PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΜΕ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ



giannhssdra
02-04-10, 20:36
καλησπερα.
προκειτε για μια κατασκευη με φωτοβολταικα για αρχη ενα πανελ για δοκιμη και αργοτερα για επεκταση.
σε γενικες γραμμες το πανελ θελουμε να ακολουθει τον ηλιο να μην ειναι σταθερο και μετα το πεσιμο του ηλιου να οριζοντιοποιειτε στην αρχικη του θεση.
επισης να εχει ενα ανεμομετρο που σε περιπτωση που εχει πολυ αερα παλι να οριζοντιοποιειτε για να μην το σηκωσει ο αερας.
αν γνωριζει καποιος τετια μηχανηματα να μου πει να κοιταξω (κανω και εγω παραλληλα ερευνα αγορας αλλα δεν ξερω και πολλα)
αυτο με το ανεμομετρο δλδ να μπορω να το ρυθμισω σε μια τιμη αερα που αν ξεπεραστει και μετα να πεφτει( αν δουλευει ,ετσι δεν ξερω)
και αυτο για την θεση του ηλιου εχω ακουσει οτι εχει τετια μηχανηματα που επικοινωνουν με δορυφορο και το κατευθυνει.
δεν θελω να τα παρω να τα προγραμματισω η να τα πειραξω καμια σχεση τα θελω ετοιμα απλα που και πως μπορω βρω .
ευχαριστω

her
03-04-10, 09:12
Για έτοιμη συσκευή δεν γνωρίζω. Γνωρίζω όμως για κατασκευή χωρίς μικροελεκτή και αρκετά απλή. Δες εδώ : http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=42705&highlight=solar

Gant
03-04-10, 09:29
καλησπερα.
...και αυτο για την θεση του ηλιου εχω ακουσει οτι εχει τετια μηχανηματα που επικοινωνουν με δορυφορο και το κατευθυνει...

Κάτι τέτοιο βέβαια είναι τελείως υπερβολικό. Η θέση του ήλιου είναι γνωστή κάθε στιγμή όπου και αν είσαι και δεν χρειάζεται κατεύθυνση από ... δορυφόρο.

Δεν γνωρίζω κάποια εταιρία που προσφέρει αυτό που ζητάς.

modguru
06-09-12, 10:54
καλησπερα.
προκειτε για μια κατασκευη με φωτοβολταικα για αρχη ενα πανελ για δοκιμη και αργοτερα για επεκταση.
σε γενικες γραμμες το πανελ θελουμε να ακολουθει τον ηλιο να μην ειναι σταθερο και μετα το πεσιμο του ηλιου να οριζοντιοποιειτε στην αρχικη του θεση.
επισης να εχει ενα ανεμομετρο που σε περιπτωση που εχει πολυ αερα παλι να οριζοντιοποιειτε για να μην το σηκωσει ο αερας.
αν γνωριζει καποιος τετια μηχανηματα να μου πει να κοιταξω (κανω και εγω παραλληλα ερευνα αγορας αλλα δεν ξερω και πολλα)
αυτο με το ανεμομετρο δλδ να μπορω να το ρυθμισω σε μια τιμη αερα που αν ξεπεραστει και μετα να πεφτει( αν δουλευει ,ετσι δεν ξερω)
και αυτο για την θεση του ηλιου εχω ακουσει οτι εχει τετια μηχανηματα που επικοινωνουν με δορυφορο και το κατευθυνει.
δεν θελω να τα παρω να τα προγραμματισω η να τα πειραξω καμια σχεση τα θελω ετοιμα απλα που και πως μπορω βρω .
ευχαριστω

φτιαχνω εγω τωρα μια κατασκευη ακριβως ιδια με αυτη που περιγραφεις ειμαι στα τελειωματα και θα περασω μετα στα δοκιμαστικα .. αν ολα πανε καλα θα σε ενημερωσω σχετικα για κοστος .. αν βεβαια σε ενδιαφερει ακομα .
η κατασκευη που φτιαχνω ειναι solar tracker για δυο φωτοβολταικα πανελ . 1.03cm x 67cm θα ειναι εντελος αυτονομο λειτουργει με 12 v μπαταρια μικρη . και σχετικα μικρο κοστος . μολις το ολοκληρωσω θα ανεβασω φωτογραφιες .

George_b
06-09-12, 11:06
http://www.lamdaelectronics.com/products.php?pcID=73