PDA

Επιστροφή στο Forum : το επαγγελμα του ηλεκτρονικου στην επαρχια?



deep-blue-sea
28-03-10, 22:18
συναδελφοι καλησπερα σας.

σπουδασα ηλεκτρονικος στο τει θεσσαλονικης.ταυτοχρονα δουλευα (ασχετη απο την δουλεια του ηλεκτρονικου) για τα προς το ζειν.αφου εκανα την πρακτικη μου σε νοσοκομειο που δεν ηθελα αλλα ηταν μονοδρομος βρηκα δουλεια σαν ηλεκτρονικος (στα χαρτια και μονο) σε φωτοτυπικα σαν τεχνικος.

το θεμα ειναι οτι επειδη ειμαι απο ενα μικρο χωριο των με το ζορι 2000 κατοικων και που το αγαπω και που πιστευω πως το να δουλευεις σε μια πολη ξενη και να παιρνεις 800 και να μην σου μενει τιποτα (και χωρις οικογενεια η ξεφρενη ζωη) δεν αξιζει.εδω και αρκετο καιρο με εχει πιασει κατι σαν καταθλιψη γιατι νωθω εντονα την αναγκη να γυρισω πισω.το μονο ομως που με κραταει ειναι η σκεψη στο τι θα καω εκει για να ζησω.δεν με ενδιαφερει να γινω εκατομμυριουχος μεσα σε ενα χρονο απλως να καταφερνω να ζω μονος μου τωρα και στον μελλον και αν την οικογενεια μου.

εδω ηθελα την γνωμη σας αν βλεπεται την δουλεια του ηλεκτρονικου να εχει μελλον σε ενα μικρο μερος.σκεφτομουν ενα μαγαζακι να τοποθετω κεραιες ηχοσυστηματα ραδιοκασσετοφωνα αυτοκινητων αλλα παραλληλα σκεφτομαι και το ρισκο γιατι κατι τετοια ισως να μην εχουν και περαση.για υπολογιστες δεν το σκεφτομαι καθοτι πλεον οι προσφορες που κανουν οι αλυσιδες ειναι ασυναγωνιστες αλλα και επειδη υπαρχει ενα τετοιο καταστημα χωρις ομως απ οσο ξερω καμμια τρελη επιτυχια.

συγγνωμη που σας κουρασα κι ευχαριστω για τις αποψεις σας.
επισης συγγνωμη σε περιπτωση που υπαρχει παρομοιο θεμα.

Αποστόλης1
28-03-10, 22:30
Φίλε μου εσύ ξέρεις την αγορά του χωριού σου. Αν υπάρχουν άλλοι τεχνικοί, αν υπάρχουν εμπορικά καταστήματα (φαξ, ταμειακές), γειτονικά χωριά κλπ. Σκέψου καλά και αποφάσισε, τι περιμένεις να σου πει ο καθένας που δεν ξέρει τις τοπικές συνθήκες.

deep-blue-sea
28-03-10, 22:32
οχι δεν περιμενω να μου πουν αλλοι για το δικο μου το χωριο αλλα περιμενω να μου πουν καποιοι απο δικες τους εμπειριες.

kentar
28-03-10, 22:32
Κατ΄αρχήν όσον αφορά τους υπολογιστές , το εμπόριο δεν φέρνει
κέρδος σε τέτοια αγορά αλλά μπορείς κάλλιστα να έχεις κάποια
έσοδα απο το ''service''.
Μαζί με όλες τις άλλες ηλεκτρονικές εργασίες που μπορείς να κάνεις
εκτιμώ ότι μπορείς να τα βγάλεις πέρα αν δεν έχεις σοβαρό ανταγωνισμό.
Το κυριότερο όμως είναι ότι αφού αγαπάς τον τόπο σου θα αισθάνεσαι
πολύ καλύτερα εργαζόμενος σε περιβάλλον που σε ''φτιάχνει''.
Συμπερασματικά... Listen to your heart.

gsmaster
28-03-10, 22:35
- το επαγγελμα του ηλεκτρονικου στην επαρχια?
- Γ__ησέ τα...

Τώρα για το μαγαζάκι που σκέφτεσαι, ανάλογα με τι υπάρχει ήδη στην περιοχή σου. Αν είσαι μόνος σου είναι εύκολα τα πράγματα, αν έχεις άλλου 5 που κάνουν το ίδιο εδώ και χρόνια είναι πιο δύσκολα.

Για τις αλυσίδες που λες, μπορεί να πουλάνε σε τιμές ξεφτίλα, αλλά δεν έχουν υποστήριξη....

Κι εγώ τους ίδιες σκέψεις έκανα πέρσυ τέτοια εποχή, και κατέληξα ότι δουλειά βρίσκεις, οικογένεια δύσκολα.



ΕΔΙΤ: καλά μεχρι να τα γράψω αυτά με προλάβανε άλλοι...

Phatt
28-03-10, 22:42
ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ:
Σε αυτους τους δυσκολους καιρους που διανυουμε οποιαδηποτε προσπαθεια για μια καινουρια επιχειρηση ειναι οπωσδηποτε μεγαλο ρισκο.ΠΑΡ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ, πιστευω οτι σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να καταπιεζουμε τον εαυτο μας σε τετοιο σημειο που να αρχισουμε να εμφανιζουμε προβληματα στην υγεια μας.Οταν κατι δεν το αντεχουμε, δεν το αντεχουμε και ΤΕΛΟΣ.

Εαν οντως θελεις να δοκιμασεις να στησεις ενα μαγαζακι στον τοπο σου, ΚΑΝΤΟ.Σαν ανθρωπος που εχω ζησει στην Αθηνα, εκτιμησα το χωριο παρα πολυ.Πιστευω οτι ενα μαγαζι στην επαρχια για να μπορεσει να επιβιωσει θα χρειαστει να βαλει πολλα καλουδια μεσα.Πιθανον να πρεπει να ασχοληθεις με πασης φυσεως επισκευες(τηλεορασεις ηχοσυστηματα ισως και αλλες οικιακες συσκευες), πιστευω οτι στην επαρχια ο κοσμος ειναι πιο σφιγμενος στο να κρατησει κατι παρα να το πεταξει, με κεραιες τηλεορασης και δορυφορικα(στα χωρια εχω παρατηρισει οτι εχουν ψωνιο με τα δορυφορικα), με ηχοσυστηματα αυτοκινητου, με εγκαταστασεις συναγερμων και δε ξερω εγω με τι αλλο...Ισως περνωντας λιγο ο καιρος να δεις τι απ'ολα σου ταιριαζει καλυτερα η και ειναι ιδανικοτερο για την περιοχη.

Γενικα πιστευω πρεπει να εχει τρια βασικα πραγματα ενας ελευθερος επαγγελματιας γενικα, εγω τουλαχιστον τα εκτιμω ιδιαιτερα.
1. Να ξερουμε την δουλεια μας και να μην ντρεπομαστε να πουμε "δεν ξερω" οταν πραγματικα δεν γνωριζουμε
2. Να λεμε παντα την αληθεια
3. Να ειμαστε τιμιοι

Πιστευω οτι εαν εχεις εναν Α κυκλο γνωριμιων εκει και αν δεν υπαρχει αναλογο μαγαζι, εαν εισαι σωστος θα σε μαθουν απο μακρια και θα φτασεις σε σημειο να σε ψαχνουν αντι να τους ψαχνεις.
Αυτα απο μενα ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΣΕ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ.

leosedf
28-03-10, 23:29
Τώρα που θα πληρώνουν ΤΕΒΕ και στα χωριά καλή διασκέδαση.

167vasgio
29-03-10, 00:44
Και εμείς που δεν το έχουμε πάρει ακόμα το πτυχίο μπορούμε να περιμένουμε τίποτα?

Panoss
29-03-10, 09:08
Πρώτα μάζεψε κεφάλαιο από τη δουλειά σου, τους γονείς σου και από όπου αλλού μπορείς, και ΜΗΝ δανειστείς δραχμή (από τράπεζα ή τοκογλύφο. Νταξει, μικρή η διαφορά).
Έτσι αν τυχόν δεν πας καλά για δυο χρόνια ας πούμε,(που φυσικά δεν στο εύχομαι), να το κλείσεις χωρίς να βγεις χρεωμένος.

moutoulos
29-03-10, 11:02
Αυτό που είπε ο Πάνος είναι πολύ σωστό. Αν κάνεις ένα τέτοιο βήμα, προσπάθησε να μην
χρεωθείς/πάρεις δάνειο. Και σκέψου οτι στη αρχή, δεν χρειάζονται πολυτέλειες και
μεγαλεία, στο μαγαζί. Απλά τα αναγκαία, και βέβαια η προσωπική εργασία, δεν έβλαψε
κανέναν (κατά το "φτιάξιμο/στήσιμο" του μαγαζιού).

Phatt
29-03-10, 11:42
Παρα πολυ βασικες αυτες οι πρακτικες παρατηρησεις:wiink:

sakis
29-03-10, 16:54
ενα αλλο που ειναι αρκετα σημαντικο αλλα δεν ειναι και ευκολο ειναι να ανοιχτεις και σε αλλα πραγματα τα οποια δεν κανει το "μαγαζακι " της γειτονιας .... για παραδειγμα αν εισαι πολυ καλος εως μοναδικος σε ενα αντικειμενο τοτε να εισαι σιγουρος οτι αυτο θα ειναι μια επενδυση η οποια οχι μονο θα αποδωσει αλλα θα ειναι και διαχρονικη ...

Για παραδειγμα ...στην αγγλια υπαρχουν ειδεικευμενοι τεχνιτες για destinator αυτο σημαινει οτι αν γινεις και εσυ ενας πολυ καλος και χρωεωνεις μια επισκευη 50-60 ευρω τα 5 η 10 απο αυτα να πανε σε μια κουριερ δεν ειναι προβλημα

δλδ σε εναν καλο και ειδικευμενο τεχνιτη η αποσταση δεν ειναι προβλημα ...αυτο σημαινει τοι με λιγη προπσπαθει θα προσθεσεις ενα επιπλεον εισοδημα στην γνωστη δουλεια κεραιες τηλεορασεις πιατα που κανουν συνηθως αυτα τα μαγαζια ...

blueriver
29-03-10, 17:25
Πολυ σωστα ολα τα προαναφερθέν απο τους συναδελφους ,και να συμπληρώσω ,αν θελεις να γυρισεις στο χωριο σου και αγαπας τον τοπο σου και σε γεμιζει ,μπορεις να κανεις μια δοκιμη με ενα μαγαζι που προτειναν οι φιλοι ,αν πιασει εχει καλως αν δεν πιασει μην τα βαφεις μαυρα ,απλα να εισαι ρεαλιστής και να δεις τι λειπη απο την περιοχη,και εχει καλυτερο χρημα απο τα ηλεκτρονικα ? π.χ Βενζιναδικο ? ,πληντυριο -λιπαντηριο ιχ ? Καθαρισμος και φυλαξη χαλιων,Εμποριο και service σε αγροτικα εργαλεια ?
Μυαλο θελει φιλε μου το εμποριο και δουλεια,με συνεπεια ,και μην κολλας σε ενα πραγμα ,σπουδασες ηλεκτρονικα σου αρεσει ,αλλα αν δεν εχεις δουλεια μην κλαις ,απλα ρεαλισμος σαν τους Αμερικανους ,αλλη δουλεια και κρατα τα ηλεκτρονικα για το κεφι σου και το χομπυ σου.
Και δεν θελω να ακουω νεα παιδια και καταθλιψεις,η ζωη ειναι μπροστα,μην το βαζετε κατω, να εχετε νευρο θεληση και πεισμα ,οι πατεραδες μας και οι παππουδες μας τι να πουν με αυτα που περασαν αυτοι με πολεμους και φτωχιες και δεν παθανε καταθλιψεις.

Αποστόλης1
30-03-10, 09:41
μίλησε και με λογιστή μήπως αντί να ανοίξεις μαγαζί σε συμφέρει για αρχή να κάνεις ας πούμε έναρξη για εγκ/σεις κεραιών με έδρα το σπίτι σου αν γλυτώνεις ΤΑΕ-ΤΕΒΕ, αλλά και μήπως μπορείς να πάρεις επιδότηση σαν νέος επαγγελματίας.

sakis
30-03-10, 10:18
μια απο τα γνωστα απο τον αποστολη ......

Το να κανεις εναρξη στο σπιτι σου δεν αλλαζει τιποτα απο πλευρας τεβε ταε κλπ . Υπηρχε καποια διαταξη οτι σε καποια χωρια κατω απο καποιους κατοικους εχεις μειωμενο τεβε η καθολου η οποια δεν ξερω αν ισχυεει ακομα ....

Οσο για τις επιδοτησεις μεσω ΟΑΕΔ ειναι τοσο χαλια η οποια γινεται καπως ετσι ...::

μονο οταν εχεις την δυνατοτητα να "χτισεις" την επιχειρηση συμφωνα με τα βηματα τον χρονο και την πορεια που θελουν αυτοι τοτε και μονον τοτε υπαρχουν καποιες πιθανοτητες να παρεις την επιχορηγηση .... ( σημαινει οτι εκει που καιγεσαι να ανοιξεις για να παρεις το μεροκαματα δεν μπορεις να ανοιξεις γιατι δεν ειναι ετοιμα τα χαρτια του ΟΑΕΔ ...και αν ανοιξεις χωρις την αδεια τους επιχορηγηση τελος )

Σουδινουν καποια χρηματα και μαλιστα αρκετα για να ξεκινησεις και μαλιστα δεν τα επιστρεφεις ποτε .... ομως σου δινουν τοσο για αυτα τα πραγματα και τιποτε αλλο και τοτε ....μετα απο καποιο αλλο διαστημα σου δινουν παλι καποια χρηματα για καποια αλλα πραγματα και μονο αυτα και σε συγκεκριμενο χρονο .....

( στην ουσια σου λενε οτι πρπει εσυ η γυναικα σου να εχεις καποια αλλη δουλεια να ζεις μεχρι να εκτελεστει το προγραμμα σε βαθος ενος χρονου για να μπορεις να ζεις )

Τελικα ομως αυτα δεν ειναι και πολυ ασχημη ιδεα ...συνδυαστικα θα μπορουσες ....

----να εχεις μια πρωινη δουλεια αλλα πρεπει να ειναι "μαυρη "
-----να ετοιμασεις το μαγαζι σου συμφωνα με τα προτυπα του ΟΑΕΔ για να παρεις την επιχορηγηση ( και ας αργησει αυτο κανα χρονο )
----- να ανοιγεις στην αρχη μονο απογευματα μεχρι να δεις πως θα παει και μετα να πραξεις αναλογα....

Αποστόλης1
30-03-10, 11:25
μια απο τα γνωστα απο τον αποστολη ......

Το να κανεις εναρξη στο σπιτι σου δεν αλλαζει τιποτα απο πλευρας τεβε ταε κλπ . Υπηρχε καποια διαταξη οτι σε καποια χωρια κατω απο καποιους κατοικους εχεις μειωμενο τεβε η καθολου η οποια δεν ξερω αν ισχυεει ακομα ....

Τελικα ομως αυτα δεν ειναι και πολυ ασχημη ιδεα ...συνδυαστικα θα μπορουσες ....

----να εχεις μια πρωινη δουλεια αλλα πρεπει να ειναι "μαυρη "
-----να ετοιμασεις το μαγαζι σου συμφωνα με τα προτυπα του ΟΑΕΔ για να παρεις την επιχορηγηση ( και ας αργησει αυτο κανα χρονο )
----- να ανοιγεις στην αρχη μονο απογευματα μεχρι να δεις πως θα παει και μετα να πραξεις αναλογα....

..και να φυτέψει κανα μαρουλάκι

Εγώ απλώς έδωσα κάποιες επιπλέον ιδέες να τις σταθμίσει με τις τοπικές συνθήκες, που εμείς δεν ξέρουμε και να αποφασίσει ο ίδιος, εσύ προδικάζεις με αν και να.
Ειναι προφανές ότι η λογική μου δεν έχει καμμιά σχέση με τη δική σου.


Πάντως σημειώνεις πρόοδο καταφαίρνεις και αυτοαναιρείσαι στο ίδιο μήνυμα.

gRooV
30-03-10, 18:18
μηνύματα ειρωνικά και επιθετικά διαγράφηκαν

FILMAN
31-03-10, 16:41
Κύριε διαχειριστά, τα δικά μου ούτε επιθετικά ήταν, ούτε ειρωνικά.

Αποστόλης1
31-03-10, 17:03
Φίλιππε και μένα διαγράφηκαν πρόσφατα σε καθαρά τεχνικό θέμα
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=49940
την μεθεπομένη αναρτήθηκαν συμπληρωματικοί κανόνες, όπου τα παράπονα
μόνο με ΡΜ

sakis
31-03-10, 19:20
σε καποια πραγματα το σωστο timing ειναι το παν ...

μολις πριν απο δεκα λεπτα ακουσα στο ρδιοφωνο οτι ο ΟΑΕΔ εφτιαξε 4 νεα προγραματα για ανεργους και νεους επιχειρηματιες

μπορει τελικα να αξιζει και εκει να ριξης μια παραπανω ματια

dalai
31-03-10, 21:51
Καλα τα ΟΑΕΔ, αλλα πιο πολυ μου φερνουν σε επιχειρησεις "φαντασματα".
Για να παρεις επιδοτηση πρεπει να εισαι ηδη "βαλμενος" στη δουλεια και να ξερεις τι χρειαζεται.
Παντως στη θεση σου ουτε καν θα το σκεφτομουν να παω στο χωριο αν ειχα:
1.Χωραφι
2.Σπιτι να μεινω χωρις νοικι
3 Καποια αποθηκη που να κοιταει σε δρομο (αχυρωνα ,σταβλος ,παρκινκ κλπ)

Αν τα συγκρινεις με τα 800 ευρω της πολης (που μετα τα παγια , νοικι-ψωνια-μετακινηση πεφτεις στα 200 καθαρα) στο χωριο με 4 μεροκαματα σε οποιαδηποτε δουλεια θα εχεις σιγουρα 200 ευρουλακια . Φυσικα μην ξεχνας την πραγματικη αξια των 200 ευρω στην διασκεδαση του χωριου και τη μηναμινη αξια που εχουν στην διασκεδαση της πολης.
Ξεκινα με το να κανεις την αποθηκη εργαστηριο. Οταν αποκτησεις πελατια και μπορεις να αυτοαπασχοληθεις πληρως (χωρις να χρειαζεται να κανεις αλλη δουλεια) κανε και εναρξη .
Διαφημησε τον εαυτο σου, δωσε λυσεις στα προβληματα των χωριων .Ειναι ΠΑΡΑ πολλα και στην αρχη θα ειναι η διαφημιση σου. Αυτοματισμοι στα χωραφια, τηλεμετρια κλπ, φωτισμος στα σπιτια , σηραγερμοι, φωτοβολταικα,computers κλπ κλπ
Απλως φροντισε να ξεκινισεις με μηδενικα εξοδα, ειλικρινεις τιμες και καλη εξυπηρετηση.

3

sakis
01-04-10, 10:59
+1000 πολυ σωστα