PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία με αντιστάσεις...



JimKarvo
31-03-10, 17:36
Καλησπέρα..!

Έστω ότι έχω δύο αντιστάσεις 100Ω η κάθε μία 1/4 Watt

Ας δούμε τους συνδυασμούς...:

---|οοοοοο|------|οοοοοο|---

Εδώ στις άκρες θα έχουμε 50Ω, 1/4Watt..

/---|οοοοοο|------|οοοοοο|---/
\---|οοοοοο|------|οοοοοο|---\

Εδώ, θα έχουμε 100Ω, 1/2 Watt???

Αποστόλης1
31-03-10, 17:50
a) 200Ω / 0.5 βατ

β) 100Ω / 1 βατ

grglaz
31-03-10, 18:30
Καλησπέρα..!

Έστω ότι έχω δύο αντιστάσεις 100Ω η κάθε μία 1/4 Watt

Ας δούμε τους συνδυασμούς...:

---|οοοοοο|------|οοοοοο|---

Εδώ στις άκρες θα έχουμε 50Ω, 1/4Watt..

Το να μην υπολογισεις σωστα τα w οκ,αλλα το να μην
ξερεις οτι η συνολικη αντισταση αντιστασεων σε σειρα ειναι το αθροισμα των τιμων τους,ε!!!
Φιλικα...

Phatt
31-03-10, 18:35
Αυτο επρεπε να μπει στις ερωτησεις αρχαριων, τελοσπαντων.
Εμπειρικα μου εχει τυχει να φορτωνω ενα σκασμο αντιστασεις σε σειρα και να μην πιανω ουτε τη μιση ονομαστικη τιμη του συνολου...:confused1:

JimKarvo
31-03-10, 18:37
Παιδιά, οκ, έκανα λάθος βιασύνης, και μπέρδεψα το "σχήμα"... Επικεντρώθηκα στα Watts, και μπέρδεψα τα Ohms.. ευχαριστώ όπως και να έχει, και σόρρυ..

Αποστόλης1
31-03-10, 19:58
Αυτο επρεπε να μπει στις ερωτησεις αρχαριων, τελοσπαντων.
Εμπειρικα μου εχει τυχει να φορτωνω ενα σκασμο αντιστασεις σε σειρα και να μην πιανω ουτε τη μιση ονομαστικη τιμη του συνολου...:confused1:


Δεν κατάλαβα τι εννοείς??

Phatt
31-03-10, 20:43
Εννοω Αποστολη οτι πχ, εβαλα 6 αντιστασεις στην σειρα, με την τιμη των οποιων θα επρεπε ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ να παρω μια πτωση τασεως πχ απο 12V στα 6V και δεν επεφτε με τιποτε κατω απο τα 10...

MacGyver
31-03-10, 20:56
Εννοω Αποστολη οτι πχ, εβαλα 6 αντιστασεις στην σειρα, με την τιμη των οποιων θα επρεπε ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ να παρω μια πτωση τασεως πχ απο 12V στα 6V και δεν επεφτε με τιποτε κατω απο τα 10...

Απουσία του Αποστόλης1 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=41541) θα απαντήσω στην απορία σου!
Ο νόμος είναι πολύ συγκεκριμένος και απλός: Νόμος του Ώμ!! (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CF%8C%CE%BC%CE%BF%CF%82_%CF%84%CE%BF%CF%85_ %CE%A9%CE%BC)
Εάν η πτώση στην τάση δεν ήταν η αναμενόμενη, τότε η οι τιμές των αντιστάσεων ήταν λάθος η το ρεύμα δεν ήταν αυτό που νόμιζες ότι ήταν.

Phatt
31-03-10, 20:59
Η ταση ηταν απο συγκεκριμενο τροφοδοτικο μετρημενη.Εαν δεν υπαρχουν αποκλησεις μεταξυ θεωριας και πραξης τοτε η εγω κατι δεν ειχα υπολογισει σωστα στην συγκεκριμενη περιπτωση η οι τιμες ηταν φευγατες.

MacGyver
31-03-10, 21:04
Η ταση ηταν απο συγκεκριμενο τροφοδοτικο μετρημενη.Εαν δεν υπαρχουν αποκλησεις μεταξυ θεωριας και πραξης τοτε η εγω κατι δεν ειχα υπολογισει σωστα στην συγκεκριμενη περιπτωση η οι τιμες ηταν φευγατες.
Δεν υπάρχουν αποκλίσεις μεταξύ θεωρίας και πράξης!
Για να μετρήσεις πτώση τάσης μετά από το τροφοδοτικό πρέπει να έχεις και την κατανάλωση....
Όσες αντιστάσεις και να βάλεις αν μετά απλά συνδέσεις το πολύμετρο χωρίς την κατανάλωση, η πτώση θα είναι ελάχιστη, έως καθόλου.

Nemmesis
31-03-10, 21:07
Η ταση ηταν απο συγκεκριμενο τροφοδοτικο μετρημενη.Εαν δεν υπαρχουν αποκλησεις μεταξυ θεωριας και πραξης τοτε η εγω κατι δεν ειχα υπολογισει σωστα στην συγκεκριμενη περιπτωση η οι τιμες ηταν φευγατες.

καταναλωση ειχες η απλα μετρουσε με το πολυμετρο?

Phatt
31-03-10, 21:36
Μαλιστα.Οχι δεν ειχα καταναλωτη, νομιζα οτι οι αντιστασεις μπορουν να λογιστουν ως καταναλωτες...

MacGyver
31-03-10, 21:42
Μαλιστα.Οχι δεν ειχα καταναλωτη, νομιζα οτι οι αντιστασεις μπορουν να λογιστουν ως καταναλωτες...
Λογίζονται.....άν συνδέονται με τον άλλο πόλο (γή-αρνητικό) ούτως ώστε να κυκλοφορεί το ρεύμα!!!

Phatt
31-03-10, 21:46
Χμ...Μηπως ειμαι βαθεια νυχτωμενος;Το βολτομετρο δεν μετραει στο κλεισιμο του κυκλωματος;
Θα μπορουσα να κλεισω κυκλωμα με τις αντιτασεις μονο σαν καταλανωτες και μετα να επερνα μετρησεις απο ποια σημεια του κυκλωματος;Πριν και μετα τις αντιστασεις;

Αποστόλης1
31-03-10, 23:37
Φίλε Παναγιώτη(φατ), νυχτωμένος θα ήσουνα αν δήλωνες ηλεκτρολόγος/ηλεκτρονικός και επέμενες ότι σαυτήν την περίπτωση δεν ισχύει ο νόμος του Ωμ η κατέβαζες άλλες θεωρίες. Ουδείς αλάθητος (πλην των ισχυρογνωμόνων)

Συμφωνώ με τις απάντήσεις, να διευκρινίσω μόνο ότι και το πολύμετρο παίζει ρόλο, απλά στους υπολογισμούς σου έπρεπε να λάβεις υπ'όψιν και την αντίσταση του οργάνου. Για να καταλάβεις καλύτερα, αν σε πηγή 12V βάλεις αντ/ση 10ΜΩ και μετρήσεις με όργανο εσωτερικής αντ/σης 10ΜΩ (όλα σε σειρά ) τότε θα μετρήσεις 6V. Όπως κατάλαβες εξαρτάται από την σχέση εξωτερικήσ αντ/σης με του οργάνου.
Αλλά επειδή συνήθως οι σχέσεις δεν είναι συγκρίσιμες παραμελείται η αντ/ση του οργάνου, γιαυτό ο Στηβ λέει "η πτώση θα είναι ελάχιστη, έως καθόλου."
Στη δοκιμή που εύρισκες 10Β , αν το όργανο που έβαζες είχε εσ. αντ/ση 10 ΜΩ το άθροισμα των εξωτ. αντ/σεων ήταν 2ΜΩ.

Αυτό που λες "άλλο η θεωρία, άλλο η πράξη" είναι για τους άσχετους.
__________________

Phatt
01-04-10, 03:42
Μαλιστα.Υπαρχει τροπος να μετρησουμε την εσωτερικη αντισταση του πολυμετρου μας ωστε να εχουμε καποιον μπουσουλα για επομενες μετρησεις;

JimKarvo
01-04-10, 09:34
Θα μπορούσες με ένα άλλο πολύμετρο, αλλά γιατί να το κάνεις αυτό?

FILMAN
01-04-10, 10:14
Μα Παναγιώτη, ποιος είναι ο σκοπός σου; Να ρίξεις την τάση ώστε απλά να τη μετράς με το πολύμετρο; Ή μάλλον να τη ρίξεις ώστε να τροφοδοτήσεις κάποιο κύκλωμα; Έτσι που λες, αν βάλεις μια μεγάλη αντίσταση 10ΜΩ σε σειρά με το πολύμετρο, θα μετρήσεις 6V αν στην είσοδο δώσεις 12, αλλά μόλις συνδέσεις το κύκλωμα, η τάση θα γίνει... 0.5V. Δεν κάνουμε έτσι πτώση τάσης για να τροφοδοτούμε κυκλώματα, παρά μόνο σε ελάχιστες περιπτώσεις όπως π.χ. σε κάποια κυκλώματα με λυχνίες.

Phatt
01-04-10, 13:55
Τοτε οταν το ειχα κανει ηταν απλος πειραματισμος, αργοτερα μου χρειαστηκε σε μια περιπτωση θα λεγαμε αναγκης, ειχα ξεχασει τον φορτιστη για το VHF μου και χρειαστηκε να παρω καποιες επαφες και δεν ειχα τον φορτιστη, ειχα μονο ενα 12V τροφοδοτικο και αντιστασεις.Τελοσπαντων εγινε η δουλεια γιατι μαλλον με το που το συνδεσα επεσε η ταση λογο του φορτιου και ηρθε σε ανεκτα επιπεδα για την φορτιση του μηχανηματος.Αυτα.Σε καθε περιπτωση ευχαριστω που με βοηθατε στην κατανοηση των φαινομενων...:biggrin: