PDA

Επιστροφή στο Forum : Trimmer 100K 50%



JimKarvo
01-04-10, 11:15
Καλημέρα!

Το σχέδιο παρακάτω, πως το υλοποιώ..?
Με μπερδεύει το ότι το ντιμμερ έχει 3 ποδαράκια, και το 50% που έχει το σχέδιο..

FILMAN
01-04-10, 11:25
Καλημέρα!

Το σχέδιο παρακάτω, πως το υλοποιώ..?
Με μπερδεύει το ότι το ντιμμερ (trimmer, όχι dimmer) έχει 3 ποδαράκια, και το 50% που έχει το σχέδιο..
Μα 3 πόδια έχουν όλα. Το 50% σημαίνει ότι θα το ρυθμίσεις στη μέση.

JimKarvo
01-04-10, 11:42
ok, trimmer! Δηλαδή θα είναι το ίδιο αν βάλω 50K αντίσταση??

FILMAN
01-04-10, 11:45
Όχι, εκτός αν στο σχέδιο το ένα από τα δύο ακριανά πόδια είναι στον αέρα. Αν όχι, θα πρέπει να το αντικαταστήσεις με δύο αντιστάσεις 50ΚΩ: μια μεταξύ του ενός άκρου και του μεσαίου ποδιού, και μια μεταξύ του άλλου άκρου και του μεσαίου ποδιού.

her
01-04-10, 11:48
Στο Rh θα έχεις 50 ΚΩ αντίσταση στο RL θα έχεις άλλα 50 ΚΩ. Ενώ στο Ree θα έχεις μόνιμα 100ΚΩ ανεξάρτητα από την θέση του δρομέα.

http://www.maxim-ic.com/images/appnotes/234/1902Fig01.gif


edit : Όπως σου είπε και ο filman.

MacGyver
01-04-10, 11:54
Καλημέρα!

Το σχέδιο παρακάτω, πως το υλοποιώ..?
Με μπερδεύει το ότι το ντιμμερ έχει 3 ποδαράκια, και το 50% που έχει το σχέδιο..

Βάλε μεγαλύτερο-ολόκληρο μέρος του σχεδίου, να φανεί η πρόθεση του σχεδιαστή!!

JimKarvo
01-04-10, 12:15
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=6192&d=1222804241

Εδώ αφήνω το ένα πόδι στο αέρα, σωστά? Και απλά συνδέω την πηγή στην "είσοδο" και μια μια αντίσταση σε μια από τις δύο "εξόδους".. Σωστά?

FILMAN
01-04-10, 12:21
Αυτός που έχει κάνει το σχέδιο το έχει συνδέσει λάθος... Τέλος πάντων, αντικατάστησέ το με μια αντίσταση 50ΚΩ έτσι οπως φαίνεται στο σχήμα ξεχνώντας το βελάκι που είναι στα αριστερά του... Πάντως μάλλον πρέπει να χρησιμοποιήσεις κανονικό τρίμμερ στο κύκλωμα, το 50% προφανώς μπήκε μόνο και μόνο για τις ανάγκες της εξομοίωσης...

167vasgio
01-04-10, 12:22
μπορείς να το αντικαταστήσεις με μια αντίσταση 100Κ(το R1) 10K(το R2),αλλά γιατί αυτός έβαλε τρίμερ ,,, ένας θεός ξέρει

JimKarvo
01-04-10, 12:24
Που είσαι Κύρο, να σε δείρω..? :P

Φίλλιπε, αν απλά το αφήσω στην μέση, ώστε να έχει περίπου 50Κ αντίσταση, και συνδέσω το ένα ποδαράκι, και το άλλο μείνει στον αέρα, πειράζει?

167vasgio
01-04-10, 12:28
Που είσαι Κύρο, να σε δείρω..? :P

Φίλλιπε, αν απλά το αφήσω στην μέση, ώστε να έχει περίπου 50Κ αντίσταση, και συνδέσω το ένα ποδαράκι, και το άλλο μείνει στον αέρα, πειράζει?

100K!!!!!!!

JimKarvo
01-04-10, 12:29
100κ αντίσταση?? Αφού, στην προσομοίωση, ήταν 100Κ, και ήταν στο 50%.. άρα.. 50Κ.. σωστά..? Τότε εγώ γιατί να βάλω 100αρα?

FILMAN
01-04-10, 12:30
μπορείς να το αντικαταστήσεις με μια αντίσταση 100Κ(το R1) 10K(το R2),αλλά γιατί αυτός έβαλε τρίμερ ,,, ένας θεός ξέρει
Βασίλη, τρίμερ 100ΚΩ ρυθμισμένο στο 50% ισοδυναμεί με 50ΚΩ αντίσταση, και όχι με 100ΚΩ.

FILMAN
01-04-10, 12:32
Που είσαι Κύρο, να σε δείρω..? :P

Φίλλιπε, αν απλά το αφήσω στην μέση, ώστε να έχει περίπου 50Κ αντίσταση, και συνδέσω το ένα ποδαράκι, και το άλλο μείνει στον αέρα, πειράζει?
Αφήνεις το ένα από τα δύο ακριανά πόδια στον αέρα και τα άλλα δύο τα συνδέεις στο κύκλωμα

167vasgio
01-04-10, 12:32
λάθος μου η λέξη τρίμερ.,, είναι ποτενσιόμετρο και παίρνει λήψη απο τις δύο άκρες....άρα 100Κ

MacGyver
01-04-10, 12:32
Πιθανόν να ήθελε να κάνει αυτό.

JimKarvo
01-04-10, 12:33
Και αφού είμαι σωστός (:D) επανέρχομαι..

Αν αφήσω το τρίμμερ ως έχει, με το ένα πόδι στον άερα, και απλά το ρυθμίσω στο 50%, και βγάλει ~50K, δεν θα είναι οκ?

FILMAN
01-04-10, 12:35
λάθος μου η λέξη τρίμερ.,, είναι ποτενσιόμετρο και παίρνει λήψη απο τις δύο άκρες....
Όσο πιο πολύ μιλάς τόσο το χειρότερο:lool: καλά πλάκα κάνω... Η διαφορά τρίμμερ - ποτενσιόμετρου, είναι ότι το πρώτο είναι για περιστασιακή χρήση (το ρυθμίζεις μια φορά και τέλος) ενώ το δεύτερο έχει άξονα και είναι για συνεχή χρήση. Κατά τα άλλα είναι το ίδιο.

JimKarvo
01-04-10, 12:35
Update:

Ωραία, άρα το βάζω στην μέση.. θα στείλω μήνυμα στον Βαγγέλη, να μου πει τι ακριβός ήθελε να κάνει.. :)

167vasgio
01-04-10, 12:35
το ίδιο ακριβώς είναι,,η συνδεσμολογία αλλάζει.,.το τρίμερ όμως έχει 2 λήψεις ενώ το ποτενσιόμετρο 3.,.και εδω όπως φαίνεται είναι ποτενσιόμετρο και παίρνει λήψη απο τις δυό άκρες

JimKarvo
01-04-10, 12:36
Και μιας που άνοιξαμε το θέμα, το τρίμμερ, έναντι τις αντίστασης, έχει κάποιο άλλο χαρακτηριστικό, πέραν του ότι μπορεί να αλλάζει τιμή?

FILMAN
01-04-10, 12:38
Και αφού είμαι σωστός (:D) επανέρχομαι..

Αν αφήσω το τρίμμερ ως έχει, με το ένα πόδι στον άερα, και απλά το ρυθμίσω στο 50%, και βγάλει ~50K, δεν θα είναι οκ?
Ο Στηβ το έπιασε το νόημα. Δημήτρη, ναι, με την προϋπόθεση ότι το πόδι που θα αφήσεις αχρησιμοποίητο θα είναι ένα απ' τα δύο ακριανά. Αλλά προφανώς θα χρειαστεί να το ρυθμίσεις κάπου διαφορετικά κατά τη λειτουργία του κυκλώματος και όχι στο 50%. Το 50% μάλλον το έβαλε αυτός που έκανε το σχέδιο για να κάνει την εξομοίωση.

167vasgio
01-04-10, 12:39
Όσο πιο πολύ μιλάς τόσο το χειρότερο:lool: καλά πλάκα κάνω,,.


κανένα πρόβλημα,,θα διαφωνήσουμε .. θα διαφωνήσουμε... θα βρούμε άκρη :lool:

FILMAN
01-04-10, 12:39
το ίδιο ακριβώς είναι,,η συνδεσμολογία αλλάζει.,.το τρίμερ όμως έχει 2 λήψεις ενώ το ποτενσιόμετρο 3.,.και εδω όπως φαίνεται είναι ποτενσιόμετρο και παίρνει λήψη απο τις δυό άκρες
Και το τρίμμερ 3 πόδια έχει... Άντε...

FILMAN
01-04-10, 12:40
Και μιας που άνοιξαμε το θέμα, το τρίμμερ, έναντι τις αντίστασης, έχει κάποιο άλλο χαρακτηριστικό, πέραν του ότι μπορεί να αλλάζει τιμή?
Όχι...........

167vasgio
01-04-10, 12:41
Και το τρίμμερ 3 πόδια έχει... Άντε...

εννοώ πόσα χρησιμοποιούμε!!!

167vasgio
01-04-10, 12:42
Όχι...........

συμφωνούμε :lool:

JimKarvo
01-04-10, 12:43
Ωραία, και μιας και που όλοι μας διαφωνούμε, τότε, γιατί το τρίμμερ έχει 3 ποδαράκια..? Με δύο, δεν θα μπορούσε να είναι οκ!?

FILMAN
01-04-10, 12:43
εννοώ πόσα χρησιμοποιούμε!!!
Πάντα χρησιμοποιείς ή 2 ή 3, και στα τρίμμερ και στα ποτενσιόμετρα. Δεν γίνεται να χρησιμοποιήσεις 1 ούτε 4 ούτε περισσότερα, γιατί δεν έχει...

FILMAN
01-04-10, 12:45
Ωραία, και μιας και που όλοι μας διαφωνούμε, τότε, γιατί το τρίμμερ έχει 3 ποδαράκια..? Με δύο, δεν θα μπορούσε να είναι οκ!?
Να μια ωραία ερώτηση. Στη συγκεκρμένη περίπτωση ναι. Σε άλλες (π.χ. ρύθμιση έντασης ήχου) χρειάζεσαι και τα 3 άκρα. Οπότε έχει και τα 3, και εσύ διαλέγεις τι θα κάνεις, ανάλογα με το τι θέλεις.

167vasgio
01-04-10, 12:47
Πάντα χρησιμοποιείς ή 2 ή 3, και στα τρίμμερ και στα ποτενσιόμετρα. Δεν γίνεται να χρησιμοποιήσεις 1 ούτε 4 ούτε περισσότερα, γιατί δεν έχει...

αυτονόητο!!!!όπως και το να μιλήσουμε για ακρίβεια , πολύστροφα τρίμερ κλπ κλπ .,.. αυτά είναι αυτονόητα .,. το θέμα είναι να βρούμε τι εννοεί το σχέδιο

FILMAN
01-04-10, 12:48
αυτονόητο!!!!όπως και το να μιλήσουμε για ακρίβεια , πολύστροφα τρίμερ κλπ κλπ .,.. αυτά είναι αυτονόητα .,. το θέμα είναι να βρούμε τι εννοεί το σχέδιο
Μα το βρήκαμε. Ο Στηβ το διόρθωσε. Δεν το είδες;

JimKarvo
01-04-10, 12:54
Να μια ωραία ερώτηση. Στη συγκεκρμένη περίπτωση ναι. Σε άλλες (π.χ. ρύθμιση έντασης ήχου) χρειάζεσαι και τα 3 άκρα. Οπότε έχει και τα 3, και εσύ διαλέγεις τι θα κάνεις, ανάλογα με το τι θέλεις.

Ωραία, μου έφυγε άλλη μια απορία.. :)

167vasgio, Δεν είναι όλα αυτονόητα για όλους..
Πχ για εσένα μπορεί να είναι αυτονόητο ότι ενα και ένα κάνει δύο.. για εμένα μπορεί να μην είναι.. :)

167vasgio
01-04-10, 12:55
Μα το βρήκαμε. Ο Στηβ το διόρθωσε. Δεν το είδες;

μόλις ,,,,

ναι αν αυτό ήθελε να πει ο ποιητής(του σχεδίου) έχεις δίκιο,αν όχι...

FILMAN
01-04-10, 12:57
μόλις ,,,,

ναι αν αυτό ήθελε να πει ο ποιητής(του σχεδίου) έχεις δίκιο,αν όχι...
Δηλαδή πώς αλλιώς θα μπορούσε να είναι; Εσύ είχες φανταστεί κάτι διαφορετικό;

167vasgio
01-04-10, 12:57
Ωραία, μου έφυγε άλλη μια απορία.. :)

167vasgio, Δεν είναι όλα αυτονόητα για όλους..
Πχ για εσένα μπορεί να είναι αυτονόητο ότι ενα και ένα κάνει δύο.. για εμένα μπορεί να μην είναι.. :)

σαφώς φίλε μου,δεν το είπα για εσένα, για εμένα και τον Φίλιπο το είπα για να ξεκολήσουμε απο το τι είναι τρίμερ και τι ποτενσιόμετρο και να σε βοηθήσουμε

167vasgio
01-04-10, 13:01
Δηλαδή πώς αλλιώς θα μπορούσε να είναι; Εσύ είχες φανταστεί κάτι διαφορετικό;

όχι ρε Φιλιπέ δεν φαντάστικα κάτι.,.είδα το σχέδιο που ανέβασε ο φίλος .,.. και αυτό που ανέβασε αντιστοιχούσε σε αυτό που είπα,.,.αποτην άλλη ναι όποιος το έκανε το λογικό είναι να εννοουσε αυτό που λές .,.,. αλλά εκεί πρέπει να σκεφτείς τι μπορει να λειπει απο το σχέδιο

FILMAN
01-04-10, 13:08
όχι ρε Φιλιπέ δεν φαντάστικα κάτι.,.είδα το σχέδιο που ανέβασε ο φίλος .,.. και αυτό που ανέβασε αντιστοιχούσε σε αυτό που είπα,.,.αποτην άλλη ναι όποιος το έκανε το λογικό είναι να εννοουσε αυτό που λές .,.,. αλλά εκεί πρέπει να σκεφτείς τι μπορει να λειπει απο το σχέδιο
Βασικά, απ' ότι είδα, πολλά λείπουν από το σχέδιο ( Κύρο, τ' ακούς; )

JimKarvo
01-04-10, 13:09
Ok, Βασίλης, απλά δεν το έπιασα αμέσως... :P
Λοιπόν, συνεχίζω την κατασκευή εγώ, και οκ θα ρωτήσω τον κατασκευαστή του σχεδίου για το αν έχει κάνει τίποτα λάθος.. :P

Φίλλιπε.. τώρα που το θυμήθηκα.. θυμάσαι ένα κολλητήρι που θέλαμε να του βάλουμε μια δίοδο για να δουλεψει στους μισούς βαθμούς κτλ? Ε, τελικά έχει δίοδο εσωτερικά.. :P

FILMAN
01-04-10, 13:15
Ok, Βασίλης, απλά δεν το έπιασα αμέσως... :P
Λοιπόν, συνεχίζω την κατασκευή εγώ, και οκ θα ρωτήσω τον κατασκευαστή του σχεδίου για το αν έχει κάνει τίποτα λάθος.. :P

Λάθος; Μμμμμμ... Έχει αρκετές παραλείψεις...

Φίλλιπε.. τώρα που το θυμήθηκα.. θυμάσαι ένα κολλητήρι που θέλαμε να του βάλουμε μια δίοδο για να δουλεψει στους μισούς βαθμούς κτλ? Ε, τελικά έχει δίοδο εσωτερικά.. :P
Ναι... Τι να σου πω... Έπεσες πραγματικά στην περίπτωση... Όσα έχουν πέσει στα χέρια μου, δεν είχαν δίοδο μέσα. Αυτό δεν σου είπε και ο Αποστόλης;

JimKarvo
01-04-10, 13:19
Παραλείψεις, όπως;;;;

Ναι, αυτό λέγατε και οι δύο τότε.. τελικά το κολλητήρι χάλασε, και το διέλυσα, και είδα μια δίοδο μέσα του.. Με το που την είδα, φωτιά ήθελα να της βάλω της #$%## που μας έσπασε τα νεύρα!

FILMAN
01-04-10, 13:44
Παραλείψεις, όπως;;;;

1) Κατά τη λειτουργία του μοτέρ, τα τρανζίστορ θα ζεσταίνονται λόγω του ότι δεν δουλεύουν στον κόρο.
2) Δεν έχει βάλει πυκνωτές απόζευξης. Σύμπτωμα: Προβληματική λειτουργία του κυκλώματος.
3) Η ρύθμιση του R1 επηρεάζει το R2. Θα μπορούσε πολύ εύκολα να διορθωθεί, χρησιμοποιώντας και τα 3 πόδια του R1.
4) Άλλα που δεν έχω δει ακόμα :lool:

Ναι, αυτό λέγατε και οι δύο τότε.. τελικά το κολλητήρι χάλασε, και το διέλυσα, και είδα μια δίοδο μέσα του.. Με το που την είδα, φωτιά ήθελα να της βάλω της #$%## που μας έσπασε τα νεύρα!
Δεν νομίζω ότι το πυρίτιο είναι εύφλεκτο! :lool:

JimKarvo
01-04-10, 13:58
1) Μου είπε ότι ως 250mA δεν θέλει ψύξη..
2) Για αυτό δεν ξέρω.. :(
3) Οκ, αλλά τουλάχιστον δεν θα έχει προβλήματα...
4) Οκ :P

Δεν ξέρω αν είναι εύφλεκτο, αλλά θα την έβαζα άνετα μπροστά από το αμάξι να την πατήσω για να το ευχαριστηθώ :P

Γαληνίτης
01-04-10, 23:18
... Η διαφορά τρίμμερ - ποτενσιόμετρου, είναι ότι το πρώτο είναι για περιστασιακή χρήση (το ρυθμίζεις μια φορά και τέλος) ενώ το δεύτερο έχει άξονα και είναι για συνεχή χρήση. Κατά τα άλλα είναι το ίδιο.
Σωστά. Γιαυτό και η πλήρης ονομασία του "τρίμμερ" είναι trimmer pot (τρίμμερ ποτενσιόμετρο) ή preset pot (προρυθμισμένο ποενσιόμετρο).