PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία με στατιστικές τηλεοπτικών καναλιών



fmj90
25-03-10, 17:44
Καλησπέρα παιδιά!!
Προχθές, καθώς κουβεντιάζαμε με ένα συμφοιτητή μου, ανέφερε μια στιγμή για ποσοστά τηλεθέασης, που κάθε τόσο δείχνουν τα ιδιωτικά κανάλια στην Ελλάδα (και περηφανεύονται :001_tongue:)...
Ιδού λοιπόν και η ερώτηση. Μείναμε και οι δύο με την απορία, πώς γίνεται και παίρνουνε τέτοιου έιδους μετρήσεις..
Αφού δεν υπάρχει αμφίδρομη σύζευξη, πώς μπορεί και μετρά ένας σταθμός, ως πομπός, πόσοι δέκτες είναι συντονισμένοι στη συχνότητα?
Φανταστήκαμε κανα δυο χαζούς τρόπους, όπως ότι η κεραία του συντονισμένου δέκτη δημιουργεί μαγνητικά πεδία γύρω της, που με ένα τρόπο μπορεί κάποιος εξ' αποστάσεως να δει που είναι συντονισμένη, αλλά ακόμα τα θεωρώ βλακείες..
Πιθανόν να είναι χαζή ερώτηση, με συγχωρείτε, αλλά είμαι στο στάδιο που μαθαίνω! Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας, σας είμαι ευγνώμων αν μου λύσετε την απορία. :001_smile:

gsmaster
25-03-10, 17:53
Εχεις ακούσει ποτέ για τα λεγόμενα μηχανάκια της AGB?
Είναι μια συσκευή που μπαίνει δειγματοληπτικά σε σπίτια, και καταγράφει ποιο κανάλι βλέπεις. Η συσκευή αυτή μετά, στέλνει το σήμα μέσω γραμμής τηλεφώνου λογικά, στα κεντρικά της AGB και τα αποτελέσματα ανακοινόνωνται την επόμενη μέρα.

fmj90
25-03-10, 18:00
σ'ευχαριστώ Γιάννη! :)
τώρα μάλιστα...
καταλαβαίνω την αξιοπιστία των στατιστικών... πολύ "μέσα" πεφτουν :P
αν φανταστώ ότι το ποσοστό των σπιτιών με τέτοιου είδους "μηχανάκι" έιναι μηδαμινό μπροστά στο υπόλοιπο σύνολο..

grglaz
25-03-10, 19:11
απορω πως δεν εχουν σκεφτει να ενσωματωσουν μεσα στη τηλεραση ενα συστημα με feedback αλλα να μου πεις μετα θα επρεπε να τροποποιησουν την μεταδοση σε αμφιδρομη...ε στο μελλον δεν ξερεις...

yanis
25-03-10, 20:18
στο μελλον δε πιστευω να εχουμε κεραιες για τηλεoραση.
θα εχουμε καλωδιακη (iptv)
και θα ειναι πολυ ευκολο να ξερουν τι καναλια βλεπει ολος ο πληθυσμος και οχι απλα ενα δειγμα (AGB).

167vasgio
25-03-10, 20:32
ε!ακόμα και έτσι τις ίδιες βλακείες θα συνεχίσουμε να παρακολουθούμε

HFProject
25-03-10, 20:59
Προς το παρόν η AGB μετρά με "δείγματα" ήχου.

Αν ποτέ γίνει η μέτρηση near real time και ανακοινώνεται στα διάφορα "ταλέντα" της τηλεόρασης έχουμε να δούμε πολλούς Σορίν Ματέι.

leeperik
25-03-10, 22:38
Παιλαιοτερα ειχα ακουσει στην τν μια συζητηση γι αυτο το θεμα.Ειχε πει καποιος οτι αυτα τα μηχανακια ειναι καμια δεκαρια.Οτι μοιραστηκανε απο τη δεκαετια του 1980. Δεν το επιβεβαιονω αλλα διατυπωνω καποια ερωτηματα που μου δημιουργηθηκανε.Αν ξερει καποιος σχετικα ας μας διαφωτισει.

1. Ποσα σπιτια εχουν τετοια μηχανακια;Με ποια κρητηρια τα μοιρασανε σε οσους τα μοιρασανε;
2. Εχουν κανει γεωγραφικο καταμερισμο;
3.Εχουν κανει καποιο ηλικιακο καταμερισμο;καθως αν οντως ισχυει οτι μοιραστηκανε τη δεκαετια του 1980 οσοι ή καποιοι απο αυτους εχουν μια καποια ηλικια.

Φιλε HFPROJECΤ τι εννοεις δειγματα ηχου;

HFProject
25-03-10, 22:50
Όλα αυτά έχουν γίνει και έχουν γίνει σωστά σύμφωνα με την στατιστική επιστήμη.

>1000 "μηχανάκια" υπάρχουν σε όλη την Ελλάδα

Τα νέα "μηχανάκια" καταγράφουν ήχο από την τηλεόραση και μετά οι καταγραφές συγκρίνονται με την database όπου υπάρχει το πρόγραμμα του κάθε σταθμού.

Αυτό για να μπορούν να καταγράφουν και IPTV, NOVA, DIGEA κτλ.

Hary Dee
26-03-10, 00:56
Όλα αυτά έχουν γίνει και έχουν γίνει σωστά σύμφωνα με την στατιστική επιστήμη.
Με την οποία ως γνωστόν μπορείς να κάνεις έρευνες και να βγάλεις ότι συμπεράσματα γουστάρεις! Συμπτωματικά, σήμερα μιλάγαμε για αυτό το θέμα με έναν γνωστό μου που σπουδάζει στην ΑΣΟΕ. Συμφωνεί μαζί μου, αφού τους μαθαίνουν πώς μπορούν να κάνουν στατιστικές και να βγάλουν τα συμπεράσματα όπως τα θέλουν...

Πάντως με αυτά τα χαζομηχανάκια θυμήθηκα έναν παλιό καθηγητή μου που έλεγε: "Επειδή δηλαδή η κυρα-Περσεφόνη από απέναντι (που έχει μηχανάκι) βλέπει από το πρωί ως το βράδυ βραζιλιάνικα μεταγλωττισμένα, πάει να πει ότι εκφράζει όλη τη γειτονιά;;". Συμφωνώ και επαυξάνω...
Και κάτι ακόμη: Πολλές εκπομπές σήμερα αν μετριόντουσαν από το πόσα downloads γίνονται κάθε εβδομάδα για χάρη τους... θα αλλάζανε αρκετά νούμερα! :001_tt2:

Phatt
26-03-10, 14:35
Ειναι απολυτως λογικο οι μετρησεις να μην ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα.Το πραγματικα αστειο ειναι οτι σφαζονται ολοι οι σχετικοι της τηλεορασης πανω στα αποτελεσματα και τα παιρνουν τοσο στα σοβαρα και παιζονται τοσα λεφτα χωρις κανενας να ασχοληθει ποτε με το ποσο ο στατιστικος τροπος αυτος ειναι αξιοπιστος, η εχει σωστο αριθμο δειγματων κλπ.
Αν θελετε την αποψη μου τους βολευει που οι μετριτες ειναι ορισμενοι και κατανεμημενοι συγκεκριμενα.Και να σας πω και το αλλο...Εαν εμενα μου κοψουν ενα μηνιατικο 300ε, εχω και μια τηλεοραση να καιει μερα νυχτα για παρτη τους στα καναλια που θελουν...

Πετρος Πετριδης
29-03-10, 01:00
Τα πρώτα χρόνια της ιδιωτικής τηλεόρασης που κάλυπταν τα κανάλια μόνον την Αθήνα και την Θεσσαλονίκη έπαιρναν δείγμα μόνον απ' αυτές τις πόλεις και όχι απ' όλη την Ελλάδα.Τα κανάλια χρειάζονται έναν τρόπο για να μετρούν την τηλεθέασή τους και να μοιράζονται τις διαφημίσεις.Κατέληξαν σ' αυτόν αν και δεν είναι ακριβής.