Επισης συμφωνα με το σχεδιαγραμμα στο πρωτο ολοκληρωμενο τα πινακια 8,9,10,11,12,13, και στο δευτερο τα 1,2,3,4,5,6,7,14 δεν συνδεονται σωστα;
Ευχαριστω.

mikemtb
04-04-22, 23:06
συμφωνα με το σχεδιο, ενα ( 1 ) ολοκληρωμενο ειναι........
και αναφερει ξεκαθαρα οτι το - πάει στο 7 και το + στο 14.....



Πάλι ένα ολοκληρωμένο χρειάζεσαι.Το ίδιο ολοκληρωμένο έχει δυο διαιρέτες...
τωρα αυτο που λες ότι ο αισθητηρας βγαζει 12v ισως να χρειάζεται καποια μικροαλλαγη στο κυκλωμα, θα μας πει ο Αντρέας

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

andreasmon
04-04-22, 23:14
Ανδρεα καλησπερα το δοκιμασα και δεν μου βγαζει παλμους. Συνδεδεμενο μονο του στην εξοδο εχω 4,7v και πανω στο αυτοκινητο 8,5v περιπου.
Ο αισθητητρας ταχυτητας στην εξοδο των παλμων βγαζει την ταση της μπαταριας 12,5v περιπου και συνδεεται κατευθειαν στην ασφαλειοθηκη, αρα θα πρεπει να εχουμε και εμεις 12v στην εξοδο του κιτ.
Επισης συμφωνα με το σχεδιαγραμμα στο πρωτο ολοκληρωμενο τα πινακια 8,9,10,11,12,13, και στο δευτερο τα 1,2,3,4,5,6,7,14 δεν συνδεονται σωστα;
Ευχαριστω.


φτιάχνεις μόνο το κύκλωμα που σου ανέβασα εγώ,ποστ 19.Και όπως αναφέρθηκε το πιν 7 του IC1πάει στο - της μπαταρίας και το πιν 14 του IC1 στο + της μπαταρίας.Μάλλον έχεις κάνει λάθος και το κύκλωμα και την τροφοδοσία.Στο δικό μου κύκλωμα όλοι οι ακροδέκτες-πινς συνδέονται,δεν υπάρχει ασύνδετος!!!

andreasmon
04-04-22, 23:17
καλύτερα ανέβασε φωτογραφίες από αυτό που έχεις φτιάξει...

dimitris.
05-04-22, 16:35
Σιγουρα εκανα λαθος γιατι χρησιμοποιησα 2 ολοκληρωμενα οπως καταλαβατε. Θα τα συνδεσω κανονικα τωρα, και παλι ευχαριστω.

elektronio
05-04-22, 18:16
εδώ είσαι δια 4

85361

Πάλι ένα ολοκληρωμένο χρειάζεσαι.Το ίδιο ολοκληρωμένο έχει δύο διαιρέτες δια 2.Τώρα χρησιμοποιείς και τους 2,οπότε 2 χ2=4.

επειδή βλέπω ότι δεν ξέρεις πως να προσθέσεις τα πιν τροφοδοσίας στο eagle, μια μικρή βοήθεια.
Επιλέγεις το εργαλείο invoke και πατάς επάνω σε ένα στοιχείο του ολοκληρωμένου που θέλεις να συνδέσεις την τροφοδοσία, δες την εικόνα παρακάτω με ένα LM324, επιλέγεις PWR (power) στο πινακάκι και μετά [ΟΚ] πατάς κάπου μέσα στο σχήμα και εκεί προσγειώνονται τα ποδαράκια τροφοδοσίας οπότε τα συνδέεις στο + και -
8537685377

dimitris.
05-04-22, 22:22
Ευχαριστω για την βοηθεια θα προσπαθησω το σαββατοκυριακο.