PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με τηλεχ/μενο relle



dimitris_p
04-04-10, 00:42
Καλησπέρα. Χριστός ανέστη χρόνια πολλά.!!

Έχω ένα μικρο πρόβλημα και χρειάζομαι μια βοήθεια.Το συγκεκριμένο θέμα το εχω ξανά αναφέρει από παλιά αλλά ακόμα δεν βρήκα λύση.

Υπάρχει ένα τηλεχ/νο relle γνωστής εταιρίας και συμβαίνει το εξής.Ενώ από τροφοδοσία της ΔΕΗ είναι όλα καλά,όταν παίρνει από UPS παθαίνει ζημιά.Έχω αγοράσει 3 κομμάτια και τα 3 το παρουσιάζουν.Επίσης έχει δοκιμαστεί το κύκλωμα σε 3 διαφορετικά ups για αποφυγή τυχών βλάβης άλλα τα ίδια..
Παρακάτω παραθέτω ένα μέρος του κυκλώματος που παθαίνει ζημιά.Συγκεκριμένα μετά απο 5 sec περίπου τροφοδοσίας από ups αρπάζει η αντίσταση R1 και αν το αφήσω 1 λεπτό καίγεται τελείως.Δοκίμασα μεγαλύτερης ισχύος αλλά τα ίδια.Άντεξε μεν παραπάνω αλλά ζεσταίνεται υπερβολικά.

Μια ερώτηση σε κάτι που με προβληματίζει,μια zener την χρησιμοποιούμε συνήθως για να σταθεροποιήσουμε μια τάση.Εδώ στο κύκλωμα τι ρόλο παίζει που παίρνει AC και όχι DC τάση???Μήπως κάτι παίζει εδώ και είναι λάθος???:confused1:
Σορυ για το σχεδιακι αλλά το έκανα πρόχειρα στο χέρι....

FILMAN
06-04-10, 16:29
Κατ' αρχήν το κύκλωμα το έχεις αντιγράψει λάθος, το επάνω άκρο του πυκνωτή των 1.5μF προφανώς συνδέεται με την κάθοδο της ζένερ, και όχι με την άνοδο. Κατά τα άλλα, όχι, δεν έχει λάθος, το πρόβλημά σου δημιουργείται λόγω του ότι τα UPS που χρησιμοποιείς βγάζουν τετράγωνο και όχι ημίτονο. Στο ημίτονο, ο πυκνωτής συμπεριφέρεται ως χωρητική αντίσταση η οποία περιορίζει το ρεύμα που διέρχεται μέσω της R1 και της ζένερ. Στο τετράγωνο όμως, ο πυκνωτής διαφορίζει το σήμα με αποτέλεσμα να σου καίει τη R1, θα μπορούσε να σου καίει και τη ζένερ.

chs
06-04-10, 16:44
τα ακρα του ρελε που συνδεωντε?????
και μηπως να μας πεις τι θες να κανεις με αυτο μηπως σε βοηθησουμε.....

dimitris_p
06-04-10, 19:12
Δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να είναι λάθος....Το κοίταξα 4 φορές φίλε,το κύκλωμα είναι όπως το βλέπεις..

dimitris_p
06-04-10, 19:16
τα ακρα του ρελε που συνδεωντε?????
και μηπως να μας πεις τι θες να κανεις με αυτο μηπως σε βοηθησουμε.....

Το πηνίο παίρνει εντολή από ένα τρανζίστορ και από το IC που δέχεται τον τηλεχ/μο..Αλλά αυτό το τμήμα δεν έχει πρόβλημα,το πρόβλημα εμφανίζεται στην τροφοδοσία ac που παίρνει απ το δίκτυο.

TSAKALI
06-04-10, 20:25
Δοκιμασε μεγαλυτερη αντισταση ,δηλ βαλε 100ωμ ,η 220 ωμ ,(2W)
η και παραπανω, μεχρι που να μην καιγεται, το να ζεσταινεται λιγακι δεν πειραζει...

dimitris_p
06-04-10, 20:33
Θα το δοκιμάσω,αν και εχω την εντύπωση οτι δεν θα δουλέψει το κύκλωμα λόγο μεγαλύτερης πτώσης τάσεως.

FILMAN
07-04-10, 11:58
Δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να είναι λάθος....Το κοίταξα 4 φορές φίλε,το κύκλωμα είναι όπως το βλέπεις..
Είναι 100% λάθος, έτσι που το έχεις με 390Κ σε σειρά με την τροφοδοσία δεν υπάρχει περίπτωση να οπλίσει το ρελέ... Ο C1 προφανώς συνδέεται παράλληλα με την R2 και όχι έτσι που το έχεις.

FILMAN
07-04-10, 11:59
Δοκιμασε μεγαλυτερη αντισταση ,δηλ βαλε 100ωμ ,η 220 ωμ ,(2W)
η και παραπανω, μεχρι που να μην καιγεται, το να ζεσταινεται λιγακι δεν πειραζει...
Πάλι θα καεί, μιλάμε ότι μεγάλο μέρος της τάσης εισόδου πέφτει απάνω σ'αυτή την αντίσταση...

FILMAN
07-04-10, 12:00
Θα το δοκιμάσω,αν και εχω την εντύπωση οτι δεν θα δουλέψει το κύκλωμα λόγο μεγαλύτερης πτώσης τάσεως.
Θα δουλέψει αλλά πάλι θα καεί.

dimitris_p
07-04-10, 12:21
Οκ θα δω το βραδάκι την πλακέτα πάλι για να είμαι σίγουρος ότι δεν εκανα λάθος.

dimitris_p
02-05-10, 18:16
Λοιπών το ξανά είδα το κύκλωμα και λάθος δεν εχω κάνει κανένα.Δοκίμασα έβαλα μια ποιο μεγάλη σε ισχύ αλλά μετά από 4-5 λεπτά αυτή άντεξε όμως έσκασε ο πυκνωτής παρόλο τα 400v.:cursing: Δεν βρίσκω άκρη από το να βάλω ένα εξωτερικό πακ για τροφοδοσία 12v.

Hary Dee
08-07-10, 16:16
Δημήτρη ίσως είμαι λίγο off topic αλλά το τηλεχειριζόμενο ρελέ πόσο περίπου κοστίζει; Είχα ρωτήσει κάπου κάποτε (...) και μου είχαν πει για 150 € αλλά δεν θυμάμαι για πόση εμβέλεια. :saad:

dimitris_p
08-07-10, 18:57
Δημήτρη ίσως είμαι λίγο off topic αλλά το τηλεχειριζόμενο ρελέ πόσο περίπου κοστίζει; Είχα ρωτήσει κάπου κάποτε (...) και μου είχαν πει για 150 € αλλά δεν θυμάμαι για πόση εμβέλεια. :saad:

Οχι τόσα πολλά,κάπου 35 ευρώ αν θυμάμαι καλά το πακέτο με τα 3 relle γιατί υπάρχει και με 1 relle.Από εμβέλεια πάνω από 50 μέτρα.Εγώ πάντως το παράτησα πήγε στα σκουπίδια δεν έβγαζα άκρη..Είχα σκάσει 240 ευρώ για το ups,δηλ θα πρέπει να δώσουμε 500+ ευρώ για να πάρουμε ένα ups που να δουλεύει σωστά?:cursing:

Hary Dee
08-07-10, 22:08
Πολύ ενδιαφέρον! Η συνέχεια επί των pm... :001_rolleyes: