PDA

Επιστροφή στο Forum : Network routing



Lykos1986
01-04-10, 05:29
Γεια σε όλους!

Μετά από ώρα πειραματισμών το μυαλό μου έχει κολλήσει οπότε και είπα να κάνω την ερώτηση εδώ. Θέλω να συνδέσω το PC μου με ένα κύκλωμα μέσω Ethernet (απευθείας σύνδεση χωρίς κανένα Switch, Hub κτλ). Θα πρέπει στο κύκλωμα
καθώς επίσης και στο PC να δώσω Static IP, Subnet Mask, Gateway, DNS κτλ κτλ κτλ.

Τι τιμές θα πρέπει να δώσω; Το λέω αυτό γιατί από την μία είμαι τελείως άσχετος από δίκτυα και από την άλλη δεν μπορώ να δω την αναμενόμενη λειτουργία από το κύκλωμα μου! Βλέπω μέρος της λειτουργίας μόνο αν συνδέσω το κύκλωμα σε router με ενεργοποιημένο DHCP. Φυσικά στο PC δεν έχω DHCP Server οπότε πρέπει να γίνουν όλα με στατικά νούμερα.

Λίγη βοήθεια;

PS: Λειτουργικό Windows Vista. Το PC θα πρέπει να παίζει τον ρόλο host και το κύκλωμα θα είναι σε slave

plouf
01-04-10, 09:27
καταρχήν υποθέτω οτι έχεις κάποιο έτοιμο "κύκλωμα" δηλαδή κάποιο module ethernet
το οποίο αν το έλεγες ακριβως ποιο έιναι και πώς θα βοηθούσε.

σε γενικές γραμμές για να συνδέσεις 2 συσκευές ΧΩΡΙΣ switch to καλώδιο πρέπει να είναι crossover http://en.wikipedia.org/wiki/Ethernet_crossover_cable

μετά να δώσεις ΙΡ και κλάση συνήθως για μικρά δίνουν διεθυνσεις πχ
192.168.1.χ εώς 192.168.1.254 και μάσκα 255.255.255.0

πύλη (gateway) και DNS χρειάζεται ΜΟΝΟ αν χρειάζεται να βγεί internet και τα αφήνεις ΚΕΝΑ για τη περιπτωση των μεταξύ τους επικοινωνία.

και όσα ποιο παραπανω πεις για το "κυκλωμα" και ποιο συγκεκριμενα πεις το τι θες να κάνεις ποιο συγκεκριμένες θα έιναι και οι απαντήσεις...

fmav
01-04-10, 09:30
Καταρχάς να ρωτήσω, το RJ45 καλώδιο που χρησιμοποιείς για να συνδέσεις τον υπολογιστή με το περιφερειακό, είναι crossover? Αν δεν είναι και είναι απλό καλώδιο δικτύου δεν πρόκειται να λειτουργήσει, άσχετα με τις ρυθμίσεις.

Lykos1986
01-04-10, 13:54
Καλημέρα σας! Το καλώδιο δεν είναι πρόβλημα, έχω άλλο για να κάνω την σύνδεση με το PC και άλλο για το router, αν και το PHY chip που χρησιμοποιώ μπορεί να αναγνωρίσει την διαφορά. To κύκλωμα δεν το δήλωσα γιατί δεν είναι κάποια από τις κλασικές εμπορικές εφαρμογές, όπως κάποιο module Ethernet που είπε και ο plouf.

Μάλλον για διευκόλυνση της συζήτησης όμως θα πρέπει να περιγράψω και το κύκλωμα. Λοιπόν, το κύκλωμα αποτελείται από μια συστοιχία τεσσάρων Virtex 5 FPGAs στο ίδιο PCB και επικοινωνούν μεταξύ τους με ειδικά σχεδιασμένη 32bit bus. Η κύρια διεργασία της λήψης και ανάλυσης των πακέτων Ethernet γίνεται από το πρώτο FPGA. Ανάλογα με το αν έχουμε false positive ή false negative (και φυσικά από το τρέχον mode λειτουργίας) το σύστημα ενεργοποιεί και διανέμει κατάλληλα μέρος των υποκαθέτων του Ethernet στα άλλα τρία FPGAs για real time ανάλυση με ειδικούς αλγορίθμους σχεδιασμένοι για να επιταχύνονται σε hardware (ταχύτητες Gigabit). Όλο το σύστημα είναι σχεδιασμένο από το μηδέν και γραμμένο σε γλώσσες VHDL, Verilog και Handel-C. Αυτό που θέλω να δω από το PC μου είναι ένα τελείως βασικότατο web interface. Κάτι που βλέπω αν κάνω την σύνδεση με το router αλλά δεν βλέπω με το PC.

Και τώρα και πάλι στο θέμα μας. Ξέρω πώς να θέσω IPs, Subnet masks, DNS Servers, πώς να κάνω υποδίκτυα ή γενικότερα πώς να ρυθμίσω όλο το home network μου και όχι μόνο. Απλά λόγο ότι πρέπει να τρέξω κάποια διαγνωστικά θα πρέπει να κάνω απευθείας σύνδεση με το PC. Έκανα τις ρυθμίσεις, αλλά λόγο του ότι δεν δουλεύει είπα μήπως λόγο της απευθείας σύνδεσης με το PC, θέλει καμία ειδική δρομολόγηση που απλά δεν την ξέρω. Μήπως για παράδειγμα θα πρέπει να δοθούν υποχρεωτικά χαμηλές διευθύνσεις ή κάποιο άλλο μαγικό. Μπορεί να παίζει και κάτι με το firewall και τις πόρτες αν και το έχω αφήσει τελείως ανοιχτό!

plouf
01-04-10, 15:15
Τι τιμές θα πρέπει να δώσω; Το λέω αυτό γιατί από την μία είμαι τελείως άσχετος από δίκτυα και από την άλλη δεν μπορώ να δω την αναμενόμενη λειτουργία από το κύκλωμα μου!


Ξέρω πώς να θέσω IPs, Subnet masks, DNS Servers, πώς να κάνω υποδίκτυα ή γενικότερα πώς να ρυθμίσω όλο το home network μου και όχι μόνο.

τελικά ξέρεις η δεν ξέρεις.... ?!?!
γενικά μαλον το firewall σε κόβει... ειναι παραξενο στην απενεργοποιηση σε 7 (νομίζω ίδιο με Vista)

Πινακας Ελενχου - >Firewall -> Ενεργοποιηση/απενεργοποιση / ΚΑΙ στα δυο ιδιωτικό / δημόσιο

Lykos1986
01-04-10, 15:29
Και τα δύο ισχύουν! Όλοι ξέρουμε πώς να θέσουμε μια IP αλλά δεν ξέρω τις μικρές λεπτομέρειες που κάνουν την διαφορά.

Θα δω τι γίνεται με το firewall...

fmav
01-04-10, 16:05
Εγώ θα πρότεινα να συνδέσεις τον υπολογιστή και την πλακέτα πάνω σε ένα hub/switch (ή σε ένα router με απενεργοποιημένο το DHCP) και με ένα τρίτο υπολογιστή και ένα πρόγραμμα packet sniffer να ελέγχεις την κίνηση των πακέτων. 'Ετσι θα δεις αν πακέτα βγαίνουν απ'τον υπολογιστή ή αν ο firewall τα κόβει και αν η πλακέτα στέλνει πακέτα.

Επίσης είπες ότι η πλακέτα λειτουργεί με δυναμική απόδοση διευθύνσεων μέσω του DHCP του router. Μήπως θα έπρεπε να ρυθμιστεί πρώτα η στατική διεύθυνση της πλακέτας, πριν την επικοινωνία με τον υπολογιστή? Υπάρχει αυτή η δυνατότητα, ή ο κώδικας VHDL είναι σεταρισμένος για DHCP λειτουργία? Ο ίδιος ο υπολογιστής έχει στατική διεύθυνση?
Θα πρέπει η ΙΡ διευθύνσεις των δύο συσκευών να βρίσκονται στο ίδιο υποδίκτυο (για subnet mask 255.255.255.0 θα πρέπει οι τρεις πρώτοι αριθμοί των δύο ΙΡ να είναι ίδιοι)

grglaz
02-04-10, 15:00
1)switch η hub δεν χρειαζεσαι
2)οπως προαναφερθηκε το καλωδιο να ειναι crossover
3)βαζεις στατικη ip στο κυκλωμα πριν το συνδεσεις με το pc
4)βαζεις στατικη ip και στην καρτα δικτυου του υπολογιστη,θα πρεπει οι δυο στατικες ip να ανηκουν στο ιδιο subnet πχ
κυκλωμα:192.168.1.x
pc:192.168.1.x
5)subnet mask και στα δυο 255.255.255.0
6)gateway δεν χρειαζεσαι γιατι δεν θα περναει απο καποιo router,ουτε dns γιατι δεν προκειται να βγει στο internet
7)ελενχεις firewall
8 )αν χρησιμοποιει το κυκλωμα καποια συγκεκριμενη πορτα για την επικοινωνια τοτε φροντιζεις να την ανοιξεις στο firewall

Lykos1986
02-04-10, 18:41
Το πρόβλημα λύθηκε χτες το βράδυ. Το firewall δημιουργούσε προβλήματα...