PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΠΑΤΗ - ΑΓΟΡΩΝ - internet



Γιώργος 231
03-04-10, 20:20
Φιλοι,
πολλοι απο εμας αγοραζουν διαφορα ηλεκτρονικα υλικα - συσκευες, απο το ιντερνετ (ebay-stores)
Λοιπον ...
ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ
καντε καλη ερευνα, πριν δωσετε τα στοιχεια της καρτας σας.
Δειτε αυτες τις παρακατω σελιδες και δωστε βαση στις τιμες :blink:.

http://www.hifiampstore.com/
http://andyhifistore.com/

(Βασικα οι τυπαδες πουλανε εναν orban optimod στα 700 $ - 570 ευρω με τα μεταφορικα)

Στελνω email, ρωταω κοστος μεταφορας, απαντουν επιτοπου ...
ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΕΙΝΑΙ 0 ! ! ! ! !

Ωραια λεω, κατσε να δω, εχει τηλεφωνο ?
Εχει 2, και σε uk και σε us.
Ωραια, ας παρω να τα πουμε

ΤΡΙΧΕΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ - ΑΠΑΤΗ
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΑΥΤΕΣ

Μετα γραφω στο google "andy hifi store" και αρχιζω να διαβαζω σε καποια σιτε ηχου, τι επαθαν αυτοι που "αγορασαν" απο εκει συσκευες.
( πληρωσαν και ακομα περιμενουν)

ΠΡΟΣΟΧΗ, ΣΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ

Phatt
03-04-10, 20:58
Γιωργο, πολλες περιπτωσεις εχω να πω για αγορες-απατες απο το νετ, με ενα αλλο χομπυ που ασχολουμαι, την συλλογη παλαιων στρατιωτικων αντικειμενων, σηματων-μεταλλιων και τα σχετικα.
Λοιπον σε αυτες τις περιπτωσεις, οι αγοραπωλησιες γινονται συνηθως μεταξυ συλλεκτων, και κρατιουνται συμφωνιες κυριων, με αποστολη του χρηματικου ποσου πρωτα και κατοπιν αποστολης(οπως γινεται συνηθως σε ολες τις αγορες απο νετ).Τελοσπαντων, υπηρξαν πολλες περιπτωσεις, ευτυχως ποτε δεν εχω πεσει θυμα προσωπικα, ανθρωπων που πηραν τα λεφτα και επεσαν με τα μουτρα στις δικαιολογιες, οτι εχουν δηθεν οικογενειακα προβληματα η προβληματα υγειας, με σκοπο να καθηστερησουν αρχικα την αποστολη και κατοπιν να μπλεξουν τον αγοραστη σε δαιδαλωδη επικοινωνια μεσω email με τις αναλογες καθυστερησεις μεχρι να αποκαρδιωθει ο αγοραστης και να τα παρατησει.Επισης συνηθης περιπτωση ειναι να παραλαμβανει ο αγοραστης πραγματα τα οποια ειναι απομιμησεις, διαφορετικα απο αυτα που εβλεπε στις φωτογραφιες...Θελει μεγαλη προσοχη.Εγω οταν ψωνιζω προσπαθω να ειναι απο καλες πηγες, η απο το ebay το οποιο προστατευει τον πωλητη και δεχεται και εξεταζει τις ενστασεις...Αυτα.

Γιώργος 231
03-04-10, 21:18
Παναγιωτη, ακομα και το ebay εχει δρακους.

Απο προσωπικη εμπειρια, πληρωσα εναν ραδιοενισχυτη με μεταφορα απο τραπεζα .. και ο τυπος μου αρχισε (αφου ελαβε το ποσο + τα μεταφορικα) οτι τα μεταφορικα ειναι +20 ευρω.
Τα πληρωνω και μετα μου λεει οτι ειχε λαβει μονο 10 ευρω !

Κανω κι εγω αναφορα στο ebay, στελνω τα email απο την τραπεζα, στελνω τις μεταξυ μας επικοινωνιες ... στελνω ... στελνω ... στελνω .... ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΡΙΧΕΣ.

(εστειλα και σε αυτον, και στο ebay, εμαιλ απο την τραπεζα του , που ελεγε οτι ειχε λαβει το ακριβες ποσο - αυτος ελεγε οτι ειχε λαβει λιγοτερα)

Τελικως τα 75+20=95 τα πληρωσα (με τις προμηθειες των τραπεζων) κοντα στο 200αρι ....

Το ιντερνετ θελει προσοχη

Phatt
03-04-10, 21:24
Εγω το κυνηγαω να ειναι μονο με paypal, γιατι απο εκει μπορεις να το αποδειξεις ευκολα, και το paypal ειναι ιδιοκτησιας του ebay.Με τις τραπεζες υπαρχει οντως προβλημα και ειναι και οι ριμαδοπρομηθειες στη μεση...Σε οσους και να το ειπα στο εξωτερικο, μου ειπαν οτι εχουμε εξωφρενικες προμηθειες στις τραπεζες εδω...Αλλα τι να κανεις, αφου δεν υπαρχει ελεγχος, χορευουν τα ποντικια...

leosedf
03-04-10, 21:26
Ξεχάστε οποιαδήποτε άλλη μέθοδο πληρωμής.
ΜΟΝΟ PAYPAL. Είναι κανόνας, έχω κάνει περίπου αγορές 10.000 ευρώ (τουλάχιστον) με paypal. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

Phatt
03-04-10, 21:29
Ξερεις τι γινεται Κωστα;Επειδη ασχολουμαι με τις αντικες, πολλες φορες βρισκεις μοναδικα πραγματα και δεν εχει paypal o αλλος, συνηθως απο Γερμανια.Το ρισκο ειναι αποφαση του καθενος...

leosedf
03-04-10, 21:32
Εχεις δίκιο Παναγιώτη αλλα πρέπει να προσέχουμε.
Μια φορά με κλέψαν το 2002 αλλα αυτό επειδή έκανα τη βλακεία και χρησιμοποίησα Western Union, γενικά εκεί πρέπει να ξέρεις που στέλνεις τα λεφτά σου.
Καλή περίπτωση είναι και το ebay, εκεί τουλάχιστον έχεις πολλά μέτρα ασφαλείας. Ακόμα και μέσω τραπέζης μπορεί να σε κλέψουν.
Μια άλλη καλή λύση πληρωμής είναι και το moneybookers.com το οποίο είναι πιό φιλικό προς τη χώρα μας αλλα όχι τόσο διαδεδομένο. Οταν χρειάστηκα να κάνω συναλαγές με γερμανό που δεν είχε paypal έκανε ενα λογαριασμό moneybookers και όλα καλά.

Γιώργος 231
03-04-10, 22:08
Το θεμα βρε παιδια, δεν ειναι μονο το πως θα πληρωσεις ..

Αν δειτε στις σελιδες "μαιμου" του πρωτου ποστ, εχει και paypall και οτι θες.
Ομως ειναι 1000% απατη.

Δειτε, μεσω του google τι γραφουν για αυτα τα site.
(και η απατη αυτη, "ειναι στον αερα" απο το 2005)

jeik
04-04-10, 01:24
Το θεμα βρε παιδια, δεν ειναι μονο το πως θα πληρωσεις ..

Αν δειτε στις σελιδες "μαιμου" του πρωτου ποστ, εχει και paypall και οτι θες.
Ομως ειναι 1000% απατη.

Δειτε, μεσω του google τι γραφουν για αυτα τα site.
(και η απατη αυτη, "ειναι στον αερα" απο το 2005)


οπότε μην κλαιγομαστε οτι στην Ελλαδα μονο δεν πιανουν κανεναν :001_smile: , υπαρχει παγκοσμια ανοχη.

kentar
04-04-10, 10:11
Απο προσωπική εμπειρία , εχοντας κάνει πολλές συναλλαγές
μέσω paypal στο ebay δεν είχα ποτέ πρόβλημα.
Σε τρεις περιπτώσεις που δεν μου έστελναν τα συμφωνηθέντα
για διαφορους λόγους ενώ είχε γίνει η πληρωμή, μέσω paypal βρήκα το δικιο μου και επεστράφησαν τα χρήματα.

JOUN
06-04-10, 00:05
Ναι αλλα για να παρεις τα λεφτα σου πισω πρεπει να εχει ο πωλητης υπολοιπο στον λογαριασμο του..Μου εχει τυχει να βγαλει το Paypal αποφαση υπερ μου αλλα επειδη το υπολοιπο του πωλητη ηταν μηδεν να μην παρω πισω τιποτα.
Βεβαια ηταν μονο 20$ αλλα θα μπορουσε να ηταν πολυ περισσοτερα..
Η αγορα εγινε εκτος ebay και μαλλον γιαυτο την πατησα..
Υ.Γ Το καταστημα ειναι αυτο (http://www.fmthai1.com/index.php?main_page=index) (για να μην την πατησουν κι αλλοι)
Ακομη και σημερα 8 μηνες μετα την παραγγελια μου την εχει "Processing" και ακομη δεν εχει Paypal.