PDA

Επιστροφή στο Forum : TR / RC question



AAAAA5
29-03-10, 11:15
Γειά χαρά,

Έχω το εξής πρόβλημα. Θέλω σε μια κερέα να συνδέσω ένα πολύ δυνατό πομπό κ έναν αδύναμο δέκτη (δηλαδή το έυρος power που θα δέχεται θα είναι πολύ μικρότερο απο αυτό που θα εκπέμπει ο πομπός). Που είναι το πρόβλημα. Θέλω, όταν εκπέμπει ο πομπός να μην υπάρχει πρόβλημα να κάψει τον δέκτη. Δηλαδή πρέπει ο δέκτης να μπορεί να απομονώνεται χωρίς όμως το ''σύστημα'' που θα τον απομονώνει να δημιουργεί πρόβλημα (παραμόρφωση - πτώση ισχύος) στο σήμα που θα δέχεται. Η λειτουργία είναι η εξής. Πομπός εκπέμπει - πομπός σταματάει να εκπέμπει - δέκτης αρχίζει να δέχεται. Μετά η διαδικασία επαναλαμβάνεται. Έχω σκεφτεί να χρησιμοποιήσω κάποιο mosfet ως analogue switch έτσι ώστε η σύνδεση με την κερέεα να αλλάζει μεταξύ πομπού κ δέκτη. Μια άλλη ιδέα είναι ένα σύστημα φίλτρων έτσι έστε πομπός/δέκτης να παραμένουν συνδεμένοι πάντα με την κερεέα.

Καμιά ιδέα??

ευχαριστώ

FILMAN
29-03-10, 11:19
Πιθανές λύσεις:
1) Δίοδοι pin
2) Ψαλιδιστής στην είσοδο σήματος του δέκτη

Αποστόλης1
29-03-10, 12:24
..και καλή θωράκιση του δέκτη (κλωβός)

AAAAA5
29-03-10, 20:24
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Φίλιππε μήπως μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα ''ψαλιδιστή'' ??

FILMAN
30-03-10, 13:27
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Φίλιππε μήπως μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα ''ψαλιδιστή'' ??
Δυο δίοδοι BAT85 συνδεμένες αντιπαράλληλα, παράλληλα στην είσοδο σήματος του δέκτη.