PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στις Ηλεκτρονικές Μετρήσεις



teopan
21-03-10, 23:15
Γεια σας! Είμαι φοιτητής ηλεκτρονικής και μου έχουν μείνει 2 μαθήματα για να πάρω επιτέλους πτυχίο!!! Λόγω του οτι δουλέυω δεν μπορώ να παρακολουθήσω το μάθημα των ηλεκτρονικών μετρήσεων και ύστερα απο πολύ κλάμα κατάφερα να πείσω τον καθηγητή μου να κάνω μια εργασία για να με περάσει. Το θέμα το άφησε να το βρω εγώ... Υπαρχει καμια ιδέα, "κάτι εύκολο" ετσι ώστε να περάσω το μάθημα???
Σας ευχαριστώ εκ των προταίρων!!!

teopan
05-04-10, 13:26
Χρόνια Πολλά και Χριστός Ανέστη!!!
Μήπως κανένας εχει καμια ιδέα να προτείνει για το θέμα μου???

dj_mike
05-04-10, 15:37
Καλησπερα φιλε, Αληθως Ανεστη!

Ετσι κατι πολυ απλο που σκεφτικα θα ηταν κανενας tester τρανζιστορ η tester τελεστικων. υπαρχουν πολλα τετοια κυκλωματακια και σε κιτ και στο ιντερνετ που μπορεις με μικρες αλλαγες να τα αλλαξεις λιγο να τα μελετησεις και να κανεις ενα δικο σου. δεν ειναι δυσκολο στα ηδη υπαρχοντα να κανεις αναμειξη ελεκτη 555 τελεστικων και τρανζιστορ και να κανεις 1 πλακετα που να τα ελεγχει ολα αυτα μαζι. Δεν θα χρειαστεις καθολου μικροελεκτες (αν δεν ξερεις και πολλα απο αυτους) απλα αναλογικα ηλεκτρονικα χρειαζεσαι. Για παραδειγμα με ενα ταλαντωτη στα 5Ηz θα μπορεις μεσω 2 led που αναβοσβηνουν εναλαξ να βλεπεις κατα ποσο λειτουργει το καθε εξαρτημα που θα βαλεις για ελεγχο.

dimitris_p
05-04-10, 15:39
Xρονια πολλά αληθώς ο κύριος...

Όταν λες εργασία πάνω σε τι ακριβώς αναφέρεσαι?Έτσι στα ξεκάρφωτα δεν μπορούμε να προτείνουμε τίποτα.Γίνε ποιο συγκεκριμένος,εχω στην άκρη κάτι βιβλία από ηλεκτρονικές μετρήσεις στα εργαστήρια ίσως βρω κάτι.

teopan
08-04-10, 01:22
Τι να σου πω και ο καθηγητής δεν μου το ξεκαθάρισε. Απλά μου είπε να βρώ εγώ το θέμα, κάτι που να έχει σχέση με τις ηλεκτρονικές μετρήσεις είπε.
Ευχαριστω πολύ για το ενδιαφέρον!!!