PDA

Επιστροφή στο Forum : λάδι σιλικόνης για φορτιο r.f



tzitzikas
02-04-10, 15:54
καλησπέρα. που μπορώ να προμηθευτω ψιλό λάδι σιλικόνης για φορτιο r.f. εχω φτιαξει ενα φορτίο και χρειάζομαι λάδι για να εχω το φορτίο μέσα σε αυτό για ψύξη.
επίσης ψάχνω για μεταλικό στεγανό κουτί όπου θα βάλω το λάδι με το φορτίο. καμια φθηνή ιδέα? (να μην ειναι κανα κουτι απο φετα γιατι θα θελει πολλά λίτρα λάδι).

Γαληνίτης
02-04-10, 17:01
Για το λάδι σιλικόνης δεν γνωρίζω, αν και έχω ασχοληθεί με το θέμα.

Συνήθως συνιστούν λάδι μετασχηματιστών. Το οποίο όμως παλιότερα περιείχε επικίνδυνες (καρκινογόνες) ουσίες (Clofen κλπ). :w00t: Λένε όμως ότι τα νεότερα δεν περιέχουν. Μπορείς να ρωτήσεις σε εργαστήρια μετασχηματιστών και περιελίξεων.

Eπίσης λάδι μηχανής απλό (30ρι ή 40ρι) από βενζινάδικα (το οποίο έχω κι εγώ χρησιμοποιήσει). Το μειονέκτημά του είναι ότι κι αυτό περιέχει πρόσθετα χημικά. Επειδή δε η θερμοκρασία εξάτμισής του είναι χαμηλή, έχει τον κίνδυνο εξάτμισης ανθυγιεινών ατμών.

Κατάλληλο και μάλιστα εντελώς ακίνδυνο (μπορείς ακόμα και να το
πιής!:001_rolleyes:), είναι το κεκαθαρμένο (χημικά καθαρό) παραφινέλαιο (mineral oil). Υπάρχει στα φαρμακεία με το εμπορικό όνομα Nujol σαν καθαρτικό (υπακτικό) και δεν είναι καθόλου ακριβό. Προσωπικά έχω καταλήξει σ'αυτό. Και μάλιστα όταν το σκέφτηκα και το χρησιμοποίησα δεν ήξερα ότι χρησιμοποιείται ευρέως και από άλλους ερασιτέχνες.

Επίσης έχω δει να χρησιμοποιούν ελαιόλαδο και έχω ακούσει ότι μερικοί το προτιμούν βρασμένο, για να εξατμισθεί το νερό.

Τώρα για το μεταλλικό δοχείο, συνιστούν άδειο κυλινδρικό κουτί για χρώμα. Δεν ξέρω αν έχουν τα χρωματοπωλεία. Εγώ χρησιμοποίησα κουτί από βρεφική τροφή (τότε είχαν μεταλλικό καπάκι).

kx5
02-04-10, 17:20
Ελαιόλαδο έχω βάλει σε ένα μικρό φορτίο (150W) χωρίς να αντιμετωπίσω προβλήματα.

rep
02-04-10, 17:25
σε πολλα φωτοτυπικα εχει λαδι σιλικονης για χρηση στο φουρνο του μηχανηματος.ψαξε στα service φωτοτυπικων.

rep
02-04-10, 17:29
αυτοι εχουν......2310545335 ιωαννιδης ιωαννης....

triantag
02-04-10, 20:31
ιδου και το φοριο 50 Ω 1kwatt

Γιώργος 231
02-04-10, 20:36
ιδου και το φοριο 50 Ω 1kwatt

Mε ολο το θαρρος, μηπως ειναι υπερβολη ?
Εισαι σιγουρο οτι μπορεις να ριξεις 1kwatt , σε αυτες τις αντιστασεις ?

Phatt
02-04-10, 20:50
Την πρωτη δοκιμη καλο θα ηταν να την εχουμε σε βιντεο...

badsak
02-04-10, 23:05
Mε ολο το θαρρος, μηπως ειναι υπερβολη ?
Εισαι σιγουρο οτι μπορεις να ριξεις 1kwatt , σε αυτες τις αντιστασεις ?

Ανετα...... δοκιμασμενο Γιωργο :wiink::wiink:

Γιώργος 231
02-04-10, 23:36
Ανετα...... δοκιμασμενο Γιωργο :wiink::wiink:

ρε συ Σακη, στο φορτιο που εχω - ενα bird- που ειναι σαν καλοριφερ (1,5 kw - continious) , οταν ριχνω 1kwatt, σε λιγα λεπτα ειναι ζεστο και στο τεταρτο ... βραζει.

Οταν λοιπον βλεπω αυτες τις αντιστασουλες ..... :confused1:

υγ
πριν χρονια εριξα 120 watt σε ενα "τετοιο" φορτιο και με την μια ελιωσε η κολληση

Γαληνίτης
03-04-10, 02:10
...πριν χρονια εριξα 120 watt σε ενα "τετοιο" φορτιο και με την μια ελιωσε η κολληση
To έχω πάθει κι εγώ σε μικρότερο φορτίο, μετά από χρόνια λειτουργίας.
Βλ. http://www.hlektronika.gr/forum/showpost.php?p=357026&postcount=38
, όπου υπάρχει και φωτο με τις σκόρπιες ξεκολλημένες αντιστάσεις και τα σφαιρίδια της λιωμένης κόλλησης στον πάτο του κουτιού.

Η κόλληση είναι το αδύνατο σημείο σε τέτοια φορτία, όταν υπερθερμαίνονται.
Ίσως να είναι προτιμότερο να χρησιμοποιηθεί κόλληση υδραυλικού (ασημοκόλληση), που λιώνει σε πολύ μεγαλύτερη θερμοκρασία (με φλόγιστρο).
Και βέβαια πρέπει να τηρείται ο γενικός κανόνας της σωστής κόλλησης:η σύνδεση να μην είναι μόνο ηλεκτρική (κόλληση) αλλά και μηχανική.

badsak
03-04-10, 02:36
Δεν ειναι για να το αφησεις μερα νυχτα να δουλευει το φορτιο ρε Γιωργο αλλα
για να κανεις τις μετρησεις σου μια χαρα ειναι.
Συμφωνω με αυτο που λεει ο Γαληνίτης οτι καλα ειναι να υπαρχει και μηχανηκη
κοληση.
Λιγο στριψημο των ακροδεκτων μεταξυ των βοηθαει αρκετα.....και βελτιωνει και την ψυξη των αντιστασεων....

tzitzikas
03-04-10, 10:51
το φορτιο ειναι το γνωστο φορτιο για το οποιο και εγινε ντορος σε αλλο θεμα αν ειναι 200βατ η 1kw. φυσικα θα μπει σε λαδι. δε προκειται να δουλεψει ποτε στο 1kw, εκτος απο καμια δοκιμη με διαμορφωση peak. Αρα δεν πιστευω οτι θα υπερθερμανθει πολυ σε σημειο να λιωσουν οι κολλησεις.

nitako
06-04-10, 11:11
Απ οτι παρατήρησα έχεις βάλει αντιστάσεις σύρματος κανονικά δεν μπαίνουν άνθρακος?

FILMAN
06-04-10, 16:06
Άνθρακος είναι.

JOUN
06-04-10, 21:23
Να ρωτησω και εγω με την σειρα μου:Οι metal Film κανουν;
Δηλαδη αυτες (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=260574087522&ssPageName=STRK:MEWAX:IT) ειναι ενταξει;Μιλαμε για 30*5W=150W.

FILMAN
07-04-10, 11:54
Ναι, αλλά με άνθρακος το φορτίο θα φτάνει σε υψηλότερη συχνότητα.