PDA

Επιστροφή στο Forum : Πώληση Χρυσού



petrostip
22-03-10, 23:05
Γεια σας.
Θα κάνω μια ερώτηση η οποία μπορεί να φανεί αστεία.
Μου έδωσαν ένα χρυσό δόντι και θέλω να μάθω αν μπορώ να το εξαργυρώσω σε κάποιο κοσμηματοπωλείο ή κάπου αλλού.
Γίνεται αυτό ή θα με πάρουν με τις πέτρες;;;

klik
22-03-10, 23:15
Γίνεται. Τωρα με την κρίση κρατησε το όμως, μπορεί να χρειαστεί:biggrin:

Phatt
22-03-10, 23:20
Σε οποιοδηποτε κοσμηματοπωλειο και να πας θα στο παρουν.Να εχεις στο νου σου την παγκοσμια τιμη του χρυσου καθως και την καθαροτητα του κομματιου που εχεις.Για ενα δοντι μην νομιζεις οτι θα πιασεις τιποτε υπολογισιμο...

petrostip
22-03-10, 23:30
Δηλαδή πόσα χρήματα μπορούν περίπου να μου δώσουν;;

Phatt
22-03-10, 23:39
Κοιταξε, σημερα 22/3/10, το γραμμαριο παει 25ε, και μιλαμε για χρυσο καθαροτητας 99.5% δηλαδη 24 καρατια.Εαν ζυγισεις το κομματι που εχεις, υπολογισε.

petrostip
22-03-10, 23:51
Δεν έχω δυστυχώς ζυγαριά,αλλά το κόβω γύρω τα 2 γραμμάρια.Τώρα δεν ξέρω αν είναι 24 καρατίων.Από που είδες πόσο έχει το γραμμάριο;;

Phatt
23-03-10, 00:02
Οι τιμες ειναι εδω http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Markets/LIRA/default.aspx
Κατεβα λιγο και θα δεις τα δελτια.Το θεμα με την καθαροτητα δεν ξερω πως μπορεις να το σιγουρεψεις, φοβαμαι μηπως κανενας χρυσοχοος θα θελει να σε δαγκασει.Καλη τυχη:wiink:

petrostip
23-03-10, 00:13
Γι'αυτό θα πάω σε μερικά κοσμηματοπωλεία να ακούσω τιμές και μετα πουλάω...Ευχαριστώ πολύ Phatt

klik
23-03-10, 00:24
Αν ήταν 24καράτια θα ήταν πολύ μαλακό και δεν θα έκανε για δόντι. Πιο πιθανό να μάθεις απο οδοντοτεχνίτη την καθαρότητα. Στο ένα δόντι δύσκολα να βγάλεις κάτι, θες μασέλα για να πεις ότι κάτι έκανες:001_rolleyes:

Πετρος Πετριδης
23-03-10, 00:46
Γνωστό μου άτομο έδωσε χρυσά δόντια σε μαγαζί που βρίσκεται στην Εγνατία μετά την Αριστοτέλους προς τον Βαρδάρη η πρώτη είσοδος πολυκατοικίας στο ισόγειο.Πιστεύω όμως πως σε οποιοδήποτε κοσμηματοπωλείο θα το αγοράσουν

fmav
23-03-10, 01:28
Εγώ θα σου 'λεγα να μην το πουλήσεις. Χρησιμοποίησέ το για να βρεις (χρυσή) δουλειά στο δημόσιο ή να πάρεις καμιά καλή μετάθεση σε στρατό κλπ...:lool:

leosedf
23-03-10, 07:29
Θεσσαλονίκη έχει μαγαζιά που κάνουν αυτή τη δουλειά στην Εγνατία ξεκινώντας απο το βαρδάρη.
Απο τη στιγμή που θα το δώσεις όμως να ξέρεις έχεις χάσει.

antonis_p
23-03-10, 15:13
Γεια σας.
Θα κάνω μια ερώτηση η οποία μπορεί να φανεί αστεία.
Μου έδωσαν ένα χρυσό δόντι και θέλω να μάθω αν μπορώ να το εξαργυρώσω σε κάποιο κοσμηματοπωλείο ή κάπου αλλού.
Γίνεται αυτό ή θα με πάρουν με τις πέτρες;;;

το αλλάζεις με δυο κοννέκτορες και μια 6146Β,
με λίγο παζάρι θα πάρεις και την βάση της.

HFProject
23-03-10, 22:22
@fmav Lol +1000


Εγώ θα σου 'λεγα να μην το πουλήσεις. Χρησιμοποίησέ το για να βρεις (χρυσή) δουλειά στο δημόσιο ή να πάρεις καμιά καλή μετάθεση σε στρατό κλπ...

xifis
23-03-10, 22:42
δοντι...δεν ειναι λιγο μακαβριο...?

Phatt
23-03-10, 22:57
Xifis φιλε μπορει να του το δωσαν γιατι αυτος που το φορουσε εβαλε πορσελανη.Απο την αλλη, μακαβριο η οχι, ειναι χρυσος.Μπορει να γινει ενα ομορφο σκουλαρικι...
Απο την αλλη και απο νεκρο να ειναι, να εισαι σιγουρος οτι εαν δε το παρουν οι συγγενεις σιγουρα θα το παρουν οι νεκροθαφτες.Σε ορισμενες περιπτωσεις χρειαζεται λιγο κυνικη σκεψη.

xifis
23-03-10, 23:29
Απο την αλλη και απο νεκρο να ειναι, να εισαι σιγουρος οτι εαν δε το παρουν οι συγγενεις σιγουρα θα το παρουν οι νεκροθαφτες.Σε ορισμενες περιπτωσεις χρειαζεται λιγο κυνικη σκεψη.

εκει ακριβως το πηγαινα...πραγματι ανατριχιαστικο..:bored::001_unsure:

Πετρος Πετριδης
23-03-10, 23:59
'Η απλά κάποιος μπορεί να έβαλε μασέλα.

Panoss
24-03-10, 09:01
Λέγε ποιον ξεδόντιασες:laugh: .

SRF
24-03-10, 10:21
Εγώ θα σου 'λεγα να μην το πουλήσεις. Χρησιμοποίησέ το για να βρεις (χρυσή) δουλειά στο δημόσιο ή να πάρεις καμιά καλή μετάθεση σε στρατό κλπ...:lool:
Μπράβο... ιδέα! Κάτι ξέρεις καλά εσύ, φαίνεται... :001_tt2:

Nemmesis
24-03-10, 17:07
Απο την αλλη και απο νεκρο να ειναι, να εισαι σιγουρος οτι εαν δε το παρουν οι συγγενεις σιγουρα θα το παρουν οι νεκροθαφτες.Σε ορισμενες περιπτωσεις χρειαζεται λιγο κυνικη σκεψη.

ακριβως... στην γειτονια μου μενει ενας νεκροθαφτης και απο μικρος θυμαμε την γυναικα του που ελεγε στις αλλες κατινες της γειτονιας "αχ δεν καλε τι βρηκε ο αντρας μου..." καθε μηνα και απο ενα δαχτυλιδι σκουλαρικι κλπ κλπ...
μεχρι που τους κοροιδευαν ολοι στην γειτονια... δεν ηθελε μυαλο για να καταλαβεις οτι δεν ειναι και τοσο τυχερος που βρισκει κοσμιματα στον δρομο αλλα στους ταφους... το μονο που δεν ξερω ειναι ποσα απο αυτα ηταν απο δοντια και ποσα τα "βρηκε" ετσι:lool::lool::lool:

καπου ειχα ακουσει για εναν που ειχε βαλει στην διαθηκη του τα χρυσα του δοντια... χαχα